4 lượt xem

Đời vắng em rồi say với ai (Thơ Vũ Hoàng Chương) phần Tuổi học trò (2) | Educationuk-vietnam.org

Poezia e Vu Hoang Chuong shume e bukur dhe unike. Në të është e pamundur të mos përmendësh poezinë Jeta pa ty dhe më pas të dehesh me dikë. Ky është një vëllim i përbërë nga dy pjesë: Epoka e nxënësve, të cilat janë kompozime të shkruara para vitit 1940. Dhe pjesa e dytë, që atëherë e tutje, janë të gjitha kompozime të shkruara pas vitit 1954. Le të mësojmë edhe për poezitë e Vu Hoang. Kapitujt e shkruar në këtë libër me poezi, ju lutem!

përmbajtja

Ndiqni erën e pranverës në rrugën Ngoc Ha
Rruga e kthimit në rrezet e diellit të ndritshme të kampit Hang-Flower
Me të mbërritur në Kopshtin Botanik, ai pëshpëriti me zë të ulët:
“Kjo Upper-Walk është vetëm e jona!”

Ajo nxori buzët e saj të bukura: “Duke vepruar si mbret!”
Pastaj befas, befas, u trishtova.
Pyet, ktheva fytyrën
Është si të fshehësh ndjenjat e erës dhe shiut.

Ju merrni atë; u zemërova.
Si mbret, nuk urrej asgjë më shumë!
Tre pallatet dhe gjashtë pallatet janë plot bukuri,
Çfarë mbretëreshë e vjetër e vetmuar!

Jam i inatosur por nuk paguaj
Ai duhej të thoshte përsëri: “Këtu është kopshti i luleve
E poetit që të do,
Vetëm ju, mos u bëni xheloz!”

Qetësohu, unë jam ende duke qarë
Ndiqeni ngadalë në mes të pyllit
Kush shpesh harron të zemërohet për një moment:
“Vëlla, dreri janë shumë të bukur!”

Pasdite, bari i ri është i harlisur dhe i gjelbër
Dreri që gërryen gjethet në degë.
Papritur dëgjova një tigër që ulërinte në erë
Unë u talla: “Shiko, miku im më thirri!”

Është e drejtë… njeriu pas tempullit
Vetëm një verandë nga dhoma e tij
Kafazi i tigërve të zyrës dy ëndrra
Kthehu në një rrugë të vetmuar.

Ti telefonon, por unë ende të kam ty,
Dielli ende nuk ka ikur plotësisht, pasditja e pranverës është e qetë.
A duhet të shkojmë në Non Nung?
Sapo dëgjova cicërimat e zogjve.

Ngjitu shpejt lart, me gojën e buzëqeshur:
“Sa i ulët është mali, o vëlla!
Qëndrimi në krye ende nuk mund të shohë
Sipërfaqja ujore e liqenit të shpatës është blu me diellin.”

Ai tha: “Non Nung nuk është shumë i gjatë;
Aty pranë ndodhet edhe mali Trung Sao
Por shpatet e pjerrëta shkëmbore janë plot rrezik
Askush në botë nuk ka ardhur ende.”

Dyshova, pyeta: “Po ne të dy?”
Ai qeshi: “Paç fat! por
Ju dhe unë duhet të jemi të pasur në besim
Shmangni të gjithë baltën nën thembra të përzierjes.”

Duke mbajtur shpatullën tënde poshtë, përkula kokën:
“Mos mendo se jam shumë i ri!
E kuptoj cfare po thua…
Hajde, le të kthehemi! Unë kam pritur për një kohë të gjatë”.

Më nxirr në rrugë, mirupafshim
Kthehem në kopsht natën vonë, unë jam ende i dehur
Në majë të shpirtit të tmerrshëm Dashuri-Dashuri
Tigri relaksues që bërtet me pak fat…

Netët e dimrit janë të trishtuara dhe të zbrazëta
nga vendi i heshtur i padukshëm
Një vajtim i gjatë jehon
fluturo larg renë e mjegullt
Rrëshqitni nëpër liqenin e gjerë
por bregu i natës ishte përfshirë nga mjegulla e bardhë
Ose luani në errësirë
ku pylli është i thellë dhe era fryn…
A jeni ju?
A është melodia melankolike që ndjek erën?
E dashurisë së vendit të ri i mungon vjeshta?

Mungojnë ditët e vjeshtës
sjell një vështrim të trishtuar
Por është kaq e butë dhe e butë
si një zile pasdite duke kaluar retë
Si një rrjedhë e paqartë
I fshehur në anë të malit, i zhytur
Pylli është i gjelbër dhe bari është i gjelbër,
cicërima me këngë zogjsh;
Pamja e fshehtë e trishtimit
zemërthyer si një këngë tragjike
E të ftuarve që enden nën hijen e së keqes!

Dritë e butë e vjeshtës
Herë pas here duke surfuar në pyllin e thatë, era është e dobët
I butë si shelgu
e trishtuar si fryma e fundit.
O bukuroshja që ngjall poezi
sa fisnike dhe magjike!
Pra, zemra e skenës –
sepse vjeshta pasionante vibronte
Si zemra e dikujt tjetër
nën gishtat e rubinit, lodhi dikur dridhej
Larg detit të ëndrrave të Dashurisë-Komandant.

READ  Thơ Hay Tặng Chồng - Những Bài Thơ Hay Và Lãng Mạng Nhất - Đề án 2020 | Educationuk-vietnam.org

Por për fat të keq atë vjeshtë
edhe sepse lumi ka parë
nje vajze e bukur dhe e bukur
me perde të tejdukshme të fëmijërisë
Lëshojeni lehtë thembrën e pjeshkës
në bar, vesa dhe era vrapojnë
Ose në rrugën e valëzuar
pastaj nga rryma e kristalit
Ndalim i shpejtë
Ajo grumbulloi të gjitha llojet e kristaleve në duart e saj të fildishtë
Lotim i skenës pasdite kur vjen drita.

Ose kur shpirtrat e këqij qëndrojnë
ku mijëra pemë janë larg erës
Si një zanë në Kopshtin e Sipërm
flokët e copëtuar japin aromë
Këmishë ngjyrë kafe rozë e ndezur
si vija vezulluese të qëndisura
Nën gjethet e një pylli të zbrazët vjeshte
po vdes perëndimi i diellit ende mbret
Vajzë e pafajshme ulur dhe mbledh gjethe
Në kodër, bari i tharë është ende mbret
Në mes të një pylli të bardhë e të mjegullt vjeshte…

Sot, ana e mijë është e zhveshur
lulet dhe bari thërrasin melankolinë
Me hijen e vizitës së pasdites:
Ku është zana më parë?
Lërini të qetë malet dhe lumenjtë
Përrua argjendi, retë rozë me mall.
Vjeshtë ajo mungon
Ditët e ftohta të dimrit rrjedhin më gjatë.
E dini, ajo është e mrekullueshme,
skenë dashurie e gjatë
Sepse ajo solli plagë të thella?

Poeti është i trishtuar me skenën
kështu që kur nata mbaron, yjet janë të ftohtë
Duke parë distancën e vetmuar
me fal per statusin kalimtar
I mungon kati i vjetër i të moshuarve
por tani më duhet të shmang
Shpesh lëshoj një vajtim të gjatë
në shpirtin e erës.
A jeni ju?
A është melodia melankolike që ndjek erën?
Nga zemra e dua dhe më mungon Kieu-Thu?

Përfshirë për të gjithë familjen
Kishte një mësues privat.
Kthehem herët vonë natën
Sepse te dua.”

Shtëpia është e mbushur me njerëz qesharak
Askush nuk e mban mend
Këtu jeni ju
Pse? nga kur?

Unë jam vajza më e vjetër
Por jo aq shumë
Tezja dhe xhaxhai janë dy vjeç
Atëherë ju jeni shumë më mirë se unë

Një Tet, dy, Tre Tet,
Koha është si një i dehur
Dashuria është si mjalti
Duke depërtuar kurrë ose jo…

Problemi është i vështirë, ju pyesni,
Me shaka, ai tundi kokën.
“A e pyet mësuesin;
Ju nuk dini të bëni matematikë!”

Më vjen inat që nuk qesh më:
“Epo atëherë shko në shtëpi!”

“Qielli! si mund te kthehesh,
Jashtë është vonë natën!”

“Oh po!” më kap paniku
Me pamje nga veranda…
Retë në qiell e mbajnë frymën,
Sapo ka lindur hëna e verës.

Kjo anë e tavolinës
Unë nuk mund ta shoh hënën
Por sytë e tu janë të mrekullueshëm
Përmban disa varëse.

I dëshpëruar u ngrit në këmbë
Eja pranë meje, rehati.
Kuptoni qëllimet e personit të brendshëm
Retë jashtë fluturojnë shpejt.

Hëna është e ulët, por ende shfaqet,
Zemërimi për ta dashur më shumë njëri-tjetrin.
Duke u dridhur, ai gumëzhinte butë
Ajo: Gjysma e natës!

Zile ndihmëse e orës
Të bëhet një këngë e Love-si.
Ata të dy po studiojnë sërish
Nesër është provimi nesër.

Asnjë problem nuk është i vështirë
Se problemi ynë i dyfishtë:
Shumëzoni ose mblidhni së bashku
Për natën e gjatë?

Pse jo një natë pa fund?
Më lër të ulem këtu
Më shiko dhe më ledhato flokët
Prisni që buzët tuaja të mbushen me verë!

Rivendos numrin
Unë rivizatoj këndin e duhur …
“U krye!” Ai hodhi stilolapsin,
Qesh si i çmendur.

READ  Thơ Tháng 7 Hay - Những Áng Thơ Tình Tháng Bảy Buồn Và Tâm Trạng | Educationuk-vietnam.org

“Hej, ti je njëzet e një;
Unë jam gjithashtu pesëmbëdhjetë vjeç.
Ka vetëm një mënyrë:
Prej këtu kanë kaluar njëqind vjet”.

“Njëqind vjet!” E pyeta përsëri;
“A është nata kaq e gjatë?”
Ora bie në orën dy
Mes duarve të dhëna…

Rrjedha e jetës është e mbushur me lumturi,
Sa netë të ulur pranë jush?
Kaq shumë unaza të ngushta
Duke e detyruar shpirtin të magjepset.

Shumë herët të dielën
Ai endej nëpër rrugë
Pastaj pasdite, në mbrëmje
As për “pyllin e egër”.

Oh, pylli botanik,
Bujtina e jetës së një studiuesi,
Dreri me lule dhe bar të bukur
Por ku është Que Love!

Pasdite të nxehta vere
E gjithë familja fle e qetë
Klasa është kaq e madhe,
Vetëm ti dhe unë.

Pasdite të ftohta dimri
E gjithë familja ulet përreth
Tavolina e ngrënies me tym,
Te kam akoma prane.

Netët e këndimit
Reforma nga jugu,
Takim me ju të dy
Shkoni me të gjithë familjen.

Skena e madhe Hanoi
Performanca “Bang Quy Phi”.
Shumë lot emocional,
Puberteti pranveror i zemrës!

Fundi i keshillave tuaja
Unë ende nuk mund të ndalem
Që tani e tutje, jam i zemëruar
Më shumë se kaq, më shqetëson.

Por unë ju besoj shumë
Aty ku dashuria është misterioze.
Zemra ime qetësohet
Imazhi i tij është më i gdhendur!

Barra e këngës u zhvendos në Veri
Kriza zhduket
Mbeti vetëm një vajzë
Dua djalin poet!

Konsideroni atë më shumë se ju në të vërtetë
Konsideroni atë më shumë se vëllain e tij
Që nga fëmijëria
Kanë kaluar tashmë katër vjet.

Ai është ende si një hije
Shkoni përpara dhe me radhë pa probleme.
Cili mish dhe lëkurë janë me onde?
Emri kumbues: Kieu Thu!

I dashur Kieu Thu, poezi e shkruar
Njëqind mijë vjersha për ju
Është vetëm një tingull goditjeje
Nga thellësia e zemrës.

Deri në Apokalips
Dashuria jonë është si fillimi
“Të dua” tre fjalë
Me qiellin dhe tokën për një kohë të gjatë.

T’i thuash vetes të jetoj është të harrosh, unë ende dua
Qepje muajt dhe ditët e ndarjes
Por çdo minutë Koha sjell çelik të mprehtë
Gjaku bie në heshtje çdo minutë të zemrës sime.

Edhe unë dua të djeg shpirtin tim në zjarr të kuq
Mblidhni hirin dhe dërgojini larg
Por sa herë e lëshoja, rrezikoja erën
Mbaj mend ditën e ëndërruar që jetova me ty.

Unë dua të jetoj një jetë të shthurur
Mes labirintit të mbushur me mish krenar
Por sa herë që nata pushon, dielli do të shkëlqejë
Ai qau sezonin e virgjër së shpejti vdiq fantazmat.

Kështu që erdha tek ju për të kërkuar një refuzim
Lëreni këtë pasdite kur era thërret hënën lart
Do të jem me pyllin vonë natën
Thirrni krenarinë tuaj për t’ju ndihmuar të harroni.

Natën e trenit për në Na Sam
Lugina e thellë befas u keqkuptua dhe shkroi gabim kalimin
Mali rrethon luginën dhe bie në dashuri
Tymi rëndon rëndë në mëlçitë e pemëve.
Humbi në fshat me lot
Kieu Thu, Hanoi… një herë e një kohë!

Për një kohë të gjatë, duke shkuar lart e poshtë në rrugën e Veriut dhe Jugut
Lokomotiva aksidentalisht vesh shtytje-tërheqje.
Javën e kaluar, stacioni Thanh ishte ende me diell
Sot pasdite, toka e Lang-ut ka rënë shi.

Shijoni qytetin e tregut Ky Lua
I shtrirë këtu, duke djegur zemrën e pjeprit…
Asnjë karrocë nuk sjell verë të mirë
Paralelisht, hekurudha ndihet e re dhe e gjatë.
Si mund ta harroj dashurinë e dikujt?
Z. Luu është ende në kërkim të Thien Thai!

Mai ai dha jetën si cigan.
Shtrati i detit vetëm vibronte gjilpërën.
Duhet të përpiqeni të përfundoni qëndisjen e fillit të keq
Zogu i dashurisë është përgjithmonë një palë zogjsh!

READ  Chùm Thơ Viết Về Cảm Xúc Mùa Thu Rất Hay Của Nhà Thơ Xuân Diệu | Educationuk-vietnam.org

Jehona e Hanoit ende nuk është fundosur
Kieu Thu ka ende një zemër plot dashuri.

Ka një ditë të fundit pranvere
Unë erdha në dashuri
Poezitë që lexova
Sa e zellshme!

Ju, unë, jemi të prekur së bashku
Po aq i hutuar
I çmendur pyeti
Në heshtje përkul kokën…
Të dy jemi të turpshëm
Por që atëherë
Sa përralla
Konkursi i vallëzimit në ëndrrën e parë.

Një ditë ai ngacmoi
E ndoqa dhe godita supin
Fërkimi i kokës për flokë të ngatërruar
Dhe buzëqesh fort.
Sa gjeste simpatike
Ju kam thënë mjaft për dashurinë time!…
Si mund ta fsheh?
Unë i kuptoj të gjitha, zemër
Nuk e mohoj kot
“Bëni dashuri” është “dashuri”.

Ai tha: Mundohem të studioj
Pastaj nesër ndani një punë
Ne të dy katër herë në ditë
Ec dorë për dore.
Kur do të vijë vera?
Le të pushojmë së bashku
Pyll i bukur malor Chapa
Këtu shkojmë për të luajtur.
Unë bërtita: pëlqeni!… si mirë
Jetoni para se të deheni për një jetë…
Çfarë tjetër po fsheh?
Unë i kuptoj të gjitha, zemër
Mos e mohoni, është e kotë
“Like it” është “dashuri” tashmë!

Një letër e vogël
Tekst i freskët me bojë blu
Vajza e të cilit nuk e di
Por specifikoni emrin tuaj
E mbaj në xhep
I ulur pranë meje, e humba atë
E kapa rastësisht
I zemëruar për ditë të tëra.
Por nuk është se ai është i pamend,
Unë thjesht dua t’ju testoj …
Hajde, mos u fsheh më
U ndjeva i dashuruar me ty
Sa më shumë të mohosh, aq më e padobishme është
“Sulk” është “dashuri” tashmë!

Sa vite mbyllen
Sa ditë bashkë
Unë nuk jam i hekurt
Unë nuk jam dru!
Ajo buzëqeshje e dehur
Lëmë një takim për të të dashur deri në fund…
Por unë refuzoj të them
Duke mos e pranuar atë dashuri
Vetëm sepse nuk mund të dorëzohem
Të rinj me krenari.
Përveç kësaj, unë shpesh them:
Aromë e lehtë ende e qëndrueshme
Dashuria është kaq e qartë
Thjesht nuk është e qëndrueshme.

Nuk ka nevojë të premtosh
Nuk ka nevojë të thuash ta duam njëri-tjetrin
Jo i dashuruar por ende i dashuruar
Sa e bukur është ëndrra e parë!

Asaj i mungon në mënyrë të brishtë burri që e përqafon
Perde kujtohet jastëku melankolik dhe i vetmuar
Dashuria është e detyruar të jetë e trishtuar përgjithmonë
Letrat që shohin në kujtesë shkruajnë me trishtim
I mbushur me pikëllim ditë e natë
Dëgjo për të kujtuar të përhapet në dru të trishtuar
Rimë që lulëzon, ju lutem rrëshqitni
Lëreni ta kujtojë atë që të qetësohet.

Jeta ime është My-Nuong Truong-Chi
Në këtë jetë, çifti i dashurisë ka rrezikuar
Kupa me lule dhe lule dashurie
Nga kohët e lashta befas një pasdite i dehur përsëri.

Në jetën e kaluar, dritat u ndezën sot pasdite
Ato buzët pjeshke, këto faqe kadife: mik i vjetër!
Shpatull për t’u zhytur në të zakonshmen
Përgjithmonë larg, momente afër, të lehta për t’u kaluar!

E zhytur se çifti është i dashuruar
Një dashuri, asgjë e keqe me detin e luleshtrydheve!
Tingulli i vizatimit të parë të ëndrrës
Përmes kohës; ngjyra është ende e paprekur.

Gara tjetër e dashurisë së pari, oh i dashur,
I besoni njëri-tjetrit vetëm “disa pjesë”?
Varkat lëvizin, kjo është shumë keq
Dafina perëndimore me peshkatarin?

Këtu janë artikujt Poezia e Vu Hoang Chuong shkroi në librin Jeta pa ty dhe më pas u deh me dikë. Ky është një përmbledhje poezish shumë e bukur dhe unike. Më pas, vetëm në pjesën e parë, të gjithë do të kemi ndjenja nostalgjike për ditët e para të njohjes së dashurisë. Mos harroni të prisni të lexoni pjesët vijuese të kësaj poezie!

Bài viết cùng chủ đề: