7 lượt xem

Chùm Thơ Tình Lãng Mạn Viết Về Biển Cùng Tình Yêu Em Và Anh Hay! | Educationuk-vietnam.org

Oqeani i paanë, si dhe dashuria e çifteve të reja, vetëm vjen keq që koha e premtuar nuk ishte gjë tjetër veçse gjurmë. Gjurmët e këmbëve në rërën e hollë dhe të butë, mjafton vetëm një valë për t’i fshirë. Në mes të një jete të madhe e të pafund, deti i ka ngushëlluar pafundësisht të dashuruarit e humbur që enden në muzg të shkretë dhe të panumërta deti u ka kënduar ninulla vajzave që i kthejnë sytë e trishtuar drejt së largët, fshehurazi mall për të vjetrën. gjerat…

Pas poezive të bukura për detin dhe valët që shkrova jo shumë kohë më parë, sot dua t’ju dërgoj një përmbledhje me poezi të bukura dhe romantike dashurie për “detin dhe ty”, poezi dashurie për dashurinë. deti, i gjatë, i gjerë, i gjerë dhe romantik. Ka trishtim, ka edhe stuhi, ka zemërim, por a është përgjithmonë dhe përgjithmonë si deti? Këto janë poezi deti dhe përmbledhje për fëmijë të shumë autorëve, ndaj fjalitë dhe gramatika janë lënë fjalë për fjalë, nëse ka gabime, falni!

Ju lutemi hidhini një sy poezive të mëposhtme romantike dashurie për detin dhe mua dhe poezitë e mëposhtme shumë të mira për detin dhe mua. Poezitë e dashurisë për detin janë të bukura, po aq romantike dhe fluturuese. Shpresoj t’ju pelqejne edhe keto poezi dashurie romantike shume te mira per detin, uroj te kaloni momente te bukura me poezi per detin dhe ju, deti dhe une jemi shume romantike dhe plot emocione. !

tho-tinh-hon-bien

1, Deti – Ti dhe Unë

Dikush dëshiron të qetësojë anijen
Ndani detin në dy gjysma – deti dhe ju!
Unë nuk do ta bëj kështu
Unë e dua shumë detin… dhe të dua shumë!
Treni lundron mes dy heshtjeve
Duke u mbështetur në njërën anë, dashuroni anën tjetër
Unë do të doja të bëj fara kripë të kripur për të ndarë
Në det, deti je ti – nuk mbaj asgjë për vete
Ju jeni ju, një kokërr kripë për mijëra vjet
Ji besnik dhe besnik, shpërndahu përgjithmonë në gjoksin e oqeanit
Kështu që kur të kristalizohet, kripën e jetës sime ta marr nga ju – e dashur!
Tridhjetë e gjashtë mijë ditë – kripa është ende e kripur, xhenxhefili është pikant!
(Kai Nguyen)

2, Malet, Deti, Ti dhe Unë

Në një vend ku malet futin këmbët në det
Hapësira e vogël është rëra ku ulemi
Unë i dua malet dhe ju doni detin
Që kur mali dhe deti ishin binjakë

Malet që shkelin detin vazhdojnë të anojnë përpara
Deti nxiton, kështu që valët po jehojnë
I dua malet, ndaj ulem të ndaloj dallgët
Zgjati krahët nga frika se mos shkelte mali

Nuk e di që mali ka qenë i dashuruar me detin për një jetë
Era e madhe i besoi mijëra vjet
Deti është i qetë si një mal
Nostalgjia kthehet në valë të pamasë

Rëra ku ulemi është e vogël sa një prehër
Është oqeani i detit, i dashur
Është një kalim malor i ulët që nuk mund të ngjitet
Deti pranë meje që nuk e përqafoj dot

Kështu është edhe distanca mes nesh të dyve
Një dorezë e madhe ombrellë
Ju lidhni me zinxhirë apo prisni që unë të lidhem me zinxhirë?
Pse deti nxiton në mal?

Nëse humbisni një takim, deti është ende atje
Valët dalin në det dhe më pas dallgët kthehen
Mali është i inatosur, mali nuk mund të shkojë askund
U lidh dhe ra në dashuri me shumë mut

Unë e dua detin, por nuk jam deti
Kur jemi të ndarë edhe pse dimë rrugën të kthehemi e të gjejmë
Unë i dua malet dhe nuk jam mal
Çdo hap ndalet me kohën!

READ  Những Bài Thơ Tình Hay Về Tiếng Đàn Cô Đơn Trong Đêm Vắng | Educationuk-vietnam.org

Pra, edhe nëse mali ngul këmbën në det,
Ende duke na lënë një hapësirë ​​për t’u ulur
Unë i dua malet dhe ju doni detin
Ende kursen një nostalgji të ndarë
(Pa emer)

3, Deti dhe ti

Ti dhe oqeani i dashurisë sime është i hapur
Deti në shpirtin tuaj është përgjithmonë në zemrën time
Ti je rëra që përqafon zhurmën e gjurmëve
Valët e baticës rrotullohen, nxitojnë, fshihen shpejt…

Fusha qan e hutuar në shpellë
Sytë e mi të trishtuar u zemëruan me ju pa asnjë arsye
Perëndimi i diellit në qiellin e vetmuar blu
Ditën e Gruas, shpirtrat e brishtë kujtojnë…

Vesa bie dhe dallgët çahen
Tingulli i dikujt që qesh, zemra fluturon
Titi është i verbër, ju e quani zërin e nr
Vetëm era, vetëm valë të pamasë…

Pika të rënda pikëllimi bien aty-këtu
Sa dashuri i dërgon erës dhe dallgëve të pasdites
Duke u ndjerë i zbehtë, era po përkëdhelë qiftin
Kam pësuar shumë humbje në oqean…
(Hong Duong)

4, Deti dhe ti

Njerëzit papritmas erdhën te era dhe oqeani
Hapat e valëzuar, rrathët e flokëve që valëviten
Unë dua të mbaj pak diell në fund të verës
Jepni dorën tuaj të ngrohet në perëndim të diellit

Njerëzit erdhën befas, të aromatizuar nga fjalët e detit
Më kujtohet me mall sa ditë
Dëgjo zemrën të rrahë në një ritëm të çuditshëm
Ka kaq shumë gjëra që dua të them se kam frikë të fluturoj

Njerëzit ekzistues janë kaq afër nesër
Jeta është tolerante, pse nuk thua asnjë fjalë?
Unë dua të marr frymë gëzimi dhe trishtimi në flokët e mi
Lëreni disponimin të luhatet në muajin dhe ditën tjetër

Njerëzit që vijnë këtu shkruajnë faqe të plota kujtimesh
Dëgjoni momentin e dashur me ju
Kur tha lamtumirë, hezitoi të thoshte lamtumirë
Shtrydhe shpatullën e personit që më dërgoi zemrën

Njerëzit shkojnë atje, e kanë dëgjuar jetën nostalgjike?
(Deti i qetë është gjithashtu i përhershëm)
Të lutem jeta më mbaj shpirt të lëkundur
Të mungojnë njerëzit dhe të duash më shumë detin!
(Huynh Nguyen Thanh Tam)

5, Rruga e Detit dhe Ti

Qyteti i plazhit të djeshëm… Jam kthyer
Paqe, qetësi, pasion
Qytet plazhi sot… je larg
Era e stuhishme m’i fshiu këmbët

Ku endet rruga e detit
Në heshtje, vetëm ti
Dje të tërhoqa zvarrë bashkë me detin
I irrituar nga shiu që binte, sytë e mi
I hutuar sot pres detin
Valët e argjendta ranë në gjumë aksidentalisht në rrugë

Deti mbart kujtesën time poetike
Duke i shtyrë dallgët në det
Por unë nuk e di se Ai është duke pritur përgjithmonë
Rastësisht…më humbi deti…
(Nostalgji)

tam-su-bo-bien-vang-oc-c-dao-gia-long-samac (2)

6, Mendja e Detit

Më thatë se deti nuk ka zemër
Por e kuptoj që Vala është zemra e detit
Kjo e vërtetë nuk është gënjeshtër
Thjesht përpiquni të dëgjoni detin e muhabetit

Deti thotë se deti i do shumë varkat
Vetëm një varkë mund ta bëjë detin të kujtohet
Valët e zhurmshme janë kur deti vajton
Deti, si unë, ka frikë nga problemet në të ardhmen

Mos u habisni kur deti ulërin
Natë pas nate deti nuk fle kurrë
Zgjohu me hënën, shok me yjet
A e kemi parë ndonjëherë detin në paqe?

Deti i zbehtë përmban pikëllime
Nga frika se një ditë varka do të ankorohet
Valët mbështjellin butësisht bregun
Duke sjellë dhimbje që nuk mund të emërtohet

Kudo që është deti, është thjesht i pasigurt
Unë besoj se nuk ka det siç prisni
Përqafoni dëshirën në vetminë e vetmuar
Kur do të ndalojnë të bien lotët?
(Shkolla Phi Bao)

READ  Những bài thơ về Bác Hồ đi cùng năm tháng | Educationuk-vietnam.org

7, Ende Deti

Deti i kripur është ende i njëjtë për mijëra vjet
Duke ndjekur çdo valë që godet bregun
Dielli dhe era janë përgjithmonë njësoj
Ejani e shkoni pa takim pa pritur

Duke më lënë vetëm në rërën e vetmuar
Përgjatë viteve, kam luftuar për të menduar
Valët e baticës ngrihen dhe bien herë pas here
Era lan argjendin e bardhë të kohës

Jini të zellshëm dhe të zellshëm
Në brigjet e dallgëve që përshkojnë rërën
Edhe pse e di që deti i jetës është i kripur
Por jeta ka ende rërë për të ndërtuar

Unë dhe ti përballë detit këtë pasdite
Duke përshëndetur valën e argjendtë që godet kokën
Për të kuptuar vetëm atë që është e re
Në mes të oqeanit të pafund
(Duy Thom)

8, Deti dhe ti

Sapo më tha deti
Me mungon po aq sa dallget
Sa retë me erë
Sa rëra e detit.

Sapo më pyeti deti
A ju mungon shumë?
Fjalët e dashurisë janë të fshehura mirë
Kur do ta nxirrni?

Ndoshta një ditë jo larg
Fjalët e dashurisë do të tregojnë
Si deti me kaq shumë dallgë
Vela fryhet nga era e hapur.

Deti më thotë të pres
Një ditë gjejmë njëri-tjetrin
Lëreni zemrën… valët të rrotullohen
Shijoni ditët e dashurisë dhe mungesës…!
(Deti i zbrazët)

9, Deti dhe ti

Duke qëndruar përballë detit, ndihem kaq i vogël,
Oqeani shtrihet deri në horizont.
Si më parë, ndihem kaq i vogël
A mund të ëndërroj për ty!
Deti dhe ti, dy kategori materiale
Ti dhe deti, dy jetë shpirtërore.
Deti është i gjerë, edhe zemra ime është e gjerë
Dashuria ime është… vetëm pak!
(Huynh Tan Tai)

10, Deti

Deti dhe qielli shikojnë njëri-tjetrin në sy
Le të kthehemi te vala
Deti ka një qiell më të gjerë
Qielli blu për detin blu

Ku lind dielli?
Gjithashtu lart nga deti
Aty ku fillon drita
Shkëlqe një milion unaza dashurie

O det! Det I thelle
E bollshme pa thënë
O det, më lër të pyes
Që kur është deti i kripur?

Merr kërmillin e artë
Dallgët përplasen në plazh
Çfarë është e lehtë?
A zgjat ndonjëherë?

Deti fundoset gjatë natës
Lëreni horizontin të shkëlqejë përsëri
Dëshira për diçka të re
Unë e shtyj varkën në det
Edhe pse stuhia është e fortë
Mos e shqetësoni detin!
(Lam Thi My Da)

tho-tinh-doi-mat-bien

11, Deti dhe ti

Pasdite pa ty shkoj vetëm në det
Dëgjoni në heshtje zhurmën e valëve që përplasin fjalët e trishtuara
Papritur më kujtohet ajo që pyete:
“A të pret deti, apo të presësh detin?”

Deti je ti apo deti je ti?
Ende në pritje edhe pse kjo dashuri ka humbur
Mban ende një trishtim të hidhur
Unë vetëm pres me padurim ditën kur do të ktheheni në det me mua!

Nëse shpirti juaj mund të ishte një valë,
Do të pëshpërisë pranë zemrës
Jepni kohë për të shtuar më shumë fjalë dashurie
Pasditeve në plazh pa ty…
(pllajë)

12, Deti dhe ti

Ka raste kur shikoj edhe nga deti
Duke menduar pafundësisht, larg e gjerë
Deti dhe ju jeni pjesa plastike e jetës
Nxiton për të luajtur në rërën e bardhë

Ka shumë raste kur papritur ai hesht
Ulur duarkryq në skelën e zbrazët duke parë hënën dhe yjet
Deti dhe je plot mall
Dëshira për të ditur të përshkruaj

Ka raste kur hezitoj të uroj
Duke mbajtur detin në prehrin tim, duke të imagjinuar ty
Përqafimi i gjerë, i ftohtë dhe i butë
Kënaqni dëshirën tuaj për buzë të buta, joshëse

READ  Chùm thơ Chúc mừng sinh nhật Con Trai thật hay, ý nghĩa của Bố Mẹ | Educationuk-vietnam.org

Ka shumë raste në zemrën time që i çmoj
Dëshironi të zononi detin tuaj
Por dallgët që përplaseshin e shqyen gjumin e mirë
Kështu që ambicia e zemrës së tij është thyer.
(Doan Minh Hop)

13, Përballë detit

Përpara jush është Deti
Në zemrën time jeni ju
Të dyja janë të buta
Si puthja e dallgëve.

Deti më lëviz
Nga dashuria: Deti – Parajsë
Qielli anon në det
Deti përqafon detin…

Deti është jashtëzakonisht i gjatë dhe i gjerë
Për shkak të dashurisë së pamasë të detit
Dashuria jonë është kaq e thellë
A është i krahasueshëm me Detin?!

Admironi pikën e ujit të detit
Mirë këtu dhe atje
Kur vdes, bëhesh një kokërr kripe
Jepni në jetë shijen e kripur!

Unë dua të jem Deti
Dhe ti je qielli
Le të jetë e pavdekshme dashuria ime
Të jemi bashkë përgjithmonë!
(Nguyen Thanh Dung)

14, Deti dhe ti

Unë e dua detin
Nga një mijë valë që përplasen
Deti i kujt dhe kur?
Deti është i qetë kështu që është shumë i bukur dhe poetik
Deti zemërohet kur dallgët godasin plazhin

Deti i dashurisë së përjetshme të vëllait tim
Pse nuk shkruan poezi që unë të të pres
Më lër të trishtohem kur të bjerë pasditja
Lëreni erën të të përkëdhelë dhe të përkëdhelë…
(Era jugore)

15, Deti i Dashurisë

Deti nuk pushon kurrë së dridhuri, i dashur
A do të zbehet ndonjëherë kujtesa në ju?
Natë pas nate në mendimet e mia
E di që të mungon akoma tani.

A keni parë ndonjëherë një det të heshtur?
Kur është qetësi… valët rrotullohen
Fsheh nostalgjinë thellë në fund
Më lejoni të mos mërzitem dhe të shoh ndryshimin.

Ka ditë që deti bymehet dhe bërtet
Atehere une isha xheloze per ty
Valët rrotulluese shtypin Bregun e shkrirjes
Pastaj qetësohuni dhe përkëdhelni butësisht bregun e largët.

Dashuria jonë është si deti i paanë
Si rëra e lëmuar dhe e thellë
Ju jeni deti i zhurmshëm, por është kaq i vërtetë
Bregu është se je i butë dhe i brishtë.

Dashuria që ju është dhënë është përgjithmonë e sinqertë
Ju lutem pranoni dhe kujdesuni për mua
Edhe pse zemra ime është e vogël
Ende rrahja brenda tij.
(Hien Nhat Phuong)

Së fundmi është një përmbledhje me poezi apo përmbledhje të shkruara për ndjenjat e detit dhe ty, detit dhe mua, që dua t’ju dërgoj, shpresoj se do t’ju pëlqejnë dhe do t’i doni këto poezi. Kjo seri poezish për detin është vetëm një nga shumë poezi të tjera të bukura për detin në përmbledhjen e poezive të Minh Nhat, zbuloni gjithnjë e më shumë poezi të bukura dashurie për detin për veten tuaj!

Çdo ditë ka ende poezi të mira dashurie, poezi të trishta dashurie dhe poezi dashurie romantike që kompozohen, mblidhen dhe postohen në kategoritë e poezisë së blogut OCuaSo.Com. Ju lutemi vizitoni shpesh për të përditësuar shpejt poezitë më të mira dhe më të fundit, kalofshi mirë me rimat!

Shihni më shumë Poezi Dashurie të Trishtuara ose Poezitë dhe Artikujt më të Mirë të Poezisë Rreth Detit

3.4
/
5
(
14

votuar
)

Ju pëlqeu artikulli “Poezi romantike për detin me dashurinë time për ju dhe mua?” i përket kategorisë së Poezisë së Përmbledhur të Blogut të Dritares? Nëse ju pëlqen, ju lutemi vizitoni shpesh blogun tim për të lexuar artikujt më të fundit ♡!