8 lượt xem

Những Bài Thơ Thả Thính 4 Câu Ngọt Ngào Và Vui Tươi – Đề án 2020 | Educationuk-vietnam.org

Nëse poezitë e gjata të bëjnë të pamundur lidhjen, ose të gjesh një fije që kalon nëpër një poezi. Vargu me 4 fjali është i shkurtër, konciz, i lehtë për t’u lexuar dhe i lehtë për t’u mbajtur mend. Ndoshta për këtë arsye ky varg poetik është i pëlqyer nga shumë lexues. Këtu është një përmbledhje e poezive më të mira me 4 fjali. Ju ftojmë ta ndiqni!

1. Lilac lejla

Tulipanët blu

Pse nuk e dini?

Dikush është i dashuruar me ju.

2. Keni një mace të vogël

Nën pemën e marinës

Hej ti e lezetshme

Behu i dashuri im.

3. Busulla tregon veriun

Përfundoi duke treguar jugun

Unë vetëm ju drejtohem

Diçka tjetër që nuk më pëlqen.

4. Ka një grumbull të vogël me dru zjarri

Ai gjithashtu u dogj në hi

Vetëm pak dashuri

As ai nuk është për.

5. Ka disa shkëndija të vogla

Papritmas shpërtheu në flakë

Ende e bën këtë pyetje

Kur do të jem i juaji?

6. Unë dua të fikim diellin

Lëreni që ngjyra të mos zbehet

Unë dua të të lidh

Bëje atë timin.

7. Fëmijët janë të emocionuar

Uluni dhe dëgjoni këngën boshe

Hej djalë ëndërrimtar

A më do akoma?

8. Ndiqeni atë dhe mësoni

Ata në fakt janë shumë të ngjashëm

Edhe pse mundohem

Ende e mbetur pas.

9. Në një plazh blu

Ka valë të bardha

Hej, mund të pyes?

A me pelqen ti mua?

10. Ka një tufë të vogël zogjsh

Fluturim pa shqetësime

Do të doja të isha si ai

Të dua pa hezitim.

11. Ka një grumbull të vogël me dru zjarri

READ  1001 bài thơ 8 chữ viết về Thầy Cô hay, tình cảm, ý nghĩa nhất | Educationuk-vietnam.org

Djegia e druve të zjarrit në hi

Është nxehtë si një qen

A ka atë nulo?

12. Trëndafilat janë të kuq

Vjollca blu

Kam temperaturë çdo ditë

Sepse unë të sëmur.

13. Dhe sikur të thoshte:

Trëndafil i kuq

Vjollca blu

Ndoshta nuk e dini

Por edhe unë të dua.

14. Unë jam reja dhe era

Unë jam bari i gjelbër

Unë shikoj qiellin e gjerë

Dhe unë vetëm ju shikoj.

15. Unë vizatoj qiellin blu

Unë pikturoj trëndafila të kuq

Këtu flas me zë të ulët

me pelqen shume.

16. Vezët e skuqura kanë nevojë për yndyrë, misri ka nevojë për gjalpë

Unë kam nevojë për një justifikim, keni nevojë për ju!

17. Perëndimi i diellit është vjollcë

Por mua më pëlqen roza

Zemra ime është ende bosh

Dëshiron të futesh?

18. Nuk është e vështirë të duash dikë

Sepse nuk ka nevojë për arsye

Pak dashuri

Është vetëm për të.

19. Hej peshkatar

Dëgjo, isha i dehur

Drita jeshile është ndezur

Prek lehtë, derdh menjëherë.

20. Ka një zog të vogël

Parkuar në barin e gjelbër

Nuk ka dashuri të vogël

Gjithmonë për ty

Unë shikoj qiellin e gjerë

Unë shikoj sytë e tu

Nuk ka nevojë për një qiell të madh

Sepse qielli është i gjerë, je ti.

21. Unë jam një vajzë me këpucë të kuqe

Në një plazh blu

Ka valë të bardha

Hej, mund të pyes?

Ju pelqejne vajzat?

22. Unë vizatoj qiellin blu

Unë pikturoj trëndafila të kuq

Këtu kam një pyetje të vogël

Si e ka emrin motra jote?

23. Diku

Thjesht rri këtu

Ka pak dashuri

READ  TOP bài thơ về nỗi nhớ da diết hoang hoải một tình yêu | Educationuk-vietnam.org

Ende pret që ju të merrni karremin.

24. Shiu i pasdites bie nga dritarja e vogël

Unë rri në heshtje duke menduar për ty

Ballë për ballë në një rrugë të vogël

Zemra ime ra një rrahje për një moment.

25. Da Nang është me diell dhe me erë

A jetoni atje?

Unë jam duke luftuar

Sepse me mungon gjithmone.

26. Aromë në kuzhinë

Një mijë ushqime të shijshme

Ju jeni gjithashtu të shijshëm

do te ha.

27. Më pëlqen karrigia lëkundëse

Duaje qiellin blu

Por është thjesht perfekte

Kur je pranë tij.

28. Peshku i kuq i vogël

Përgjithmonë në pishinën blu

Gjithçka nuk është e qartë

Mbaj mend vetëm ty.

Ka një trëndafil të kuq

Lulëzon në distancë

Ka pak dashuri

Prisni ditën kur do ta kuptoni.

29. Ka një mace panterë të trashë

Rrotulloni një top

Hej je e lezetshme

Unë të dua më së shumti.

30. Më mungon dhe ta dërgoj në poezi

Dërgimi i dashurisë për të gjitha zemrat e hutuara

Kujt i intereson kur është vonë pasdite

Unë mbledh rrezet e diellit për të rikthyer ndjenjat e mia

Të qenit pranë njëri-tjetrit ndihet normale

Mungojnë njëri-tjetrin për të parë problemin në zemër.

31. I pëlqejnë lepujt

Më pëlqen leopardi rozë

Ty prap pyeta i vogel

A me do mua?

32. Jashtë është me diell

Po bie shi perseri

Zemër shqetësuese

kush te pelqen?

Mesimi 1

Hej erë, më jep një nder

Është një gjë e vogël, por është një zemër e tërë

Kur era vjen dhe folezon pranë atij personi

Era pëshpërit sa shumë më mungon

Mësimi 2

Ditët dhe muajt i kujtoj fshehurazi

READ  Tuyển tập thơ con cóc vui, hài hước về tình yêu, vợ chồng, tình bạn | Educationuk-vietnam.org

Hija e një personi në zemër

Qëndroni zgjuar natën në pritje

Mos harroni imazhin e tij duke fjetur i shqetësuar

mësimi 3

“Nuk ka nevojë të takohemi përsëri në jetën tjetër

Vetëm shpresoj se kjo jetë është e paracaktuar

Bota ka vetëm një histori

Të lutem më mbaj dorën”.

Mësimi 4

Dielli ia puthi lehtë shpatullën e hollë

Pse e latë aksidentalisht pasditen?

Këmbët vazhdojnë të ecin sikur ecin përgjithmonë

Gjethet ndjekin sytë tuaj!

Mësimi 5

Unë jam i sëmurë, jam i sëmurë

Ai u kthye në trupin e tij për të qenë i turbullt ditë e natë

Ndjenjat e shfrynimeve të brishta

Zemrat që qajnë kanë më shumë njerëz

Mësimi 6

Pak diell i nxehtë nuk bën verë

Një shikim nuk është domosdoshmërisht dashuri

Pse zemra juaj ndalon kaq e çuditshme

Kush je ti, hije e bukur?

Mësimi 7

Unë jam në këtë anë të humbur përgjithmonë

E kupton diku këtë?

