5 lượt xem

1001 bài thơ Yêu là gì? Định nghĩa tình yêu hay, ý nghĩa nhất | Educationuk-vietnam.org

(iini.net) Koleksion me poezi të mira të shkruara për fjalën DASHURI. Këto poezi janë si të pyesësh për të gjetur përkufizimin për Dashurinë. Dashuria ka shumë ngjyra, ndaj është e vështirë t’i përgjigjesh saktë dhe plotësisht pyetjes Çfarë është Dashuria?

Le t’i referohemi përkufizimit se çfarë është dashuria përmes këtyre artikujve poezi romantike ja ku shkoni!

Përkufizimi në poezi i dashurisë
Përkufizimi poetik i dashurisë (foto: internet)

CFARE ESHTE DASHURIA?

Poezia: Lule Dong Noi

A mund të përcaktohet dashuria?

Dua të pyes në botën e madhe

A është dashuria një fjali që do të thotë të presësh?

I mungon shtrirja e mallit deri te retë

Çfarë është dashuria, janë sytë e mbushur me chan?

Chau la cha në natën e errët

Mblidhni siluetën dhe mbajeni fort në zemër

Kur jemi të ndarë, barku më dhemb çdo herë

Dashuria është të ëndërrosh buzë të ëmbla

Pak larg, rri e ulu dhe humb shpirtin

Qielli më i bukur në rozë dhe blu

Të heqësh dorë nga xhelozia është fjala e vërtetë dashuri.

Çfarë është dashuria, nuk dëshiron të jesh larg?

Një dëshirë e kripur për t’u lutur për të njëjtën mënyrë

Dashuria është zemra që rreh gjithmonë shpejt

Gabimi i ritmit ngatërrohet para njerëzve.

POEMA: DASHURI

Poezia: Dang Chan Hung

Dashuria po vdes pak brenda

Të gjithë ata që kanë qenë të dashuruar e dinë këtë

Sillni lot dhe buzëqeshje

Një zemër që fluturon luan me pasdite

Kur jeni larg, ju mungon njëri-tjetri

Në formën e frymës sime të dashur

Zemra e zbrazët endet

Shpresoj të jem si qiftet që fluturojnë larg

Duke iu afruar si një këmishë e hollë

Dita duket e gjatë duke pritur natën

Të dashuruar për njëri-tjetrin zhvishen

Shkoj në shtëpi për të gënjyer nënën time përtej urës së erës

Dashuria vjen e dehur nga era

Zemra plot lule shumëngjyrëshe

Si një mijë valë të mëdha

Akoma përsëri në plazhin e gjatë me rërë

Ji besnik edhe nëse anija prishet nesër

Pjesa e varkës është ende në det

Derisa të vijë stuhia

Zemra e varkës ende kthehet në vendin e zemrës.

Çfarë është poezia e dashurisë?
Çfarë është poezia e dashurisë? (foto: internet)

POEZI: KUR DUHET

Poezia: Pham Thanh

Dashuria është kaq e ëmbël

Ndonjëherë është e hidhur

Dashuroni më me pasion

Deri në pushim, gjithnjë e më e hidhur

Të gjithë kanë ditë të reja

Rrjeti i dashurisë është i vështirë të shpërthejë

Kur jeni të dashuruar me pasion

Një ditë pa takim është si të çmendesh

Të lumtur janë edhe të dashuruarit që kanë shumë para

Mos ngurroni të bëni çfarë të doni

Ka kaluar një kohë pranvere

Kur të shoh që më humbet ngjyra, më vjen keq

Edhe në jetën e së nesërmes

Të rinjtë tani janë gjithashtu të lehtë për t’u dashuruar

Eci në të njëjtën rrugë

Ndaj qëndroni me shumë dashuri

Gjithashtu, mos debatoni

Mbani mend kur i doni të gjithë për njëri-tjetrin

Jeta e kripur por simpatike e arrës së betelit

Të dashur, le të jetojmë së bashku përgjithmonë.

POEMA: PËRKUFIZIM I DASHURISË

Poezia: Toan Tam Hoa

Si mund ta tregoni në detaje

Si e tërheq fat fjala dashuri?

Kush u ngatërrua në

E lumtur, e trishtuar, e zemëruar… shije shumëngjyrëshe

Të gjithë kanë një rrugë dashurie

READ  1001 bài thơ viết về tỉnh Nghệ An, tình thơ xứ Nghệ hay nhất | Educationuk-vietnam.org

Zemra është plot me marrëzi të pamend

Ditën që më mungon i dashuri im

Natën, gjumi takohet me shumë ëndrra

E rregulluar edhe si një poezi dhuratë

Flisni zemrën time të thellë

Flisni afër dhe më pas thoni larg

Si një ëndërrimtar që del në realitet

Sa njerëz kanë përcaktuar

Sa të dashuruar janë plot dashuri

Askush nuk mund ta mposht veten

Rënia në vorbullën e dashurisë është e vështirë të dalësh

Dashuria po ma vret pak zemren

Dashuria është një shpirt i errët

Por pse të jetojmë në botë?

Njerëzve u pëlqen të thonë fjalë…dashuri!?

Çfarë është poezia e dashurisë?
Çfarë është poezia e dashurisë? (foto: internet)

POETET PËR DASHURINË

Poezia: Chung Mai

Si mund të kuptohet fjala dashuri?

Kur zemra ime ka mall për njëri-tjetrin

Gëzim dhe dhimbje

Në mua, ka mijëra ngjyra vezulluese

Dielli shkëlqen me lule të bukura

Pa diell, pema duhet të jetë e gjelbër?

Dashuria është si uji i ftohtë

Sythat mbijnë për t’i bërë degët më të freskëta

Ndaloni aty ku nuk shkoni

Kur kam një stacion pritjeje

Si era që fryn në zemrën time

Mos lejoni që stuhitë dhe stuhitë të vijnë

Mos e thyeni digën që ndërtuam

Çatia me kashtë është plot të qeshura

Lumturia u jepet njerëzve

Le të ndajmë një jetë së bashku.

  • Kur dashuria nuk është gjithmonë argëtuese, e lumtur. Por ka edhe momente të trishtuara për shkak të dashurisë, atëherë mos harroni të shikoni tufën poezi e trishtë dashurie për të gjetur simpati.

Poezi: SHKRUAJ DASHURI

Poezia: Lieng Nguyen

Fjala Dashuri është shkruar për të shmangur hidhërimin

Asnjë xhelozi thellë në zemër

Sa dyshime të heshtura?

Si mund të shkruaj për shkak të xhelozisë?

Fjala Dashuri është shkruar më me vërtetësi sesa konsiderohet

Respektoni njëri-tjetrin kur keni besim

Megjithë erërat e stuhishme

Gjithashtu mos harroni të hiqni dorë nga vullneti i mirë.

Fjala Dashuri është shkruar plotësisht në gurë ari

Mos u lëkund nga era shaka

Duke parë njerëzit krahasojnë dhe humbasin

Lehtë për t’u thyer … e vështirë për të larguar pikëllimin.

Fjala Dashuri është shkruar përgjithmonë dhe e freskët

Çifti le të lahet në aromën e dashurisë

Fëmijë të bukur, grua e bukur dhe simpatike

Galantria e mbajtjes së hekurit me shumë argëtim.

POEZI: DASHURIA ËSHTË E VËSHTIRË TË THOHET

Poezia: Tran Van Lam

Dashuria është e vështirë të shprehet me fjalë të forta

Sepse kur do të vogla, dehesh

Dashur dhe harruar të gjitha ditët

Shiu apo shkëlqimi nuk mund ta lëkundin dashurinë

Dashuria deri sa të ndriçojë agimi

Lëreni zemrën tuaj të shkëlqejë dhe të ëndërrojë

Larg njëri-tjetrit, mendjet budallaqe

Kur je afër poezisë së ëmbël

Është në rregull të jesh i trishtuar ndonjëherë

Kur ka një keqkuptim dhe nuk e di pse

Retë rozë fluturojnë sipër

Retë e errëta vijnë për të bërë dush planetin

Dashuria është të bësh veten të lumtur

Dashuria me njëri-tjetrin në çdo kohë, kudo

Edhe pse larg katër drejtimeve

Dashuria ende mban një jetë besnike!

Çfarë është dashuria në kopertinën e facebook-ut
Poezi për fjalën DASHURI (foto: internet)

Poezi: NJE DASHURI

Poezia: Le Thi Hien

Është kaq e lehtë të shkruash një letër dashurie

Por kaq shumë luleshtrydhe përreth

Kur dashuria ndihet e ëmbël

Kudo që shikoj, shoh qiell blu dhe re rozë

Kur jeni në një dashuri pasionante

Duke parë në zemër rrezatues dhe pasionant

Plot aromë të ëmbël mjalti

Kush nuk e kishte menduar kurrë se do të kishte një ditë ndarjeje

READ  Top 100 bài thơ tình buồn ngang trái mà bạn không thể bỏ qua | Educationuk-vietnam.org

Asnjë titull nuk është edhe për shkak të borxhit

Mos e lidh trungun, kujto fjalën sharm

Fjala pikëllim është ende e paprekur

Ku shkon fjala dashuri?

Një fjalë që është dhënë dhe nuk është mbajtur

Vëreni fjalën keqardhje në zemër

Dashuria ka mbaruar

Largoni aromën e perlave të pranverës

Rruga e dashurisë është plot me të kundërta

Zjarri i dashurisë është i vështirë për t’u kaluar

Të gjithë duhet të kalojnë

I dehur, i padisiplinuar, i kripur, i ndarë.

POZA: ÇFARË ËSHTË DASHURIA?
Poezia: Khac Trieu

A e di dikush se çfarë është dashuria?

Lërini shumë njerëz të ëndërrojnë dhe të ëndërrojnë kot

Ditë e natë presin dhe presin sërish

Pastaj qau për shkak të indiferencës.

Burimi i emocioneve njihet nga venat

Pra, pse vazhdoni të fajësoni?

Por për fat ka ëmbëlsira

Nga shija që të bën të qash.

A është dashuria e bukur e papërfunduar?

Shumë njerëz janë të befasuar në momentin e ndarjes

Kur ishte ngrohtë, hiri ishte aq i ëmbël

Më pas ndahet me pak trishtim dhe mbytje.

Por kush e kupton që jeta është plot lundrim

Të biesh në dashuri me dikë me pasion

Edhe në të ardhmen, ajo dashuri nuk do të marrë asgjë

Ende e çmendur të duash të shkosh në të njëjtën mënyrë.

Edhe pse ende e di që dashuria është një krim

Por nuk do të pendohem kurrë që ra në dashuri

Dita që kalojmë së bashku jep shumë lumturi

Mblidhni të gjithë majanë e dashurisë.

Ju lutemi mbani kujtimet e ditës së pranverës

Le të kemi diçka për t’iu përgjigjur nesër

Sa shumë dashuri është gjithashtu e heshtur

Çdo fjalë është rregulluar në një rimë poetike.

Foto e bukur çfarë është dashuria
Poezi për DASHURINË (foto: internet)

Poezi vetem per dashurine

Poezia: Lan Nguyen

Si të njohim fjalën dashuri për të zgjidhur

Vetëm dije se është e vështirë të debatosh

Është e trishtueshme të presësh larg

Afër njëri-tjetrit, argëtohuni dhe vizatoni ëmbël

Dashuri dhe respekt të bollshëm

Kuptimi i burrit dhe gruas sqaron besimin

Jo për shkak të aromës së bukur

Harroje fjalinë e gurit të artë me mua të gdhendur thellë

E njëjta zemër për momentet e vështira

Edhe bashkë, edhe pse e kemi shoqëruesen e nuses

Duke mbajtur duart me gëzim duke ecur nëpër urë

Fjala dashuri është ajo thellësi e pallogaritshme.

POEMA: PËRKUFIZIM I DASHURISË

Poezia: Trieu Phu Tinh

Të gjithë pyesin si është dashuria?

Për mua është vetëm kjo

Duajeni fushën e drejtë me lejlekët fluturues

Duajeni aromën e orizit të artë në ditën e korrjes

Duajnë seancat e gjuetisë së hekurit

Duajnë shtyllat e bambusë, uluni dhe luani dhe luani volejboll

Duajeni oborrin gjatë natës duke u mbledhur dhe biseduar

Dua ditën me shi, varka është e shtrirë në plazh

Duajnë tingujt e kambanave të tempullit nga larg

Dashuria e fshehur në paqe përgjithmonë në fshat

Dashuria e fëmijërisë, dashuria e kujtimeve të tejmbushura

Duajini të gjitha kënaqësitë e jetës

Duan çiftin e bukur romantik

Duaji sinqerisht njerëzit që luftojnë për jetesën

Më pëlqen zhurma e gjelit që këndon çdo mëngjes

Dikush më kërkoi ta shpjegoja këtë.

A ËSHTË DASHURI???

Poezia: Hoang Dai

Unë pyeta “çfarë është dashuria”

Si përshtatet ky përkufizim?

Epo, mund të them vetëm

Pse e kujton gjithmonë pasditen.. hija e saj

Mos planifikoni të jeni të pasur dhe të varfër

Nuk ka ndarje të shtrateve të errët

Fluturim i zemrës

Zemra e djegur e mbushur me dashuri

I mungon pak melankolia

Dëshira për të marrë frymë së bashku

Ëndërrim natë e ditë e trishtuar

Do të doja vetëm të isha pranë njëri-tjetrit

Ti je i tillë, jo mjaftueshëm i ri

READ  Thơ Tình Noel - Chùm Thơ Tình Buồn Cho Đêm Giáng Sinh Đơn Lẻ | Educationuk-vietnam.org

Më thuaj se mund të më dëgjosh, fëmijë

Të dua shumë, i huaj

Sinqerisht bebe..ne jemi te lumtur bashke.

Poezi për dashurinë
Poezi për dashurinë (foto: internet)

DASHURIA ESHTE…. !

Poezia: Nguyet Ha

Çfarë është fjala “dashuri” kështu…!

Si mund të ketë kuptim jashtëqitja tani?

A është pak ëndërr?

Ditë e natë, duke pritur hijen e dikujt.

Dita pa u parë duket se zgjat disa muaj

Qëndrimi zgjuar natën, duke ëndërruar për një formë ëndrre

Pastaj qëndisni ëndrrat vezulluese

Kultivoni për dashuri të plotë me njëri-tjetrin.

A është e varfër – e pasur, e bukur – e shëmtuar?

Vetëm dy zemra fshehin dashurinë

Le të ëndërrojmë të ecim së bashku

Shpërndani pikëllimin që ka mbretëruar

Shpresoj të ketë një shije të ëmbël

Hurmat e freskëta i japin njëri-tjetrit përgjithmonë

Rrahje me kokë argjendi

Kjo jetë, pastaj jeta tjetër është ende e nxehtë.

DASHURIA ËSHTË… është kështu?

Edhe nëse jeni të zemëruar, është vetëm për disa ditë

Shtrëngoni krahët një herë

Pra, sa keqardhje do të shkrihet paqësisht.

DASHURI DHE MUNJE

Poezia: Tran My

Pyesni se çfarë është dashuria

Por ditë e natë, ëndërroj mbretin Tu

Rikthimi i ndjenjës nostalgjike të zemrës

Ne të dy do të ecim së bashku

Dashuria jonë është përgjithmonë e gjelbër

Tashmë e dashuruar, të gjithë të dërguar për të dhënë

Puthje e ëmbël pasionante

Dashuria që dëshironi të jeni jastëk në krahët tuaj

Era e majasë së çuditshme dehëse dashurie

Kapërcimi i të gjitha pengesave në jetë

Ne të dy nuk do të largohemi kurrë

Le të jemi të lumtur së bashku për një jetë

Ndani dy flokë të gjelbër të ngrohtë

Dashuria jonë është e ngulitur thellë

Ne të dy e kalojmë urën së bashku

Njëqind vjet derisa të humbasësh kokën, zemër.

FJALË E ZEMRËS

Lule vjollce

Nuk mund ta përcaktoj

E di vetëm çdo natë që të mungojë me dhimbje

Më mungon çdo frymëmarrje

Mos harroni përqafimin e sikletshëm në fillim

Më mungojnë shumë momente bashkë

Tani larg, trishtimi vërshon rrugën

Sa netë më ka bredhur zemra

Duke kërkuar për ju në një vend të thyer

I kujtoj gjithmonë ata sy që ke dhënë

Buzët e buta dhe të ëmbla ofrojnë dashuri

Gjatë muajve të fundit, kam pasur dëshirë të madhe ta gjej përsëri

Pak nga dashuria jote, larg, nuk shuhet

Ndoshta është thjesht një ëndërr

Gjithë jetën kam pritur më kot

Zemra budalla po pret ende

Unë të dua! A është kjo dashuri…?

TË DUA…

Vu Xuan Hoa

Dashuria… Ndjenja më e mirë

Një hije që pushton zemrën

Mos takoni njerëz të humbur në heshtje

Mbaj mend jashtëzakonisht në lundrimin dhe rrotullimin

A është dashuri… Është një lojë thëllëza

Unë fshihem dhe sytë e mi ende po të shikojnë ty

Të gjej, endrra të mira thur

Duke përhapur shpresën rozë dhe blu

A është dashuria… E gjallë si një valë

Përgjithmonë në breg me padurim për të ndarë

Bëni sikur jeni të zemëruar dhe prisni të ngushëlloni dikë tjetër

Mos i kthe takat, dhemb…

Dashuria… Nuk mund ta mbaj apo ta prek

Por duke kërcyer deri në hutim

Papritur duke buzëqeshur në një mendim kalimtar

Dashuria do të gjejë që pritja është lumturi!

Dashuria… Djeg nga pasion

Në minutën tjetër, dëgjova zemrën time duke rrahur

E ëmbël dhe e ëmbël, buzët që prekin butësisht buzët

Dashuria është e tillë dije dhe duaje përgjithmonë!

Më shumë përditësime…

1001 Poezi Çfarë është dashuria? Përkufizimi më i mirë i dashurisë, më kuptimploti
postuar nga
Trinh Thanh Bien,