6 lượt xem

Chùm Thơ Tình Buồn Cô Đơn Mang Những Nỗi Sầu Khắc Khoải | Educationuk-vietnam.org

Dhe shkova të gjej heshtjen time, një nostalgji pa emër pa fund. Kërkimi i një vendi në boshllëk për të kujtuar kujtimin e asaj dite, kërkimi në faqet e librit të të ftuarve me goditje boje të purpurt, kërkimi në mes të ngutjes dhe nxitimit, kërkimi në nostalgji për një puthje të ngrohtë në qiellin e ngrirë, kërkimi në poezi dërgojmë pikëllime, kërkojmë në tharmë të nxehtë, kërkojmë në tym, kërkojmë, kërkojmë, kërkojmë përjetë…! Vetëm duke e kërkuar…!!! (Unë gjej heshtjen time)

Ndjenja e vetmisë nuk është kurrë e këndshme, megjithatë, ka edhe shumë mënyra që njerëzit të përballen me atë ndjenjë të pakufishme. Mund të jenë disa fjalë besimi, një poezi, një mik për të ndarë… Dhe sot, unë do t’ju dërgoj poezi të trishtueshme dashurie vetmie me trishtim të zjarrtë që t’i shijoni. momente me poezi te mira dashurie vetmie!

Shiu është kthyer në rrugën e vjetër
Shelgjet ulen si trishtim i hutuar
I shtriva duart për të kapur pikat e shiut
Një tjetër sezon me shi pa ty.

Kërkoj në të kaluarën e brishtë
Kërkoni në erë, në re, pastaj në diell
Gjeni vëllanë e një kohe të largët
E një kohe kur të dy ecnin bashkë.

E pyeta erën, era vetëm qeshi
Takova retë, por retë lëviznin të qetë
E pyeta diellin, dielli tundi kokën butësisht
Pra, ku e fshihni foton tuaj?

Po! Këtu të takova
Je ti, në shiun e parë të verës
Shiu u derdh mbi pemët e mbështetura
Hajati i vjetër mbuloi dashurinë e parë.

Pastaj një ditë duart pushuan së mbajturi duart
Unë ju jap një sezon të bardhë me shi
Ma kthe rrugën e ndarë
Larg njëri-tjetrit, fajtor vetëm për qepallën e vjetër!
(Snow Trang)

Qetë sot pasdite në lumin bosh
Shikoni varkën që shkon në rrjedhën e sipërme
Era bëhet e ftohtë, tingëllon e ftohtë
Pranvera po vjen! A e dini se çfarë dua?

Erërat e këqija të musonit në fund të dimrit
Nga vjen i ftohti?
Kam ëndërruar që ai u kthye në skelë
Gdhend shpirtin tim per nje moment

Ku mund të ëndërroj dhe ëndërroj?
Mbani mend se kush e hodhi rrymën marrëzi
Për fat të mirë, valët rrotullohen drejt tij
Mblir lotët për mua…
(Snow Trang)

Në cep të pishinës, kush kujton përgjithmonë!
Dashuri e sinqertë për kaq shumë kohë!
Si guxoni të mbillni pikëllim!
Duke u larguar pa thënë lamtumirë!

I tha lamtumirë qiellit si të ishte ftohtë
Dielli i verdhë i ndritshëm thau degë lulesh
Një vend larg fatit të kripur
Mënyra e vjetër mungon, na vjen keq për veten tonë

Dashuria ka mbaruar, atëherë ndalojeni!
Duke i uruar të gjithëve një martesë të lumtur
Tani e tutje, veç nga qielli
Natë e vetmuar, hëna bie poshtëruese

Duke numëruar hap pas hapi duke ecur në çdo rrugicë
Dimri nxiton të rrahë zemrën
Bie në dashuri dhe fshihu dhe kërko
Ditë të mbushura me netë me re…
(Snow Trang)

4, Ne paguajmë njëri-tjetrin

I paguajmë njëri-tjetrit dhuratën e asaj dite
Netët e gjata të përdredhjes së vargjeve të bardha të poezisë
Jepini njëri-tjetrit një pritje të gjatë
Të lodhur nga vitet e ëndërrimit dhe pritjes

Jepini njëri-tjetrit disa stinë të mrekullueshme të hënës
E kam harruar, fillit i mungon filli
Harrojeni të ftohtin në mes të natës së shkollës
Për të mos u mërzitur në një rrugë të zbrazët

Jepini njëri-tjetrit një ditë me diell
Duke pritur me padurim një jetë për të ndërtuar një urë hiri
Në natën e gjatë, harro ëndrrën e zanës
Lëreni një gjumë të thellë në një ditë të largët

READ  Cảm Nhận Khổ 2 Bài Thơ Việt Bắc | Educationuk-vietnam.org

Jepini njëri-tjetrit horizontin e trishtuar, pa diell
Retë lëviznin në mënyrë të zymtë për një jetë
Ka dhimbje, ka një moment të rënies pasdite
Sa ninulla në këtë botë…

Duke paguar njëri-tjetrin rrugën e kthimit në rrugën e vetme
Rruga me shi pasdite e mbytur në zemrat jetimore
Nuk është ftohtë në dimër
Harrojini të gjitha kujtimet e egra…

Jepini njëri-tjetrit shumë këtë jetë
Sa shumë është nostalgjia me dashurinë
Edhe sikur të sjell lot në natën e shkollës
Duke i dhënë fund hidhësisë së kësaj jete…
(Snow Trang)

5, Ëndërrimi i hijes së hënës

Hëna e verdhë bie në fund të ujit shumë larg
Dielli po tha në mënyrë indiferente petalet e luleve
Mbani sezonin e lumtur në muzikë
Mbani të mbështjellë një peshqir të ngrohtë dhe të butë.

Hënë e plotë, hënë në rënie për mijëra vjet
Jeta e dashurisë ëndërr e pasionuar njëqind vjet
Duke uruar me yje natën vonë me hënë në rënie
Duke ëndërruar të njëjtën hije nën hënën e plotë.

Të dashuruarit mbajnë duart, luten fshehurazi
Shpresoj që i gjithë pallati të jetë në harmoni
Ka një mënyrë të vogël që sapo tha
Hëna shkëlqen në hijen e të dashuruarit
(Snow Trang)

Një tufë poezish dashurie të vetmuara, të trishtuara (3)

6, Mos harroni distancën

Pasdite e trishtë me re gri dhe shi të ftohtë dimri
Era uronte me marramendje diellin
Njerëzit nxitojnë të shijojnë qytetin
Hije qetësisht kush në rrjedhën e sipërme.
.
Duke sjellë kaq shumë kujtime për këtë vend
Një pasdite e largët mes derrave me fat
Këmishë e bardhë duke pritur dikë në cep të rrugës
Hidhni aromën e flokëve tuaj me erën.
.
Papritur kujtoni rimën e poetit korean
Lundrues si një tastierë mëndafshi
“Jam i çmendur – po e gris erën”

Mbjellja e dashurisë dhe bredhja endet…

(Snow Trang)

7, Më duaj
E ruaj ende në zemër siluetën e vjetër
E një kohe kur ishim afër
Puthja e ngrohtë e dashurisë së parë

Dhe ditët e të menduarit dhe të heshtjes.
Unë do t’ju mbaj çdo pjesë të diellit
Data pasdite me padurim në park
Ëndërroni ditën që të dy jeni të destinuar

Çdo natë është bosh dhe dëgjo zemrën e shqetësuar.
Ajo dashuri është përgjithmonë e emocionuar
Kujtimet rozë janë ende të bukura në ëndrra
Edhe tani në një jetë të vetmuar

Ende nuk e shuaj çdo nostalgji.
Unë ende mbaj çdo frymë në zemrën time
Është kaq e ëmbël në ditët e ëndrrave dhe luleve
Mbani në zemrën tuaj përgjithmonë seriozitetin
Për të formuar aromën e kajsisë në mjaltë.

(Snow Trang)
Kudo që të jeni, keni
Dashuria që më mungon është ende plot
Sa njerëz ende dëshirojnë të kujtojnë

Duke i dërguar erës dhe reve aromën e ekstazës.
Unë jam në këtë vend, zemra ime fluturon
Sa shumë janë në ankth të kujtojnë se në cilën mënyrë
Çdo natë duke folur me hënën dhe erën

Dërgojani dikujt diku.
E di se çfarë të pret
Ditë nostalgjie në ëndrra
Pasdite të vetmuara duke ecur në rrugë boshe

Të humbasësh në dashuri në poezi.
Mund të më thoni ku është dhoma juaj?
I lodhur nga nostalgjia dhe pritja
Vjeshta dhe dimri janë shpirtra të ngrirë

Historitë private janë të mbushura me zemra.
Tashmë e dashuruar, pse të presësh
Shpirti le të zgjojë serinë e ditëve poetike
Së bashku, le të përmbushim ëndrrën
Më lër të mos jem i hutuar.

(Snow Trang)
Duke parë atë dashuri në distancë të largët
Çfarë ka mbetur pas vitesh lojë me të?
Vetëm natën e ftohtë dhe të heshtur,

READ  Thơ Hoa Đào - Chùm Thơ Hay Về Sắc Đỏ Của Cánh Hoa Đào Ngày Tết | Educationuk-vietnam.org

Unë kam ikur që kur kam qenë i dashuruar me ty
U ktheva për të të gjetur në të kaluarën
Në kohët e vjetra, bari i gurit ishte i gjelbër
Dashuria e ngathët kujton edhe një herë

Duhet të shikoni në dollapin bosh…
Të lutem, mos më shiko si një i huaj
Mos pretendoni të jeni një gjethe e pafajshme
Më lër të jem vjeshta e ngrirë

Vrite shpirtin tim butësisht për dhjetë mijë ditë!
Nuk dua një mijë herë më shumë dhimbje
Shenjë dashurie? Një grusht hi
Vjeshtë, eja dhe bëje zemrën tënde pluhur,
Tingujt e orës duke pritur për të mposhtur kohën…

(Huynh Minh Nhat)
Duke injoruar erën dhe duke fjetur në pragun e derës
Unë jam shumë i dehur sonte, kjo është e sigurt!
Duke buzëqeshur tymin e cigares nga moti i ftohtë

Në mënyrë të paqartë… Më mungon dikush larg
Por mos harroni të bëni për të mëshiruar?
Cila është kënaqësia e kësaj largësie?
Pse qesh si i çmendur,

Në dhimbje dhe ëmbëlsi?
Hëna qëndron vetëm dhe qan
Nata nuk pajtohet me ujin e reve
Silueta e kujt kthehet në mjegull

Një fustan siamez me hijeshi në formë
Gratë Kieu tremben nga fundi i varrit
Apo era pa zë befas e zhurmshme?
Pse tingëlloj si dikush…
Hapi midis shpirtit tim është trazuar!

(Huynh Minh Nhat)

Një tufë poezish dashurie të trishtuara, të vetmuara, të trishtuara (2)
U ula i trishtuar në papafingo të dyqanit të vjetër
Befas humba në vendet me të cilat u takova
Që nga ai moment, i thashë lamtumirë

Shpirti im është i artë, lëkura e qytetit është në stinë
Në këtë anë të nostalgjisë ka rënë shi
A është këmisha juaj e lagur diku?
Mbledhur përgjithmonë në zemrat e atyre që presin

Një fjalë dashurie mbani në zemrën tuaj?
Rruga është e qetë kur drita e pasdites është vjollcë
Edhe pse ende bie shi, dielli është i qartë
Duke pritur të mos takohem, një jetë që kam kërkuar

Era është indiferente ndaj këngës së rinisë
Po kthehem në këtë anë të nostalgjisë
Çdo hap anon në anën tjetër
Një copë mur i bardhë jete, gurë e gurë…

Gjithashtu ndjeni keqardhje për një ndarje
U ktheva në vendet e vjetra, kaq e çuditshme!
Mënyra se si unë eci, ditët janë zbehur
Dashuria është e gjitha gënjeshtra e ëmbël,
Largësia dhe pastaj kthehemi tek njëri-tjetri!?

(Huynh Minh Nhat)
Pasditja ka rënë në breg të lumit
Njerëzit shkojnë, ditët vdesin në zemër
A ka një perëndim të çuditshëm dielli

Gdhend shpirtin tim me nostalgji
Rruga është bosh, vera është e shtangur
Një klient i trishtuar ecën indiferent
Hija e ftohtë ndjek takat e lodhura

Papritur i trishtuar, ai ndaloi të shkruante poezi
Dhe në distancë gruaja e re
Këmisha e bardhë është e trishtuar në diellin që venit
Duke hezituar të shikoj diku,

Duket sikur prisni dikë?
Dikur e doja trishtimin
I dashuruar ndonjëherë me perëndimin e diellit
Por tani trishtimi nuk është më

Ndjej vetëm dhimbje në shpirt
Dashuria është e hollë si tymi
E copëtuar nga uji i reve
Ka njerëz të çmendur që duan të qajnë
Pasdite në lumë, gjethet janë plot

(Huynh Minh Nhat)
A e shihni verën në diellin e vonë?
Kur zhurma e cikadave është e lodhur në fund të horizontit,
Dhe shiko diellin të mbushur me nostalgji,

Në mes të natës bien mijëra yje?
Jam kthyer në vendet me të cilat jam njohur
Papritur, u habita dhe u hutova me sytë e trishtuar
Muzgu i mbart njerëzit me nostalgji

READ  Thơ Hay Về Cần Thơ, 15+ Chùm Thơ & Tình Khúc Hay Viết Về Cần Thơ | Educationuk-vietnam.org

Rruga po mundohet të thërrasë erën që të fryjë këmbët për të gjetur…
Nata e fundit me shi ka ndryshuar këngën e fundit
Vjeshta vjen në feniks duke djegur rrugët
A e shihni shpirtin poetik të dikujt që thërret,

Si të zemëruar me dikë që dikur e donte?
Këtë perëndim të diellit, rruga është bosh, aq e trishtuar!
Vera është kthyer, ku jam ende i humbur?
I vetmuar nën dritën e artë të pasdites
– Panik i papritur, duke qarë për të gjetur njëri-tjetrin…

(Huynh Minh Nhat)
Pasdite e qetë, dimër i qetë
Pse dëgjon të ftohtin e shpirtit?
Flladi i butë betohet për lule dhe bar

Sytë e tij janë perëndimi i trishtuar vjollcë
Papritur iu kujtua dashuria e gjatë
Tymi i pamasë largohet nga aroma e pasdites
Ka diçka të ftohtë që dridhet në gjoks

Tingëllon si një thirrje dashurie?
Vëllai im, dimri është këtu
Mungojnë duart e njohura me shpatullën e ftohtë?
Re të ndritshme rozë në perëndim të diellit

A është e barabartë me diellin e bukur këtë pasdite?
Edhe pse aty ku je, dielli fle herët
Ka ende re blu që notojnë me koka argjendi
Ka mbetur ende gjysma e dashurisë pa thënë

Më shiko, ku shkove?
Në momentin e trishtimit, dallgët u ngritën
Rruga e njohur e ëndrrave është e humbur dhe e trishtuar
Nga ai moment, çfarë tjetër ju pëlqen?

Koha magjike për të kthyer hënën dhe yjet
Vëlla, oh i dashur, brokadë prej kadifeje
Natë në gju me buzëkuq
A është aq e bukur sa një mbret budalla?

E një kohe kur deti betohej?
Dhe fëmijë, dimër me shumë diell
Poezi nga era e ftohtë në vesë të pasdites?
Ai që dua është i butë dhe i ëmbël
A ka njeri që pret në fund të rrugës!?

(Huynh Minh Nhat)
Në fund të muajit duket sikur nuk ka më diell
Ai që iku nuk di çfarë të ëndërrojë!?
Kam harruar që buzëqeshja ime është diell

Apo vijnë e ikin rastësisht?
Perëndimi i ftohtë i pasdites së diellit bie në mbrëmje
Sepse pa ty, stina është pa lule të verdha
Unë endem kot larg ndarjes së trishtuar

Hapi i lodhur nga barra e bagazheve
Retë kërcejnë natën vonë si nostalgji
Gjysmëhëna e hollë mbledh hijet për të ujitur gjithë natën
Kush guxon të thotë se dimri është si gurët?

Pse hëna është e lagur në këmbët e urës sonte?
Të vjen keq për dikë në tym
Mendimet e thata të ngrira të mbuluara në zemër
Nata bie me hapa të trishtuar pafund
Era u tremb, duke qarë në mes të hapësirës së madhe…

(Huynh Minh Nhat)

Dhe pikërisht tani, ka edhe poezi të mira dashurie të trishtuara të vetmuara që dua t’jua kushtoj, gjithashtu shpresoj që t’ju pëlqejnë edhe këto poezi dashurie të vetmuara shumë emocionale. Ka shumë poezi dashurie të vetmuara dhe romantike, si dhe poezi dashurie të trishtuara dhe të humbura në kategoritë e poezisë së Minh Nhat, ju lutemi zbuloni vetë poezi të tjera të mira vetmie!

Çdo ditë ka ende poezi të mira dashurie, poezi të trishta dashurie dhe poezi dashurie romantike që kompozohen, mblidhen dhe postohen në kategoritë e poezisë së blogut OCuaSo.Com. Ju lutemi vizitoni shpesh për të përditësuar shpejt poezitë më të mira dhe më të fundit, kalofshi mirë me rimat!

Shihni më shumë Poezi Dashurie të Bukura të Trishtuara ose Poema të Bukura me Poema Dashurie Romantike