Fjalë të arta të pashkruara

Por fjala dashuri e gdhendur me nxitim

Urreni njerëzit e botës

Urreni gruan, dashuria urreni botën

Ajo dashuri do të zgjasë përgjithmonë

Përqafoni absolutisht historinë e trishtuar të dashurisë

Pena shkruan mbi dy lot të vërshuar

Më duaj

Gom më mungon vetëm dhe humbi

Ende nëpër rrugicë pa drita

Dashuria e parë vdes midis buzëve të tua

Dëgjoje natën e ftohtë si një klithmë…

Poezitë më romantike me 4 fjali

Poezitë më romantike me 4 fjali

Kurre mos u pendo

Një dashuri e mbështjellë në zemrën time

Shtatë vjet është një dashuri e heshtur

Unë do të jetoj në një lumë të qetë

Duke pritur për varkën ku është dashuria ime

Unë jam i varfër Ju Guxoni të Më doni

Qava kur u ndjeva e padobishme

Duart e holla nuk mjaftojnë për të dashuruar

Sytë e lagur me lot duke rënë në dashuri

Urrej që jam i varfër dhe nuk mund të kem dashurinë tënde

Urreni njerëzit e botës

Urreni gruan, dashuria urreni botën

Ajo dashuri do të zgjasë përgjithmonë

Përqafoni absolutisht historinë e trishtuar të dashurisë

Pena shkruan mbi dy lot të vërshuar

Më duaj

Gom më mungon vetëm dhe humbi

Ende nëpër rrugicë pa drita

Dashuria e parë vdes midis buzëve të tua

Dëgjoje natën e ftohtë si një klithmë…

4 vargje të vizatimit të poezisë

Retë mbulojnë detin

Sytë blu që vezullojnë skenë e mrekullueshme

Fije të vogla që nuk vijnë

Mijëra dete thahen me gurë për të luajtur

Mirupafshim

Ndihem indiferent në zemrën time

Pra, fjalët budallaqe nuk rimojnë

Dashuria është gjithmonë e habitur

Zemra ka frikë të japë dashurinë e gabuar

Vargu rreth luleve

Autori: Hanh Nguyen

Ngjyra lulesh, freski, butësi…

Të freskëta, së bashku, duke treguar rozën.

Lule të bukura, shpirtra të përgjumur, dashuri plot gjallëri.

Gëzim, i tejmbushur, shpirti im i tërë.

Ndjenja e thyer

Duke qëndruar përballë detit, duke i ardhur keq për rërën

Kujtimi pafund dhe dëshira për pakufi

Kush është vala që është jashtëzakonisht e bollshme

Për një jetë, një kokërr rërë është ende e vetmuar

Unë i kërkoj Zotit

O zot, një gjë të lutem

Mos i sill vuajtje atij që do

Rryma është vetëm njëkahëshe

Dashuria besnike do vetëm një person

Dashuria po shuhet

Të kujtosh ju djema mbani mend mjaft

Dashuria ime gjithashtu do të shuhet

Një ditë, hipa në një varkë për të lënë skelën

Unë buzëqesha, fati duhej të të linte

Më gjeni për mua

Nëse një ditë dikush ju braktis

Me dhimbje, më gjej

Unë ndaloj gjakderdhjen që zemra jote të qetësohet

Plaga juaj shërohet, thjesht vazhdoni të ecni

Kush e ka fajin për tradhtinë e dashurisë

Zemra ime është e trishtuar me kaq shumë keqardhje

Kush e ka fajin për mashtrim

Lotët më rrjedhin ende nëpër faqe

Tani e tutje jetoj në trishtim

Nostalgji e dites se gjate

Ka një ditë të gjatë që quhet pritje

Keni një kujtim të quajtur pritje

Sepse lumi quhet takim

Sepse qielli është dembel ose harrues

Të lutem mos u zgjo

Hëna është e plotë, të lutem mos më zgjo

Dashuria ka vdekur, mos e përsërit më dhimbjen

Në fund të fundit, e vërteta nuk është kurrë e vërteta

Dhe dashuria kurrë më

48
Poezitë më romantike me 4 fjali

Dashuria e pare

Lulëzimi i parë është gjithmonë i bukur

Dielli i parë është gjithmonë i dehur

Dashuria e parë është gjithmonë e tillë

Kaq e ëmbël por kaq e hidhur

Ju lutem mos bëni….

Tashmë një lule, të lutem mos lulëzo herët

Tashmë një frut, ju lutem mos piqni

Lulet lulëzojnë herët, a thahen?

Fruti i papjekur nuk është i thartë, është i thartë

Të fajësoj vetëm ty

Nëse një ditë më në fund do të të harroj

Jam shumë i trishtuar, por nuk të fajësoj

Unë vetëm fajësoj veten që jam kaq budalla

Unë të dua shumë, pse nuk mund të të mbaj?

Pasdite e trishtë…

Në një pasdite të trishtë, shkova të shoh shpirtin dhe kockat

Qetë zemra mbart trishtimin

Duke kujtuar kujtimin e ditës me ju

Por tani e kam kaluar kufirin

Poezi dashurie 4 Fjali te cuditshme

Autori: Thu Tran

Duke numëruar gjethet e rënë..lamtumirë

Mora sërish një sezon të vjetër dashurie

Dashuria që jep.. rrjedh si ujëvarë…

Sa veta jane kapur..pse jeni akoma indiferent?

Vjersha qesharake dhe të mprehta me 4 fjali

tho Thanh Thanh 49
Vjersha qesharake dhe të mprehta me 4 fjali

Mesimi 1

Ulur i trishtuar duke mbledhur gjethet e verdha

Thënë me 4 fjalë: Në pritje të të dashurit

Prita dhe nuk pa njeri.

Më vjen keq që palos …” Prit gjatë, jam kthyer!

Mësimi 2

Hëna e së cilës u nda në gjysmë

Jastëk në gjysmë, gjysmë milje shkollë soi

Mbrëmë fjeta në krevat

Të mungonte zgjuar, shtrati kapi fraktura

mësimi 3

Ende jeni të kujdesshëm në zgjedhjen e supës

Nga sharmi bretkosat meshkuj, gaforret e mëdha gjithashtu

Ende fshikullon djem të rinj

Në fund të fundit, edhe plaku dëshiron të jetë burrë

Mësimi 4

Ka mijëra yje në qiell

Pse renditeni si një yll mashtrues?

Bota ka mijëra hije

Si mund të jem i dashuruar me ty?

Mësimi 5

Ka zana në qiell

Në botë ka njerëz të çmendur për dashuri

Për fatin e humba veten

Për shkak të fatit, më duhet të zhytem në vuajtje

Mësimi 6

Miqtë e këqij kanë frikë se do t’i kritikoni.

Nëse je e bukur, ke frikë se do të biesh në dashuri, do të fitosh

Prandaj e shpëtoi

Bëni miq me një djalë të keq për të fituar të dashurën e shokut tuaj

Mësimi 7

Po të isha pho

Unë do të jem supë

Jeta është vorbull

Le të jemi bashkë

Mësimi 8

Vajza me faqe të kuqe

Mund të pyes nëse keni një burrë apo jo?

Nëse pyet, do të të them

Unë kam katër fëmijë, por nuk kam burrë.

Vjersha me 4 vargje lozonjare

50
Vjersha me 4 vargje lozonjare

NJËSIA 1

Më ndal zemrën… duro, mos qaj më

Sepse dashuria nuk mund të zgjedhë

Ashtu si çdokush… kam pasur dhimbje

Gjithashtu u zbutën nga fjalët që thanë.

MËSIMI 2

Hej erë, më jep një nder,

Është një gjë e vogël, por është një zemër e tërë,

Kur era vjen dhe folezon pranë tij,

Era pëshpërit sa shumë më mungon.

MËSIMI 3

Pini për t’u dehur për të harruar gjithçka

Harrojeni trishtimin, vetminë, njerëzit e vetmuar

Papritur kuptova në gjumin tim të shqetësuar

Jeta është pa shije kur shpirti ka vdekur!

MËSIMI 4

Pse vërshojnë lotët?

Pse shpresa humbet gjithnjë e më shumë

Pse të pini mijëra gota?

Por nuk mund të harrosh dikë.

MËSIMI 5

Papritur një ditë e kuptova.

Era nuk më përket mua.

Ishte qielli dhe toka blu.

Nuk mund të jetë kurrë e imja.

MËSIMI 6

Goja thotë urrejtje, por zemra ende kujton

Thuaj se ka mbaruar, por unë jam ende duke pritur

Thuaj me zë të lartë, por mbaje në zemrën tënde

Ende e ngulitur me një hije të dikujt…

MËSIMI 7

Ndonjëherë të kujtosh është vetëm gjysma e harresës

Të harrosh është të kujtosh deri në fund

Ndonjëherë të qash është thjesht pak e trishtuar

Dhe një buzëqeshje është një dhimbje në byth!

MËSIMI 8

Qava kur e dija që humba

Ky byzylyk nuk e mban dot dashurinë

Sa e trishtuar me nostalgji

Ai që më do një jetë me dikë tjetër.

MËSIMI 9

Një ditë tjetër për të hequr qafe nostalgjinë.

U enda kujtimeve të trotuareve.

Zgjidh trishtimin njoh dhimbjen e vërtetë.

Dhe befas ndihem i vetmuar!

MËSIMI 10

Unë nuk mund të shoh asgjë, por shiu po qan

Shiu është aq i trishtuar, sytë dhe era janë gjithashtu të hidhura

Diku larg, dikush mungon

Duke pritur dikë kur shiu të qajë tani.

MËSIMI 11

Unë vetëm dua të qëndroj para jush një herë

Dhe thuaj: Të dua shumë

Dua të jetoj vetëm një jetë, pranë teje është një hije

Që kur të jetë i vetmuar, të jetë pranë…

MËSIMI 12

Cili ligj i ndalon burrat të duan gratë?

Cila drejtësi i ndalon gratë të duan burrat?

Unë do të hap një gjyq

Gjykimi për krimin: Më vodhe zemrën.

Bài viết cùng chủ đề: