10 lượt xem

Chùm thơ viết về ký ức tuổi thơ với những kỷ niệm đẹp | Educationuk-vietnam.org

Një përzgjedhje poezish të shkruara për kujtimet e fëmijërisë me kujtime të mira. Kjo përmbledhje me poezi do të na kujtojë lojërat e vjetra të këqia, lojërat që lidhen me fëmijërinë, miqësinë e fëmijërisë etj. Të cilat nuk do t’i harrojmë kurrë!..

Poezia e kujtimeve të fëmijërisë me kujtime të paharrueshme.

Poezia LIDHUR:
Një tufë poezish të shkruara për çatinë e shkollës së vjetër dhe kujtimet e nxënësve

Shkrim i mirë i poezisë për kujtimet e fëmijërisë #01

POEZI: NJË UDHËTIM NË JETË

Autor: Nguyen Dinh Huan

Iu ktheva pazareve me fëmijërinë time
Ju lutem prisni pak
Do të kthehem në fëmijërinë time
Hiq qafe çdo gjë në jetën time dhe kthehu për ta vizituar

Kujtime të ditëve të vjetra me myshk
Kur isha fëmijë, hipa një buall në fusha
Fëmijët tërheqin ujin e lumit për të pirë
Ftoni njëri-tjetrin në fushë për të kapur lugë të pjekura për të ngrënë

Jeta në të kaluarën ishte e varfër dhe e vështirë
Kthehu në shtëpi nga shkolla, merre buallin në tufë deri në mbrëmje
Patate të ëmbla të pjekura në hirin e nxehtë të kashtës
Fëmijët e mi vetëm frynë dhe ndanë

Ka lojëra për të cilat fëmijët janë të pasionuar
Duke rrahur fort, duke luajtur futboll buzë digës
Pasdite, çoni buallin deri në fund të fshatit
Pasdite, nëna ime është gati të përgatisë një vakt

Vakti i pasdites ka erë të shijshme orizi të ri
Ka edhe erë tymi dhe kashte
Familja dhe atdheu janë gjithçka
Si një bagazh në jetë, e solla me vete.

Shkrim i mirë i poezisë për kujtimet e fëmijërisë #02
POEMA: Kujtimi i fëmijërisë së Amerikës
Poezia: Duc Trung – TDL

Fëmijëria e lidhur me lumin
Ftoni njëri-tjetrin për të bërë një dush “përgjithësisht” në mesditë.
Ngjituni në një pemë – pa marrë parasysh sa i gjatë jeni
Garoni për të kërcyer dhe për të luajtur sipas dëshirës suaj.

Mungojnë ditët e verës
Feniks i kuq, zhurma e cikadave që pulsojnë.
Nga fillimi i fshatit deri në fund të fshatit
Vi vu era fryn fyell të pamasë qift.

Fshat e di sa i dashur
Buallicat janë plot me bar… pasditeve të perëndimit të diellit.
Ndjeheni të shqetësuar në shtëpi
Fëmijëria është e ngulitur me një shpirt ëndërr…!

Poezia e mirë e shkruar për fëmijërinë prekëse
Poezia e bukur e shkruar për fëmijërinë prekëse.

Shkrim i mirë i poezisë për kujtimet e fëmijërisë #03

POEMA: Fëmijëria

Autori: Hoang Trong Loi

Fëmijëria ëndërron shumë gjëra
Dërgo një qift në qiell
Sa fëmijëri ëndërruese
Duke shtypur tingullin e flautit pasdite,

Çlirimi i buallicave në plazh përgjatë digës
Të shkosh dhe të kapësh kriket për t’i sjellë përsëri në lojë
Toka është e disponueshme kudo
Merr fishekzjarrët të shpërthejnë, i dashur

Vajza e bukur fqinje
Më ndiqni për të mbështetur lojën
Lulet rriten kudo
Zgjidh flokët e motrës sime dhe buzëqesh

Të rritur, të gjithë kanë një vend
Kujtime të vjetra të fëmijërisë
Në cilën rrugë jeni duke aventuruar tani?
E mbani mend ende fëmijërinë tuaj?

Shkrim i mirë i poezisë për kujtimet e fëmijërisë #04

POEMA: DITA E VJETËR

Autori: Pham Yen

Kthejeni shpirtin tuaj në kohët e vjetra
Shporta e bambusë luan me erën dhe gjethet lëkunden
Fluturat e verdha që fluturojnë dhe bëjnë shaka
Aroma e dobët e jaseminit në mes të sezonit të luleve të bardha

Guava është e pjekur dhe e lëngshme
Hija e gjoksit qumështor është ftuese me zell!
Zgjidhni frutat e lojës
Zgjedhja e luleve të bardha prej porcelani kur del dielli i pasdites

Viti i tretë të dashur miq
Pasditja e verës qesh me shumë gjëra fëminore
Kur dashuron…kur je i zemëruar…atëherë urren
Në mungesë të njëri-tjetrit, u kërkuan me nxitim

Pasdite, ftoni të shihni zogjtë
Ndani një tufë me patate të ëmbla të pjekura me një buzëqeshje!
Njëherë e një kohë… një kohë e bukur
I pafajshmi nuk njeh jetën e njerëzve bardh e zi

READ  Chùm thơ lục bát chúc Tết, chúc Xuân, mừng năm mới 2018 | Educationuk-vietnam.org

Rikthe kujtimet e ndërthurura
Po! Ato ditët e vjetra… e mbytën shpirtin!

imazhet e fëmijërisë
kujtoni ditët e vjetra të fëmijërisë.

Shkrim i mirë i poezisë për kujtimet e fëmijërisë #05
POEZI: GRATË E KRAHMEVE
Autori: Hung Xuan

Kthejeni orën për t’u kthyer pas në kohë
Rreth moshës plot naivitet
Një vend me kujtime të lumtura dhe të trishtuara në plazh
Fluturoni një qift për të fluturuar ëndrrat tuaja lart

Kthehem me ndjenja të ëmbla
Në ninullën e nënës së saj është zonjusha Tam
Në mes të verës, e qeshura e fëmijëve
Kapni pilivesa për të kafshuar kërthizën e tyre për të praktikuar notin

Në perëndim të diellit, zhurma e flautit jehon në qiell
Grumbulli i luleve të orizit në krye të fshatit është në zjarr
Ka një pus në oborrin e gjerë
Fëmijë që kërcejnë me litar ku vrapojnë dhe ku luajnë volejboll

Jeta është kaq e qetë këtu
Jo aq i zhurmshëm sa qyteti
Një zemër e pastër, dashuria njerëzore është një kapital i çmuar
Tortë me oriz me susam me një gllënjkë ujë për ta ndarë

Shumë vite larg, zemra ime është ende e gdhendur
Për tokën kur u rrita
Mantra për njerëzit, njerëzit që jetojnë në
Akoma verë me fruta të ëmbël yje.

Shkrim i mirë i poezisë për kujtimet e fëmijërisë #06

POEMA: Kujtimi i fëmijërisë

Autori: Ujku i vetmuar

Të gjithë kanë një kujtesë
“Kohët e vjetra”…në kërkim të paqes
Epoka e jargës së gjelbër
Gjithë ditën duke u fshehur nga nëna dhe më pas duke ikur.

Djemtë pëlqejnë të luajnë mermer
Pastaj mundi rrotullat dhe humb dhe fito
Në mesditë, njerëzit janë gjithmonë të përkulur
Jackfruit është i ashpër, sytë që përgjojnë menjëherë.

E bija…. dy duar goditen shkëlqyeshëm
Pomelos të rinj fluturojnë aq lart
Luaj me sy të lidhur, mbjell lule
Kërcimi me litar, kërcimi i kuajve të përzier me zhurmën e cikadave.

Si djajtë që lëpijnë miun
Ajo vajzë vrapoi përreth duke bërtitur
Djemtë duan të qeshin
I zemëruar, po, por më shumë pëlqen të ngacmoj.

O e kaluara, miq të varfër të vendlindjes
Lojërat nuk janë kurrë të mërzitshme
Iku si një ëndërr
Më jep një biletë për në fëmijërinë time.

Poezi për lojërat e fëmijërisë
Nostalgjike për lojërat e fëmijërisë së vjetër.

kyuc.net ju fton të shikoni përditësimin për poezitë e shkruara për kujtimet e fëmijërisë me kujtime të mira..

Shkrim i mirë i poezisë për kujtimet e fëmijërisë #07

Autori: Loc Le

Histori nga ditet e vjetra
Kur isha fëmijë, lahesha në shi në fushë
Kapni gaforret dhe më pas kapni gong
I shkujdesur, i pastër, pa shqetësime

Tërheqje lufte, ndjekje, larje zanash
Në vitin e dhjetë ika pa e shqetësuar njeri
Pasdite, ndihmoni nënën time të ziejë patatet
Dëgjoni të flasë për ditët e kaluara

Koha ikën
Tani jam rritur duke u bërë njeri
Por unë ende mbaj mend një jetë
Shtëpia e nënës ju pret!

Shkrim i mirë Poezi për Kujtimet e Fëmijërisë #08

POEMA: GJETJA E MISTERIT

Autor: Ngoc Chi

Dua të gjej fëmijërinë time të dashur
Me miqtë e vjetër të fëmijërisë
Thuaji të gjitha që të përshtaten
Pafajësia e pastër nuk di asgjë

Kujtoni ditët kur shkonim të kapnim fluturat
Zgjedhja e luleve të bukura plot aromë
Shtypur në librin e mbretit
Fëmijëria karakterizohet nga dashuria e ëmbël

Si mund të harrojmë të fshihemi dhe të kapemi së bashku
Nën kopshtin e bukur të luleve
Kërkuesi i fshehur qesh
E qeshura jehon në horizont

Këtu është një foto e fëmijërisë sime
Pas kaq vitesh, qëndroni deri tani
Buzëqeshje e pafajshme e lezetshme
Zhduk të gjitha shqetësimet dhe pikëllimet

READ  1001 bài thơ đàn ông đã cũ, thơ viết về người đàn ông đã có tuổi | Educationuk-vietnam.org

Rishikoni kujtimet e ndjenjave tuaja
Oh sa kalon koha
Ku është pafajësia e pastër
Si të gjeni një fëmijëri?

Poema e fëmijërisë së dushit të shiut
Kur isha fëmijë, më pëlqente të lahesha në shi.

Shkrim i mirë i poezisë për kujtimet e fëmijërisë #09

POEZI: KUJTONI ÇDO MOSHË TË FËMIJËRISË

Autori: Truong Thi Anh

Kur isha fëmijë, ajo kulloste buallin për të prerë barin
Ngrihen njerëz me buallica, tufa të vogla
Fëmijëria është po aq e bukur sa hëna e plotë
Qift i pafajshëm në të bardhë, qift fluturues

Bualli kthehet çdo pasdite për të fikur diellin
Në breg të qetë të lumit fluturojnë qiftet
Fëmijëria është kaq e lezetshme
Flauti i qiftit është plot me erë në erën e pasdites

Ajo rrugë fshati ka një erë të freskët
Fushat e gjelbra të orizit
Lejleku kthehet në hapjen e krahëve dhe fluturon shpejt
Pjesa e pasme e buallit dhe e fyellit po luan përreth

Oh, më mungon çdo sezon i orizit të pjekur
Ndjeni aromën e stinës
Lërini buallet tuaja të luajnë me ju
Kërkoni në kashtë për të kapur gaforre me një shportë plot

Që atëherë, era ka tundur degët e pomelos
Dini si të merrni lule për t’ju dërguar
Hëna është e freskët dhe me erë në verandë
Pas kësaj më kujtohen ende kujtimet e fëmijërisë.

Poezi e mirë për kujtimet e fëmijërisë #10

POZË: MË GJETUR PËR MISTERIN

Autori: Thuy Tien

Më jep një biletë për në fëmijëri
Kthehu tek skela e vjetër e lumit, uji është ende duke pritur
Viçat e buallit që zhyten në diellin e nxehtë
Miqtë që luajnë në mes të pasdites duke u larë.

Më jep një biletë për në kohët e vjetra
Purple petals lule prapa kodrës blej
I shtrëngoj flokët si një nuse e vogël
Perëndimi i purpurt i diellit që dikush të presë.

Unë dua të kthehem në fëmijërinë time
Pasdite, era dhe stuhia u rrotulluan papritur
Fëmijët budallenj duhet të jenë të lumtur
i kënaqur për të mbledhur fruta fibroze.

Më jep një biletë për në shkollë
Mësuesit mësojnë të shkruajnë dashuri
Shoku im me këmishë të bardhë kërcen lart e poshtë
Vetëm gëzim, jo ​​trishtim.

Më lër të shkoj në fushën e largët
Qifti fluturon dhe flauti tingëllon
Rrugicë e vogël që pret kohën e tregut
Nëna u kthye duke mbajtur tortë me oriz me susam.

Unë dua të kthehem në fëmijërinë time
Pylli i gjelbër dhe retë lëvizin në heshtje
Hija e të cilit duket në shpatet
A është kthyer te gjyshja!

Unë dua të kthehem në fëmijërinë time
I qeshur budalla i keq
Zëri i kujt është kaq i qartë atje
Thirr mos harroni të ktheheni, fëmijëria ime!

rrokja kthehet në fëmijëri
Kur isha fëmijë, shkoja për të grumbulluar buallica me miqtë e mi.

Poezi e mirë për kujtimet e fëmijërisë #11

Poezi Luc Bat: KTHIM TE FËMIJËVE

Autori: Lang Traveler

Vite larg shtëpisë
Kthehemi në vendin ku kemi lindur sot
Larg shtëpisë, dashuri dhe miss
Thellë në zemrën e asaj ninulle.

Lamtumire fshatit ne fund te vjeshtes
Larg vështirësive edhe pse e dua vendlindjen time
Kthehu për të kujtuar pasionin
Një kohë kur fëmijët përkëdhelen me njëri-tjetrin.

Fëmijëria është gjithmonë plot ngjyra
Brigje bambuje, orizi, fusha perimesh së bashku
Duke hipur në një buall, dy fëmijë janë të lirë
Buzëqeshja e një fëmije me të njëjtën ëndërr.

I pafajshëm dhe tepër naiv
Së bashku duke ndarë ëndrrat e jetës
Kush është dembel flauti i pasdites
I përzier me aromën e mrekullueshme të orizit në lulëzim

Larje në mesditë verore në lumë
Thith ujë të ngrohtë për të ngrohur zemrën time
Ëndrrat ne duhet të vrapojmë
Tani i kthehemi dashurisë për fshatin.

Ajo fëmijëri është vendi ku shkojmë
Shtrihem në buzë të orizave dhe shikoj lejlekët
Lumi tjetër është i freskët për t’u ngrënë
Fëmijëria është kthyer në lejlekun

READ  Bài Thơ: "Chúc Tết" - Tú Xương (Trần Tế Xương) | Educationuk-vietnam.org

QUE HUONG dy orë të mrekullueshme
Bagazhet që ne paketojmë për pjesën tjetër të jetës
Dashuria e vendit është përgjithmonë pasionante
Fëmijëria jonë ishte e mbushur me dashuri!

Poezi e mirë për kujtimet e fëmijërisë #12
Poema: Kthimi në fëmijëri
Poezia: Lule Dong Noi

Ju lutemi kthehuni një herë në fëmijëri
Dëgjo gumëzhitjen pranë shtratit të varur
Me miqtë, luani me rrota
Kapni cikada në vapën e majit

Koha ka kaluar dhe tani është larg
Kërko një biletë, do të shtrihem dhe do të shijoj erën
Duke parë retë e bardha, duke parë qiftin e vogël
Të qeshësh dhe të godasësh barin është shumë argëtuese

Më lejoni të kthehem në atë kohë në lumë
Le të bëjmë një dush të freskët së bashku dhe të gjejmë një shishe me midhje
Djemtë dhe vajzat së bashku thurin shpirtrat
Më kërkoni një biletë për fëmijërinë time

Bie perëndimi i diellit në rrugë, ne jemi të shtangur
Zëri i dikujt ndonjëherë reciton poezi si të një nëne
Unë në heshtje hap zemrën time butësisht
Uroj një herë, fëmijë i së shkuarës.

Poezia e mirë e shkruar për fëmijërinë
fëmijërinë me kohët kur mblidheshin e flisnin shumë shkujdesur.

Shkrim i mirë i poezisë për kujtimet e fëmijërisë #13

Poema: Një kënd i fëmijërisë

Poezia: Z. Nguyen

O kohë të egra të largëta
Nga kujtimi i pasdites, duke nxituar mbrapa
Kjo është skela e digave
Shkoni buall për të vizituar pemën e banjave pasdite

Aty ku rrimë
Topi i feçkës pomelo është i mirë për t’u rrahur
Disa vajza flirtojnë
luani me litar dhe përdorni vendin për të gjetur

Fëmija mban një hobe për të gjuajtur zogjtë
Fëmija është duke fjetur dhe fle gjatë ditës
Kthimi në fëmijëri
Jam aq i zënë duke luajtur sa nuk mendoj se duhet të rrihem

Por pastaj pas një gjumë të mirë
Të nesërmen i harrova të gjitha… duke shtrënguar majën e fshatit
Është me diell në pasditen e verës
Le të strukemi së bashku pranë bambusë së gjelbër

Përreth rrjedh lumi i pastër
Shkoni të flini natën dhe ditë pas ditë
Koha është e zënë duke lëvizur
I ulur këtu duke menduar është tashmë pesëdhjetë

Tashmë pleqëria është pa të qeshur
Diku ka mbetur vetëm një buzëqeshje
Wow, papritmas më mungon
Njëherë e një kohë, larg.

Shkrim i mirë i poezisë për kujtimet e fëmijërisë #14

GJETI PËR MOSHËN

Poezia: Pham Vang

Atdheu…shumë nostalgji
Qift blu i një fëmijërie
Lumi është si mëndafshi që përqafon shpinën e fshatit, që rrjedh përgjithmonë
Një varkë e egër pasdite në lumin e fshatit

Fushat e arta të orizit dredha-dredha përgjatë digës
Ura e vogël më kthen në të kaluarën
Krahët e lejlekut të bardhë nuk janë vjetër ende ninulla e nënës
Cila këngë e përkëdhel djepin për të fjetur

Një tas me oriz me një pikë djerse
Supi i nënës mbart një jetë të tërë përmbytjeje
Situata është e keqe, kështu që vakti është plot
Tymi blu i pasdites mbuloi çatinë me kashtë

Larg shtëpisë, më mungon shumë
Fëmijëri me shumë kujtime
Ku qyteti është plot me luks joserioz
Kërkova në heshtje copën e hënës në fshat…

Shkrim i mirë i poezisë për kujtimet e fëmijërisë #15
(duke përditësuar..)

poezia që rizbulon fëmijërinë
Buzëqeshja e një fëmije është e pafajshme dhe e shkujdesur.

Ju sapo keni shqyrtuar poezitë e shkruara për kujtimet e fëmijërisë së bashku me kujtimet e mira në kyuc.net… Poezitë më të fundit për fëmijërinë do të përditësohen nga kyuc.net sa më shpejt të jetë e mundur..

Keni ndonjë kujtim fëmijërie që dëshironi t’i ndani me të gjithë? Le të flasim për këtë në seksionin e komenteve!..

Bài viết cùng chủ đề: