11 lượt xem

Khám phá những mô hình kinh doanh du lịch homestay độc đáo nhất hiện nay | Educationuk-vietnam.org

Çfarë është Homestay? Nga vijnë modelet e suksesshme dhe unike të shtëpive? Çfarë mundësish dhe sfidash do të shfaqen nëse investoni në shtëpi? Zbuloni të gjitha informacionet e rëndësishme në artikullin më poshtë!

Në epokën aktuale, jo vetëm të rinjtë, por edhe shumë njerëz kanë mendime për të shijuar jetën. Ky nuk është një stil jetese kënaqësie, dembel në punë, por dëshirë për të pushuar dhe relaksuar pas një dite të gjatë të lodhshme pune. Kështu që modeli i turizmit të strehimit në shtëpi u hap për t’i shërbyer kësaj nevoje.

Kjo është një zgjidhje e thjeshtë dhe e afërt për pushim dhe relaksim, duke i ndihmuar njerëzit të zhyten në natyrë, me kulturën më të mirë rajonale. Model shtëpie është zgjeruar dhe është i pranishëm kudo. Kështu që Cili është modeli i qëndrimit në shtëpi?? Cilat janë vështirësitë e biznesit në shtëpi? Bashkohuni me ne për të mësuar rreth model shtëpie në postimin më poshtë!

I. Cili është modeli i qëndrimit në shtëpi?

Cili është modeli i qëndrimit në shtëpi?

Cili është modeli i qëndrimit në shtëpi?

Qëndrimi në shtëpi kuptohet si një lloj i ri turizmi, turizmi i përvojës, sepse turistët do të mund të jetojnë në shtëpitë e njerëzve vendas. Ky është një kusht i favorshëm që turistët të eksplorojnë dhe të mësojnë për zakonet dhe jetën kulturore kur udhëtojnë në çdo pjesë të tokës.

Modeli i turizmit në shtëpi Ky është një stil që shumë njerëz e pëlqejnë për shkak të komunitetit të tij, qëndrimit në shtëpi dhe është një kusht për indigjenët që të promovojnë kulturën, njerëzit dhe peizazhet këtu. Homestay u shfaq dhe u bë shpejt një trend turistik në një vend multikulturor si Vietnami me shumë provinca dhe qytete që zhvillojnë turizmin si Sapa, Hanoi, Ha Long, Hue, Moc Chau, Da Nang, .. .

II. 7 modelet unike të biznesit të turizmit për strehim në shtëpi

1. Modeli i biznesit për shtëpi në shtëpi

shtëpi në shtëpi në pemë

Qëndrimi në shtëpi në pemë

Qëndrimi në shtëpi në pemë nuk është shumë i çuditshëm në vendet perëndimore, por në Vietnam, është biznes model shtëpie Kjo është mjaft e vogël. Kemi parë shumë filma të huaj të animuar me shtëpi pemësh lart, ku mund të fshihesh nga prindërit dhe të luash gjatë gjithë ditës, ku miqtë mblidhen për t’u argëtuar, … është ëndrra e shumë fëmijëve. Fëmijët dhe të rriturit nuk janë përjashtim.

Udhëtoni dhe zgjidhni model shtëpie Pemët janë jashtëzakonisht interesante për ata që duan të përjetojnë natyrën e egër, pushtuese. Sigurisht, nuk keni nevojë të shqetësoheni shumë për sigurinë, sepse këto shtëpi janë projektuar në detaje, kanë një ekip profesional ndërtimi për të lokalizuar shtëpinë si dhe për të garantuar siguri dhe komoditet si çdo shtëpi tjetër.

2. Qëndrimi në shtëpi në një fuçi vere

Qëndrimi në shtëpi në një fuçi vere

Qëndrimi në shtëpi në një fuçi vere

“Të marrim hua verë për të rrëfyer” apo të përzihemi në verë? Është romantike nëse ju dhe “dashnorja” juaj i shijoni pushimet së bashku në një hapësirë ​​unike dhe interesante si model shtëpie në një fuçi vere? Wine Valley Homestay është modeli i parë i shtëpive në vendin tonë, i vendosur 2 km nga qendra e Da Lat.

Shtëpitë këtu janë krijuar për të simuluar specialitetin e Da Lat – fuçitë e verës. Kjo shtëpi unike është projektuar për të qenë e vogël dhe e bukur, me shumë kënde të bukura që vizitorët të “kontrollojnë” lirisht mijëra stile. Përveç kësaj, vizitorët mund të përjetojnë një jetë relaksuese, pranë natyrës dhe aktiviteteve në natyrë si zjarri i kampit, peshkimi, …

READ  Địa chỉ mua giấy khám sức khỏe tại Thủ Đức nhanh, uy tín | Educationuk-vietnam.org

3. Qëndrimi në shtëpi në këmbë

Shtëpia e stilit është një nga veprat arkitekturore më unike në kulturën vietnameze, veçanërisht duke u bërë përshtypje turistëve të huaj kur udhëtojnë në Vietnam. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz zgjedhin shtëpi me shtylla biznes model shtëpie. Ky model ndërtohet shpesh në provincat malore veriore të vendit tonë si Moc Chau, Hoa Binh, Mai Chau, Ha Giang,… në tokën e madhe dhe të zbrazët të familjes pritëse. Rreth banesës është një kampus i gjelbër me shumë pemë që vizitorët të shoqërohen me natyrën.

Qëndrimi në shtëpi në këmbë

Qëndrimi në shtëpi në këmbë

Brendësia e banesës në këmbë është gjithashtu plot me pajisje të tilla si motele dhe hotele për t’u shërbyer klientëve. Akomodimet në këmbë shpesh rezervohen nga grupe të mëdha të ftuarish, duke ngrënë dhe duke fjetur së bashku, duke gatuar lirshëm ose duke ngrënë ushqim vendas dhe pritës. Përjetimi i jetës së njerëzve malësorë i ndihmon vizitorët të kuptojnë më mirë kulturën vendase, duke ndihmuar në rritjen e ekonomisë së rajonit.

Nga suksesi i modelit të strehimit në shtëpi në shtyllat, pronarët e shtëpive mund të hapin shtëpi të tjera me këmbë në ambientet e tyre, të kenë më shumë punë dhe të rrisin të ardhurat e tyre.

4. Shtëpi në kopsht në perëndim

Shtëpi në kopsht në Perëndim

Shtëpi në kopsht në Perëndim

Kopshti është tipar i njerëzve në rajonin perëndimor të lumit, pra model shtëpie Kjo i bën shumë vizitorë shumë të emocionuar për të përjetuar. Ky model i materialit ndërtimor ka kosto të ulët dhe është i lehtë për t’u ndërtuar sepse janë të gjitha vila, mure dheu, çati prej kashte, së bashku me dru, bambu, …

Për më tepër, ka një hapësirë ​​kopshti me rreshta pemësh kokosi me hije të gjelbër, pellgje lotusi aromatike ose grupe rambutanësh të kuq të pjekur që janë tipike për lumin West. Jo vetëm kaq, vizitorët mund të përjetojnë edhe aktivitete peshkimi në lumë, ujë peshku, të korrin oriz, të marrin një varkë, …

5. Shtepi sipas arkitektures antike

Shtepi sipas arkitektures antike

Shtepi sipas arkitektures antike

Shumë turistë janë të mërzitur me hotelet me 5 yje, shërbimet luksoze, duan të gjejnë diçka nostalgjike dhe të qetë, atëherë një shtëpi me arkitekturë antike është një zgjedhje e përsosur.

Arkitektura e lashtë me pemë banja, puse dhe oborre të përbashkëta është mjaft e vështirë, por shtëpitë prej druri, dyshemetë prej dheu, çatitë me kashtë, çatitë me tjegulla dhe verandat e gjera gjenden ende në shumë vende. Edhe pse të lashta dhe të thjeshta, këto banesa simulojnë shtëpi tradicionale duke përdorur dru të fortë, kështu që kostoja është mjaft e lartë.

6. Enë për qëndrim në shtëpi

Kontejner për qëndrim në shtëpi

Kontejner për qëndrim në shtëpi

Kontejneri i shtëpisë është i ri dhe kompakt nga jashtë, por brenda është shumë i gjerë dhe komod, duke i bërë shumë të rinj kureshtarë dhe të tërhequr pas tij. Model shtëpie Ky apartament ka nje shumellojshmeri apartamentesh me cdo zone qe sherben nevoja te ndryshme te miqve si apartamente te vogla per 2 persona, apartamente te mesme per familje te vogla me 4 persona dhe apartamente te medha per grupe 6-8 persona me siperfaqe nga 13-25m2. i prishur për zgjedhje.

III. Cilat janë karakteristikat që përbëjnë modelin e shtëpive?

1. Turistët kanë mundësinë të shkëmbejnë dhe të mësojnë për kulturën vendase

Homestay është një formë turizmi e bazuar në komunitetin lokal, ku turistët hanë, flenë, jetojnë dhe zhyten në jetën e banorëve vendas. Përveç kësaj, nëse udhëtoni në ditë me festivale lokale, është mirë të merrni pjesë, të integroheni drejtpërdrejt dhe të ndjeni kulturën këtu, jo vetëm të vizitoni ndonjë gjë.

READ  Soạn bài Thương vợ | Soạn văn 11 hay nhất | Educationuk-vietnam.org

falë modeli i turizmit të strehimit në shtëpi Njerëzit këtu mund të kombinohen gjithashtu me aktivitete biznesi si ofrimi i produkteve dhe shërbimeve për turistët si akomodimi, ushqimi ose guidat turistike,… Ndonjëherë guidat turistike Profesionistët ose që çojnë në shumë vende nuk janë domosdoshmërisht aq tërheqës sa njerëzit vendas këtu. Ka histori të jetës së përditshme, të frymëzuara nga sytë e njerëzve këtu, ato përzihen me natyrën e këtushme, dhe ka shumë pika të veçanta, peizazhe të bukura, të çuditshme dhe të paprishura që jo të gjithë i njohin.

2. Njihuni me shumë miq të rinj dhe përmirësoni aftësitë tuaja në gjuhë të huaj

Homestay është një urë lidhëse midis turistëve dhe njerëzve indigjenë këtu, sepse turistët jetojnë me njerëzit indigjenë, mësojnë për kulturën këtu. Nga atje, njerëzit indigjenë mund të përmirësojnë aftësitë e tyre gjuhësore. Ju mund të shihni për shembull se banorët vendas në Sapa mund të komunikojnë rrjedhshëm në anglisht me të huajt.

3. Pozicioni i veçantë formues

Shumica e shtëpive ndërtohen dhe zhvillohen në zona të banuara me kultura të larmishme dhe të pasura, me karakteristika lokale apo toka të pazhvilluara, pa kushte të mjaftueshme si shkallë dhe planifikim. , infrastrukturë, … për të ndërtuar motele, restorante, hotele, … për të shërbyer nevojat e turistëve.

4. Shkalla e biznesit të vogël dhe çmimi i lirë

për të model biznesi i turizmit në shtëpiShumë familje duhet të rinovojnë shtëpinë e tyre për të përmbushur kërkesat e nevojshme për mysafirët, dhe më pas duhet të aplikojnë për një licencë biznesi lokal për të qenë në gjendje të mirëpresin mysafirët. Prandaj edhe ky model biznesi është mjaft i vogël, vetëm 10-30 të ftuar, me një çmim të lirë prej vetëm 50-100 mijë VND/person/natë.

5. Servis i vëmendshëm, i kompletuar

Mos e keqvlerësoni këtë model për shkak të madhësisë së tij të vogël dhe çmimit të lirë, të gjitha shërbimet janë mjaft të kompletuara dhe të vëmendshme për t’iu shërbyer nevojave të mysafirëve si ngrënie, relaksim dhe rehati.

IV. Cilat janë sfidat në biznesin e shtëpive?

Model shtëpie

Model shtëpie

1. Tregu i shtëpive ka filluar të ngopet

Homestay është bërë një mani, një trend në rritje dhe në rritje të shpejtë vitet e fundit. Homestay nuk është më në zonat malore, ku ka pak njerëz, por është edhe në qytetet e zhvilluara turistike. Njëkohësisht ky model ka përmasa të mëdha dhe është investuar në mobilie të bukura, pra është jashtëzakonisht konkurrues në tregun turistik.

Natyrisht, me një numër të madh shtëpish që po shfaqen, tregu është shumë konkurrues modeli i turizmit të strehimit në shtëpi është bërë normale, jo më e veçantë, kështu që numri i qiramarrësve nuk është më i lartë, ky treg është ngopur gradualisht.

Kjo është arsyeja pse shumë shtëpi në shtëpi kanë çmime të ulëta qiraje, madje edhe mungesë të zgjatur të mysafirëve dhe dhomave. Përqendrimi i shumë shtëpive në një zonë të vogël është një pengesë e zakonshme për shumë investitorë biznesi.

READ  Chuyên viên chính là gì? | Educationuk-vietnam.org

2. Shumë investitorë kanë vështirësi në ngritjen e kapitalit

Shumë investitorë tani shpesh marrin me qira shtëpi, pastaj i rinovojnë për t’i bërë ato të bukura për qiramarrësit. Prandaj, ka rreziqe për këtë formë investimi si kapitali i ulët investues, rinovimi i cilësisë së dobët, konkurrueshmëria e ulët, shpenzimet për qira dhe jetesë janë pothuajse të gjitha fitime, numri i klientëve nuk është i mjaftueshëm, stabil, normë e ulët kthimi,… kështu që investitorët kanë nevojë për një sasi të madhe kapitali për t’u zhvilluar.

3. Gjithmonë keni nevojë për diçka të re

Në një treg shumë konkurrues, klientët janë gjithnjë e më shumë kërkues, të mundimshëm, gjithmonë kanë nevojë për gjëra të reja për t’i tërhequr ata. Prandaj, pronarët e shtëpive duhet të rinovojnë gjithmonë shtëpitë e tyre për të qenë konkurrues me palët e tjera. Nëse nuk keni shumë kapital të madh për të ndryshuar vazhdimisht sipas nevojave dhe shijeve të klientëve, e keni të vështirë të qëndroni.

4. “Të bësh gjithçka vetëm”

Në fazat e para të ndërtimit të këtij modeli, shumë njerëz zgjedhin të përqafojnë punën, bëjnë të gjitha hapat për të kursyer kostot, por kjo është shumë e lodhshme dhe ju dekurajon më lehtë. Prandaj, gjeni dikë me të cilin të punoni, të ndajë punën me ju. Edhe nëse shitjet fillestare janë të ulëta, pranojeni dhe përmirësoni gradualisht.

5. Sfida e shkallës së ndërtimit

Ndoshta me shtëpinë origjinale, ju mund të bëni lehtësisht një investim personal me një normë të ulët kthimi dhe rrezik të ulët. Por nëse doni të shkoni shumë dhe të zhvilloheni më gjerësisht, investimi për shkallë, optimizimi i fitimeve është diçka që duhet të keni parasysh për të zgjeruar zinxhirin tuaj të banimit në shtëpi dhe për të fituar fitime më të mëdha.

Kur zgjerohet, do të ketë presion të shtuar, duhet të menaxhoni shtëpitë në më shumë vende, më shumë personel, më shumë dokumente për t’u marrë me të, duhet të krijoni marrëdhënie me autoritetet lokale,… Këto do të bëhen sfida. një gabim i vogël mund të bëhet një domino e thyer e shumë gjërave më vonë. Prandaj, ju duhet të keni një vizion afatgjatë, të rinovoni vazhdimisht dhe të përsosni fazën e menaxhimit.

6. Ka ngecur në “aureolën” e modelit të shtëpive

Shumë investitorë të papërvojë e shohin maninë e strehimit në shtëpi dhe tërhiqen dhe tërhiqen nga kjo atmosferë. Mentaliteti iluziv, plani i biznesit jo i përgatitur mirë, por ndjekja e turmës do të dështojë lehtësisht. Prandaj, jini të mençur kur ndiqni këtë betejë të ashpër, konkurruese dhe sfiduese. Përgatituni me kujdes për planet dhe situatat e papritura që mund të ndodhin përpara se të hapni modelin e banesës.

V. Përfundim

Më sipër është informacioni që kemi mësuar dhe do të dëshironim t’ju ofrojmë modeli i turizmit të strehimit në shtëpi. Që të dini më shumë rreth Cili është modeli i qëndrimit në shtëpi?? Strehim në shtëpi model biznesi Cilat janë vështirësitë? Ne besojmë se model shtëpie është një lloj që ia vlen të investohet, por mos harroni të jeni shumë të kujdesshëm dhe të zgjuar në zgjedhjen tuaj dhe ta ndiqni atë deri në fund për të arritur sukses. Shpresojmë me informacion rreth model shtëpie do t’ju ndihmojë të fitoni më shumë njohuri dhe përvojë përpara se të vendosni të investoni. Paç fat!

Bài viết cùng chủ đề: