2 lượt xem

Chùm thơ lục bát Quê Hương hay nhất | Educationuk-vietnam.org

Përzgjedhja e poezive më të mira për atdheun. Janë poezitë e dashurisë së sinqertë, ndjenjat më të bollshme kur mendojnë për atdheun e tyre.

“Atdheu në secilin prej nesh, nga thellësia e zemrës gjithmonë në harmoni. Shumë herë larg shtëpisë duke parë përpara, në atë horizont, ju lutemi kthehuni për ta vizituar.
Atje, prindërit e mi punuan shumë, më rritën – përballë lloj-lloj vështirësish. Në mendjen time e kujtoj gjithmonë vendlindjen time, aq shumë momente që vërshojnë natën…”

poezi e mirë e atdheut (foto: internet)

Poezia LIDHUR:
Një tufë poezish për mallin për prindërit e djalit të mërguar janë vërtet të mira
Një tufë poezish i mungon shtëpia, i mungon atdheu i njerëzve të tjerë
Një tufë poezish të shkruara për orizinat e vendlindjes sime

Luc Bat Poezi per Atdheun #01

POEZI: HOME HUONG

Autor: Nguyen Dinh Huan

Atdheu është një rriqër
Ninulla e nënës në mesditë
Lumi është plot me ujë
Atdheu është një cep i fëmijërisë

Atdheu atë ditë ishte si një ëndërr
Unë jam një djalë i lezetshëm budalla
Atdheu është tingulli i flautit të qiftit
Është një krah lejleku i bardhë pasdite

Atdheu është tregu i fshatit
Në tregun e mesditës, shpresoj që mami të sjellë përsëri letër orizi
Atdheu është një pulë
Agimi i mëngjesit gumëzhin fshatin

Atdheu është një fushë e artë
Aroma e orizit të pjekur mbush qiellin e pasdites
Atdheu është forma e dashurisë së nënës
Këmisha ngjyrë kafe me kapele konike po rikthehet super

Atdheu më kujton
Të gjithë ata që shkojnë larg duan të kthehen në vendin e vjetër
Atdheu është shiu
Atdheu janë rreshtat e pemëve të kokosit pranë kryeqytetit

Atdheu është plot dashuri
Vendlindja ime është shumë e bukur dhe e bukur
Atdheu ynë është vendi
Varrosni perimet për të prerë kërthizën, ju lutem mbani mend.

Luc Bat Poezi per Atdheun #02

POEZI: DASHURIA PËR VENDIN

Autori: Hoang Thanh Tam

Më pëlqen çdo rreze dielli
Pikturë me bojë të lumit dhe varkës
I dua krahët e lejlekut
Fusha e korrjes rri pezull me fidanishten e artë

Më pëlqen tymi i kuzhinës së mbretit
Çatia është gri dhe retë janë të larta
Më pëlqejnë ëndrrat shumëngjyrëshe
Ylberi fsheh shirat e fundit

Unë e dua këngën
Djersa e prindërve është e kripur herët pasdite
Më pëlqen të lëkundem hamak
Qifti është plot me erë dhe nuk dëshiron të kthehet

Tufa e buallit me nge në rrugën e digës
Kori i gjetheve që këndojnë për barin e kallamishteve
Hëna në rritje është e njollosur me yje
Era e lumit fryn me lule natyrale

Shkoj deri në fund të vendit
Duaje atdheun, duaje tokën që lidhet me gjurmët.

Unë do të jem i lumtur përsëri
një poezi për fshatin (foto: internet)

Luc Bat Poezi per Atdheun #03

POEZI: DASHURIA E VENDIT

Autori: Hoa Luc Binh

Dielli i pasdites bie mbi argjinaturë
Balta e fushave e lëshoi ​​shpinën e buallit
Lumi është i gjelbër me një ngjyrë
Nga vjen një tufë lejlekësh të bardhë?

Pasdite e qetë në fshat
Tymi i bakrit përhapet në natën boshe
Jashtë fushat e orizit janë ende të gjelbra
Sa e qetë dhe e freskët është pasditja e fshatit

Duke parë pulat e vogla duke thirrur njëri-tjetrin
Të gjithë mbaruan punën dhe thirrën njëri-tjetrin të largoheshin
Tani ka ardhur nata
Diku në erë, flokët e mi betohen për një aromë

READ  Top 100 bài thơ tình buồn ngang trái mà bạn không thể bỏ qua | Educationuk-vietnam.org

Një agim i mjegullt
Tufa e buallicave përtypëse janë jashtë në kopsht
Krahët e lejlekut humbasin në poezi
Më bën të heshtur përgjithmonë në mes të fushës

Varka ndodhet nën lumë
Duket sikur po pret edhe dikë
Njerëz që flasin dhe qeshin
Fusha e gjelbër është erëmirë me erën e orizit të ri

Dashuria e vendit me një ngjyrë të ndezur
Në qytet ju kujtohet?
Skela e vjetër po pret
Çdo ditë pres që të vish në shtëpi.

Luc Bat Poezi per Atdheun #04
POETRI I GJATËSISË: RAJONI
Autori: Duc Trung – TDL

Më mungon fshehurazi një fshat
Ëndrra për të vizituar përsëri në fëmijëri
Fushat e gjelbra fluturojnë me krahë
Aroma e lotusit lulëzon dhe ëndërron pasditeve

Era i fryn fyellit të qiftit
Hija e kujt pret si dashuria e nënës?
Lumë, skelë, varkë
Ka një udhëtar në breg që ndalon

Në distancë bie zhurma e kambanave
Bregu i bambusë në fund të fshatit në zhurmën e zogjve
Fëmijërisë i pëlqen të ikë dhe të gjejë
Pema banyan e pusit të ujit është ende e ngulitur me hënën

Larg dhe kujtojeni përgjithmonë fshatin
Zemra me kujton gjithmone ditet e vjetra…

poezia paqësore e atdheut
poezia paqësore e atdheut (foto: internet)

Luc Bat Poezi per Atdheun #05

POEZI: VENDI PËRMES FJALËS SË NËNËS

Autori: Cong Vinh

Kam dëgjuar të më tregosh për kohët e vjetra,
Atdheu i nënës, çdo pasdite vere.
Çatitë e qeta me kashtë,
Lumi Thu hedh një hije në murin me bambu pranë fshatit.

Atdheu dy zëra të butë,
Por pse jam akoma i habitur.
Duke qenë djalë, përkushtimi birnor nuk është i plotë
Atdheu, toka stërgjyshore, më e lodhur.

Njëherë e një kohë, nëna i tha burimit,
Atdheu i nënës, më shumë se dhjetë breza.
lumi i enjte, një fëmijëri,
Gjatë luftës, nënës iu desh të linte atdheun e saj.

Rajoni qendror nëntë miss, dhjetë dashuri
Unë jam si një dallëndyshe, e kam humbur rrugën.
Lumi i vjeshtës në anën e gabuar, në anën e grumbullimit
Atdheu i ngulitur, një jetë e nënës dhe e babait.

Nuk jam kthyer në shtëpi,
Pra, kush e di, larg apo afër?
Zemra ime dhemb dhe shqetësohet
Për gjysmë jete, flokët janë zbehur gradualisht në ngjyrën e vesës.

Kur do të ktheheni në vendlindje?
Ku të shihni Vinh Dien, An Tuong?
Lumi i vjeshtës është i gjelbër i errët me një ngjyrë
Plazh aluvial me fusha manit dhe krimbit të mëndafshit.

Tani mami po pushon
Merrni dikë që t’ju udhëheqë në shtëpi
Jeta ime do të kalojë,
Atdheu është vetëm një ëndërr.

Atdheu është i bukur sa një poezi
Lumi i enjte me brigje të dashura.
Edhe pse janë milje larg,
Zemra ime vazhdon ende në Thu Bon…

Luc Bat Poezi per Atdheun #06

POEZI: PYETJE TË VENDIT

Autori: Hoang Thanh Tam

Kthimi për të gjetur një shtëpi në fshat
Gjeni siluetën e një nëne në shi
Gjeni diellin përmes majës së pemës së kokosit
Duke kërkuar për një parfum të ri, skica aromatike

Gjeni një tufë buallësh me një varkë
Këmisha e nënës dhe babait po këndon në lumë
Kapelë konike e mbështetur në diell
Fshat është i vështirë me gaforre dhe gaforre

Zymbyl i purpurt i zemrës në sezonin e shirave
Lundrues një lumë me rrema
Ngrihet tym për të djegur kuzhinën e një shtëpie të varfër
Gjeli në mënyrë të ngathët macja tund bishtin

Derra që vrapojnë mbrapa dhe përpara
Këmbët me baltë, duart dhe këmbët me buzëqeshje
Krahët e lejlekut të bardhë i bëjnë jehonë prapa
Duke gumëzhuar katër anët e lashta të natyrës

READ  Thơ Đảng và Mùa Xuân hay, thơ mừng Đảng mừng Xuân mới nhất | Educationuk-vietnam.org

Të pasura me kujtime dashurie
Eshtrat e gjakut të babait dhe të nënës janë këngë të buta popullore
Nuk e di në cilën rrugë
Atdheu është një bollëk i pashlyeshëm.

Poema gjashtëkëndore përshkruan skenën e fshatit
Poema gjashtëkëndore përshkruan skenën e fshatit (foto: internet)

Luc Bat Poezi per Atdheun #07
POETRI I GJATËSISË: VENDI I HUONG
Autori: Duc Trung – TDL

Atdheu larg parajsës
Dhimbja e mbushi zemrën.
Ditë e natë, mos harroni të shpresoni
Drejt mëmëdheut me lot të pastër..!

Mos harroni të dilni për të parë detin pasdite
Ku shkon vela me erën?
Atdheu dy zëra të ëmbël
Mijëra milje larg, në ankth për t’u kujtuar.

Sa vite larg nga nëna dhe babai?
Të kujtosh ditën, të ëndërrosh natën.
Fëmijëria – kujtime të bollshme
Ende plot zemër që fluturon.

I mungon atdheu me zemër të shqetësuar
Çdo herë duke parë perëndimin e diellit… larg shtëpisë.
Atdheu – dy orë të zeza
Ende e ngulitur me kujtime të dashura dashurie…

Fëmijëria duke vjedhur libra në shkollë
Duke u rritur, duke shkuar në të gjithë horizontin.
Duke kujtuar atdheun tim të dashur!
Ndjej një ndjenjë lehtësimi në zemrën time.

Luc Bat Poezi per Atdheun #08

POEZI: VENDI PERSONAL I PERSONALITETIT

Autori: Lang Traveler

Skena e thjeshtë dhe modeste e fshatit
Pse je kaq i dashur për jetën?
Mesdita e verës i bën jehonë ninullës
E mbushur me dashuri në fjalët e nënës

Pasdite, tingulli i fyellit
Duke mbajtur qiellin dhe tokën, duke u endur në paqe
Njerëz fshatar dhe të sinqertë
Le të kujdesemi për urinë tonë së bashku

Fshat janë lodhur nga krahët e lejlekut
Më jep oriz aromatik për të ushqyer njerëzit
Vendasit buzëqeshin me shkëlqim
Dashuria dhe kujdesi për zemrat e njerëzve të mirë

Natyra është shumë e zellshme
Të etur për të punuar shumë dhe të mos lodhet kurrë
Le të ndërtojmë Jiangshan së bashku
Për ta bërë jetën më të bukur me jetën

Fshat i mrekullueshëm i gjelbëruar
Të lidhur me dashuri me jetën e njerëzve të fshatit
E thjeshtë por ende e pasionuar
Ja ku shkojmë.

poezia e atdheut me buallin, pemën e banjës
poezia e atdheut me buallin, pemën e banjës (foto: internet)

Luc Bat Poezi per Atdheun #09

POEZI: Shpina jote qëndron në fshat

Autori: Toan Tam Hoa

Unë mbështetem prapa në anën
Lëshoni shpirtin tuaj në paqe të jashtëzakonshme
Vite vajtje-ardhje
Tani ejani dhe mblidhni dashurinë e mbushur

Fushë jeshile krahë të drejtë lejleku fluturues
Lumi në fshat është ende i rënduar nga llumi
Flauti i qiftit ngrihet lart
Sa melodi plot pasion

Unë ulem dhe shikoj perëndimin e diellit
Pse zemra ime është e shqetësuar?
Aroma e ëmbël e erës shtëpiake
Shtëpia e të cilit pi duhan në kuzhinë… në ëndërr pasdite!

Po kthehem të gjej këngën
Kënga e nënës, ditët e fëmijërisë janë larg
Gjurmët kthehen prapa
Numëroni çdo kujtim të largët që vjen

Unë kthehem në fshat
Ëndërrim në përkëdheljet e dashurisë
Mbrapa e nënës është e përkulur
Duke u mbështetur në dritën e diellit të pasdites vonë

Kthehem te çatia me kashtë
Duke parë kaq shumë kujtime rreth meje
Vakt i ngrohtë familjar
E mbështetur në prehrin e nënës së saj, ajo e shikoi në heshtje me lot.

Luc Bat Poezi Rreth Atdheut #10

Poezia e SHKURTËR: HOME

Autori: Chau Le

Vendlindja e varfër më rriti
Dita e diellit të kuq Chang chang ulur në kurrizin e një bualli
Argëtohuni me fushat e thella të orizit
Miqtë e vjetër të pleqërisë…

READ  Tuyển Tập Thơ Quang Dũng hay nhất sống mãi với thời gian | Educationuk-vietnam.org

Dua babanë tim duke lëruar në pasdite me shi
Duke dashur nënën time me zell në mesditë në fushë
Puna e vështirë e bujqësisë
Zemërthyer, shkruaj që të më mungojë vendlindja.

poezia e vendlindjes me lumë të vogël
poezia e vendlindjes me lumë të vogël (foto: internet)

Luc Bat Poezi Rreth Atdheut #11
MJEDISORSHT VENDI IIM
Poezia: Unë jam ende në mua

Atdheu i bukur përgjithmonë në mendjen time
Hije e ftohtë e kokosit pasdite duke parë lumin
Fshati im është i gjelbëruar në fushë
Në mendjen time e mbaj mend gjithmonë profesionin e bujqësisë

Atdheu është plot me pemë
Stina e ëmbël dhe aromatike e orizit i mahnit njerëzit
Më jep një moshë të re të bukur
Oh, fjalët e mamasë, buzëqeshja e babait

Atdheu është plot shije
Më rrit të rritem me dashuri
Krahë të bukur lejleku fluturues
Kujto ditën kur më ndoqët dhe më thirre

Atdheu është i bukur përgjithmonë
Edhe nëse është mijëra kilometra larg. është vendi për të gjetur
Buallitë duke ngrënë bar në argjinaturë
Sa ditë e bukur qifti është plot me erë

Atdheu në festën e Tet
Tortë e ëmbël me reçel xhenxhefili si ju
Tani kur e mendoj, dua
Më jep gjithë ngrohtësinë e jetës.

Luc Bat Poezi Rreth Atdheut #12
KUJTOJE VENDIN TUAJ
Poezia: Quoc Phuong

Kudo që shkoj më mungon vendlindja
Oborri i shtëpisë, pusi i ujit të pemës së banjave, përballë tempullit
Blerje dhe shitje në treg
Rruga e fshatit e zënë herët pasdite

Pasdite, dielli po shkëlqen në digë
Ekziston një zakon që fëmijët të kujdesen për buallet
Qift fluturon për një kohë të gjatë
Le të freskohemi bashkë nën urën vaditëse

Në krye të fshatit shtrihen fushat
Ngjyra e gjelbër e bimëve të orizit të kultivuar është e harlisur dhe e freskët
Pellgu i fshatit ishte plot nga të qeshurat
Gratë që mbajnë ujë me kalimtarët

Mungon nostalgjia ëndërrimtare e vendlindjes
Era dhe mjegulla duhet të jenë larg fshatit për të bërë biznes
Tani është më pak e vështirë
Së bashku na ftojmë të kthehemi çdo vit.

Poezi që të kujtojnë skenën e fshatit
Poezi që të kujtojnë skenën e fshatit (foto: internet)

Luc Bat Poezi për Atdheun #13

VENDI I PREFERUAR

Poezia: Atdheu

Atdheu është nëna, babai
Atdheu ngre çdo hap që hedhim i pari në jetë
Duke tundur shtratin e varur… oh my
Salcë domatesh, ujë spinaq … fjalët e ëmbla të nënës

Atdheu është pasdite
Parfumi është aromatik, zogjtë gunga … urtë
Atdheu është gjurmë
Shpina e babait tim është e përkulur, e mban arën afër, arën larg

Më ushqen qumështi i ëmbël i nënës
E hidhur, e kripur, herët vonë natën…
Ndiqni çdo hap që hedhim
Duke përqafuar krahët kur qielli kthehet

Të dua shumë vendlindja ime
Edhe nëse shkoni në fund të tokës, i njëjti qiell … mos harroni!

Luc Bat Poezi Rreth Atdheut #14
FOTO E VENDIT
Poezia: Ha Thu

Atdheu i bukur përgjithmonë në mendjen time
Lumi në anën e gabuar përkulet përreth
Krahët e lejlekut fluturojnë
Tufë viçash që kullosin në kullotën e gjelbër të qetë

Fyelli i qiftit në erë që gumëzhin
Paqe, qetësi dhe dashuri
Foto e bukur si parajsa
Shpirti poetik u ngrit me një ndjenjë të rëndë dashurie.

Luc Bat Poezi Rreth Atdheut #15
(duke përditësuar..)

Sapo keni shqyrtuar poezitë e shkruara për atdheun që janë përzgjedhur në kyuc.net, kompozimet më të reja për atdheun do të përditësohen vazhdimisht nga kyuc.net.

Keni ndonjë rimë të kompozuar vetë për vendlindjen tuaj? Keni ndonje ndjenje per atdheun tuaj qe doni te shprehni?,.. Ndani me mua ne koment!..