6 lượt xem

Chùm thơ viết về Phụ Nữ Đơn Thân, một mình nuôi con (Single Mom) | Educationuk-vietnam.org

(iini.net) Përzgjedhja e artikujve poezi e mire shkruani për Beqare. Vjersha rrëfimtare me humorin e trishtuar të nënave beqare, duke vlerësuar edhe forcën dhe qëndrueshmërinë e tyre në jetë.

Nene beqare
Poezi te bukura te shkruara per nenat beqare (foto: internet)

Askush nuk dëshiron të jetë i fortë, ose të mbajë përgjegjësinë mbi supet e dikujt tjetër. Por jeta nuk është gjithmonë ajo që njerëzit duan. Pra, kur vetëm ata i kapërcejnë pengesat, ata, femrat beqare si ata kaktus, bëri mrekullinë e lulëzimit të luleve aromatike.

Ndonjëherë duhet të jetë e fortë për të luajtur rolin e një babai dhe një nëne të butë që kujdeset për një fëmijë kur ai ka nevojë për një përqafim të ngrohtë.
Kur vendimi është Nene beqare Me siguri ata nuk mund të duronin më dhimbjen dhe hidhërimin që sillte personi i parë që mbante duart dhe gjunjët.
Nuk është e lehtë të përballosh barrën, por më pas për shkak të dashurisë për fëmijët, këto gra janë bërë më të qëndrueshme.

Një tufë poezish të shkruara për një grua beqare, që rrit vetëm fëmijët (Mami beqare)
Poezi për beqaret që rrisin vetëm fëmijët (foto: internet)

Natën, e mbaj djalin tim dhe mbaj shumë psherëtima dhe shqetësime për shkak të vendimit tim për t’i lënë fëmijët e mi të humbasin krahët e dashur të babait. Duke parë familjet e tjera të lumtura dhe të trishtuara, atëherë ato gra duhet të përpiqen të plotësojnë për fëmijët e tyre shumë mangësi emocionale që ato vetë i kanë thyer.

Një tufë poezish si rrëfimet e beqarëve, tregojnë për jetën pas divorcit, duhet të bëjnë gjithçka vetë vetëm për të lumturuar fëmijët e tyre.
Qëndrueshmëria e beqareve krijohet nga lotët dhe hidhërimi i personit tek i cili kanë më shumë besim.

Jeta është një cikël, a nuk duan të bëjnë gjëra? zonje beqareAta gjithashtu dëshirojnë që jeta e tyre të jetë e mbushur me lumturi. Por atëherë ka pak njerëz që janë të përsosur, ndaj duhet të punojnë vetëm dhe të sigurojnë jetesën vetëm për hir të fëmijëve të tyre.
Të frikësuar se fëmijët e tyre do të lëndohen kur e shohin veten duke ardhur tek dikush, ndaj edhe pse kanë ende entuziazëm nga zemra e tyre e nxehtë për të dashuruar, nuk guxojnë t’ia hapin më zemrën askujt.

Prezantoni Një tufë poezish për beqaretfjalët janë të sinqerta dhe të thjeshta në çdo fjali, sikur e bëjnë lexuesin të ndjekë një histori, një histori e pafat dhe e lumtur kur pranon të rrisë vetëm një fëmijë.

Quy Phuong

Një nënë e fortë që rrit fëmijët vetëm
Një nënë e fortë që rrit fëmijët vetëm (foto: internet)

#01. (⇧)

JETA – Poezi: Le Bao

Personi femrati detyruar të jetojë vetëm
Qëndroni të fortë Mos u zemëroni pa asnjë arsye
Për shkak të fatit, dashuria është e vështirë
Rënia në borxhin e rëndë të hidhërimeve

Personi që ka kaluar një udhëtim me varkë
Nuk dua më të takohem me njerëz të tjerë
Sepse ata e kuptojnë nëse humbasin edhe një herë
Kush e kaloi sinqerisht ujëvarën me ta?

Duke shpërndarë në heshtje, kaq shumë mendime të mbushura
Mbajini gjithmonë duart lart të forta
Jeto me besim pa më lënë të derdh lot
Të dua më shumë se sa të mendoj për këdo

Gjurmët ende enden
Mësoni të jeni baba, jepini fëmijët tuaj mbështetje
Bëhu një nënë e butë, më mëso çdo vakt
Bëhuni një pikëmbështetje për veten tuaj

Ende duke buzëqeshur, një ditë e re lind
Të gjitha gjërat tingëllojnë, nuk mund të imagjinoj më asgjë
Chan jeton në harmoni, zemra është në zjarr
Zjarri i besimit dhe i dashurisë, gjithnjë i ndezur në mes të jetës

Pa dashuri të paracaktuar, jetoni akoma një jetë të shëndetshme, të lumtur.

READ  Phân tích bài thơ Mùa xuân nho nhỏ của Thanh Hải | Educationuk-vietnam.org

nënë e vetme që rrit fëmijët vetëm
Unë vetëm dua që ju të jeni në paqe çdo ditë (foto: internet)

#02. (⇧)

LEHTË PËR TË LARTË – Poezi: Tran Thi Phuong

Për shkak të fatit, jeta është e vetmuar
Thuaji vetes të jesh i fortë
Edhe në mes të natës ndihem shumë i freskët
Ti derdh lot për të qëndruar zgjuar

Thjesht këndoni për një jetë që nuk është bosh
Rruga tjetër përpiqet të ecë drejt
Edhe pse bie shiu i pranverës, faqet më shuhen
Ose dielli i verdhë përzihet me lëkurën e errët

Pse nuk duhet të kesh frikë nga asgjë?
Me duart e mia, në çdo hap të rrugës
Edhe pse rrotullimi i tokës vazhdon të rrotullohet
E kontrolloj veten për t’u mësuar me jetën

Horizonti i ri është plot erë dhe erë
Kjo është aroma e shikimit të oqeanit dhe qiellit blu
Të ngrihemi me ndjenja të sinqerta
Përgjithmonë e mirë, jo e lëkundur.


#03. (⇧)

Uroj VETËM SIGURINË E FËMIJËS TUAJ – Poezi: Nguyen Vy

Mos thuaj më shumë, jam më i trishtuar
Kjo jetë është aq e vështirë që e mbaj
Që kur fati i vajzës u kthye anash
Kur takova skelën, fshati më ka marrë malli për një jetë

Duke parë fëmijën, më duhej t’i thosha vetes që të vazhdoja më tej
Edhe pse rruga është plot gurë e gjemba,
Ende i them zemrës sime të përpiqem për nesër
Për lumturinë për të ardhmen e fëmijëve

Kështu që i thashë vetes se isha i vogël
Duke u lutur për paqen e foshnjës
Jeto devotshmëri birnore përpara dhe pasi të përpiqesh të jesh i përsosur
Fëmijët e mirë pranojnë me kënaqësi

Edhe pse sot është e hidhur, jeta ime është ende
Buzët e qeshura ju japin paqe mendore
Kush do ta mendonte se fëmija i shfrynte hallet
Duke të dëgjuar të flasësh, zemra më mpihet

Natë pesë-shikuese duke medituar lotët e egër
Unë e shoh fatin tim si një dështim
Ngrini sytë për të ndaluar lotët që do të bien
Por oh lotët e mi lanë cepin e syrit !!!

Nënë beqare i rrit fëmijët si njerëz
Unë do të zëvendësoj Atin për t’ju çuar larg në rrugën e jetës (foto: internet)

#04. (⇧)

Nëna e vetmuar – Poezi: Mai Phuong

Mos më pyet! Pse të jesh nënë beqare?
Ngaqë isha shumë budalla, bëra një gabim një herë
Fëmijëria e pafajshme është ende marrëzi dhe konfuze
Mashtruesi nuk ka ndërgjegje

Mos më pyet! Pse të jesh nënë beqare?
Kaq e hidhur një mijë herë nuk dua të kujtoj
Të dua shumë, por dashuria nuk gjendet askund
Pra, nëse fshati duhet të vuajë kështu

Është e turpshme kur dashuria është kaq pasionante
Kam frikë se mos e humb, ndaj nuk e jap shpesh
Duke ardhur tek ju, unë jam vetëm era
Iku, por ku je tani?

Ti vetëm me gjithë dhimbjen
Të bashkoj një pikë gjaku jap
I vetëm duke qarë në vetmi dhe zbrazëti
I pikëlluar, duke gëlltitur pika të hidhura të vetmisë

Dashuria ka mbaruar, ka mbetur vetëm foshnja
Të gjithë fëmijët herët pasdite me nënën
Sa e dhimbshme, o krijesë e vogël
A mund të jetë mashtruesi babai?

Dhimbje varrosëse në lotët e venitur
Më duhet të jetoj sepse ti je gjithçka
Ne duhet të paguajmë për këtë marrëzi
Është poshtëruese, sepse nëna ime kishte shumë besim

Betim? Njerëzit thjesht shikojnë
Era e dashurisë e zhytur në trup
Të dua! Vetëm pasion për kënaqësi
Harroje dashurine…
Neglizhimi…
Nene beqare !

***Seritë më të shikuara të poezive: Poezia e divorcit (një seri poezish të shkruara për ndarjen e burrit dhe gruas me një humor të trishtuar dhe pasojat e divorcit)#05. (⇧)

Nënë e vetmuar – Poezi: Tuyet Mai

Provoje vëlla…provo të jesh nënë beqare
Më trego për vështirësitë që po bartni
Provojeni kur dashuria të ftohet
Në mes të një jete plot vështirësi

READ  Bài Thơ: "Mẹ Và Con" (Xuân Quỳnh | Educationuk-vietnam.org

Provoje vëlla…provoje një herë dhe humb një hap
Nuk e di kush ka faj…të humbasë fatin e vajzës
Shoqëria qesh me narcisizmin
Kur është e vështirë, unë ende të mbaj përgjithmonë

Provo vëlla… mundohu të vendosesh në vendin tim
Ngrihuni herët në mëngjes për t’u kujdesur për shumë gjëra
Rryma, uji, shpenzimet, punët e patregueshme të shtëpisë
Një fëmijë që rrit hijen nuk njeh shumë keqardhje

Provojeni një herë dhe do ta kuptoni më mirë
Vetëm kur je i sëmurë ndihesh melankolik
Barrë e thyer e sharmit… plaga në gjoks
Kështu që kur të dhemb prekja, nuk guxon të ankohet.

Si nënë beqare, unë ende e dua jetën përgjithmonë
Si nënë beqare, unë ende e dua jetën përgjithmonë (foto: internet)

#06. (⇧)

DHËNA NJË Gruaje të Vetmuar – Poezi: Hoang Yen

Askush nuk dëshiron të jetë një grua beqare
Të gjithë kanë nevojë për një familje të lumtur
Keni nevojë për një partner jete për t’u kujdesur
Simpatizojeni dhe ndajini momentet e dobësisë

Më në fund, kam një vajzë me faqe rozë
Fati është mizor … duhet ta pranoj
Nuk guxoj të fajësoj fatin e keq
Nuk pendohem që jam dashuruar ndonjëherë

Të jesh nënë beqare duhet të punosh shumë
Ju uroj shumë lumturi
Të duhet të përjetosh kaq shumë hidhërim … kaq e trishtuar
Mos lejoni që të bini para ferrave

Thjesht bëhu nënë dhe baba…duhet të punosh dy herë më shumë
Edhe pse është e vështirë të mos ankohesh… i dekurajuar
Thjesht duke menduar të jesh i fortë dhe elastik
Përpjekja për të rritur fëmijë të shëndetshëm…pra njerëz

Si nënë beqare…përpiqem ende të buzëqesh
Edhe pse jeta është plot hidhërim… perverse
Lumturia ime është një fëmijë i pafajshëm
Nuk hezitoj të jem nënë beqare

Ende e dua jetën…jeto ende optimiste
Valë të forta…po bëheni më të fortë
Nuk mund të jetoj një jetë pesimiste… misterioze
Duaje veten time…Unë jetoj vetëm për ty.

***Seritë më të shikuara të poezive: Poezi për gratë (Një përmbledhje me poezi për statusin e një gruaje me rrethana të ndryshme)#07. (⇧)

Nëna e vetmuar – Poezi: Nguyen Duc Phu

Unë jam një nënë beqare
Pse duhet këmba e gropës së gjatë?
Unë kam nevojë për një shpatull
Të ngre lart në netët e gjata të vetmuara!

Të lumtur dhe të trishtuar vetëm nëna dhe fëmija
Gjysma tjetër do të ketë akoma dashuri?
Drejtimi i rojes së shkollës së arteve marciale
A do të dëgjojnë njerëzit që kanë devijuar qëllimisht?

A dinë këmbët si të kthehen?
Ninulla e thyer është zemërthyese!
Unë jam ende i ri – Unë jam duke pritur për ju
Rrituni çdo ditë për një zemër të lumtur nëne!

Të dua ty ndryshon jetën time
Ligji i shkakut dhe pasojës do të paguajë…

Single Mom - Single Mom 1
Nene beqare (foto: internet)

#08. (⇧)

Nënë e vetmuar – Poezi: Thanh Tam

Nëna beqare nuk ka faj
Te lutem mos rri larg meje
Mami beqare ka ende një pamje të ëmbël
Mundohuni të kujdeseni për fëmijën edhe pse babai nuk është pranë.

Nënë beqare edhe pse jeta është e pastër
Por goja e jetës është sarkastike
Nënat beqare duhet të vuajnë më shumë se kushdo
Ende po bëj më të mirën për ditën e gjatë dhe të vështirë.

Nëna beqare po zihet gjithmonë ditë e natë
Shpresoj që fëmija juaj të ketë dashuri
Mundohuni të jeni nënë me gjithë përulësi
Përsëri, bëhuni një baba që të jepni një shembull për fëmijët e tij që të mësojnë.

READ  [Tuyển tập] những bài thơ hay về tình bạn | Educationuk-vietnam.org

Ka netë kur ndihem i trishtuar dhe dua të qaj
Përsëri duke i thënë zemrës sime të jetojë më e fortë
Nëna beqare nuk ka inat apo inat
Por çdo natë, ai lëkundet në gjumë.

Zgjidhni rrugën edhe pse jeta nuk është e dashur
Por zgjidhni dhe qëndroni të lumtur përgjithmonë
Ju lutemi mos kritikoni dhe shtyni prapa
Nëna beqare është më e trishtuar dhe e trishtuar.

Kjo është mënyra se si nëna ime zgjedh të ecë në jetë
Epo, të lutem lëre vetëm nënën tënde
Të lutem argëtohu
Le të jetë mami gjithmonë një lule e bukur.


#09. (⇧)

NUK jam i lumtur – Poezi: Nguyen Dinh Huan

Gjysmë jetë nëpër të gjitha stuhitë
Unë jam një grua, por nuk jam e lumtur
Në mes të jetës me kaq shumë poshtërime
Varrosur me pikëllim, zemër jetime

Netët e gjata derdhën lot në heshtje
Mos fajësoni njerëzit që nuk fajësojnë jetën e keqe
I vetëm, vazhdoj të shkoj në rrjedhën e sipërme dhe të kaloj ujëvarën
Shpresoj që nesër jeta të ndryshojë dhe të jetë e qetë

Jeta është e vështirë, unë jam ende i sjellshëm
Rritja e fëmijëve pavarësisht punës së vështirë
Sa shume dashuri per ju te gjithe
Edhe pse jeta është mizore dhe e hidhur

Sytë kanë duar të rrudhura, të kallosuara
Si të kujdeseni për shpatullat e holla që mbani
Mbaje kokën lart dhe ec nëpër fatkeqësi
Qëndroni gjithmonë në vështirësi

Punoni shumë tani, jini të lumtur nesër
Mundohuni shumë, do të jem mirë
Të ngrihemi nga mbeturinat e gurta
Zoti kurrë nuk ia merr çdo gjë askujt.

Single Mom - Single Mom 2
Nene beqare (foto: internet)

FATI – Poezia: Xo Tay
(Për nënat beqare!)

Trupi i lejlekut noton në breg të lumit
Është e vështirë të rritësh fëmijë për shkak të mungesës së burrit
Një diell nuk e pakëson moshën e ëndrrave
Dy vesë nuk i fshijnë buzët rozë
Duke ëndërruar përgjithmonë ditën e vjetër të skelës
Uroj që varka e vjetër të mos priste
Gjysma e jetës së pikëllimit është si depozitimi
Në pritje të dikujt me ankth në zemër!

#dhjetë. (⇧)

Këngë dashurie e papërfunduar – Poezi: Nghinh Nguyen

Unë të dua atëherë pse nuk vjen tek unë
Si thua të vish te një nënë beqare
Çfarë po mendoni duke qëndruar nga larg?
Këmbët u afruan shumë pa thirrur asnjë fjalë.

Unë jam në heshtje pranë jetës gjatë gjithë natës
Nuk e di nëse sytë e tu më ndjekin
Zemra ime është e ngrohtë dhe e sinqertë
Pse nuk mund të heq qafe shumë gjëra për të ecur me ty.

Unë jam një grua në një kumar kuq e zi
Gjatë lojës, humba në vetmi dhe keqardhje
Duke mbajtur fëmijën tim në zemër të thyer
Unë thjesht shpresoj që të ketë dikë që është mjaftueshëm bujar për të toleruar.

Jam lënduar, të lutem mos u ngatërro
Mos më lër të pres… me keqardhje
Çdo grua ka një ditë të vështirë
Por ende duke luftuar me sytë krenarë

Ka ditë kur emocionet thjesht shkrihen
Unë thjesht dua të vrapoj tek ju dhe të qaj mbi supe
Për të hequr qafe të gjitha vështirësitë
E një nëne beqare në sytë e njerëzve.

Çdo grua është kaq e dobët
Kam dëshirë të ndaj gjithçka me ju
Më lër të fryj dëshirat e tua të zjarrta me ty
Edhe pse nata është e gjatë, nuk është e vetmuar.

Një tufë poezish të shkruara për një grua beqare, që rrit vetëm fëmijët (Mami beqare)
postuar nga
Trinh Thanh Bien,

Bài viết cùng chủ đề: