7 lượt xem

1001 bài thơ hay viết về Mẹ, tình Mẹ, lòng Mẹ, tình mẫu tử | Educationuk-vietnam.org

(iini.net) Përditësoni rregullisht poezitë e mira të shkruara për Nënë Dashurinë, si: Dashuria e Nënës, Zemra e Nënës, Dashuria e Nënës, … më e fundit e vetëkompozuar!..

1001 poezi te bukura per nenen, dashurine e nenes, zemren e nenes, dashurine e nenes
Poezia më e mirë e Nënës (foto: internet)

POEZI: MUND TË JETË VETËM NËNË

Poezia: Dang Minh Mai

Dielli po shuhet ngadalë në rrugën e vogël

Trupi i nënës është i hollë dhe i lëmuar

Mami vjen në shtëpi për të gatuar darkë

Vakt dashurie e kursyer dhe ngrohëse

E gjithë jeta ime është e gjatë dhe e vështirë

Lërini burrin dhe fëmijët tuaj të harrojnë veten

Është sakrifikuar jeta e një nëne

Pranvera shuhet me dashuri të thellë

Shiu dhe dielli lyejnë flokët e bardhë

Rrudha të depozituara nga pluhuri i shqetësuar

Humbja dhe dashuria e dhëmbëve të mi

Shpina dhe këmbët janë të dobëta në dritën e hënës në fund të qiellit

Dashuria e nënës shkëlqen fort

Kujdesuni për fëmijën tuaj nga fëmijëria deri në pleqëri

Dashuri e fortë me babanë

E thjeshtë dhe e thjeshtë, mami është thjesht një nënë

Shkoj në të gjithë horizontin dhe qoshet

Çfarë lloj dashurie mund të krahasohet me dashurinë e një nëne

Cili është kuptimi i trashësisë?

Ka në zemrën e nënës tolerancë pasdite herët.

POEZI: NËNA IME

Poezia: Loc Tinh

Fshini lotët për shkak të përmbytjes,

Djersë nga mundi.

Mijëra e mijëra vështirësi

Vendlindja është e varfër dhe e vështirë, me erë dhe mjegull.

Edhe pse mjerimi i hap gjithmonë rrugë lumturisë,

Pavarësisht vështirësive, ju uroj paqe.

Një jetë e keqe, një jetë me rrëshqitje,

Cila poezi është shkruar mjaftueshëm për dashurinë e nënës sime?

Thien Thu jeton pa lënë dorën e nënës së saj,

Tuyet Nguyet buzëqeshi pa e kthyer rrugën e fatit.

Hiri i thellë, kuptimi i rëndë ende nuk është paguar,

Poezi e papërfunduar dua t’ju jap.

Thënie të mira për mamin
Thënie të mira për mamin (foto: internet)

POEZI: NËNË! NË THIRRJE TË ZEMRËS TUAJ

Poezia: Vuong Pham

Vështirë për të rritur, për të mësuar mençurinë

Në gjumë të thellë, mami kujdeset për mamin

Dhimbje kur shtriheni natën

Sëmureni më shumë për shkak të urisë për shkak të jush

Të zgjasë jeta

Vuajtjet e nënës, thahen çdo ditë

Askush nuk e kupton … kush e di këtë

Thjesht e gjeta veten të lumtur dhe të shijshme që në moshë të re

Dhimbja e bën nënën të lodhet

Rini e qetë për fëmijët budallenj

Sa jetë e vështirë për të ëndërruar me ëndërr

Nëna u sakrifikua për të zgjeruar shpirtin e saj

**********

Sa jetë e vështirë për të ëndërruar me ëndërr

Nëna u sakrifikua për të zgjeruar shpirtin e saj

Vështirë për të rritur, për të mësuar mençurinë

Në gjumë të thellë, mami kujdesej për nënën e saj.

Dhimbje kur shtriheni natën

Sëmureni më shumë për shkak të urisë për shkak të jush

Të zgjasë jeta

Jetesa e nënës po vuan, po vyshket çdo ditë.

Askush nuk e kupton … kush e di këtë

Thjesht e gjeta veten të lumtur dhe të shijshme që në moshë të re

Dhimbja e bën nënën të lodhet

Rinia e qetë është e rezervuar për fëmijët budallenj.

Poema: Dashuria e nënës

Poezia: Dao Nguyen

Dashuria e nënës është e gdhendur përgjithmonë

Kuptimi i lindjes është të biesh në dashuri me të

Mami jep gjithçka, kështu që …

Mirënjohje, kthim, rrugë e qartë

Vitet e vjetra janë të trishtuara, nëna vuan

Lëkurë e errët, por ende duke u përpjekur për ju

Nëna e hidhur është gjithashtu e shqetësuar

Printoni sytë tuaj për ta bërë zemrën tuaj të trishtuar

Pavarësisht se sa e vështirë është, e lumtur dhe e trishtuar, ende duke u përpjekur

Vështirësi që nëna nuk ka ankesa

Mami, kjo do të thotë shumë

Zemra ime dëshiron që ju të keni një pleqëri të qetë!

Tani që është rritur, lëre nënën e saj…

Në shtëpi i vetmuar dhe më i trishtuar

Kur era kthehet në verandë

READ  Bài Thơ: "Lòng Mẹ" - Nguyễn Bính (Nguyễn Trọng Bính) | Educationuk-vietnam.org

Dora e nënës është shumë e ftohtë gjatë natës

Unë ende them se e dua dhe e respektoj mamin

Sepse të qenit bir birnor nuk do të largohet

Çfarë është kaq e vështirë?

Në zemër për t’u përgjigjur, përgjithmonë mos harroni.

POEZI: DASHURIA E NËNËS 2

Poezia: Lulet dhe bari

Si mund ta tregoj jetën e nënës sime?

Ditë të lodhura dhe të trishtuara

Nënës i pëlqen puna e palodhur në fushë

Djersa u derdh deri te orizi i artë

Ajo shtëpi është e rëndë me kuptim

Nostalgji për një budalla

Një ninullë ooh

Unë e dua nënën që më ka pritur

Në mes të qiellit, rruga është krah për krah

Vjeshta e artë është gjithashtu zemërthyese

Supet e dobëta, qindra linja flokësh të argjendta

Dimri ka ende pika të vesës së bardhë

Dashuria e asaj nëne do të mbahet mend përgjithmonë

Flladi pranveror më ngroh përsëri jetën

Edhe nëse deti thahet dhe malet lodhen,

Hiri i një nëne zgjat përgjithmonë.

Poezi të bukura për mëmësinë
Poezi të bukura për mëmësinë (foto: internet)

POEZI: NËNË E MUNGUAR

Poezia: Le Van Nhon

Nuk e kam vizituar për një kohë të gjatë

Hani oriz të shijshëm krokan

Supë me spinaq me ujë të tryezës së rrumbullakët

Bashkimi familjar është më i mirë se parajsa

Ju uroj larg

Mami është shumë e lumtur mos u trishto

Lëreni mamin të jetojë gjatë

Le të humbasë nëna përgjithmonë kokën me babanë e saj

Unë premtoj të vij në shtëpi për t’ju vizituar

Në Vitin e Ri Hënor, unë do të jem pranë jush

Byzylyk i ngrohtë me jetëgjatësi

Nga të dy prindërit plus buzëqeshjet.

POEZI: NËNA ËSHTË GJITHÇKA

Poezia: Vu Tham

Kur kthehem në krahun e mamasë, ndihem i qetë

Pa merak, pa merak si dikur

Mos prisni, pastaj shqetësohuni për ushqimin

Ngjesh zemrën e vetmuar për të ecur natën

Pranë nënës sime jam më e lumtur

Shpresoj të keni një gjumë të mirë

Të dua sa mjafton

Sa gabime të historisë së vjetër, të fal

Ulur me nënën time duke kujtuar ditët e kaluara

Për shkak të egoizmit, e lashë nënën time përgjithmonë

Unë e di shumë raste kur nëna ime është medituese dhe në ankth

I zemëruar me një budalla që nuk di të llogarisë

Flini me jastëkun e nënës tuaj dhe ëndërroni

Dëshira për shaka si kur isha fëmijë

Jashtë, hëna po bëhet më e ndritshme

Sa shumë këshilla më humbën nga veshët e mi

Tani për tani pranvera ka filluar të zbehet

Më vjen keq! E kisha gabim mami

Mami ende punon shumë për mua

Vetëm një nënë e mirë është e gjithë jeta ime!

Poema: NËNA

Poezia: Phuong Trang

Sepse nëna vuan nga lëkura e nxirë

Një jetë e ngarkuar për të rritur fëmijët

Hëna është vonë dhe është koha për t’u tharë

Trupi është i dobët dhe vendi është plot me ujë

Më tha nëna e qiellit dhe e detit këtu

Sa shumë vështirësi tani

Djersë e shenjtë në brazda

Më jep oriz të bardhë që të fle mirë natën

Oriz i ftohtë i verës së ftohtë dhe i nxehtë

Më jep këmishën e hollë që ke sjellë

Largoni dy rreshta lotësh

Duke sjellë lumturi, diell të artë, dashuri.

Poezi e bukur për dashurinë e nënës
Poezi e bukur për dashurinë e nënës (foto: internet)

GJATËSIA POETERËT: KUJTIMI I RREGULLAVE

Poezia: Ho Nhu

Unë jam kthyer për të gjetur ninullën

Nëna ime këndoi në të kaluarën për të kompensuar fëmijërinë e saj

Lejleku, kazani budalla

Degët e buta ulen gjithashtu për të turbulluar pellgun

Lënullë e ëmbël

Më ndiqni përgjithmonë zëri i “gjyshes me pranga”

“Ajo kaloi nëpër kurbë”…

“Tasi, karkaleca” është vërtet i sjellshëm

Takoni një vajzë të denjë

Zgjidhni një vend për të kërkuar farat për të mbjellë fara

Pastaj prisni me muaj

Truc Mai është i destinuar të mbajë duart në varkë

READ  Phân tích bài thơ Tự tình của Hồ Xuân Hương | Educationuk-vietnam.org

Fati im është një vajzë me varkë

Ju uroj fat të mirë me heronjtë

Truc Mai dëshiron të jetë i pajtueshëm

Ninulla e nënës dëshiron të shkojmë në shtëpi së bashku

Por pastaj rruga për t’u kthyer në mal

Ku janë premtimet dhe zotimet që janë dhënë?

Ku është kënga e ëmbël

Historia e dashurisë ra përgjithmonë në një ëndërr.

BETETA E VAZHDUESHME

Poezia: Phan Hanh

Gjithë jetën të ndjek akoma

Shiu, shiu, era dhe shiu ende e veshin atë

Turshi e merr fatkeqësinë

Aromatik, i pastër, dinjitoz dhe i gëzuar

Largoni kaq shumë skena të trishtueshme

Sepse kam një nënë me një ndjenjë të fortë humanizmi

Mprehni dhe stërviteni veten

Qëndroni të shëndetshëm dhe të sigurt

Mami buzëqesh lulet e freskëta lulëzojnë

Unë jam i lumtur që të shoh ty nënë e dashur e butë

Edhe nëse jeta është perverse

Falë Birit, kuptoj diçka të thellë

Kapërceni me vendosmëri valët e luleshtrydheve

Ndani zemrën e njëri-tjetrit

Edhe pse jo perfekte, rozë

Por ne ende ndihemi të ngrohtë dhe miqësorë.

POEZI: THUAJ NËNËS

Poezia: Sunny Mai

Unë jam duke u rritur në krahët e mamasë

Çdo moment shtrihuni i fortë

Fëmija në sytë e nënës sime shkëlqen

Jastëk i butë për të pranuar dashurinë e nënës

Sillni fëmijën tuaj në gjumë të ëmbël dhe të qetë

Në mes të shiut, era e veriut qëndron e dehur

Çatia është byzylyk

Është një ninullë e mirë, plot dashuri

Nëna është plot me erëra të stuhishme

Jepini fëmijës tuaj një qumësht gjiri të shijshëm

Duke u rritur në një nënë të rraskapitur

Paketoni një gllënjkë qumësht për t’ju sjellë në jetë

Dashuria e nënës është aq e madhe sa qielli dhe deti

Më jep jetë formë

Më lër të shoh diellin e mëngjesit

Duke udhëhequr rrugën drejt një të ardhmeje të mrekullueshme

Çdo hap është një fëmijë i vogël

Rënia dhemb falë nënës që më ngriti lart

Mbaje gjithmonë nënën pranë

Faleminderit që më dhatë një nënë të mirë për mua.

Poezia kuptimplote e shkruar për nënën
Poezia kuptimplote e shkruar për nënën (foto: internet)

POEZI: ËNDROJ NJË DITË

Poezia: Quy Phuong

E di që koha kalon çdo minutë

Por unë ende dua të ndaloj së mbajturi për një herë

Kthehu në kohët e vjetra me mamin përgjithmonë

Edhe pse jemi të varfër, ne ende duam

Plot ëndrra duke ecur në shkollë

Pemët që ranë në anë të rrugës shushuruan

Zogjtë në degë cicerojnë dhe këndojnë

Argjinatura në fushë shtyp hapat e tu

Orizi është i gjelbër si puberteti i një vajze

Zhurma e personit që lëron arën që sapo është korrur

Tymi mban erë si kashta që sapo ka prerë dikush

Mbledhja dhe djegia e bakrit në sytë e fëmijëve

Ku ulem në oborrin tim duke pritur

Sapo ka kaluar rrugicën hija e nënës

Këmbët e fyellit vrapojnë shpejt dhe cicërimojnë me gëzim

Hej, a keni ndonjë ëmbëlsirë kur të ktheheni nga tregu?

Fëmijëria, pse të rri në zemrën time

Është figura e nënës sime në tregun e pasdites, në tregun e mëngjesit

Çdo natë ulem dhe këndoj me nënën time

Kape gaforren që mami të gatuajë supë

Kanë kaluar shpejt pesëdhjetë vjet

Kujtimet e fëmijërisë nuk mund t’i harroj

Ditën që nëna ime u nda nga jeta, e urova fshehurazi

Një herë në jetë kthehu pas në kohë.

POEZI: TË GJITHË THIRRJEN NËNËS

Poezia: Suong Tran

Në fund të dimrit, zemra është e ftohtë

Pse jeta ime është përgjithmonë në mes të rrugës

Mami, nostalgjia vazhdon

Pranvera në atë vit ishte kaotike!

Sepse jeta është plot kuptim bashkëshortor

I hidhur dorëhequr për të ditur se ku!

Më vjen keq, jam duke e përqafuar përgjithmonë trishtimin

Mami është si një rreze dielli që ngre kokën për të më thirrur!

READ  Bài Thơ Hay Nhất Của Hồ Xuân Hương & Những Tuyệt Tác Văn Chương | Educationuk-vietnam.org

Foshnja zogu këndon

A është e mundur të gjesh shtëpinë për të ditur?

Dashuria për fëmijët e mi duhet të jetë e hidhur

Përmbys duke ndarë rrethin botëror!

Shpresojmë që fëmijët të mos kenë vështirësi

Shpëtoni nga mundimi dhe vështirësitë e arta

Më vjen keq të di nëse është mirë!

Zemra ime po qan atë nënë!

Tani edhe nëse luajmë bashkë

Zemra ime do të kujtojë gjithmonë ninullat e nënës sime!

Një këngë shprese përgjithmonë

Zemra e madhe e nënës për gjithë përjetësinë!

Sonte bien mijëra yje

Në vend të një mijë fjalësh falje, e dashur nënë!

Shihni thellë shumë gjëra

Maji me nënën time është plot dashuri!

Pastaj aty-këtu në rrugë

Fëmija i dashur i nënës nga të katër anët!

Një kohë kujtimesh pasionante

Momente të ngrohta të atdheut të kripur!

Dashuria e nënës është e pamasë

Mbani mend prindërit e dashur të tejmbushur me zell!

Mami! Gjithmonë thirreni të ëmbël!

Përgjithmonë gdhendur në zemrën time!

POEMA: Balona e artë e vjeshtës

Poezia: Vo Anh Tai

Vjeshta kur gjethet janë të reja

Flladi i freskët më kujton shumë

E dashur nënë e dobët

Këmishë njëqind copë kafe herët pasdite

Nëna nuk ka pasur asnjë moment qetësie

Orizi është i mbushur me një mijë hidhësi

Ku është varfëria përreth?

Dita tjetër mungonte, ky vakt tashmë ka kaluar

Jeta është si një top i artë vjeshte

Tregu i natës vonë është i lehtë dhe i rënduar në mënyrë ritmike

Duke i bërë jehonë çdo tingulli të ëmbël

Ndaloni së dëgjuari lotët e vërshuar… kush është i mirë.

POEZI: KUJTOJE SHTËPINË TUAJ

Poezia: Thanh An

Nata është e qetë dhe e mbuluar me mjegull

Një hije e nënës sime nën rrugë

Mbledhja e rriqrave dhe shisheve për të shitur

Lëreni fëmijën tuaj të blejë libra shkollorë

Tani fëmija po rritet

Më mungon shumë, nëna ime më donte shumë

Çdo qindarkë dhe çdo qindarkë

Nëna ime është si rrezet e diellit

Tani po shkoj të jetoj në një vend tjetër

Gjeni një karrierë deri në fund

Duke e lënë vetëm nënën time, shtëpia është bosh

Zemra ime nostalgjike për atdheun.

Poezi, jam e lumtur se mamin e kam akoma
Poezi, jam e lumtur se mamin e kam akoma (foto: internet)

Poezi: Hajde.. po shkoj TE NENA

Poezia: Nguyen Dung

Epo… le të kthehemi te nëna ime!

Duke lënë pas erës tre segmente të shkollës

Gjeni silueta të njohura

Figura e lakuara e nënës me flokë të mjegullta.

Ninullat gjatë fëmijërisë

Një vesë dhe dy diell Nëna është tetëdhjetë

Unë jam duke shkuar larg

Koha e lan qetësisht pleqërinë.

Epo… le të kthehemi te nëna ime!

Thjeshtësia është përgjithmonë shtëpi

Ejani këtu në skelë

Uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Koha… ndalo së kaluari!

Lëreni mamin të jetë me mua përgjithmonë

Matja e gjatë e jetës njerëzore

E trishtuar të dëgjoj lotët që rrjedhin poshtë… shofer.

Epo… le të kthehemi te nëna ime!

Qoftë i ngopur apo i uritur, është ende QUE HUONG.

POEMA: Nëna është si qielli dhe deti

Poezia: Hoai Thuong

Mami, është vonë natën

Në verandën e zbrazët, ulem dhe numëroj yjet

Ndjenjat e dërguara në qiell

Lotët në sy të përzier në errësirë

Era e ftohtë në verandë

Zemra e rëndë thyhet edhe më shumë

Jeta është kaq e trishtuar

Mbuloni flokët e nënës suaj të vjetër

Fajësoj veten që nuk jam birnor

Mosha e vjetër, këmbët e dobëta, ende profesionale

Hao gjumë i hollë i shqetësuar

Kaq shumë shqetësime dhe shqetësime për shkakun tuaj

Mami, pishina është e thatë dhe e konsumuar

Në zemrën time të gdhendur përgjithmonë

Edhe pse jeta është kundër tregut

Por unë kam një nënë, sido që të jetë.

(Për tu përditësuar…)

1001 poezi të bukura të shkruara për nënën, dashurinë e nënës, zemrën e nënës, dashurinë e nënës
postuar nga
Trinh Thanh Bien,

Bài viết cùng chủ đề: