2 lượt xem

Nhà Thơ Thanh Tịnh Cùng Những Bài Thơ Đặc Sắc Nhất | Educationuk-vietnam.org

Paqësore i njohur jo vetëm si poet, por edhe si dramaturg dhe gazetar i shquar. Konsiderohet si krijuesi i “stilit të të folurit”, pionier në shkrimin e “pasazheve të shkurtra” dhe shkrimtar me shumë anekdota letrare. Me penën e tij të talentuar dhe krijuese, poezitë e tij pëlqehen dhe admirohen nga shumë të rinj. Për përkushtimin e pandërprerë në punën e tij, ai ka fituar shumë çmime prestigjioze në letërsi dhe art

Sot le t’i ndjejmë poezitë e tij me uct.edu.vn!

përmbajtja

– Emri i vërtetë Thanh Tinh është Tran Van Ninh, i lindur më 12 dhjetor 1911 në Hue. Vdiq më 17 korrik 1988 në Hanoi, varri ndodhet aktualisht në malin Thien Thai në perëndim të qytetit Hue. Anëtar i Partisë Komuniste të Vietnamit. Anëtar themelues i Shoqatës së Shkrimtarëve të Vietnamit (1957).

– Poeti Thanh Tinh ka qenë student në shkollën Penle Ranh (shkollë konvencionale), në Hue, duke punuar si udhërrëfyes turistik, duke dhënë mësim, duke matur tokën, me poezi të shtypura në poetët vietnamezë, botuar në 1942. Pas kryengritjes së përgjithshme të gushtit (1945). ), Sekretari i Përgjithshëm i Shoqatës Kulturore Qendrore Kombëtare Shpëtimi iu bashkua ushtrisë në krye të trupës së Fitores së Ushtrisë. Kur lindi revista e Arteve Ushtarake, ai ishte Zëvendës President dhe më pas Kryetar.

-Më vonë e ndërpreu punën si drejtues dhe u specializua në kompozim. Ai ishte anëtar i Komitetit Ekzekutiv të Shoqatës së Shkrimtarëve të Vietnamit (kurset I, II), anëtar i Unionit të Letërsisë dhe Arteve të Vietnamit. Grada e kolonelit të Ushtrisë Popullore të Vietnamit para daljes në pension.

– Krahas poezisë, punon edhe me këngë popullore, drama, shkruan gazeta; konsiderohet krijuesi i “ritmit të të folurit”, prijësi në shkrimin e “pasazheve të shkurtra” dhe shkrimtar me shumë anekdota letrare.

– Vepra e botuar: Duke kërkuar dru agar (tregim i shkurtër, 1943); Vendlindja (tregim, 1941); Motër dhe vëlla (tregim i shkurtër, 1942); Xuan dhe Sinh (tregim i shkurtër, 1944); Urrej fushën e betejës (poezi, 1937); Djersë (këngë e vetme, 1954); Poezia (poezi, 1973); Ecja në mes të stinës së lotusit (tregim me poezi, 1980); Thanh Tinh Jeta dhe Letërsia (1996).

– Ai mori çmimin e Shoqatës së Arteve të Vietnamit (1951-1952) për këngët e tij të shkëlqyera solo.

Thanh Tinh është një poet i famshëm i vendit i dashur nga shumë lexues. Ai u quajt “Polapsi magjik” kur ishte i zoti në shumë fusha të artit. Poezitë e tij tërheqin gjithmonë lexuesit nga romanca lirike. Le të eksplorojmë dhe ndjejmë së bashku poezitë e tij!

Pasdite në barin e ri të vjeshtës,
Hëna është e zbehtë dhe dielli përgjall gjethet e verdha.
Një liqen i thellë i mbushur me mijëra lot,
Lëku i çuditshëm në mal është shumë i vetmuar.
Këmbët e resë hapen gjerësisht në pritje,
Zogjtë mbështeten në krahët e erës për të bërë poezi të rimuara.
Një ose dy yje lulëzojnë gradualisht,
Ditët kalojnë qetësisht natën kohët e fundit.
Era largon aromën e pemës,
Nata është e gjerë, plot re dhe plot hënë.

Fqinji im është i bukur dhe i kripur,
Buzët rozë kanë gjithmonë një buzëqeshje me lule
Kur ajo më takoi nëpër rrugicë, ajo ishte
cicëroj: “Të lutem kthehu në shtëpi.”

Në anë të rrugës këputa petale dardhe
Papritur takova motrën time duke mbajtur oriz.
Në oriz ajo më ftoi të vija në:
Kjo shportë me libra, kjo shportë… dardha.

READ  Hoàn cảnh ra đời của bài thơ Tức cảnh Pác Pó | Educationuk-vietnam.org

E dua zërin tënd
Zëri i qartë, i pafajshëm, vajtues.
Duke palosur librin, u ula duke ëndërruar kot
I trembur kazani u thirr natën.

Një ditë shkrova një letër dashurie
Lamtumirë, motra ime në kryeqytetin perandorak.
Me faqet rozë ajo erdhi për të thënë:
Mund të them vetëm: “Të dua”.

…Shko në shtëpi, etiketa është ende e re
Pak metra larg fytyrës së saj.
Të zgjohesh në shtëpi, të këndosh me zë të ulët
Me butësi mund të këndosh… ninullë.

Të moshuarit këtu janë miq të vjetër
Mbani duart dhe flisni mirupafshim
Tridhjetë vjet janë një kohë e gjatë, apo jo?
Por mendoj se ka vetëm disa ditë diferencë

Rrjedha e kujtimeve rrjedh mbrapa dhe mbrapa
Të përziera gëzimi dhe trishtimi të endura të çrregullta
Gjithashtu harrova të qaj së pari ose të qeshësh së pari
Vetëm mbani mend anën e diellit të artë

Historia e gjatë nuk ka përfunduar papritmas duke u ulur ende
Dini si të thoni se si të shpëtoni nga dhimbja
Flokët e argjendtë befasuan dy balluke
E turpshme si takimi i parë

Djersa derdhej në fushë
Orizi rritet në të njëjtën dritë si kodrat dhe malet
Djersa derdhej në kopsht
Mëndafshi i mirë i gjetheve të manit jeshil
Djersa derdhej në lagunë
Peshqit notojnë poshtë, perimet janë sipër
Djersi poshtë, pemët rriten
Hani mirë dhe fitoni, njerëzit janë të pasur.

(Djersa derdhet poshtë luleve
Blloko dorën e djalit amerikan, shtyje kokën e djalit perëndimor
Që punon shumë për të lëruar
Më shumë orë pune, më pak ditë pune.)

E turpëruar si një vajzë fshati që sapo shkoi në Kinh
Si një zemër e re plot dashuri,
E hutuar, ajo shikoi në heshtje
Mijëra ngjyra të çuditshme dhe të bukura.

Ajo krahasoi lartësinë dhe thellësinë e saj,
E një vendi të begatë me ara me pagur
Ashtu si skena shumëngjyrëshe me të cilën ajo krahasohet
Ngjyra e fushave të orizit është e pjekur dhe pellgu është plot.

Pranë liqenit në ujin që buron
Vajzat nervoze ndalojnë dhe ulen,
Argëtohuni duke vizatuar së bashku dhe bëni një konkurs për ndarjen e flokëve
Numëroni konfetë për të sharmuar mbretëreshën.

Pa e ditur edhe asaj i është thyer zemra
Zgjatni dorën dhe kthejeni butësisht mëndafshin e pranverës
Ditë me re, ditë me mjegull
E trishtuar për linjën e nënshtruar motrës së saj të vogël.

Unë
Pastaj një ditë, nëse kthehej, babai i tij e pyeti:
Ku është mami? di cfare te thuash?
Më thuaj: dukem i lodhur
Nëna u nda nga jeta pas disa muajsh dhimbjeje.

II
Nëse pyet pse është shtëpia bosh?
Më këshilloni të përgjigjem?
Unë heshta, vetëm temjan dhe tym.
Dhe në shtrat veshin vetëm disqe vaji!

III
Po të pyesësh palën e pjeshkës përballë rrugicës
Pse ka vetëm një rrënjë të pjerrët?
Do të tregoj një pemë të vogël pjeshke
Pranë pishës, pastaj u ndal.

IV
Sa për varrin e nënës, nëse doni ta dini,
Në cilën rrugë të shkosh, po të them?
I tregova në heshtje qiellin blu
Dhe në qiell, vetëm bari është larg!

– E dashura ime, rrotulloje butësisht perden e mëndafshtë
Mundohuni të gjeni këmbën e resë së turbullt të tymit
Ka një hije dashurie për mijëra milje
Kali rozë derdh pluhur në ëndrrën e largët

– Duke parë qiellin dhe retë nga larg
Motër, shoh një shelg të trishtuar.

– Në pyll, të lutem shiko në heshtje,
A keni zbritur në kalë?
Mendova se po thërriste
Kali mbi kalë rënkoi fort.

– Pranë pyllit era tund pemët,
Motër, dallëndyshet e mia të humbura thërrasin vesë.

– Emri i motrës që mbolli në erën e pasdites,
Je ti, zëri im po më thërret?
Në lumin e qetë shikon letrën?
A është i dashuri juaj?

READ  [Tuyển tập] những bài thơ hay về tình bạn | Educationuk-vietnam.org

– Valët e pasdites luajnë me varkën e orkideve,
Motër, ylli thërret mijëra pranë lumit…
Oh jo! Në qiellin lindor
Kali i të cilit ende bredh larg

– Hej, hesht, hesht
A është kali im rozë?
Me butësi do ta ul perden,
Ajo kishte frikë në mjegullën e kalit të fundosur.

– Kali rozë ka ardhur në shalë,
Motra, mbi kalë, shala… ishte bosh.

Valët e mëndafshit e sjellin varkën në portin e ëndrrave,
Qielli u largua nga mysafirët e pafuqishëm.
Varkat që lëvizin me dashuri, duke u kthyer dhe drejtuar,
Mysafirët që presin larg një bregu.

I lodhur nga varkat që rrjedhin pafund
Lëreni diellin të mbledhë shkop mëndafshi pranë zemrës suaj.
Të ftuarit u kthyen në heshtje për të parë në qorrsokak
Keqardhje si era në qiell?

Varka noton pa shtrat, pa jehonë,
Jeta është e njohur për lumin, më pak e çuditshme.
Por një pasdite, anija u ndal papritur
Në breg të lumit të bardhë, era fryn.

Klientët vizitojnë por zemrat e tyre nuk vijnë
Mbreti i trishtuar në ujin e lumit kumbonte.
Pasdite dërgimi i thirrjes së Ciganit
Mysafirët kthehen në lumë të qetë duke vozitur.

Malet dhe lumenjtë shtrihen në male dhe lumenj
A fluturon lejleku drejt e në fushë?
Disa njerëz thonë se Hue është shumë, shumë larg
Por vendlindja ime Hue është në zemër.

Njëmbëdhjetë vjet që solla Hue me mua
Kalim i lartë, dielli fik hijen
Zëri i çatisë shtyn retë dhe malet
Njeriu i lezetshëm i lumit Parfum shfleton majën e kalimit

Takova shumë njerëz nga larg nga Hue
Dritat e natës vonë qëndrojnë ndezur dhe çmenden
Hape rrugën e çlirimit në atdhe
Ndërtimi në të gjithë malet dhe lumenjtë, hija e lagjes

Sa njerëz Hue nuk kthehen?
Dërgimi i gurëve përgjatë pyllit për të kopjuar fitoret
Aty janë varret e dëshmorëve që ngrenë tokën.
Duke lundruar për të thyer Tam Giang, era fryn kafazin.

I ngarkuar me qindra vjet hije të kalasë së lashtë
Sa herë gjaku i kuq ka lyer bakër jeshil?
Flamuri yll atë ditë ishte i trishtuar dhe i ndaluar
Lumi trazon dhe malet po kthehen

Sa është mbledhur, mbledhur përmes
Hue më mungon thellësisht larg
Sa herë që feniksi lulëzon, vibron në të kuqe
Sa më shumë ta nxisni supën, aq më shumë tingëllon pula.

Zonjë, çfarë mund të gjej
Hije aksidentalisht në goditjet e mjellmës.
Ose fjalë të tepërta me zë të thellë
Për të harruar nostalgjinë e një dite më parë

Zonja ime! Mezi pres të të gjej
Pamja e palodhur në figurën magjike.
Për të më mashtruar me bukurinë time misterioze
Por atë ditë zemra ime ishte mpirë

Zonja ime! ngjyra te bukura,
Ku e gjen bukurinë e luleve;
Pamja rudimentare e ngjyrave të theksuara
Por ne duam të jemi të parëndësishëm dhe pa shije.

E keqja e vërtetë! Hej zonjë! Unë jam i keq!
Sepse më pëlqen aq shumë sa i mungon bukuria pranverore
Dhe gjithmonë i zbeh ngjyrat hyjnore
Por shumë minuta ne harrojmë qiellin dhe tokën.

Sepse, vajzë, dua të gënjej
Një pjesë e dashurisë sime të dashur.
Por ku është njolla e tavanit?
Tiparet e zakonshme konvergojnë, por mezi presin ngushëllimin.

Proteina në shkollën e Jiang Shui,
Udhëtarët i duan udhëtarët.
Dashuri dhe urrejtje,
Toka më pa tokë.
(Poezi e vjetër)

Çfarë ka më keq se pasditja e vonë,
Unë nuk e shoh hijen e të dashurit tim.
Duke ëndërruar, pres që ushtria e dashurisë të thërrasë,
I frustruar nga zhurma e kriketave që cicërijnë.

Cricket cicëronin në horizont,
Të dua, të thirra por fjala nuk shkoi.
Cila anë po pret?
Por muajin e kaluar ai nuk u kthye.

READ  Phân Tích Bài Thơ "Nhàn" Của Nguyễn Bỉnh Khiêm | Educationuk-vietnam.org

Shiu i muajit të kaluar në të gjithë fshatin,
Unë nuk i përballoj ngarkesat e rënda.
Më çoni në bankën e të akuzuarve të tërhiqem,
Më dhemb të shikoj velat.

Velat e bardha fshijnë mijëra,
Dridhet kur është i pranishëm kur fshihet në mjegull.
Varka ime ndjek ujërat e lumit Parfum,
I humbur në barin e egër të plepit, jam kthyer.

Unë kthehem në errësirën e natës,
Shpërndarë në të dy anët e dritës.
Në fund të lagjes, dëgjova burrin tim duke u tallur me gruan e tij,
Shtëpia ime është krejt e vetme.

Unë lëviz vetëm makinat,
Era fryn nga dera, ai ëndërron kthimin e tij.
Jashtë në verandë, binte shi i madh,
I trishtuar të përqafoj jastëkun e ftohtë, vura faqet rozë.

Dhe pastaj kaloi ajo natë, kaloi një natë tjetër,
Sa netë të qeta atë natë.
Në pragun e hënës vesa bie e ftohtë,
Vazhdoni të më kujtoni ose jam larg shtëpisë…

Gjeni gjurmët e luleve të lashta në mes të fushës.
Ana ime mori vetëm oriz plot pambuk.
Mëndafshi i qiellit është i varur dhe i përkulur
Eja bashkohu me marrëdhënien time të paracaktuar me… mbretërinë e asgjëje!

Shkolla e fshatit tim është ngjitur me shtëpinë e përbashkët
Një shkollë e bukur me tre klasë
Para shkollës ka disa pemë të mëdha pjeshke
Shpesh më pushton me ndjenja.

Pjesa e përparme e shkollës sime ka pamje nga lumi
Dhe pjesa e pasme shikon në fushë
Në atë anë, mësuesi im kërkonte shpesh udhëzime
I vura krahët: Po Lindja.

Mësuesi im është i shkurtër dhe i gjatë
Sy të shkëlqyeshëm me faqe pjeshke
Flokë kaçurrela, mjekër pak me majë
E qeshura shpesh përzihet me mallin.

Pas tre vjetësh në shkollën e fshatit
Ndjej se zemra ime është hapur
Unë njoh lopë: ripërtypës
Dhe besoni se qielli dhe toka janë të gjera.

E lashë shkollën këtë vit
Të kujtosh zemrën time është e rëndë
Ditë të trishtuara dhe të zymta vjeshte
Pas digës kumbonin daullet e shkollës.

Ejani në mëngjes me diell
Duke u larë në pyllin që dridhej nën vesën e mëngjesit.
Pastaj në mes të mijëra pemëve, ujëvarat po bien
Disa vajza po notojnë lakuriq.

Zonjat duke kërkuar ar në ujëvarë
Në mes të elefantëve që vrumbullojnë, erës ulëritës dhe tigrave që përgjojnë larg
Dhe midis mijëra shpirtrave, pylli i madh
Tufë pitonësh që kërkojnë pre në ujin e argjendtë.

Uji tund akullin, është si një tradhtar i dehur
Duke ju gjuajtur në buzë të gurit ranor të gjelbër,
Pastaj përkuluni dhe tërhiqni malet përreth
Gjaku i spërkatur e holloi të kuqen e thellë!

Ndërkohë fronet e arta shkëlqejnë
Katër drejtimet e qiellit janë rrezatuese me shkëlqim metalik
Festa e natës në pallatin e temjanit
Mijëra gra të reja plot me ar të ndritshëm…

Ose një grua e re që mban një fëmijë në shpinë të rëndë
Duke rrahur rërën e artë pranë malit të thepisur
Duke parë arin që notonte, ajo e ndoqi me gëzim
Rastësisht ra, fëmija ra, rryma ishte e drejtë.

Ajo u panik dhe ndoqi arin pas kafshës së egër
Pastaj këmba e verdhë qëndron, vorbulla nuk lëviz
Duke u përkulur për ta marrë, ajo papritmas ra: biri im!
Uji e çon nënën bashkë me fëmijën, ujëvara rrjedh.

Ndërkohë fronet e arta shkëlqejnë.
Katër drejtimet janë rrezatuese me dritë të artë.
Festa e natës në tempullin e temjanit
Mijëra të reja plot flori të ndritshëm…

Më lart, uct.edu.vn ju ka kushtuar një përmbledhje me poezi të famshme të poetit Thanh Tinh. Këto poezi hyjnë gjithmonë thellë në shpirtin e lexuesit. Me kuptimet dhe emocionet e pasura, shumë nga poezitë e tij janë muzikuar dhe janë dashur e vlerësuar nga shumë të rinj. Na ndiqni që të mund të përditësoni më shumë artikuj të veçantë! Dashuri !

Bài viết cùng chủ đề: