8 lượt xem

[Bookademy] Review Sách “The Sun Is Also A Star” – Câu Chuyện Của Những Điều Khác Biệt | Educationuk-vietnam.org

“E shkrova këtë libër për këdo që kërkon me zell kuptimin. Për këdo që është gjithmonë skeptik dhe pyetës. Si ëndërrimtarë ashtu edhe pyetës” – Nicola Yoon

Dielli është gjithashtu një yll E bukur, shkëlqyese dhe unike e thënë me fjalët e një universi të plotfuqishëm që sheh të kaluarën dhe të ardhmen e çdo personazhi. Natasha dhe Daniel notojnë në rrugët e Nju Jorkut me yllin e tyre, duke kërkuar të dhëna për të ardhmen, në dukje kontradiktore, por çuditërisht në harmoni. Historia e tyre është gjithashtu një letër dashurie për universin dhe yjet që krijojnë aspirata dhe ëndrra. E lexova këtë libër me një bllok shënimesh dhe theksues në dorë, sepse ajo histori është gjithashtu një mësim në jetë: si – rastësia apo fati, lidhjet e papritura – mbivendosen rastësisht dhe formojnë të ardhmen tonë?

Carl Sagan, byreku me mollë dhe universi

Nicola Yoon e fillon romanin me Carl Sagan dhe historinë e tij të byrekut me mollë: “Nëse dëshiron të bësh një byrek me mollë nga asgjëja, fillimisht duhet të krijosh universin. Ju duhet të filloni nga Big Bengu, neutronet, jonet, atomet, vrimat e zeza, dielli, hëna, baticat, Rruga e Qumështit, Toka, evolucioni, dinosaurët, zhdukja, platipusi, njerëzit, etj. Ju duhet të bëni gjithçka nga e para. Ju duhet të zbuloni zjarrin. Keni nevojë për ujë dhe tokë pjellore dhe fara. Ju nevojiten lopë qumështore dhe mjelëse dhe më shumë njerëz për ta bërë qumështin në gjalpë. Ju duhet gjithashtu miell ëmbëlsirash, sheqer dhe pemë mollë. Keni nevojë për kimi dhe biologji. Për një byrek me mollë vërtet cilësore, keni nevojë për art. Që byreku me mollë të përcillet ndër breza pa u harruar, ju duhet industria e shtypjes dhe Revolucioni Industrial, ose ndoshta një poezi.

Për të bërë diçka aq të thjeshtë sa një byrek me mollë, duhet të krijosh një botë të tërë.

Dhe ky është një libër që tregon sesi secili prej nesh kontribuon, sado i vogël apo i rëndësishëm, në këtë histori të pafund dashurie mes shkencës dhe artit.

Dyshim apo ëndërr syhapur?

17-vjeçarja Natasha Kingsley beson absolutisht në shkencë, në gjërat që mund të masë. Ajo nuk beson në fatin, fatin apo dëshirën.

E vërteta: ajo është një xhamajkane që emigroi ilegalisht në SHBA me familjen e saj që në moshën 8-vjeçare. Ajo përballet me rrezikun e deportimit në Xhamajka, në atdheun e saj të çuditshëm të lindjes që e ka harruar, në 10 sonte, gjithçka për shkak të saj. arrestimi i babait dhe kontrolli i të kaluarës gjatë vozitjes në gjendje të dehur. Ajo ishte e frikësuar dhe e dëshpëruar, por bëri çdo përpjekje të fundit për të ndaluar dëbimin e saj: lini një takim me një oficer në Shërbimet e Shtetësisë dhe Emigracionit të SHBA-së, kërkoni ndihmën e një avokati dhe shkoni në destinacionin e saj. e preferuara e saj në Nju Jork për Herën e fundit.

Daniel Jae Ho Bae, krejt e kundërta, është një djalë 17-vjeçar që praktikon poezinë me besimin te fati, dashuria dhe gjërat e pashpjegueshme.

Fakt: Prindërit e tij, emigrantët koreanë e vlerësojnë ëndrrën amerikane për fëmijët e tyre, duke pritur që ai të frekuentojë Yale – një nga shkollat ​​e Ivy League – për t’u bërë mjek, veçanërisht pasi Charlie – vëllai i tij, djali i tij tradhtoi besimin e prindërve të tij dhe u largua nga Harvard. pas një semestri. Ai i fshehu poezitë e tij prindërve, natyrën e tij romantike, për të qenë një djalë i mirë, për të qenë një student i mirë – ashtu si Charlie. Danieli e detyroi veten në një model të paracaktuar nga një brez i tërë emigrantësh koreanë në SHBA: Yale, shkolla mjekësore, karriera doktoreshe, martesa me një vajzë koreane, lindja koreane, kujdesi, prindërit, pensioni, shtëpia e të moshuarve, më në fund funerali. Ai nuk ishte kurrë poet para prindërve, edhe pse nëna e tij mbartte një dashuri të papranueshme për pikturën; Nuk ke qenë kurrë ëndërrimtar. Por derisa Danieli takon Natashën, gjithçka ndryshon. Natasha zbulon veten e tij të vërtetë, atë pjesë të personalitetit të tij që gjithmonë beson dhe shpreson në rastësi, në fat, në atë që ai këmbëngul se është e drejtë: Danieli dhe Natasha janë për “për së bashku”.

READ  [Review Sách] “Lấy Tình Thâm Mà Đổi Đầu Bạc”: Phụ Nữ và Hôn Nhân Dưới Góc Nhìn Lý Trí Của “Cánh Đàn Ông” | Educationuk-vietnam.org

Ëndrrat Amerikane – Ëndrrat Amerikane…

Natasha i kaloi orët e saj të fundit në Nju Jork pa qëllim që të linte të sfidohej filozofia e saj e jetës; Nuk e prisja që të kthehesha si një rrotë maja me zemrën time po aq shpejt. Por dashuria dhe Danieli u shfaqën, me dinjitet duke hyrë në mendjen e Natashës, po aq mbresëlënëse dhe të fuqishme sa edhe eksperimentet kimike me të cilat ajo ishte magjepsur. Danieli dhe Natasha enden nëpër qytet gjatë gjithë ditës duke ngrënë ushqim korean, duke kapur dy hajdutë të vegjël, duke shkuar në karaoke, duke biseduar për universet paralele, rrezet përmes fizikës, etj., kanë ndjenja për njëri-tjetrin pavarësisht se e njohin njëri-tjetrin. se nuk ka të nesërme për ato.

Danieli dhe Natasha kanë mënyra krejtësisht të ndryshme të të menduarit dhe ideale, por ata ndajnë gjënë më të çmuar të mundshme mes dy të panjohurve: ata janë fëmijë të brezit të parë të emigrantëve, mënyra e zgjedhur e jetesës është kthyer 180 gradë nga prindërit e tij – i lindur në SHBA. krejtësisht i huaj për atë që i përket vendit të tij të lindjes – por ende një i huaj në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i pa pranuar si një amerikan i vërtetë. Akoma më shumë nuk pranohen si fëmijë të atdheut të tyre, të paaftë për të ndjerë kulturën dhe gjuhën e tyre amtare, vetëm sepse kanë dëgjuar dhe folur anglisht që kur kanë lindur. Ata janë të mbërthyer në një linjë: jo nga bota e vjetër, por bota e re nuk është gati t’i pranojë, apo t’i mbrojë.

Dhe sigurisht, të qenit i humbur dhe i mbërthyer është sinonim i fajit dhe frikës. Charlie e urren vëllanë e tij më të vogël vetëm sepse ai e quan atë “hyung” (një përemër personal në gjuhën koreane për “ai”) përpara miqve të tij amerikanë. Ndihej fajtor që nuk ishte nga këtu dhe u përpoq të mbyllte distancën. Charlie ishte i mirë në sport, mori nota të mira, shkonte në festa, dilte me të dashura të bukura dhe ishte djali i lezetshëm në shkollën e mesme. Por pas asaj pamjeje të përsosur të jashtme qëndron dëshira për t’u integruar në jetën reale në vendin e huaj, dëshira për të hequr rrënjët e tij familjare, edhe pse Charlie nuk ka asnjë personalitet përveç pamjes së tij, si koreanët. Për të, koreane janë fjalë në listën e zezë që më mirë nuk përmenden kurrë, ai u vreros nga bezdi dhe e quajti Danielin “të dobët” kur hante rastësisht kos korean, ai nuk ishte i kënaqur. dashuri se si prindërit e tij u përpoqën të mbanin nostalgjinë e atdheut të tyre , ku i përkisnin realisht. Charlie nuk e kupton se ai është personi më i dobët, më fajtor dhe më poshtërues se vëllai i tij më i vogël Danieli. Danieli është aq i zënë duke qenë vetvetja, saqë nuk i lejon stereotipet e pakuptimta të emigrantëve ta bëjnë të ndihet inferior ose i ndikuar siç bënte dikur Charlie. Sa për Natasha, ajo kishte frikë të kthehej në atdheun e saj, nga frika se nuk do të ishte e mirëpritur, nga frika se do të ishte shumë ndryshe nga njerëzit e Xhamajkës. Ajo nuk donte të ndahej nga miqtë e saj, nuk donte ta shihte familjen e saj të copëtuar, nuk donte të humbiste mundësinë për të shkuar në universitetin që donte të shkonte. Sepse ajo ka lindur këtu, ajo i përket këtu, Shteteve të Bashkuara të lira dhe madhështore të Amerikës.

READ  TOP 5 Trang web đọc sách MIỄN PHÍ ✅ (có web TIẾNG ANH) - Như Quỳnh | Educationuk-vietnam.org

…nuk realizohet

Babai i Natashës jeton një jetë me keqardhje – për atë që mund të kishte bërë pa takuar nënën e Natashës dhe pa pasur dy fëmijë me të – ende duke u përpjekur të pretendonte se nuk ishte i mërzitur që familja ishte zhdukur. mori kohën dhe pozicionin e karrierës së aktorit në të. Duke e shpërqendruar qëllimisht veten nga realiteti i zymtë, balta e dështimit dhe zvarritjes në të cilën kishte rënë, ai e mashtroi veten duke ëndërruar me vegim se në kulmin e tij, po vinte një biletë me një drejtim për në ekranin e yjeve. Natasha shikon si një ëndërr amerikane, monologu i babait të saj u rrëzua gradualisht në hidhërim dhe nuk ka mbetur asgjë në të që të dojë një gjë të quajtur ëndërr. Ajo mund të shihte vetëm statistika, fakte të vërtetueshme dhe njohuri të gjera shkencore. Ëndrrat dhe pasionet nuk kanë vend në botën e Natashës – ajo beson vetëm në ekuacionet matematikore dhe arsyetimin e qartë. Në fund të fundit, të dhënat nuk mund t’ju dëmtojnë aq sa mund të bëjnë ëndrrat.

Prindërit e Danielit emigruan nga Koreja (me këshillën e familjes) dhe hapën një dyqan për kujdesin e flokëve (me këshillën e familjes). Ata kanë shijuar sukses të heshtur dhe pa vëmendje. Natyrisht, ata gjithashtu presin që djemtë e tyre të kenë të njëjtën bindje dhe praktikë: të jenë mjekë dhe të kenë një familje të qetë me një vajzë koreane, prindërit e së cilës e miratojnë. At Daniel e konsideron një ëndërr tipike dhe të përsosur amerikane. Danieli e pa atë si një jetë të mërzitshme dhe tepër paqësore. Ai thjesht donte të shkruante poezi dhe të vendoste vetë për të ardhmen e tij.

Kur Danieli tha se ishte korean, Natasha pyeti: “Si mund ta quash veten koreane? Ke lindur këtu?”

Ai u përgjigj: “Nuk ka rëndësi. Njerëzit gjithmonë më pyesin se nga vij. Unë thosha se jam nga këtu, por kur njerëzit më pyesin se nga jam në të vërtetë, unë them se jam korean… Nuk ka rëndësi se çfarë them. Njerëzit më shikojnë nga koka te këmbët dhe besojnë atë që duan… Prindërit e mi nuk mendojnë se jam mjaft korean. Të gjithë të tjerët besojnë se as unë nuk jam mjaftueshëm amerikan”.

Prapëseprapë, Natasha, racionalistja, këmbëngul: “Unë nuk mendoj se duhet të thuash se je koreane. Sepse kjo nuk është e vërtetë. Ju jeni këtu, ju jeni amerikan. Nuk jeni faji juaj që njerëzit e tjerë ju stereotipojnë kështu.”

READ  TOP 12 Cuốn Sách Digital Marketing Có Tính Ứng Dụng Cao | Educationuk-vietnam.org

“Dashuri me shikim të dytë”

Danieli kërkon kuptimin dhe “fatin” në çdo moment. Shpresa e tij kokëfortë dhe këmbëngulëse e mposhti gradualisht cinizmin e Natashës. Duke ndjerë qartë tik-takimin e orës, Natasha përpiqet të përcaktojë dashurinë e saj me një traktat të bukur mbi simbolikën e zemrës:

Kur njerëzit thonë se zemra dëshiron atë që dëshiron, ata flasin për zemrën emocionale – zemrën e poezisë dhe shpresës, zemrën që mund të thyhet sikur të ishte prej xhami. Ata nuk po flasin për zemrën e vërtetë, e cila kërkon një dietë të shëndetshme dhe ushtrime aerobike.

Zemra emocionale është diçka që nuk mund t’i besojmë. Do t’ju çojë në rrugë të gabuar. Do t’ju tregojë se gjithçka që ju nevojitet është dashuria dhe ëndrrat. Nuk do të ketë asnjë lidhje me ushqimin, ujin, shtëpitë apo paratë. Do t’ju tregojë se ky person, ky person që qëndron pikërisht përballë jush, ju që ju tërhoqi për çfarëdo arsye…- ishte Ai Personi–por vetëm tani për tani, derisa gjeti një vajzë tjetër. Zemrës emocionale sigurisht që nuk mund t’i besohet kur bëhet fjalë për vendime të rëndësishme të jetës.

Mundimi rëndoi rëndë në zemrën e saj kur ora 10 po afrohej. Përpjekjet e saj të dëshpëruara për të shpëtuar të ardhmen e saj nuk dhanë rezultat. Avokatja – shpresa e saj e fundit – ishte e shpërqendruar nga puna dhe e paaftë për të ofruar ndihmë, për ironi, kryesisht për shkak të asaj që i kishte sjellë ditën më të mirë në botë.Nju Jorku me Danielin – dashuri. Natasha do të fillonte udhëtimin e saj për në Xhamajka para orës 10:00, plotësisht e vetëdijshme se ishte e dashuruar me Danielin, edhe pse arsyeja dhe besimi i saj në shkencë nuk mund të shpjegonin shkakun.

Një vajzë emigrante xhamajkane dhe një djalë koreano-amerikan janë të lidhur me telat më të vegjël të lidhjes – ashtu si atomet dhe neutronet në teorinë e byrekut me mollë të Carl Sagan. Rezultati përfundimtar ishte një Big Bang i një dashurie që lulëzoi dhe lulëzoi në vetëm 12 orë në qytetin kaotik të Nju Jorkut. Historia e Danielit dhe Natashës është diçka ndryshe, jo thjesht një histori dashurie e pakuptimtë e vajzave adoleshente të bardha.

Dielli është gjithashtu një yll përfaqësojnë qartë rrugët e humbura, në të njëjtën kohë, shpresat e rinisë, luftën e pafund midis prindërve dhe fëmijëve, mundimet tipike të brendshme të emigrantëve – “hibridin” e dy kulturave dhe, mbi të gjitha, histori që meritojnë për t’u thënë. Më pëlqen shumë paragjykimi social sfidues në historinë e Nicola Yoon – ajo i lejon Danielin dhe Natashën të ndryshojnë pozicionin e tyre – një vajzë e zezë e racionalizmit që e sheh shkencën si një arsye për të jetuar dhe një ëndërr ëndërrimtare për të besuar në ekzistencën e fatit. Më pëlqen gjithashtu mënyra në të cilën çdo aspekt i jetës zbulohet nga personazhet mbështetës që huazojnë fjalët e universit të fuqishëm: Irene vajza e sigurisë, burri që ruan tarracën, Jeremy avokati, sekretarja Hannah Winter … Yoon weaves së bashku fatet, jetët dhe një milion mundësi të ndryshme në një tërësi frymëzuese dhe kuptimplote.

Shqyrtim i detajuar nga Hong Nhung – Bookademy

———-

Ndiqni faqen e fansave të Bookademy për të përditësuar informacione interesante rreth librave në lidhjen: https://www.facebook.com/bookademy.vn

Bashkohuni me komunitetin Bookademy për një shans për të lexuar dhe marrë libra interesantë, regjistrohuni si CTV në lidhjen: https://goo.gl/forms/7pGl3eYeudJ3jXIE3

Bài viết cùng chủ đề: