8 lượt xem

[Bookademy] Review Sách “Những Cuộc Phiêu Lưu Của Huckleberry Finn”: Hành Trình Đi Tìm Chính Mình | Educationuk-vietnam.org

Jeta është një udhëtim, rinia është një udhëtim për të gjetur veten. A do të guxonit të fillonit aventura aventureske si djali Huck në historinë e shkrimtarit Mark Twain, me djalin në kërkim të lirisë së tij?

Aventurat e Huckleberry Finn është romani më i mirë pas “Aventurat e Tom Sayer” nga poeti i madh Mark Twain. Me aventurat emocionuese mes Huck dhe djaloshit me ngjyrë Jim në lumin e fuqishëm Misisipi, do të keni shumë të qeshura, rrahje zemre, pezullim dhe mendime të thella për veten tuaj. Për më tepër, autori përdor edhe shumë imazhe që satirizojnë racizmin në Amerikë në atë kohë dhe jam i sigurt se do të ndiheni shumë më vlerësues për lirinë që keni.

Shkrimtari i madh Ernest Hemingway tha: “E gjithë letërsia moderne amerikane i ka rrënjët në Aventurat e Huckleberry Finn. Është puna më e mirë që kemi pasur ndonjëherë”. Nuk ka asgjë të keqe nëse jeni të zhytur në aventura dhe kur mbyllni librin, e gjeni veten një person të ri.

Mark Twain e ka ndërtuar me mjeshtëri komplotin, duke përdorur përemrin personal I jam personazhi Huck gjatë gjithë librit të tij. Huck është miku i Tom Sayer, ai u adoptua nga e veja e tij Douglas si djali i tij. Dhe babai i tij ishte i dehur gjithë ditën dhe endej rrugëve. Për ata që kanë lexuar “Aventurat e Tom Sayer” me siguri do të mbeten të impresionuar me inteligjencën, dinakërinë dhe keqbërjen e Tomit, xhaxhai Huck në këtë histori nuk është më pak, gjëja e veçantë në libër. Ky është udhëtimi i Huck për të pasur një mik të ri, Jim. Një burrë i zi, një burrë i bardhë mbi një trap që shkon drejt lirisë është një imazh i pavdekshëm në letërsinë amerikane deri më sot.

1. Aventura fillon

Kur u adoptua nga e veja Douglas, Huck ishte gjithmonë i ushqyer mirë, i veshur mirë, mësoi të ishte i sjellshëm dhe e mësoi atë të bënte mirë. Por babai i tij nuk e pëlqeu atë, pasi piu, filloi ta rrahë, iku nga shtëpia për një muaj. Një herë ai e detyroi Huck të jetonte në një shtëpi thellë në pyll. Huck ka shijuar jetën e çrregullt, të ndyrë dhe të çrregullt të babait të tij. Por ai zbuloi se një jetë e tillë ishte më interesante sesa të ndiqte rregullat dhe rregulloret që e veja Douglas i mësoi gjatë gjithë ditës.

Udhëtimi i tij fillon kur Huck përpiqet të arratiset nga shtëpia e babait të tij, sepse ai nuk dëshiron të rrihet përsëri, ai krijon me zgjuarsi një skenë të rreme, se ai u vra nga një grabitës dhe hodhi trupin e tij.lum. Kështu që Huck u fsheh me kohë në një ishull të pabanuar për të shmangur që babai dhe e veja e tij Douglas ta gjenin. Atje ai takohet me Jim, një skllav i zi i zonjës Watson iku nga shtëpia e saj nga frika se do t’ua shiste veten tregtarëve të skllevërve.

Lexuesit do ta shohin atë konfuze në fillim, më pas interesante dhe në fund të mahnitur nga idetë e guximshme të Huck. Nuk është thjesht një arratisje, është gjithashtu djallëzi, guximi dhe aftësitë e Huck-ut. Guxoi të hiqte dorë nga jeta me dikë që të kujdesej për të, të hante mirë, të vishej mirë, të mos shqetësohej, por ishte jeta që nuk donte. Huck dëshiron të jetë vetvetja, të jetë i lirë, të bëjë atë që dëshiron dhe të kujdeset për veten. A kemi guxuar ne të rinjtë të lëmë kujdesin e prindërve tanë për të qenë të lirë të bëjmë atë që duam? A mund të kenë besim të rinjtë se dinë të kujdesen për veten?

READ  19 cuốn sách hay cho học sinh cấp 2 đầy giá trị và bổ ích | Educationuk-vietnam.org

2. Konflikti midis dy klaneve

Huck dhe Jim fillojnë udhëtimin e tyre për të lëvizur në trapin e tyre. Huck ikën nga kërkimi i zonjës Douglas dhe babait të tij, dhe Xhimi ikën për të gjetur lirinë. Dy njerëz, dy fate po udhëtojnë së bashku në një gomone, me të njëjtin synim për të gjetur lirinë e tyre. Për të shmangur ndjekjen, ata e lënë trapin të lëvizë vetëm natën, dhe gjatë ditës, ata do të gjejnë shkurre për të fshehur trapin. Të dy flisnin me njëri-tjetrin për gjithçka në botë, Jim shpesh pyeste pse një burrë i bardhë si xhaxhai Huck, i veshur lumturisht, iku për të jetuar këtë jetë të vështirë. Xhimi është i zi, është gabim që Xhimi të ikë nga pronari i tij kështu, por Xhimi nuk dëshiron të shitet. Sa i përket Huck-ut, ai nuk iku, por donte vetëm të ishte vetvetja, të bënte atë që donte.

Gjatë një lëvizjeje në lumë, trapi u godit nga një anije e madhe, që atëherë Huck dhe Jim janë ndarë. Kur doli në breg, Huck gënjeu për të qëndruar në shtëpinë e një fermeri. Këtu ai u trajtua shumë mirë nga mikpritësi, duke bërë një jetë shumë të rehatshme.Megjithatë, Huck u fut në situata ironike dhe kërcënuese për jetën kur u përfshi në një mosmarrëveshje mes dy familjeve. Momenti midis jetës dhe vdekjes e bëri Huck të kuptojë vlerën e jetës. Ai dëshiron të kthehet në trapin e tij, të shohë përsëri Xhimin dhe të vazhdojë udhëtimin e tij drejt lirisë. Për fat të mirë, Huck shpejtoi për t’i shpëtuar vdekjes dhe gjeti Xhimin, dhe Jim vazhdoi udhëtimin për të lëvizur.

A i ngjajmë shumë djalit Huck, nuk ndodh derisa të biem në situata të rrezikshme, të humbasim diçka, pastaj të ndihemi mirënjohës për atë që kemi. A dimë të përqendrohemi vetëm në atë që nuk kemi, dëshirojmë të kemi shumë gjëra, por nuk dimë të vlerësojmë jetën sot? Ashtu si pikat e forta dhe të dobëta të një personi, ne shpesh jemi mësuar të fokusohemi në përmirësimin e dobësive tona pa i kushtuar vëmendje promovimit të pikave tona të forta. Gradualisht do ta gjeni veten plot me dobësi dhe pa pika të forta. Njohja se ku janë pikat tuaja të forta dhe të dobëta është çelësi për t’ju ndihmuar të arrini qëllimet tuaja dhe të qëndroni në rrugën e duhur.

3. Mbretër, numërime dhe gënjeshtra

Kur ikin nga mosmarrëveshja midis dy klaneve të tjera, janë 2 burra që po ikin gjithashtu dhe i kërkojnë Huck dhe Jim që t’i lënë në trap. Të dy ranë dakord dhe tani udhëtimi ka katër persona. Në fakt, dy të tjerët janë dy mashtrues të ndjekur nga njerëzit.Kur hipën në trap, ata pretenduan se ishin mbret dhe kont, duke i detyruar Hukun dhe Xhimin të binden. Huck është i zgjuar, kështu që shpejt i njohu këta dy mashtrues, por Jim me naivitet besoi se ishte e vërtetë. Edhe Xhimi dukej i lumtur sepse po i shërbente mbretit.

Ata janë gjithmonë në kërkim të mënyrave për të mashtruar të tjerët. Pasi arritën në breg, ata e detyruan Hukun të ndiqte dhe Xhimi qëndroi të kujdesej për trapin. Ata krijuan një shfaqje të rreme, duke mashtruar njerëzit për të blerë bileta. Herë të tjera pretendojnë se janë të afërm të të ndjerit për të marrë trashëgimi. Huck provoi gjithçka për të hequr qafe këta dy gënjeshtarë. Në fund, për fat, Huck mundi t’i linte këta dy djem pas.

READ  [Bookademy] Review Sách “3 Người Thầy Vĩ  Đại”: Ta Đã Sống Một Cách Khôn Ngoan Chưa? | Educationuk-vietnam.org

Mark Twain ishte shumë i zgjuar dhe i aftë kur i vendosi këta dy mashtrues në trapin e Huck dhe Jim. Është një satirë sa e thellë dhe delikate për lexuesin që të kuptojë racizmin në Amerikë në atë kohë. Mbretërit dhe kontët janë sundimtarë por edhe gënjeshtarë. Ata gjithmonë kërkojnë të përfitojnë sa më shumë dhe të mashtrojnë besimin e popullit. Gënjeshtrat nuk mund të zgjasin përgjithmonë, vetëm e vërteta mund të sjellë besimin e njerëzve. Pasi humbet besimi, është shumë e vështirë ta rifitosh atë.

4. Huck dhe Tom Sayer

I lumtur që u shpëtoi dy mashtruesve, Huck dëshiron të ikë shpejt me Xhimin dhe të kthehet në jetë si më parë. Por për fat të keq Xhimin e mori dikush tjetër dhe po mbahet në shtëpinë e një të afërmi të Tom Sayer. Huck u përpoq të shpëtonte Jim, por rastësisht ai u ngatërrua nga familja e tij si Tom Sayer. Kur Tom i vërtetë mbërrin në shtëpinë e xhaxhait të tij, gjen Huck-un të gjallë dhe dëshiron të shpëtojë Xhimin, dy djemtë fillojnë planin më klasik ndonjëherë.

Huck thjesht dëshiron të shpëtojë shpejt Jim, dhe Tom dëshiron që shpëtimi i tij të jetë madhështor dhe madhështor. Tom u përpoq të përfshinte detaje nga librat që lexoi që ai mendonte se ishin interesantë, interesantë, në shpëtim. Është duke gërmuar një tunel ndërsa mund ta shpëtosh Xhimin nga dera e pasme, duke e detyruar Xhimin të gdhendë fjalë në gurë, të shkruajë një ditar në këmishën e tij, t’i shkruajë një letër pronarit, madje ata kapin gjarpërinjtë dhe centipedat në shtëpi për të trembur hallën e tij. dhe xhaxhai u tremb dhe e injoroi zezakun në robëri. Tom dëshiron t’i realizojë gjërat në libër, kërkon shumë kohë ndërsa mund ta shpëtojë me lehtësi Jimin.

Huck iu bind Tomit për të bërë sa më sipër, por fatkeqësisht në të vërtetë krijoi një shpëtim kërcënues për jetën. Sepse veprimet e dy djemve i bënë njerëzit të mendojnë se indianët po sulmonin fshatin e tyre. Pra, fermerët u mblodhën me armë dhe i ndoqën, në fakt ishin Tom dhe Huck ata që krijuan gjithë këtë. Kur dy djemtë e morën Xhimin për të ikur, Tom u qëllua në këmbë, Huck shkoi të gjente një mjek për ta shpëtuar, por kur mundi ta sillte doktorin te Tom, ai u kthye në rrugë dhe u kap nga xhaxhai i Tomit. shtëpi. Për fat të mirë, Jim ishte në krah të Tomit për t’u kujdesur për të. Por më pas gjithçka u zbulua, Xhimi u arrestua, Huck dhe Tom u kthyen në shtëpinë e xhaxhait të tyre, madje ai i emocionuar tregoi gjithçka që kishte bërë.

Të gjithë donin ta varnin zezakun e arratisur, por Huck dhe Jim u përpoqën ta ndalonin. Falë mjekut, i cili shëroi plagët e Tomit, i tha Xhimit se Xhimi ishte një zezak i ndershëm, me natyrë të mirë, ai nuk u dorëzua, por pranoi të qëndronte dhe të ndihmonte Tomin. Kur njerëzit e kapën, Xhimi nuk protestoi, por me butësi pranoi të kapej. Ndaj popullit i vjen keq për një zezak të ndershëm e të mirë, kush e ka rob në shtëpi do të përfitojë shumë.

Kur të gjithë donin të njoftonin ish-pronarin e Jim-it që ta sillte në shtëpi, Tom tha se zonja Watson – pronarja e Jim-it kishte vdekur dhe para se të vdiste ajo tha të linte Xhimin të lirë. Sa i përket Hakut, një ditë më parë ai iku nga i ati, tani babai i tij nuk është më. Ai vdiq shumë kohë më parë. Kështu që rrugëtimi i tyre për të gjetur lirinë këtu ka përfunduar, sepse ata vërtet kanë lirinë tani. Tezja e Tomit dëshiron ta adoptojë Hukun dhe ta qytetërojë atë, dhe Huku më mirë do t’i jetonte ditët e tij duke lëvizur në lumë sesa të donte të jetonte kështu, sepse ai tashmë e kupton atë jetë shumë. Ai preferon jetën e ditëve që rrjedhin në lumë, një jetë vetëm me të, Xhimin, qiellin dhe ujin.

READ  [Đoản] Anh hối hận rồi về với anh được không – Sách hay nên đọc | Educationuk-vietnam.org

Përmes shumë gjërave, dy njerëz Huck dhe Jim kanë gjetur lirinë e tyre. Por jo të gjithë mund ta bëjnë këtë. Nga një djalë shkatërrues, Huck e ka përcaktuar qartë qëllimin e jetës, di të dallojë të drejtën nga e gabuara me një zemër të pastër dhe shpëton nga paragjykimet e shtrembëruara që janë të mbushura me edukim të gabuar. Ishte gabim të ikte me një zezak në atë kohë, por me një zemër të mirë dhe kurajo ai vendosi se duhej të bënte atë që mendonte se ishte e drejtë. Ndjenjat e tij dhe të Xhimit nuk mund të jenë të gabuara, sepse Xhimi e trajton gjithmonë mirë Hukun, duke e konsideruar Hukun bamirësin e tij. Një person me ngjyrë është gjithmonë i sinqertë me këdo që është i mirë me të dhe sigurisht që është besnik ndaj jush.

Pra, ne kemi qenë të aventuruar nëpër shumë toka dhe aventura që janë interesante, por edhe plot rrezik. Në fund të udhëtimit, lexuesi do të ndjejë se ka diçka që i bën njerëzit të mendojnë, të hezitojnë, të duan diçka më shumë. Pse autori ndalon vetëm derisa Huck dhe Jim të jenë të lirë dhe si do të jetë jeta e tyre pas lirisë. A do t’i mungojë Hakut babai i tij, kujtoni ditët që ai jetonte me të atin në pyll. Huck kujtoi se sa mirë kishte qenë e veja e tij Douglas me të dhe nëse donte të kthehej tek ajo. Sa për Xhimin, a ju kujtohet zonja Watson, pronarja e vjetër që ju dha një vend për të ngrënë dhe për të fjetur.

Njëzet vjet nga tani do të pendoheni për gjërat që nuk keni bërë më shumë se për gjërat që keni bërë. Pra, zgjidh litarin, nxirre spirancën nga porti i sigurt. Lërini krahët tuaj të trishtuar të kapin erën. Eksploroni. Ëndërruese. Zbuloni.
– Mark Twain


Sigurisht që do ta bëjnë, por edhe nëse e bëjnë, nuk do të duan të kthehen në atë jetë. Sepse tani janë të lirë, kanë pasur ndjenjën që e kanë dëshiruar prej kohësh, lirinë. Sepse besoj fort se jeta e lirë do të jetë shumë më e mirë se jeta e mëparshme. Për shkak të shumë ulje-ngritjeve, Huck dhe Jim janë bërë miq të mirë dhe e kuptojnë vlerën e jetës.

Secili prej nesh dëshiron një jetë të lirë. Liria financiare, liria e marrëdhënieve, liria për të bërë atë që dëshironi. Pra, çfarë luftuam për lirinë tonë? Pjekuria është kur kupton se pjekuria është një domosdoshmëri e natyrës. A guxoni të hidheni jashtë në shoqëri, të shijoni mjaft dhimbje, humbje, poshtërim, vuajtje për të ndjekur qëllimet tuaja të jetës? Aventura e Huck do të frymëzojë të rinjtë që të angazhohen për të bërë atë që duan. Një gjë është e sigurt, ky libër është për ata që janë të apasionuar pas aventurës, që kërkojnë të gjejnë veten.

Autori: Chu Phuong – Bookademy

——–
Ndiqni faqen e fansave të
Bookademy Për të përditësuar informacione interesante rreth librit në lidhjen: https://www.facebook.com/bookademy.vnBashkohuni me Ekipin e Bookademy për një shans për të lexuar dhe marrë libra interesantë, regjistrohuni si CTV në lidhjen:
https://goo.gl/forms/7pGl3eYeudJ3jXIE3

Bài viết cùng chủ đề: