4 lượt xem

[Bookademy] Review Sách “Em Đẹp”: Khi “Tốt Nước Sơn” Quan Trọng Như “Tốt Gỗ” | Educationuk-vietnam.org

Nuk ka asnjë grua që është e shëmtuar, sepse ato janë produkte të natyrës, si lulet, kanë shijen e tyre “Nuk ka gra të shëmtuara, vetëm gra që nuk dinë të jenë të bukura” është një shprehje e vërtetë në jetën e sotme. .

Çfarë është e bukur?

Koncepti i së bukurës në çdo epokë do të jetë i ndryshëm, ndoshta sepse jeta po ndryshon vazhdimisht për të vazhduar me rrjedhën moderne. Nëse në të kaluarën një vajzë me flokë të gjatë, lëkurë të bardhë, modesti etj konsiderohej e bukur, tani bukuria ka ndjekur një standard tjetër. Nëse në rrugë, kur shohin një vajzë me trup të nxehtë, mund të thonë gjithashtu se është e bukur. E bukur mund ta konsiderojë edhe një vajzë me trup të përpjestuar dhe me fytyrë të hijshme për disa njerëz, ose e bukur mund të konsiderohet edhe një vajzë me grim të punuar mirë që i përshtatet shijeve të saj.

Njerëzit thonë se është bukuria e shpirtit tuaj ajo që ka rëndësi, por le ta pranojmë, tani, nëse nuk keni pak bukuri, njerëzit e tjerë nuk do të jenë të interesuar të gjejnë bukurinë që fshihet brenda jush. Duke qëndruar përballë bukuroshes që nuk lëvizet, pamja e parë ka gjithmonë një ndikim të madh, ndaj bukuroshet e tërheqin më lehtë kundërshtarin se sa është e natyrshme.

Çfarë është e bukur?

Personalisht, mendoj se gjëja më e rëndësishme është ende një trup i ekuilibruar dhe i tonifikuar. Nuk po them se jam pro të qenit i dobët. Eshtë e panevojshme të thuhet se gratë thjesht shkojnë në Facebook ose gazetat online, surfimi është standardi i bukurisë femërore, seksi dhe plot jetë në ditët e sotme. Të mos jesh e hollë, të kesh lëkurë të shëndoshë është akoma më tërheqëse dhe sigurisht që duhet të shoqërohet me shëndoshje dhe ekuilibër.

Për të pasur një trup të bukur në radhë të parë për t’u praktikuar, mund të zgjidhni sportet që ndiheni të përshtatshme dhe të doni. Asgjë nuk është e pamundur, vetëm sepse nuk jeni të vendosur. Mos i bëni presion vetes sepse pritshmëritë tuaja janë shumë të larta si në një javë për të humbur 2 kg dhe në një muaj për të humbur 8 kg, kur është e vështirë, trupi është më i lehtë të dorëzohet dhe të lirohet. Një themel i fortë fillon me gjëra të vogla, gradualisht me këmbëngulje dhe vendosmëri do ta bëni.


Më poshtë është informacioni në lidhje me parimin e konsumit të energjisë që autori Chuy ka mësuar dhe përmbledhur:

Parimi i konsumit të energjisë: Për të mbajtur aktivitetet e jetës, trupi fillimisht përdor energjinë, më pas përdor karburantin e ruajtur në yndyrë dhe muskuj.

Lënda djegëse e konsumuar konsumohet në rendin e mëposhtëm: fillimisht digjen karbohidratet, më pas digjen yndyra dhe më pas digjen proteinat.

Karburanti i ruajtur konsumohet në rendin e mëposhtëm: së pari digjet proteina, pastaj yndyra e trupit.

Kur hani më pak, koha për të djegur karburantin do të jetë më pak, trupi do të kalojë shpejt në djegien e karburantit të ruajtur. Për të djegur shpejt karburantin e ruajtur, së pari duhet të digjni proteinat e muskujve. Nëse dëshironi të digjni shpejt proteinat në muskujt tuaj, duhet t’i detyroni muskujt tuaj të punojnë më shumë. Muskujt punojnë më shumë, e vetmja mënyrë për ta bërë këtë është t’i stërvitni shpejt për të djegur shtresën e fundit të yndyrës.

READ  [Trích sách] “Ăn Ít Để Khỏe’’: 1 Bữa Là Đủ Sao Cần Phải 3? | Educationuk-vietnam.org

Do të pyesni veten: Si mund të digjni proteinat në trupin tjetër? Magjia e muskujve është se: Sa më shumë që muskuli të lëvizë, aq më shumë “zgjerohet”, sa më shumë kalori të digjen, aq më shpejt rigjenerohet muskuli. Kjo shpjegon pse meshkujt duhet të stërviten si…të çmendur për të fituar muskuj dhe sa herë që ndalojnë së ushtruari, muskujt zhduken.

Me siguri do të ketë njerëz që mendojnë se koha e punës nuk ka kohë as të praktikohet. Sipas Chu, ka shumë mënyra dhe ushtrime me punonjës zyre ose njerëz të zënë. Në mënyrë tipike, HIIT (High Intensity Interval Training) është një formë e stërvitjes me intervale me intensitet të lartë që e sjell trupin në fazën më ideale të procesit të djegies së yndyrës. Kur thoni jo dhe ndiheni sikur trupi juaj nuk mund të durojë më, atëherë fillon HIIT. Provoni edhe 1, 2, 3 herë të tjera, secila prej tyre nuk ka më shumë se 5 sekonda, pastaj kur trupi nuk mund ta bëjë më, lëvizni lëvizjen. Me HIIT, nuk keni nevojë të shkoni në palestër çdo ditë, nuk keni nevojë për mjete mekanike, nuk shpenzoni para dhe mund të praktikoni në çdo kohë të ditës, …

Këtu janë disa ushtrime që autorit Chuy i ka gjetur mjaft të mira dhe të zbatueshme. Njerëzit mund të zgjedhin 3 ose 4 lëvizje të preferuara për t’i përsëritur pa pasur nevojë të bëjnë të gjitha lëvizjet menjëherë nëse e kanë të vështirë:

Përfitimi më i madh i ushtrimeve është gjithashtu këtu: nëse mbani dietë vetëm për të humbur peshë, që do të thotë se zvogëloni marrjen e karburantit dhe e detyroni trupin të përdorë ende karburantin e tij të ruajtur, ai do të përdorë akoma, por do të përdorë vetëm proteina përgjithmonë, muskuj por jo yndyrë. Yndyra është ende e “rrudhur” atje edhe nëse humbni peshë. Humbja e peshës në këtë kohë është humbje e muskujve sepse muskujt nuk punojnë. Muskujt zhduken, trupi bëhet i dobët, gjithçka duket e sheshtë. Ju bëheni një klient potencial për prodhuesit e pantallonave të mbushura me prapanicë. Pra, mos u përpiqni të gjeni magjinë e humbjes së peshës pa stërvitje. Përveç nëse dëshironi të jeni të dobët dhe të mos dëshironi të jeni të bukur, të fortë dhe tërheqës.

https://www.youtube.com/watch?v=CztF6sCELP0

https://www.youtube.com/watch?v=Bv_0QWtqfVY

https://www.youtube.com/watch?v=oegRlg9V4q8

https://www.youtube.com/watch?v=qWy_aOlB45Y

Pikat e djersës që bien janë fryti i punës suaj të palodhur, bizhuteritë e mrekullueshme që e bëjnë trupin tuaj të shkëlqejë. Nuk ka sukses pa kaluar vështirësi dhe përpjekje. Ndonjëherë këmbët tuaja nuk janë të lodhura, krahët nuk janë të lodhur, trupi juaj nuk dëshiron të shembet, vetëm mendja juaj dëshiron të dorëzohet. Le ta kapërcejmë atë!


Dieta e duhur është gjithashtu se si e doni veten. Për të pasur një trup të ekuilibruar, të shëndetshëm dhe të tonifikuar, 60% varet nga faktorët ushqyes. Parimi “shpirtëror” i të ngrënit për të humbur peshë është të mos e lini kurrë trupin të bjerë në uri, nëse nuk doni të zgjoni fantazmën e uritur dhe të hani çmendurisht në vaktin tjetër.

Vetja është ende mbi të gjitha

Secili prej nesh, kur lind në këtë jetë, askush nuk ka të drejtë të zgjedhë se ku ka lindur, prindërit, rrethanat e tij. Disa njerëz shpesh vajtojnë, të trishtuar ose të dëshpëruar për shkak të vuajtjeve që duhet të durojnë, duke fajësuar Zotin që i trajtoi ata në mënyrë kaq mizore. Ndonjëherë unë ende e krahasoj situatën time me ata rreth meje. Pse ata janë kaq të bukur dhe unë jam kaq i shëmtuar? Ankesa dhe fajësimi i tillë nuk do ta bëjë jetën tuaj më të mirë. Ne nuk do t’i ndryshojmë ato standarde fillestare, por një gjë që mund ta ndryshoni patjetër është mënyra se si jetoni në këtë shoqëri.

READ  10 tựa sách viết về mèo cho những "con sen" | Educationuk-vietnam.org

Ju jeni një person i rëndësishëm. Pavarësisht nëse jeni në një situatë të mjerueshme, nuk keni asgjë në dorë, keni bukurinë apo jo, ju jeni një person me vlerë. Nuk është se njerëzit janë të vlefshëm se ekzistojnë, por sepse ekzistojnë, janë të vlefshëm. Kur e doni veten, këtë trup, mund të jetoni një jetë të gëzuar dhe të lumtur. Sepse gjëja më themelore është se mund të duash vetëm veten dhe pastaj të duash të tjerët.

Unë besoj fuqimisht se gratë që e shohin interesante të zbulojnë një tipar të pazakontë të tyre janë ato që e duan dhe e vlerësojnë veten më shumë se kushdo.

Unë besoj fort se në procesin e të jetuarit me veten për më shumë se 18-20 vjet, ju e dini me siguri se çfarë interesash keni, ose çfarë do t’ju bëjë më kurioz. Për sa kohë që nuk jeni dembel dhe i papërfunduar, jepini vetes kohë për të bërë atë që doni, pavarësisht se sa e pazakontë është.

Ju e doni veten deri në atë pikë sa të kujdeseni për trupin tuaj me kujdes, shëndetshëm dhe shkencërisht. Trup elastik dhe mendje freskuese. Ju jeni në gjysmë të rrugës për të qenë një grua tërheqëse, interesante dhe e pëlqyeshme. Përveç luleve, femrat janë produkti më i përsosur dhe më i mrekullueshëm i natyrës.

Krijoni vlerën tuaj

Gruaja që nxjerr më shumë feminilitet është ndoshta kur hyjnë në kuzhinë. Për ata që duan të gatuajnë apo dinë të gatuajnë, ja ku tregojnë guximin dhe zgjuarsinë e tyre. Kuzhina është ndoshta shpirti i shtëpisë, ku familja mblidhet së bashku. Mbani gjithmonë zjarrin në familje me gatimet e shijshme dhe zgjuarsinë tuaj. Nuk keni nevojë të mësoni shumë pjata, bazat janë të domosdoshme dhe nëse dini edhe 5 pjata të tjera, ky është një plus i madh.

Gjithmonë kam besuar se gatimi i mirë është ende një pikë e madhe plus për gratë e të gjitha kohërave, pavarësisht se sa e talentuar dhe e suksesshme jeni. Ju fitoni disa mijëra dollarë në muaj dhe pasaporta juaj është e mbushur me 100 pulla të vendeve anembanë botës, gatimi i ushqimeve të shijshme dhe ndjenja e emocionimit në një kuzhinë të vogël është ende një imazh i ëmbël femëror. më i ëmbël.

Dashuria e bukurisë, dashuria për lulet aromatike, dashuria për ushqimin e shijshëm, dashuria për të mësuar rreth gatimit i bën gratë më pak… të shëmtuara. Në atë kohë, ne u kushtojmë më pak vëmendje atyre që na rrethojnë, shijojmë më shumë botën tonë, kemi më pak zili dhe konkurrencë dhe nuk ndjekim trendet në ndryshim të shoqërisë.

Unë gjithmonë i admiroj njerëzit që thonë se mund ta bëjnë këtë, kanë ambicie dhe përpiqen për të. Sidomos vajzat që përpiqen të bëhen njerëz të admiruar nga të gjithë, nuk janë të përulura apo kanë nevojë për mbrojtje sepse janë seksi i dobët, përkundrazi, afirmojnë vetëvlerësimin e tyre për shoqërinë. Nuk ka rëndësi se në çfarë lloj situate keni lindur ose nëse jeni seksi më i dobët apo jo, mënyra se si zgjidhni të qëndroni në shoqëri është se si e “vlerësoni” veten. Çdo person do të ketë një jetë proporcionale me aftësitë e tij, që është rezultati që arrini pas një sërë ditësh të vështira.

Të gjithë kanë të drejtë të ëndërrojnë, sado e vështirë të jetë jeta. Sepse ato ëndrra janë motivimi për ju që të vazhdoni të ecni në këtë jetë. Ndoshta tani ato ëndrra janë vetëm në fazën e edukimit dhe një ditë do të realizohen nëse provoni. Askush nuk i takon ëndrrat, vazhdoni të ëndërroni, qëndroni budallenj.

READ  Sách bí mật Dotcom PDF FULL (BẢN ĐẸP) ✅ [Miễn Phí] - Như Quỳnh | Educationuk-vietnam.org

Nëse nuk doni të jetoni në Hënë, të jetoni në oqean me peshkaqenë ose të dëshironi që një ditë të rritni krahë dhe të fluturoni, asnjë ëndërr nuk është e pamundur. Dhe jo domosdoshmërisht ëndrra duhet të jetë shumë e lartë, për të shpëtuar botën, për t’u bërë një grua e famshme ose për t’i sjellë njerëzimit zbulime të mëdha. Çdo ëndërr është e çmuar.

Kur zgjedh një profesion apo diçka jo tërësisht për shkak të hobit apo pasionit tënd, ndonjëherë ndikohet nga shumë gjëra; Që vjen nga familja, miqtë, paratë, etj. Por a kemi kthyer ndonjëherë kokën pas dhe kemi pyetur veten nëse po e shijonim vërtet apo jo? Ose thjesht duke jetuar një jetë nën presionin e të tjerëve, duke jetuar për të tjerët. Dëshirat që ne i mbajmë gjithmonë me vete, por nuk janë zbuluar, nuk kanë jetuar me veten tonë. Të jesh i bindur nuk do të thotë të jesh i qetë, të kesh jetuar shumë për të tjerët, tani le të jetojmë për veten.

Kur ëndrrat bëhen realitet, nuk është domosdoshmërisht koha kur ne jemi më të lumtur dhe më të lumtur. Vetëm kur e mbani atë ëndërr në zemër, mendoni për një plan për ta zbatuar, jetoni çdo ditë me 300% të energjisë tuaj, është koha më e mirë, kjo është ndjenja e mendjelehtësisë dhe lumturisë që ëndrrat bëhen realitet.


Vajza ah. Provoni të hapni sirtarin tuaj të prehrit. Çfarë ka brenda kësaj? A janë ende aty ëndrrat e vazhdueshme rinore? Ëndrrat nuk janë ftohur ende, apo jo? Tani hiqeni atë. Shkundni pluhurin, ujin, ndezni një zjarr… le t’i kthehet ngrohtësia ëndrrës që ka fjetur në ju për kaq shumë kohë.

Përveç kohës së ngarkuar për punë dhe familje, ju keni kohë dhe hapësirë ​​edhe për veten tuaj, në mënyrë që të ndiheni rehat. Ka shumë mënyra për t’u çlodhur si dëgjimi i muzikës, shikimi i filmave, leximi i librave etj jo vetëm që sjellin një ndjenjë relaksi, por sjellin edhe shumë vetënjohje.

Tingëllon e thjeshtë. Lexoni libra dhe shikoni filma. Kush nuk mund ta bëjë. A duhet të lexoj libra dhe të shikoj filma për t’u bërë një person interesant? Por unë mendoj dhe mendoj, dhe ende nuk mund të gjej më shumë tema për të folur kur shkoj të takoj dikë, ose për t’i bërë marrëdhëniet e mia aktuale më interesante përveç sa më sipër: interesa personale, histori ëndrrash, histori filmash, histori librash, ngjarjet nuk janë askund në shoqërinë përreth.

konkludoni

Në këtë vepër të katërt, nëse veprat e mëparshme shprehnin ndjenjat e tyre për dashurinë, martesën dhe marrëdhëniet shoqërore, me Em Dep, Chuy foli vetëm për bukurinë e saj.

Ti je e bukur përbëhet nga 7 pjesë: Ushtrimi jo vetëm për humbje peshe – Ushqimi: Bukuri e qëndrueshme – Shkoni në vende dhe jetoni më shumë se një jetë – A po i injoroni veçoritë tuaja? – A dini të gatuani 5 pjata – Jemi vërtet të varfër vetëm kur nuk kemi një ëndërr – Çfarë bëni kur nuk dini çfarë të bëni? Nuk është e nevojshme t’i lexoni të gjitha me radhë, sepse çdo seksion sjell njohuri dhe përvoja të ndryshme për t’ju ndihmuar të gjeni bukurinë tuaj.

Autori: Linh Tuyen – Bookademy

———-

Ndiqni faqen e fansave të Bookademy për të përditësuar informacione interesante rreth librave në lidhjen: https://www.facebook.com/bookademy.vn

Bashkohuni me Ekipin e Bookademy për një shans për të lexuar dhe marrë libra interesantë, regjistrohuni si CTV në lidhjen: https://goo.gl/forms/7pGl3eYeudJ3jXIE3

Bài viết cùng chủ đề: