4 lượt xem

1001 bài thơ Giáng Sinh an lành, thơ tình Noel buồn & lãng mạn | Educationuk-vietnam.org

(iini.net) Pas postimeve poezi dhjetoriju ftojmë të mblidheni së bashku me një përmbledhje të poezive paqësore të Krishtlindjeve dhe poezive romantike dashurie, shumë humor në këtë natë Krishtlindjesh.

Duke ju uruar të gjithëve një Krishtlindje të ngrohtë dhe të lumtur me të dashurit tanë!

Poezi Gëzuar Krishtlindjet
Poezi Gëzuar Krishtlindjet (foto: internet)

POEZI: GEZUAR KRISHLINDJET

Autori: Danh Chin
Forma e poezisë: Gjashtë kupa

Dëbora mbuloi shtegun plot reshje

Vjeshta dhe dimri vijnë, ose surprizë

Borë e bardhë poetike blu pishe

Shpirti i të cilit është përgjithmonë budalla për dashurinë

Sa kohë keni pritur për njëri-tjetrin

Pranvera e verës vjeshta solli shumë kujtime

Duke pritur njëri-tjetrin kur të jetë dimër

Le të shkojmë së bashku në festival, kartoni rozë njofton lajmin

Këmbanat e Krishtlindjeve bien

Kisha që ne ndajmë rrugën tonë së bashku

Bing i bie ziles së shenjtë çdo herë

Në harmoni me muzikën dhe tekstin

Këmbanat e Bing-ut kumbin

Flokët e bardha të borës lulëzojnë të bardha

Sa herë keni pritur njëri-tjetrin?

Sa herë për të pritur, sa herë për të humbur

Dimri vjen për të harruar të gjitha dhimbjet

Harrojeni nostalgjinë e trishtë të pasditeve

Sa e bardhë është bora në dimër?

Sa kujtime presin.

POEZI: NOEL I ËMBËL
Autor: Khac Trieu
Forma e poezisë: Tetë fjalë

E mbaj mend ende sezonin e Krishtlindjeve të vitit të kaluar

Ne të dy bëmë një shëtitje së bashku

Në anë të rrugës, bashkova duart për t’u lutur

Zoti dhëntë mrekulli të efektshme.

Është ftohtë, buzët e mia janë stolisur

Faqet rozë dhe bukuri të këndshme

Flokët e reve janë gjithashtu gati

Fluturo me erën me poetin.

Nuk e di nëse është e vërtetë apo ëndërr

Dritat janë të zbehta kështu që unë mendoj se zanat

Pse i keni sytë kaq të butë

I magjepsur i çmenduri budalla.

Kujtimet do të mbeten gjithmonë në ju

Gjithmonë plot zemra jetime

Ti e di se çfarë ndjej sot

Më kujtohen buzët e tua të ëmbla.

Do ta mbaj perëndimin e purpurt

Buzëqeshja juaj e bukur është e dashur

Më lër të kujtoj gjithmonë të të gjej në zemrën time

Përqafim entuziast i dashurisë.

Poezi dashurie për natën e Krishtlindjes
Poezi dashurie për natën e Krishtlindjes (foto: internet)

POEZI: DY stinët e krishtlindjeve

Autori: Fuji
Forma e poezisë: Tetë fjalë

E mbaj mend ende sezonin e Krishtlindjeve të vitit të kaluar

Këmbanat e kishës vazhdojnë të zhurmojnë

Jemi bashkë në një harmoni të ngrohtë

I ftohti i acartë nuk ju shqetëson!

A ju kujtohet që u luta për të vërtetën?

Zoti erdhi në tokë për të mbjellë lumturinë kudo

Aty ku kishim këndojmë bashkë

Dëshira që jeta ime të jetë e bukur përgjithmonë

Larg Noelit… lini kishën pas

Unë jam larguar për disa hëna

Tingulli i kambanave pasdite i mban zemrat e njëri-tjetrit përgjithmonë

Motra e vetmuar nga ana e kishës është nostalgjike

Këmbanat e kishës ringjallën linjën e nostalgjisë

READ  30 bài thơ chúc Tết 2022 hài hước, hóm hỉnh - sachvui.vn | Educationuk-vietnam.org

Ku jeni akoma në Krishtlindje?

Zemra ime ende e kujton fillimin

Le të bashkojmë duart për t’u lutur për lumturi.

Poezi DASHURI: MIRË SE VINI KRISHLINDJET ME JU
Autori: Nguyen Quang Binh
Forma e poezisë: Tetë fjalë

Ne do të festojmë Krishtlindjet së bashku

Pisha e Krishtlindjes është plot me aroma nate

Je e bukur, e qetë dhe e butë

Unë mund të shoh dashurinë tuaj në sytë e mi blu.

Faqet e saj rozë ngjallin një zemër të butë

Zemra ngrohet nga malli

Dora për dore duke ecur në mes të rrugës plot me njerëz

I ftohti mes trëndafilit fantastik.

Thashë pafajësisht zërin e ëmbël

E gjithë bota është e emocionuar të na mirëpresë

Dritat me ngjyra të ndezura vezullojnë

Krizantemat e purpurta shtrihen për të dëgjuar shumë butësisht.

Jeni simpatik si një engjëll i vogël

Buze te buta me nje buzeqeshje te bukur

Nata e Krishtlindjeve plot aroma

Unë dërgoj dashurinë time plot ëndrra.

Vesa bie lehtë mbi flokët e lëmuar

Të shikova me butësi

Qerpikët e lakuar, sy të shkëlqyeshëm

Dashuria jonë është e bukur… e freskët si një përrua i freskët.

Poezi e qetë e Krishtlindjeve
Poezi e qetë e Krishtlindjeve (foto: internet)

A nuk është kështu, vëlla?

Autori: Nguyen Minh Ngoc
Forma e poezisë: Tetë fjalë

Kjo Krishtlindje nuk mund të të mbajë dorën

Shkuarja në kishë ose shëtitja nëpër plazh

Thjesht dua të rishikoj kujtimet e vjetra

Kaq zemërthyer…një çift bashkë.

Si të ngushëlloni një zemër të dashur

Parandaloni lotët të bien… kundër rrjedhës

Edhe pse e di…jo me ty pergjithmone

Pse jeni ende në ankth në zemrën tuaj?

Ndoshta jam bllokuar nga një mur

Vetëm gjatë gjithë jetës…por plagët…aq të thella

Dhemb… netët e ftohta të dimrit

Gjysmë hënë dhe fildishi, poezi e trishtuar.

Sepse jeta është plot ëndrra

Kur të mbarojë sharmi…ku do të qëndrojë borxhi?

Dhimbja që ka përjetuar

Nuk mund të harrosh kurrë, apo jo?

Poezi DASHURIA: SAD NOEL
Autori: Tran Nhat Phuong Hien
Forma e poezisë: Tetë fjalë

Krishtlindja ka ardhur, e keni parë?

Tingulli i Biblës mbjell nostalgji

Le të adhurojmë Zotin së bashku

Lutuni që në fillim të jeni të bukur përgjithmonë.

Krishtlindje ku jeni tani?

Lutja që nuk e mbani mend

Flokët e borës që bien… Çdo pikë e vogël trishtimi

Jam i pafuqishëm nga statuja e Shenjtit duke pritur.

Sa çifte janë gjunjëzuar për të ëndërruar

Ata janë njësoj si ne në të kaluarën

Përgjithmonë bashkë, duke mos e ndarë kurrë siluetën

……

A e dini se unë nuk jam plot me ëndrra rozë.

Krishtlindjet janë kthyer. A po më pret akoma!

Poezi e trishtë dashurie për Krishtlindje
Poezi e trishtë dashurie për Krishtlindje (foto: internet)

Poezi DASHURIA: KRISHTLINDJE E TRISHME

Autori: Jiang Hua
Forma e poezisë: Kënga që gjashtë tetë

Krishtlindjet para meje, le të ecim së bashku

Këto Krishtlindje nuk mund të jenë pranë jush

Mjegulla i lëshoi ​​ëndrrat e purpurta

Bora po bie në lot në çdo dhomë

Stina është e ftohtë dhe dimri është kthyer

Mbaj mend kur ishim bashkë përgjithmonë

Mbajtja e duarve me emocione të tejmbushura

Kopshti i dashurisë është ende i mbushur me aromën e natës

Shikoni flokun e borës që përhapet nëpër derë

Ëndërro sikur dikush sapo të preu zemrën

Vien Son pranë hënës së zemrës

Tifozja është e ngrohtë dhe e ftohtë dhe e zbeh betimin

READ  +221 Bài Thơ Hay Buồn Ý Nghĩa, đong đầy Cảm Xúc - Đề án 2020 | Educationuk-vietnam.org

Kur e dini se do të ktheheni në fshat?

Këmbanat e kishës Preludi i Krishtlindjes

Bini në gjunjë për t’u lutur për Zotin amen

Lutja e shenjtë e ndërthurur me piano

Kënga e shenjtë e detit të dashurisë

Pastaj u ndamë përgjithmonë

Tani më kujtohen ende ditët

Çdo natë duke u gjunjëzuar në këmbët e tij për t’u lutur

Ai që na bekon me zemër

Hiri i këndshëm banon në zemër

Perlat e papërcaktuara kanë etje për gëzim

Aromën e dashurisë së ëmbël dhe të ëmbël ta gjesh në ëndërr…

POEZI: GEZUAR KRISHLINDJET
Autori: Tuan Nguyen
Forma e poezisë: Kënga që gjashtë tetë

Krishtlindjet e kaluar, le të bëjmë një shëtitje së bashku

Këto Krishtlindje nuk mund të jenë pranë jush

I vetmuar gjatë natës

Ecja në rrugë është më e ftohtë

Pse nuk rri kur largohesh

Tani për tani duhet të jemi të ndarë

Lamtumirë, duke u ndjerë e mbytur

Sa nostalgji vërshon çdo natë

Dritat u përhapën në të gjithë verandën e përparme

Kjo Krishtlindje mungon, zemra ime

Kaq shumë ndjenja dhe emocione

Të kujtosh të dy çdo natë që ke premtuar

Unë dua që ju të ktheheni në fshat

Le të shkojmë për një shëtitje për Krishtlindje

Kisha është e ndriçuar shumë

Gjunjëzohuni pranë Perëndisë Amen dhe lutuni

Pianoja po luan, duke dëgjuar trishtimin

Ne të dy u lidhëm me zinxhirë dhe u mbajtëm për dore

Dëgjoni muzikë të trishtuar

Shijoni Biblën e plotë së bashku

Zoti na bekofte ne te dy bashke

Kjo dashuri është përgjithmonë në zemrën time

Ku po shkoni për të gjetur

Në krahët e Zotit, një jetë hir…

poezi të mira për Krishtlindje
poezi të mira për Krishtlindje (foto: internet)

POEZI: ZOTI TE SJELL TE GRUA

Autori: Duong Tuan
Forma e poezisë: Gjashtë kupa

Ka kaluar një vit mëndafshi rozë

Era do të jetë e ftohtë, apo jo?

Shikoni dhe shikoni zonjën Hang

Dritat e ndritshme të luleve rrethojnë rrugët.

Këmbanat bien në sallë

Dëgjoni me dashuri vargun biblik

Bashkoni duart për të festuar Krishtlindjet

Ai që sjell lumturi në paqen e botës.

Sonte nostalgji

Do të doja që personi që qëndron pranë saj të isha unë

E paracaktuar me vonesë – thirre dashurinë larg

Shtrati në mendje ishte i njëri-tjetrit.

Të mendosh për jetën reale – pak dhimbje

Aroma e ëndrrave është plot ëmbëlsi dehëse

Në margjinat e dy orësh në të ardhmen

Ëndërroni të ndërtoni një kështjellë dashurie nga larg.

Zoti e bekoftë çdo shtëpi

Zoti të solli si dhuratë për mua.

POEZI: KRISHTLINDJA ME MUNGON
Autori: Song Giang
Forma e poezisë: Gjashtë kupa

Gëzuar Krishtlindjet vijnë

Disa fjolla bore të bardha që shkëlqejnë nga pisha e vjetër

Këngë e ëmbël himni

Emocionet tek ne janë pasionante.

Vit plot nostalgji të pamasë

Duke parë atje me butësi dhe dashuri

Me rrotullohet ne bark sikur

Lulet e pranverës nuk mund të jenë pa aromën e parajsës dhe tokës.

Dashuria është larg cepit të detit dhe horizontit

Ditë e natë, përqafoni dhe mos u largoni kurrë nga zemra

Edhe pse bëj një kthesë

Dashuria e fortë është kaq afër nesh.

Krishtlindjet në detin e kripur

Le të takohemi, lulëzo dashuri

Rrugës po vezullojnë dritat

Nata e fenerëve që na presin të përputhemi.

READ  Rung động trước những bài thơ về cha mẹ trong đạo phật hay nhất | Educationuk-vietnam.org

Sa dashuri në këmbim

Noel në derë do të mungojë për një jetë.

vigjilja e vetmuar e krishtlindjeve
vigjilja e vetmuar e krishtlindjeve (foto: internet)

Poezi DASHURIA E TRISHME: Krishtlindja larg teje

Autor: Tuyet Van
Forma e poezisë: Tetë fjalë

Pse nuk jeni pranë për Krishtlindje?

Mos harroni të printoni në domenin e memories

Vesa bie lehtë në rrugën e kërkimit

Aroma e dashurisë së vjetër tani ndahet diku.

Krishtlindjet sjellin nostalgji për cilin vit

Premtimi që dhatë ishte ende i kuq

Era u kthye për të sjellë shi nëpër rrugicë

Më lejoni të jem i trishtuar t’ju dërgoj dashuri.

Kush e tërheq anën për nostalgjinë

Astringent dashuria në distancë

Fija e dashurisë kalon nëpër tezgjah

Këmbanat e kishës dërgojnë dashuri.

Lotët bien në sy të zinj

Ndriçoni ngjyrën e buzëve dhe faqeve rozë

Dashuria dhe mungesa sjellin trishtim të thellë

Aty ku sinagoga e bardhë mbuloi natën..!!!

NOEL NIGHT LOVE Poezi
Autori: Pham Kha
Forma e poezisë: Tetë fjalë

Gjurmët e trishtuara në natën e ftohtë

Duke e parë jetën si të zbrazët dhe të vetmuar

Unë jam larg, nëse më do, mos më fajëso

Ju lutem më simpatizoni i dashur

Në këtë vend ju uroj gjithmonë të lumtur

U prefsh ne paqe e dashura ime

Të dua përgjithmonë dashuri gjithë jetën

Edhe pse jemi larg, dashuria ime është e përjetshme

Do të mbledh nostalgjinë për t’u afruar

Zemra juaj le të jetë gjithmonë pranë jush

Dashuria jonë për një mijë vjet do të zgjasë

E bukur dhe e shkëlqyeshme si jo dhe e shkëlqyer.

Gëzuar Krishtlindjet
Gëzuar Krishtlindjet (foto: internet)

NATË BIBY !

Autori: Perëndimor
Forma e poezisë: Tetë fjalë

Natën e Krishtlindjes, jam vetëm

Në mes të rrugëve kalojnë turma njerëzish

Përqafoni vetminë dhe bëni një dyqan bosh në shtëpi

Kafe e hidhur mungon dashuria, nostalgjia

Njëherë e një kohë kishte re të purpurta në mes të pasdites

Të gjunjëzuar së bashku në një cep të vogël të kishës

Lutjet e heshtura thurin ëndrrat e dashurisë

Zoti ju mëshiroftë përgjithmonë

Është ftohtë, le të qëndrojmë së bashku

Duke të vjedhur, je e bukur si trëndafili

Papritur ndihem sërish ngrohtë në mes të dimrit

Shpirt budalla që fluturon zemra që fluturon

Nuk është çudi që atdheu është i mbushur me luftë

Momenti i ndarjes është thjesht çështje nostalgjie

Çfarë loti ju lag sytë

Personi që u kthye në thembër të mënyrës së vjetër e donte

Dashuria është e bukur vetëm kur dashuria është e papërfunduar

Unë u ktheva, pse dëshironi të kaloni?

Pika shiu ose lot të vërshuar

Isha i shtangur në mes të pasdites së shkretë

Kisha e vjetër është ende e zhytur në mendime dhe e qetë

Kam humbur në cep të syrit

Në mes të pasdites, një hije e vogël është e pjerrët përgjatë rrugës së gjatë

Nuk mund të mos e kujtoj me kalimin e viteve

Zhurma e këmbanave që bien në mes të një pasditeje me shi

Duke shkelur me hezitim nëpër dritën e natës

Era shushuriton gjethet e rëna në dysheme

Dëgjoni shpatullën e ftohtë dhe të butë në mjegullën e ftohtë

Unë eci vetëm në një natë të vetmuar

Dashuria është si një imazh i zbehur.

(duke përditësuar…)

1001 Poezi Gëzuar Krishtlindjet, Poezi Dashurie të Trishtueshme dhe Romantike për Krishtlindje
postuar nga
Duong Ngoc Thai,

Bài viết cùng chủ đề: