5 lượt xem

Chùm thơ về mưa tình yêu nhẹ nhàng, lãng mạn và cô đơn nhất | Educationuk-vietnam.org

Poezi për shiun e dashurisë Gjithmonë ka një tërheqje magjike. Është aftësia për të përcjellë dhe prekur zemrat e fansave. Për ata që kanë një dashuri të bukur, ajo mund t’i bëjë njerëzit më të ëmbël. Dhe sigurisht që gjithashtu thellon dhimbjen nëse ata janë të vuajtur dhe të vetmuar. Këtu janë poezitë më të mira të shiut të dashurisë që kemi zgjedhur dhe dëshirojmë t’ju prezantojmë. Le të lexojmë së bashku!

përmbajtja

Shiu sjell nostalgji dhe poezitë për shiun e dashurisë janë gjithashtu disi të trishtueshme dhe të dhimbshme. I fut njerëzit në mundimin e nostalgjisë. Është ndjenja e mallit për një të dashur. Është ndjenja e kujtimeve të vjetra që kthehen me nxitim, është si një stuhi e butë që pushton zemrat tona. Duke i bërë njerëzit të kujtojnë një buzëqeshje, të kujtojnë zërin e njohur, të kujtojnë figurën që ndodhej pranë njëri-tjetrit… Gjithçka dukej se po nxitonte përsëri me shiun. Shpresojmë që poezitë për shiun e dashurisë më poshtë do t’ju ndihmojnë pjesërisht t’i shprehni ato ndjenja. Gjithashtu lexoni dhe kënaquni!

Ju lutemi mos fajësoni shiun
Ju lutemi mos i fajësoni të moshuarit rastësisht
Vetëm për një buzëqeshje të bukur
Shiu i papritur më bëri të njohim njëri-tjetrin

Në verandë binte shi atë ditë
Më takoni me flokë blu të lagur në shi
I turpëruar të shikoj lart
Buzëqeshni kur e shihni atë duke zënë vendin

Buzëqesh si një ëndërr
I befasuar, ai ngriti kokën bosh
Bëra sikur kërkoja një justifikim
Duke ecur krah për krah kur jeni në rrugën e kthimit

Një lidhje dashurie e njëhershme
Të kapur për dore premtuam se do të ishim çift
Dashuri besnike gjatë gjithë jetës
Merrni njëri-tjetrin në horizontin e ëndrrave

Ku i ka mësuar dikush të gjitha fjalët?
Varka e vjetër e dashurisë është larg bregut të dashurisë
Tani secili prej tyre ka mënyrën e vet
Dashuria jonë është si dy vija paralele

Unë ëndërroj të kaloj ylberin
Ne lidhim Rrugën e Qumështit
Lëreni dashurinë e vjetër të zhduket
Të lumtur dhe të lumtur së bashku për njëqind vjet

Shiu bie nëpër rrugë
Gëlltiti pikat e tua përgjithmonë
Më lër të gjej ndjenja
Pak dashuri se ku….

Shi në cepin e rrugës
Duke fshehur historinë time të trishtuar
Lëreni aventurën
Gënjeshtra në historinë time të dashurisë.

A ju kujtohet kur kthehet shiu?
Pse po pret rruga?
Duke kërkuar dikë pa dituri
Kanë ardhur në shtëpi me mua.

Shiu sjell dashuri përgjithmonë
Larg historisë sime
Aventurë e përhapur dashurie
Sillni historinë time të dashurisë

Unë lahem në shiun e dashurisë
Pikat e dhimbjes janë shumë të dhimbshme dhe të mpirë
Shiu nuk e ka larë dashurinë
Këmisha e pafajshme ndryshon stilin e tavanit

Unë lahem me dhimbje mpirë
I hutuar duke parë të gjitha shijet… Venitje
Tani e kuptoj që jeta është e hidhur
Një jetë e varrosur në pluhur… Hua për shi….

Poezi për shiun më të butë, romantik dhe të vetmuar të dashurisë

Sonte ende bie shi
Pika trishtimi, lot trishtimi
I ulur këtu duke thirrur ëndrra të ëmbla
Sa kujtime janë përgjithmonë më melankolike

Dëgjo shiun një filxhan të vogël supë
Zemra është plot epsh dhe venitje
Njëra është larg
Ai që kujton gjithmonë fshehurazi sythin e luleve në mes të jetës

Pëshpëritje shi dënes
Duket sikur çdo grimcë drite po bie
Të duash dikë që nuk shkon së bashku
Duaje dikë që duket në të njëjtën mënyrë….

Sot pasdite ra shi në rrugë
E bardha fshin nostalgjinë
Era fryu nga dera
Duke u mbytur në një dashuri të hollë

Kjo pasdite tingëllon kaq e vetmuar
Rruga është e shkretë
Dashuria është e çuditshme tani
Çfarë mund të mbahet në njëri-tjetrin?

Rruga e trishtuar nuk do të jetë më me diell
Zbehet e verdha pasdite
Qielli është i trishtuar me re të rënda
Zemrës sime i mungon ende dikush

Edhe nëse vini përsëri këtu
Ka mbaruar dhe unë kam humbur këmbët
Poezia e mbërthyer në derë
Pikat e trishtuara kërkojnë kujtesë të largët

Dashuria është e vjetër tani
Nuk po presim më njëri-tjetrin
Sezoni i dashurisë me myshk të gjelbër ka rënë
Bie në dashuri me një dashuri të dhimbshme

Nesër do të kthehemi në papafingo bosh
Dërgoni shpirtra në poezi
Kur do të qetësohen zemrat tona?
Dashuria ime…deri…kur..???

Poezi për shiun më të butë, romantik dhe të vetmuar të dashurisë

Shiu i pasdites sjell nostalgji
Dashuria e trishtuar derdh qerpik të gjatë
Të duash sërish ngushtë
Në krahët e ngrohtë të personit që ecën në heshtje

Sytë e Chaut u mbushën me lot
Nxitja e ndjenjës së vetmisë
I hidhur, i hidhur, i zemëruar
Larg, përgjithmonë bosh, vetëm

Dërgimi i shpirtrave në mes të aventurës
Nata e mbretit të pikëllimit kujton imazhin tënd
Si era që fryn degët
Retë blu në qiell janë zhdukur

Ku janë gjurmët?
Në të kaluarën kemi ecur në të njëjtën rrugë
Fustan prej mëndafshi kadife me brokadë fildishi
Argëtohuni me atë festë këndoni këngë çdo ditë

Korrik, pse vazhdon të bjerë shi?
Më lejoni të mbaj një pikëllim të tillë
Edhe pse ende e di që dashuria e jetës është e prishur
Me vjen keq qe nuk mund te te harroj

Për shkak të shiut, dashuria jonë është shumë e brishtë
Ai ndërtoi edhe një urë por nuk arriti të bëhej O Thuoc
Pozicioni femëror është përpara dhe Niu Lang është prapa
Dashuria është larg, më ka munguar hapi

Mos lejoni që fati ynë të prishë ëndrrën e artë
Me vjen keq per dy rreshta dashurie
Dashuria e ndarjes për ata që shkojnë e qëndrojnë
Kështu që tani jam kthyer në lumin e thellë

Dua të të vizitoj por nuk kam urë
Vetëm për shkak të shiut të madh në korrik
Valët përplasen në një shtrat të thellë lumi
Më mungon shumë, pse nuk më ke parë?

Korriku për dashurinë e hidhur
Kujtimet e vjetra janë në të kaluarën
Dashuria në të kaluarën ishte një kohë romantike
Mbaj në zemër ditët nuk shuhen

Poezi për shiun më të butë, romantik dhe të vetmuar të dashurisë

Bien lulet e feniksit, i themi lamtumirë verës
Kur isha në pranverë, atë ditë të dhashë
Mosha shkollore me kujtime të ëmbla
Buzëqeshje e bukur, buzë të buta dhe sy blu

Lamtumirë njëri-tjetrit, të dy me keqardhje
Dy qiejt tanë janë larg njëri-tjetrit
Feniksi lulëzon dhe zbehet gjatë stinëve të luleve
Merrni lajme nga vendlindja juaj

Jam i lumtur me njeriun e ri të lumtur
Qiejt larg, më mungon shumë
Parajsa nuk do të na lejojë të mos jemi në të njëjtën rrugë
Ai iu kthye dashurisë së tij të vjetër

Në korrik, feniksi bie në fund të sezonit
U enda në kërkim të së kaluarës
Unë shoh hijen tënde në shiun e pasdites
Kush shkon me era i fryn gjethet?

Rruga e njohur tani është e panjohur
Në mes të verës, zemra është e ftohtë
Qëndrova dhe pashë flluskën e shiut që shpërtheu
Papritur kuptova se dashuria kishte mbaruar

Unë dërgoj shi për të përzënë diellin e ashpër mbi supin tuaj
Bie shi dhe freskon fushat e plasaritura
I dërgoj fjalë të buta dashurie shiut
Dërgimi i një puthjeje të butë…

Unë dërgoj në shi kujtime të jashtëzakonshme
Pikat e shiut bien si lot
Kur mora lajmin për ty, papritmas pushova së foluri
Ndoshta besimi i fshin lotët… dashuri!

Të gjitha dhimbjet e mia i dërgoj shiut
Gjysmë keqardhje për personin që më do, gjysma keq për mua… shumë e trishtuar!
Diell dhe shi, si dhe Veri – Jug … dhjetë mijë milje
Dhe fjala dashuri ka ende shpresë… apo jo???…

Poezi për shiun më të butë, romantik dhe të vetmuar të dashurisë

Korriku është këtu, a e dini?
Pikat e shiut po bien
Është muaji i shirave të papritur
E di që ke ende kujtime të vjetra.

Gjithashtu në ditën e korrikut ra shi
Vrapova për t’u strehuar nga shiu ku dyqani ishte bosh
Atë ditë koha kaloi në heshtje
Çfarë dashurie na bashkon.

Që atëherë, dashuria është si një valë e baticës
Ne jemi të zënë së bashku gjatë muajit maj
Dashuria jonë është po aq e bukur sa hëna e plotë
Dhe kështu dashuria edukative rritet.

Një ditë binte shi
Është edhe dita kur fola për ndarjen
Unë duhet të ndjek familjen time në një vend të huaj
Që atëherë, dashuria jonë ka qenë shumë larg.

Tani pyes veten në një tokë të huaj
A e dini nëse më mbani mend akoma?
Personalisht, unë ende pres ditë e natë
Unë jam kthyer për të vazhduar dashurinë time të vjetër.

Poezitë për shiun e butë e romantik të dashurisë do të jenë prova më e qartë se shiu nuk sjell vetëm trishtim. Është i ftohti i ditëve kur ndryshojnë stinët për t’i afruar njerëzit me njëri-tjetrin. Këto janë dridhjet kur shiu ndalon papritur. Dhe poezitë për shiun e dashurisë kanë përcjellë emocione kaq të pastra.

READ  Tuyển Tập 15 Bài Thơ Về Hoa Tigon Sắc Hồng Chung Thủy & Lãng Mạn | Educationuk-vietnam.org

Pasditja me ty shiu është bërë nostalgji
Duke i thënë lamtumirë zemërthyerjes së njëri-tjetrit
Shiu pushoi por lotët u mbytën
Me vjen keq pse shiu ka pushuar kaq shpejt.

Një pasdite me shi është kthyer në legjendë
Ëndrrat e dashurisë të humbura gjatë gjithë kohës
Shi, shi, të lutem mos u nxito
Pas stuhisë është takim i papërfunduar.

Çdo iluzion pas shiut zhduket
Ti je një ëndërr e largët
Mbetet duke i bërë jehonë këngës së dashurisë
Dashuria e butë në buzët e saj.

Zjarri i dashurisë shuhet me erën dhe shiun
Mijëra pikëllime e shtrëngojnë shpirtin e dhimbshëm
Dy drejtime, dy nostalgji
Ka ende mall për shiun legjendar.

Poezi për shiun më të butë, romantik dhe të vetmuar të dashurisë

Historia më romantike e dashurisë në botë
Kaq shumë kujtime nën shiun e rrëmbyeshëm
Nga fshati i vogël, aroma e kullotave shtëpiake
Edhe në qytet natën, ne jemi ende bashkë

Shiu i pasdites u nxor papritur
Erërat e stuhive duke parë pemët e pushtuara të arekës
Zogu i humbur është i hutuar
Përkulem si një vinç dimri

Rruga është ende larg, jam i shqetësuar
Shiu është i dendur sikur nuk dëshiron të ndalojë
Nëse kthehesh, zemra ime do të ruhet
Të jesh me lumturinë e saj të tejmbushur

Drita e verdhë ndriçon lotët e pikëllimit
Lumi rrjedh me aluvion të kuq
Flokë të gjatë të lagur që fryjnë nga era
Edhe pse dora ime është e vogël, zemra ime është ende e ngrohtë

Gjithë ditën në rrugë të qetë
Mos doni të ndaloni, por vazhdoni të ecni përreth
Edhe pse jam i lodhur nuk ndalem
Frika nga ndarja do të mpijë shpirtin

Një natë pasionante me puthje pasionante
Shiu ka pushuar së qeni i shqetësuar
Përzihet sërish me ëmbëlsi dhe dashuri
Ky kujtim është i bukur përgjithmonë!!!

Shi në rrugën e vogël të dashur
Që t’i mungojë udhëtarit me një drejtim
Shi, mos i lag shpatullat e buta
Më lejoni të pres në verandë këtë pasdite

U ktheva me erën me fat
Sillni nostalgji të mbushur me dashuri
Sot pasdite në skelën e lumit Tuong
Ka udhëtarë që janë ende të dashuruar

Shpresoj që dielli të shkëlqejë ngrohtësisht
Horizonti i reve të bardha në imazhin tonë
Rruga e kthimit është plot dritë hëne
Ndrico rrugën time për në shtëpi me ty

Së bashku, duke mbajtur duart butësisht
Merrni njëri-tjetrin në të gjitha fushat e dashurisë
Unë jam kthyer për të shkundur pallton time të ftohtë
Le të ndërtojmë një ëndërr dashurie dhe dashurie.

Poezi për shiun më të butë, romantik dhe të vetmuar të dashurisë

Jashtë po bie shi
Pikat e pjerrëta, pika, pika, pika të trasha
Shiu po m’i mbyt supet e holla
Më lër të dua dhe të kujtoj çdo ditë me shi.

Më ofroni një filxhan verë pikante
Jashtë është ftohtë dhe bie shi dhe vera më ngroh zemrën
Një filxhan çaj ngroh dhomën
Flisni për ndjenjat e një dite me shi.

Binte shi në mesditë
Pse shiu nuk pret të gjejë natën me shi
Shi nate për sy të zbehtë
Qielli është i bardhë dhe toka është e errët dhe nata është gati të mbarojë.

Dora më shtrëngohet vonë
Buzët kërkojnë buzë të buta
Unë jam i përkulur, jam dembel
Bie shi, mos ndalo, mos u kthe.

Në shi ka një premtim
Të lutem shpreso me bindje për zemrën time
Në shi ne ëndërrojmë ditët e gjelbra
Unë gjithmonë e kam dashurinë tënde pranë meje.

Shiu bie gjatë kthimit tim
Lag shpatullat e mia të vogla, flokët më shajnë, motra ime
Ku ka ikur dielli i vjeshtës?
Nuk ka më pyetje që të qëndrojnë dhe të më ndjekin

Qielli është i mbuluar me re të errëta
Me nxitim kalova mbi gjethet e rëna
Unë të dua, të dua shumë!
Këmisha ime është e lagur, pse po bie shi?

Më lejoni të nxitoj
Takat rozë të zënë për shkak të shiut
Do të doja të bëja verandën
Më mbro që të mos lagem nga shiu

Sa shume me do?
Ju lutem më çoni në shtëpi
Ra shi i rrëmbyeshëm
I vetëm, zbehtë, jam i trishtuar.

Poezi për shiun më të butë, romantik dhe të vetmuar të dashurisë

Edhe pse bie shi
Atëherë unë ende e dua jetën si më parë
E dashur, a je zgjuar?
Më mbaj dorën dhe më fut brenda

Duke ëndërruar që ju të dy të fluturojnë
Vera është e ëmbël dhe e ëmbël, duke dhënë dashuri dhe dashuri
Çfarë ju duhet për të qenë pranverë dhe rozë
Pastaj lulet lulëzojnë në paqe

Pasi dashuria është e paracaktuar
Pranvera ose vera do të transmetojnë akoma majanë
Ende e dashuruar, ende e malluar
Cicërima zogjsh u ulën mbi gjethe

Gjethet e kopshtit janë ende jeshile
Sa më shumë shi, aq më e thellë është ngjyra e dashurisë!

Bie shi në Hanoi këtë pasdite! A nuk ju ?
Mos u bëj në diell për ta mbajtur zemrën time të freskët
Duke menduar për shiun, dashuria ime është e bollshme
Vapa mbaroi, ejani të mirëpresim shiun së bashku

U ndjeve të ftohtë në zemër?
Unë të dërgoj në çdo erë
Unë ju dërgoj çdo pikë të vogël shiu
Le të jetë Hanoi i lumtur, i lezetshëm, i lezetshëm…

Le të mirëpresim shiun, a jeni të lumtur?
Unë jam në qytetin e vjetër, dhe ju jeni në qytetin e ri
Shiun që shumë njerëz e presin
Ka ardhur shiu, të shtunën pasdite, sot

Le të gëzohemi së bashku, në këtë botë
Nga dielli, përsëri shiu, mbajini zemrat tona të freskëta
Shiu po vjen, shiu po bie shumë
Ka ardhur shi – presim e shohim…!

Poezi për shiun më të butë, romantik dhe të vetmuar të dashurisë

Këtu është një koleksion artikujsh poezi për shiun e dashurisë që dëshirojmë t’ju prezantojmë. Shiu është mundësia më e përshtatshme që njerëzit të reflektojnë mbi trishtimin, kujtimet e një dite të vjetër që tani nuk janë thjesht asgjë. Por edhe shiu do t’i bëjë njerëzit më afër njëri-tjetrit, për të ditur se sa e lumtur është të duash dhe të të duan në këtë jetë. Shpresoj se poezitë për shiun e dashurisë më lart mund të shprehin pjesërisht ndjenjat tuaja.