3 lượt xem

Những Bài Thơ Ngày Tết Ý Nghĩa Rất Hay, Buồn & Tâm Trạng Nhất | Educationuk-vietnam.org

Pastaj një ditë u zgjova, hapa sytë, qielli ishte tashmë blu në sytë tanë të lodhur për shumë ditë, dëgjova diku në majë të pemës së vjetër të arekës cicërimat e harabela që thërrisnin tufën, lulet me tre mbjellje kanë lulëzoi me shumë ngjyra.. Disa pemë kajsi nuk janë më të zhveshura me degë dhe gjethe me shi, por kanë shkëlqyer me një ngjyrë të verdhë të shkëlqyeshme me diellin e mëngjesit, era duke përkëdhelur orkide. Në bazën e një peme të madhe kumbulle, një zjarr i madh po pret për një tenxhere me banh chung të gjelbër në ditën e Vitit të Ri. Gardhe, luledielli të egër në lulëzim, rreshta hibiskusi të kuq të bukur, rododendrone, fiq që mbijnë sytha, njerëz dhe shoferë që nxitojnë buzë rrugës… Pranvera vjen! Pranverë e butë, pranverë ëndërrimtare, pranverë kaq e bukur! (Pranverë? Përshëndetje!)

Së shpejti do të vijë pranvera dhe sot, pas poezive dhe poezive të bukura dhe të famshme të Vitit të Ri, ju ftojmë t’i hidhni një sy dhe të shijoni poezitë dhe humorin e trishtë dhe të bukur të Vitit të Ri. Kjo tufë poezish të trishta për Vitin e Ri u kushtohet atyre që janë larg nga shtëpia në natën e Vitit të Ri, të cilët nuk lejohen të kalojnë kohë me familjen dhe miqtë. Shpresoj që të gjithë të simpatizojnë këto poezi të trishta Tet të mbushura me humor dhe emocione. Ju uroj të kaloni momente të bukura me poezi të trishta në festën e Tet!

por-bai-tho-ngay-tet-hay-va-buon-nhat

1, natën e Vitit të Ri

Edhe një vit pa njeri
Nata e Vitit të Ri nuk është ende e mirë
Gëzuar pranverën në atë drejtim
Duke pritur Vitin e Ri të trishtë në këtë vend
Duke derdhur verë, ju ftoj në shije të hidhur
Ngrini një gotë me top me erë pikante
Poshtë përroit, varka shkon përgjithmonë
Skela e vjetër duket e lodhur
(TTly)

2, Viti i Ri i trishtë

Pranvera vjen sërish për të zbrazur zemrën e dikujt
Larg motrës time të dashur
Lundrues në jetën e argjendtë të natës së mjegullt
Zemra melankolike ndjek të keqen e hidhur

Dallgët që përplasin shpirtrat e rëndë
Jeta e mallkuar është vetëm e heshtur
I dashur, pse je kaq i hidhur
Luani me hapa në fshat i mungon ritmi

Era e lindjes m’i ndali këmbët me kohë
Nata e Vitit të Ri e bën të dhimbshme për një linjë më shumë
Trupi duket sikur është i rraskapitur dhe duke ecur me nxitim
Jeta e valëve karmike që nxitojnë dhe tërbohen

Pranvera, e cila tha se qielli sapo ndryshoi rrobat
Sytë e mi janë mbushur me trishtim dhe ankthe gjatë gjithë natës
Vaj vaji për fatin e penduar
Myshku i hidhur mbulon të gjitha ngjyrat e mia

Rrugët janë plot me njerëz për të pritur Tetin
Sa për mua, shpirti im vdes në heshtje në zemrën time
Qepallat e lagura me lotë të heshtur
Mos më kërkoni më nëse shkoni në pushime në Tet…
(Hong Duong)

3, Miss Pranvera Atdheu

Oh pranverë! Vendi i të mërguarve
Të tjerët duhet të presin që të vijë pranvera
Mungon pranvera, më dhemb zemra
Dashuria pranverore që guxon të neglizhojë
Kujtoni ditën e pranverës në shtëpi
Zogjtë këndojnë, dallëndyshet fluturojnë
Këndimi i lumtur i fëmijëve
Fishekzjarrë për të festuar Tet nga larg fshatit
Banh chung dhe banh tet gati
Reçeli i xhenxhefilit dhe reçeli i kungujve përhapen kudo
Të afërm dhe miq nga larg
Vizitë për të uruar Tet për të shprehur dashurinë e thellë
Që pranvera e vjetër zbehet
Mbreti i trishtuar i nostalgjisë së vyshkur
Kjo pranverë është kudo
Mirëpritni pranverën e re pa u zbehur
(Phuong Minh Nguyet)

READ  Lời Mẹ Dặn – Thi phẩm mang ý nghĩa sâu sắc của nhà thơ Phùng Quán | Educationuk-vietnam.org

4, Poezi e varur nën pemën e kumbullës së artë

Pranvera po vjen në jetën time
Ose Pranvera është gati të kthehet në tokën e parajsës
Pa lule të freskëta, pa lule të ngordhura, pa lule dashurie
Jo krisur, thjesht ngrini një gotë dritë

Pranvera luhatet ose dashuria ime pranverore bie
Por zemrës së trishtuar i mungon hija e së shkuarës
Kjo pasdite është një pasdite e fundit të sezonit
Shpirti binjak nuk kthehet për të festuar Pranverën, apo jo?

Lahuta pranverore tingëllon si dikush duke pëshpëritur
Vesa gradualisht ftohet vetëm sonte
Tridhjetë tashmë… tridhjetë të vdekur të dehur
E përqafoj me ankth dashurinë e ftohtë të vetmuar

Ende nuk ka ardhur pranvera, bora është mbuluar me të bardha
Krahët e dallëndyshes janë ende të hutuar për të mirëpritur Pranverën
Poezia e Vitit të Ri shtrydh kumbullin e verdhë
Duke pritur për një shpirt binjak për të mbjellë një poezi bye bye

Një atdhe i largët, zemra e përlotur udhëtarësh
Pranvera Golden Mai Mai është e trishtuar dhe e vetmuar!
(Phan Cat Linh)

5, Hani Vitin e Ri

Ky Phen feston Tet me gëzim
Bari i egër përfundon duke uruar poetin
Pantallonat janë të pluhurosura dhe të mprehta
Poezi si vera që japin miq të mirë

Copë oriz dhe rroba
Edhe pse letërsia është unike, ajo është e shkëlqyer në poezi
Petët marrin gjithë kohën
Ku ka mbetur kuptimi për të shkruar poezi për të uruar Tet?

Shpirti heroik i turpshëm Trai-Land-Vietnam
Poeti i turpshëm Ben-Song-May

Një ditë me diell pa alkool quhet e dehur
Nuk ke më kur ngre një gotë për të zbrazur filxhanin
Dhoma e merimangave është plot me kornizën e derës
Bari lulëzon për të pritur Tetin në oborr
Epo, le të festojmë pranverën
Varkat për në skelin e vjetër mblidhen për argëtim
A ka ndonjë vend që është përgjithmonë në siklet…
(Tran Dai)

Dëgjojeni në heshtje duke uruar njëri-tjetrin:
I urojmë njëri-tjetrit njëqind vjet flokë gri.
Këtë herë ai vendosi të shkojë në tregtimin e llaçit
Sa njerëz në botë godasin arrë betel?

Dëgjoje me qetësi të uroj të pasur:
Ku shkojnë qindra, mijëra, mijëra ngatërresa?
Phen, pula duhet të hajë argjend
Bie bakri, bie bakri, kavanozi duhet urë.

Jini të qetë dhe dëgjoni duke uruar:
Fëmija bleu shiritin; blerësi zyrtar.
Këtë herë ai vendosi të shkojë për të tregtuar cadra,
Edhe shitja dhe bërtitja janë gjithashtu të shtrenjta.

Hesht dhe dëgjoje të uroj:
I lindur në vitin e lindjes shtatë është katror dhe i rrumbullakët.
Rrugët janë të ngushta, njerëzit janë të mbushur me njerëz
Duke mbajtur njëri-tjetrin mbi të në të rinj.

Duke imituar dikë, ju uroj disa fjalë
Te uroj gjithe te mirat ne jete
Mbretër, oficerë, oficerë, vartës, njerëz të të gjitha vendeve
Si të jesh njeri.
(Xu Xuong)

Dyshemeja e kujt është e mbushur me tym temjan?
Kush është fishekzjarrë rozë e flaunting
Lundrues me flokë të ngatërruar
Në pasditen e Vitit të Ri të tridhjetë, kujt nuk i mungon shtëpia?
Vendi im është plot flutura dhe lule
Mëndafshi i bukur me gjethe fildishi
Shi i lehtë, diell i qartë
Sa poetike! I gjithë vendi im është poetik!
Festivali i pranverës me flamuj të erës dhe bishtit
Shumë larg në turmë duke marrë daulle dhe duke vozitur

Kjo tokë i njeh vetmitë
Mos harroni të doni këtë mëngjes, vetëm nesër pasdite
Pranvera vjen pa lule të freskëta
Ka gjashtë muaj me diell pa shi
Keni pasur një Tet të trishtuar këtu?
Birrë, konfeti dhe pjepër
Tre ditët e Tetit janë kaq të nxehta
Pyesni se çfarë shije ka?
Vrulli ka sjellë numrin e lindjeve
Kur do të mund të kthehem në vendlindjen time?
Pranvera e kujtimeve dhe dashurisë
Oh Zoti im! Mijëra milje larg!
Është tashmë tridhjetë pasdite
Shtëpia ime, vetëm unë jam larg shtëpisë
Unë jam ende larg
Të hash Tet është vërtet mosmirënjohëse.
(Nguyen Binh)

READ  Thơ tình duyên dang dở viết bằng nước mắt của kẻ si tình | Educationuk-vietnam.org

8, Viti i Ri i vendlindjes

Sa vite është kjo pranverë?
Jam larg atdheut tim të dashur
Aty e thërrisja qytetin tim të lindjes
Është kaq larg tani, mijëra milje e milje larg

Tet me vjen perseri ne zemer
Dëshironi të bërtisni sepse nostalgjia rritet
Pamja përreth këtu është shumë e trishtuar
Kam mall për pak pranverë të re

Në vendlindjen tonë po lulëzojnë bari i gjelbër dhe pemët
Lulet e zëna mirëpresin pranverën
Dallëndyshet fluturojnë duke cicëruar mbi mijëra
Dhe dielli i ngrohtë mirëpret ardhjen e pranverës

Fëmijët garojnë me njëri-tjetrin, por ngacmojnë
Këmisha e nënës prej pëlhure ende mban erë
Tregojuni miqve të mi të dashur
-Rrobat e mia të reja, këtë vit, oh sa bukur

Zarfi i kuq i ndezur i Masë
Ende e paprekur në çantën e vogël aromatike
Vraponi përreth duke kërkuar të rritur “të këqij”.
Bëj sikur dëshiron që Teti ta bëjë çantën më të mbushur

Karamele të shijshme me reçel, ma dha gjyshja
Bao: “Haje, të rritemi, bir,
Ju jeni i hollë, trupi juaj është i vogël
Një vit më i madh, por ende kaq i ri”

Nata e Vitit të Ri nuk është vonë
Zhurmat e fishekzjarreve janë kudo
Zemra ime është ngatërruar me qiellin dhe tokën
Gëzuar Vitin e Ri me gëzim dhe gëzim

Tet këtë vit, zemra ime është ende e hutuar
Ende nuk është mësuar me borën e ftohtë
Ende mall për aromën ekstatike
Dhe më mungon shumë, më mungon atdheu larg
(Vu Ngan Chanh)

9, Gëzuar Vitin e Ri

Gëzuar Vitin e Ri, ju uroj disa më të mira
Duke ju uruar të gjithëve shëndet
Duke i uruar shtëpinë tonë të gjitha urimet më të mira
Gëzuar Vitin e Ri çiftit

Duke uruar ata që janë në pranverën e tyre
Jini të sigurt dhe shikoni të ardhmen
Rruga është e gjatë dhe jeta është e gjatë
Nëse bie, ngrihu dhe vazhdo

Ju urojmë suksese në karrierën tuaj
I uroj secilit punë të mbarë
Duke uruar bashkim familjar larg e afër
Ju uroj të gjithëve një pranverë të lumtur.
(Vilove)

Në mes të kopshtit, zhurma e zogjve të lumtur
Vajza shikon shkëlqimin e diellit
Pse pranvera e hershme është kaq e ëmbël!
Petalet e trëndafilit me buzëqeshje të ndritshme

Drita përqafon majat e larta
Pemë të verdha që fluturojnë në diell
Era aromatike fryn pa kujdes
Afroni degën e kajsisë pranë degës së pjeshkës

Flokët e shelgut të gjelbër janë kaq të bukur
Ngjyra e luleve është aq e freskët sa thërret
Çfarë përkëdhelje nëpër ajër
Si aroma e rastit e dashurisë

Kjo është hera e parë që vajza dëgjon
Muzika këndon në heshtje me pasion
Pranvera është pjekur në faqe
Bëje zemrën e dikujt të rëndojë…

Vajza me mall pret dikë
Asnjëherë nuk caktove një takim – në mes të pranverës
Me atë të riun e largët
Vajza e re duke bërë sharm, duke qëndruar duke buzëqeshur
(Xuan Dieu)

Teti i parë në shtëpi që tregon me zgjuarsi,
Tavolinë për të blerë rroba dhe qepje.
Dega e pambukut tre-ditore mban borxhe,
Fytyrë të mirë disa ditë për të marrë hua.
Ajo grua ka mjaftueshëm shpinë për të pritur që libri të hiqet,
Ai djalosh mund të ngrejë bythën e tij.
Kush qesh, unë qesh me hidhërim,
Indiferenti më mirë do të kishte një reputacion të keq.
(Han Mac Tu)

12, Kalimi i lumit bosh

Kalimi i lumit bosh në mesnatë
Bregu i kallamit është i lagur me vesë
Harku i yjeve është i përhershëm
Era e egër dhe e vetmuar depërtonte nëpër male

READ  Những Bài Thơ Thả Thính 4 Câu Ngọt Ngào Và Vui Tươi - Đề án 2020 | Educationuk-vietnam.org

Tridhjetë natë e ftohtë e lodhur
A ka ende dhimbje në frymëmarrje?
Ç’janë karkalecat, o kallam shpirti?
Por lumi rënkon dhe dallgët janë të zemëruara

Skela e vjetër lemzë në heshtje
Rrotulloj kalldrëm për të transformuar identitetin tim
Duke shkuar nga pavetëdija e madhe
Rikthimi tek jo-vetja duke pretenduar se harron takat e sezonit

Oh e dashur! Pylli është ende bosh
Në fund të viteve tridhjetë, Viti i Ri i trishtë nuk është kthyer në parajsë…
(Nguyen Lam Thang)

13, Tet në një tokë të huaj

Çfarë Tet është ulur në shtëpi
Çfarë është viti i ri pa reçel dhe tortë dhuratë
Pavarësisht se çfarë është nata e Vitit të Ri, të gjithë mbeten të shtangur
Nuk ka fjalë për të uruar pranverën me pak fjalë

Çfarë të keqe ka të jesh vetëm
Nuk ka miq apo të besuar në fillim të vitit
Dashuria e trishtuar duke derdhur verë
Ngrini një gotë për të mirëpritur festën e trishtë Tet

Çfarë është Tet pa zhurmën e daulleve të njëbrirëshit?
Askush nuk kërceu për të festuar ardhjen e pranverës
Shpërthejnë fishekzjarrët e Vitit të Ri
Mirëpresim në heshtje sezonin e parë të vitit

Çfarë Tet është tempulli bosh?
Duke përshëndetur pranverën, duke zgjedhur bekime dhe duke tundur disa njerëz
Çfarë ka kaq të kuqe për Tet?
Askush nuk erdhi për të dërguar urime për fat

Pranvera po vjen, Tet vjen për të bërë
Lëreni zemrën tuaj të mbytet dhe shkruani dhimbjet tuaja
Ky vend është i mbuluar me borë të bardhë
I ftohti më merr malli për vendlindjen
(Ngo Thien Tu)

14, Pranverë keqardhje

A ka një skenë të trishtuar Tet në botën tjetër?
Ata që presin që njerëzit të shkojnë, vazhdojnë të ndjekin
Shikoni nga afër tani koka është gri
Duke parë ditën tjetër, trupi është i lakuar
Ju vizitoni vazhdimisht duke kujtuar për të rinjtë
Unë ende ëndërroj për moshën rozë
Qyteti është i mbushur me njerëz
Gëzuar piknik pranveror duke surfuar lumit
(Hoang Hon)

15, Llojet e Humbura Një herë e një kohë

Lulëzimi i vonë
Ende nuk ka ardhur pranvera
edhe nëse është një dëshirë
Sad Tet larg nga shtëpia

Bora u përhap në të gjitha anët
për një shpirt të ftohtë
pse je akoma inatosur?
fjalë të gjata?

Si një stuhi në zemër
fryj nëpër jetë
A ka ende shpresë?
duke përkëdhelur boshllëkun

Ende ëndërron ngrohtësisht
dashuri zjarri
nuk ëndërron më
specie të humbura në të kaluarën
(Tran Minh Hien)

Dhe pikërisht tani janë poezitë shumë të mira dhe disponimi për Tetin që dua t’ju dërgoj, nëse jeni të interesuar, ju lutemi vizitoni poezitë e famshme pranverore dhe poezitë e Tet që shkojnë në pavdekësi për të lexuar më shumë poezi të mira pranverore. Shpresojmë që këto poezi për Vitin e Ri të trishtë t’ju kenë sjellë humor dhe emocione të ndryshme për Vitin e Ri. Kjo është vetëm një nga shumë poezitë e bukura për pranverën dhe stinën Tet në dyqanin e poezive të OCuaSo.Com, zbuloni më shumë poezi Tet, poezi të mira për Vitin e Ri, miq!

Çdo ditë ka ende poezi të mira dashurie, poezi të trishta dashurie dhe poezi dashurie romantike që kompozohen, mblidhen dhe postohen në kategoritë e poezisë së blogut OCuaSo.Com. Ju lutemi vizitoni shpesh për të përditësuar shpejt poezitë më të mira dhe më të fundit, kalofshi mirë me rimat!

Shihni më shumë Poezi dashurie të mira dhe poezi të mira për Vitin e Ri ose postime të reja pranverore

4.8
/
5
(
13

votuar
)

A ju pëlqeu artikulli “Poezitë më të mira të Vitit të Ri me kuptim, të trishtë dhe humor” në kategorinë “Poezi e mbledhur” në dritaren e blogut? Nëse ju pëlqen, ju lutemi vizitoni shpesh blogun tim për të lexuar artikujt më të fundit ♡!

Bài viết cùng chủ đề: