6 lượt xem

Chùm Thơ Tháng 6 Hay | Educationuk-vietnam.org

Më pas, këtë pasdite, Qershori erdhi këtu me një pasdite të qetë, të humbur, të egër… Këngët e trishta dhe të zymta të dashurisë oshëtinin ende në zemrën e zemrave të dhembura, pse njerëzit e qershorit nuk kthehen më kurrë, ylli i qershorit Ende presin, Qershor? Njerëzit shkruajnë shumë për zemrat e atyre që largohen, por mendimet e atyre që qëndrojnë pas nuk duken askund… Unë jam ulur këtu, në një cep të qetë rruge, duke parë hapat e pasdites që kalojnë shpejt, njerëzit nxitojnë, njerëzit buzëqeshim, njerëzit qajnë… (Zemra e qershorit)

Maji i trishtë kaloi në heshtje, edhe ne në maj u përshëndetëm me poezitë e dashurisë derisa erdhi një tjetër stinë. Sot pasdite, Qershori ndaloi butësisht me shira të zemëruar, çfarë ishte aq e çuditshme, feniksi nuk ra, dielli nuk ishte rozë. A po mbytet edhe qershori në emocionet e ngatërruara të ditës së ndarjes? Epo, nëse nuk mund t’i lëmë mendimet tona të shkojnë me tokën dhe qiellin, më mirë të zhytemi në meloditë soditëse të poezive shumë të bukura të dashurisë së qershorit dhe humorin që do të dërgoj këtu. ju!

Ju lutemi hidhini një sy dhe shijoni poezitë e qershorit në vijim, poezitë e dashurisë së qershorit sjellin shumë mendime dhe ngjallin nostalgji të moshës shkollore, të pasioneve verore. Kjo përmbledhje me poezi të qershorit përfshin disa që kam shkruar dhe të tjerat janë përmbledhje të shumë autorëve. Shpresoj se edhe juve do t’i shijoni dhe do t’ju pëlqejnë këto poezi me humor të qershorit. Argëtohu me poezi!

Hajde, o diell i trishtuar qershori?
Dëgjoni zhurmën e erës duke qarë lamtumirë
Kur pluhuri i shkumës nuk qëndron më
Ai që është kthyer në ëndrrën e palës tjetër

Kë thërrasim? A është dielli i trishtuar apo me diell?
Njerëzit e qershorit nuk kthehen më
Zemra dëshiron t’i thotë lamtumirë verës
Ndjenjat e dashurisë janë të mbuluara me egërsi të egër

Epo, dielli! Le të kthehemi në atë vend
Më lejoni të jem i trishtuar përsëri
Nuk mund ta shohësh diellin apo të pretendosh se nuk e sheh?
Ma gris qershorin

Në momentin e ndërrimit të stinëve doja të binte shi
Për të larë kaq shumë ëndrra gjysmë zemre
Oh mirë! Me diell? Tingulli i rënies së pasdites është shumë i ndryshëm
A po luan dielli me mua pa ty?
(Huynh Minh Nhat)

2, Hej Qershor

Hej June, çfarë i thua feniksit?
Për të djegur qiellin me dashuri përvëluese
Larg kujtimeve, askush nuk e di
Digjni më shumë për të festuar rrugët

Këtë qershor, me çfarë takoni me diellin?
Kupola e mauzoleumit të purpurt është zemërthyese
Unë rimoj marrëzi për librin e të ftuarve
Kaq afër, papritur aq larg

Hej qershor tundi duart në kujtim
Ende jam ulur këtu, pse po më dridhet zemra
Krahët e feniksit po rrallohen në faqet e fletoreve
Dhe ku do të takohemi nesër?

Hej qershor, thuaj diçka qershor
Pse hesht në daullet që thërrasin për stinët?
Nën pemën e feniksit një varg emrash të gdhendur me nxitim
E ke ndryshuar ende këmishën e studentit?
(Phan Kien)

Qershori vjen për të ftuar dashurinë dhe mungesën për të egër
Shtrihem dhe dëgjoj zbrazëtinë time
Edhe zemra pa emocione harron dhe trazohet
Për shkak se nuk jam lidhur për një kohë të gjatë, mezi pres të…

Vera është pjekur me diell dhe nostalgji të artë
Qielli është i kthjellët, me erë dhe me re
Rruga e vjetër ëndërron kot
Zhurma e rriqrave që shkrihen në gishta të hollë

READ  Bài văn phân tích bài thơ “Từ ấy” của Tố Hữu hay nhất | Educationuk-vietnam.org

Unë ulem dhe këndoj këngën e dashurisë qershor
Rrugët duken dhe zbehen
I zgjuar papritur në mes të uljeve dhe ngritjeve,
Qëndrimi turbull i dashuruar me imazhin e disa sezoneve…

Vera është e ftohtë kur drita e mbrëmjes është e kuqe
Tymi nuk ka rënë që në fillim
Yjet e hollë tërheqin nostalgji:
Këmisha e bardhë ishte ende e njëjtë për një kohë?

Me mauzoleun vjollcë, feniksi shpërthen me ngjyrë gjaku
Gjysma e shpirtit fshehu moshën e virgjërisë
O qershor, rrugët e zjarrta!
Epoka e vjetër rozë u kthye në heshtje në poezi dashurie

Qershori po vjen… kush është i trishtuar apo jo?
Sezoni ende ëndërron, ngjyra e këmishës është zbehur
Unë zgjatem në hijen e një vajze të çuditshme,
Papritur e përgjumur një nostalgji e ndarë në dysh…

Ndoshta qershori do të jetë i njëjtë
Jam i dehur: po çahet qielli në fund…
(Huynh Minh Nhat)

4, qershor

Porta e shkollës është e mbyllur, e trishtueshme të them
Lërini gjethet e tamarindës të fluturojnë të ftohta dhe të verdha
Stoli i gurit i dëgjon në heshtje kriketat
Fluturat e verdha enden në erë

Qershor lumi noton
Këmisha bosh, e bardhë nuk shkon në varkë
Vija blu është e mbushur me diell pa valë
Retë e bardha janë të trishtuara, lumi është i hutuar

Rruga e pasdites është e zbrazët, kalova nëpër këmbë
Të lodhur nga krahët e vajzës, aq keq!
Hija që të pret nuk vjen
Gjethet gjithashtu hollohen, shkëlqejnë në diell

Qershori është plot me shi
Lëreni dashurinë të mbahet mend gjatë sezonit
Unë ndoqa nënën time në fusha
Mbajtja e barit të buallit, bartja e shiut…
(Nguyen Lam Thang)

Shkova në atë rrugë pasdite me shi
Qielli është pluhur në të gjithë rrugicën
Flokët me re lëvizin në ritmin e erës
Përhapni mjegullën në sytë e njerëzve

Me kë shkoni në atë rrugë?
Më kujtohet me mall një komedi
Gënjeshtra nuk është dhënë plotësisht
Kënga e premtimit e ka pritur nesër

Ne e duam njëri-tjetrin në tre ngjyra
Momenti i artë i lamtumirës së vjeshtës
Tymi i cigares bie në udhëkryq
Lotët i turbullojnë sytë e mi të thellë

Jam i trishtuar që është në rregull të kem kaluar urën
Le të humbasë kushdo në rrugën e peshkimit
Shiu bie mbi shpatulla të holla
Hija e perëndimit të diellit u zhduk shpejt në kokën time

Moti në qershor është i zymtë dhe i qetë
Retë janë rozë dhe të vetmuara
Sepse aroma e flokëve është ende e valëvitur
Pra trishtimi kthehet në poezi

Pastaj sot endesha rrugëve të zbrazëta
Qershori i trishtë më kujton dashurinë e vjetër
Fërkoje! Në qershor, zemra ime papritmas kujton:
“Shkova në atë rrugë pasdite me shi”…
(Huynh Minh Nhat)

tam-su-thang-tu-nang-con-cao-noi-no (2)

Moti këtu është shumë i rrallë kur bie shi
Pra, qershori është gjithashtu shumë i hollë dhe me diell
Sytë më janë mbushur me lot
Kështu që trishtimi thërret përgjithmonë pa emër

E nesermja eshte larg por te lutem buzeqesh
Edhe pse ndarja do të thotë të jesh i ndarë përgjithmonë
Ajo dashuri nuk kthehet më
Fillimi do të shuhet

Do të harroj në rrugën e gjatë
Dashuria në distancë fshin nostalgjinë e vjetër
Ne i lëmë mënjanë ndjenjat tona të dashura
Për vargun e papërfunduar të poezisë në verandë

E ke harruar apo ende po përpiqesh ta gjesh?
Shtrëngimi i duarve, puthja e parë pasionante
Moti i qershorit dhe hëna e shtatëmbëdhjetë
Në një kohë kur qershori binte ende shi…
(Huynh Minh Nhat)

7, Vera vjen nga Qershori

Vera vjen nga qershori
Pluhuri i shkumës bie në heshtje
Sytë e tu janë të mahnitshëm
Salla e leksioneve është larg.

Vera vjen nga qershori
Oborri i shkollës është mbushur me shi
Trishtim për ju të dy
Era dembele në fund të sezonit.

Vera vjen nga qershori
E emocionuar për një sezon provimesh
Duke dorëzuar në heshtje bishtin e feniksit
Bluzë e bardhë ditën që të shkoni.

Vera vjen nga qershori
Bojë ngjyrë vjollce zbehet gradualisht
I turpëruar në lule dhe gjethe
Në të kaluarën, dielli po shkëlqente.
(Nguyen Van)

READ  Chùm thơ Yêu Xa hay, nỗi nhớ người tình phương xa trong chờ đợi | Educationuk-vietnam.org

8, Gjysmë shpirti qershor…

Ka kaluar gjysma e shpirtit të qershorit
Pasditeve me shi, duket se është për të ardhur keq
Lulet e verdha të shkumësave vërshuan rrugën
Si një lamtumirë gjysmë e trishtuar, sezon!

Gjysma e dashurisë në qershor luaj me
Era përqafon diellin ftues
Duke puthur gjethet e ëndërruara
Aroma e ëmbël e qershorit po vjen

Gjysmësezoni i qershorit pa emër
Kam një nostalgji dhe harresë të çuditshme
Po, ditë të lumtura
Unë jam ende pranë jush duke pëshpëritur dashuri

E dua shumë qershorin
Kupola e qiellit feston pasditet bashkë
Buzëqeshja e qershorit lëkundet
Buzëqeshja në atë kohë ishte e bukur, ngjyra e diellit që binte…
(Floke kafe)

9, Refreni për ty (shiu i qershorit)

Qershori me shi u kujton njerëzve
Retë e ftohta dhe me erë lëvizin
Bie shi nëpër rrugë të vogël çdo natë
Të zgjohesh duke menduar dhe ëndërruar me gjysmë zemre

Në qershor bie shumë shi
Mijëra kujtime, mijëra dashuri
Duke bërtitur në skelë të vetmuar
Ndiqni hapat e gjatë dhe shikoni në fund të rrugës

Në anën tjetër të qershorit, a jeni i trishtuar?
Ka pika shiu të shpërndara që bien
Zhurma e shiut që del jashtë derës
Duke më prekur zemrën, duke u ftohur

Qershori është një gjethe e verdhë e trishtuar
Në anën e diellit, hija e vjeshtës po vjen
Era e egër ju përkëdhel butësisht faqet
Duke u zgjuar nga një ëndërr u befasova

Qarku i dashurisë së Qershorit lëviz
A ulesh pranë derës dhe shikon retë që kalojnë?
Pikat e shiut fshehin trishtimin në sy
Mos nxito të më dëgjosh!… e vogël për jetën.
(Vien Phuong)

10, Qershor me diell

Asgjë për të dashur qershorin
Vetëm diell në qiell të pastër
Zhurma e erërave të musonit që vërtiten
Dërguar në qershorin e madh.

Qershori i kaluar është plot me ngjyrë të verdhë
Paqe në sytë e atyre që janë të dehur
Është një vajzë e vogël që mban një premtim në dorë
Rri kot në nostalgjinë rreth teje.

Qershori kaloi feniksin e heshtur
Duke pritur shiun në një nostalgji të malluar
Dielli i përjetshëm për feniksin në borxh
Keqardhjet e zjarrta të një kohe të gjatë.

Qershori ka kaluar zhurma e rriqrave
Ku fluturon qielli i ëndrrave?
Dëshira për një të nesërme të re me diell
Mbushi përsëri oborrin e vjetër të shkollës bosh!
(Le Gia Hoai)

Imazhi i vajzës së vetmuar vetëm në muzgun e pasdites (3)

11, Qershor i Vjetër

Përshëndetje qershor, feniks rozë midis gjetheve
Cikadat janë plot vesë
Hijet u përhapën përgjatë rrugës
Edhe pse shpirti i tij është i heshtur, i përhershëm, nostalgjik

Deri në qershor, Phoenix pret sezonin e fundit
Ashtu si dashuria në një zinxhir dashurie rozë
Ka kaluar shumë kohë, por mendova sot
Më mungon, unë e quaj më shumë trishtim të pamasë

Qershorit i mbarojnë retë dhe qëndismat
Perëndimi i diellit bëhet i purpurt në të gjithë retë
Era i fryn gjethet në ekstazë
Kush e keni marrë rrugën e vjetër?

Në të kaluarën, qershori ishte plot nostalgji
Dielli duket se është i tronditur
Duke dashur flokët e ëmbël
Buzët e të cilit ende presin dikë.

Ai qershor nuk e ka harruar
Por dielli është i trishtuar, çdo fije e brishtë
Lundrues dhe zbukuruar qiellin blu
Sytë në sy blu për dashurinë vezulluese.

Përshëndetje, Qershori është plot me dashuri feniks
Më mungon hija e ëndrrave të tua… dashuria larg!
Dashuria jonë është ende e pamasë
Përfundoi me kujtime të bukura nga poezia
(Hong Duong)

12, lamtumirë qershor

Ende në muzg
Pasdite qershori themi lamtumirë
Ata që janë larg nga anija nuk kanë mbërritur ende
Qielli blu i errët është mbushur

Unë kam qenë në kërkim që në një moshë të egër
Dashuria e mbetur e një dite qershori
Nuk ka mbetur gjë tjetër veç hapave të humbur
Surpriza që humbi moshën

Shi pasdite ju lutemi ndihmoni të harroni
Kaq shumë kujtime të dhimbshme të ditëve të vjetra
Lule jargavani në shi me krahë që bien
Gjethet përhapen në shtegun e barit të egër

READ  Những bài thơ về mùa thu hay nhất trong phong trào thơ mới | Educationuk-vietnam.org

Jam vetëm me plot soditje
Thuaju lamtumirë pikëllimeve të dhimbshme
Dërgimi i shiut të falënderimeve nga qershori
Këngë e trishtë dashurie shpirt vjollcë e errët
(Bëni kredinë time)

13, fillimi i qershorit

Ndez një cigare në fund të rrugës duke pritur feniksin e kuq
Mos harroni se edhe ky qershor është zero
Nëse shiu ndalon, dashuria do të mungojë
Lulja e paqëndrueshmërisë u tha buzë lumit

Era qetësohet në degë aq shumë poezi
Pse fjalët e dashurisë nuk mund të shkruajnë disa fjali?
Një fije bari që është shumë e vjetër për t’u lënë pas
Uleni dekadën e kujtimeve të zhytura në njëri-tjetrin

Dhe qershori dhe çdo ndjenjë
Jo shumë shi, aq fara për t’u tkurrur
Jakë e lartë e di që pasditja është e zymtë
Duke pritur që dikush të pranojë trishtimin

Hajde, kthehu, ky qershor do të jetë i vjetër
Si koha për të fjetur në kokë
Nesër do të vij përsëri të shikoj në bar
Mijëra stinë me shi kanë kaluar urën.
(Dao Cong Dien)

14, qershor me shi

Nuk po pres shiun e qershorit
Vijat e diellit zbehin dy gjysmat e fshehura në njëra-tjetrën
Mënyra private për të marrë dhimbjen
Në heshtje kuptoj shumë gjëra që nuk janë thënë

Shiu i qershorit bie çdo pasdite me dhimbje
Era psherëtin e ftohtë në dhomën e zemrës
Në errësirë ​​mbytem pafuqishëm
E veshur në vetmi, e rrethuar nga jeta e fshehur

Unë kuptoj shumë gjëra që njerëzit nuk kanë thënë
Ekipi i shiut u kthye për të endur hallet
Mendoni për njëri-tjetrin kur është tepër vonë
Kjo është ajo atëherë! Pasdite me shi qershori.
(Vesa në mëngjes)

15 qershor, Angli dhe shi

Maji dhe ju jeni si një shi i shpejtë
Papritmas vjen, shkon mbrapa dhe mbrapa, vjen keq
Qershorin e ardhshëm kur pjepri të jetë pjekur
Zgjodhën njëri-tjetrin për t’i bërë buzët të hidhura

Fjalë dashurie të shkruara për ty në gjethe
Shiu budalla lan mëngjesin e verës
Kanë mbetur vetëm disa gjurmë rriqrash
Rastësisht shkeli derën kur sezoni kaloi derën e klasës

Qershor vëlla dhe trishtim i papritur
Duke ndarë çdo pikë të ftohtë mbi supet e mia
Ulur në bar në shi duke pritur dikë
Lëreni tymin të vdesë në kafe që të ftohet

Qershori, ti dhe dashuria ime endesh
Një vend i largët pa ty, mësues
Pema Phoenix sapo ka lulëzuar këtu përreth
Mendova se gjethet e vjeshtës ishin të kuqe

Shiu sot pasdite në një qytet të çuditshëm
Qershori më ndoqi për të thënë lamtumirë e dashur
(Jashtë burimit)

Shiko me shume: Linja të mira statusi rreth qershorit ose artikujt më të fundit rreth qershorit!

Dhe vetëm tani kam një mori poezish të mira të qershorit që dua t’ju dërgoj, shpresoj që t’i përshtatet humorit tuaj tani. Kjo përmbledhje me poezi të qershorit është vetëm një nga shumë poezi të tjera me humor dhe të trishtuar në koleksionin e poezive të Minh Nhat, le të zbulojmë gjithnjë e më shumë poezi të trishta dashurie në qershor, miq!

Çdo ditë ka ende poezi të mira dashurie, poezi të trishta dashurie dhe poezi dashurie romantike që kompozohen, mblidhen dhe postohen në kategoritë e poezisë së blogut OCuaSo.Com. Ju lutemi vizitoni shpesh për të përditësuar shpejt poezitë më të mira dhe më të fundit, kalofshi mirë me rimat!

Shihni gjithashtu: Poezi dashurie të trishta ose poezi të reja dhe konfidencialitet rreth qershorit dhe poezi të mira

4.4
/
5
(
5

votuar
)

A ju pëlqen artikulli “Poezi të bukura të qershorit – Poezi dashurie për qershorin e vetmuar” në kategorinë “Poezi e trishtë për dashurinë e dritares së blogut”? Nëse ju pëlqen, ju lutemi vizitoni shpesh blogun tim për të lexuar artikujt më të fundit ♡!

Bài viết cùng chủ đề: