7 lượt xem

Thơ Đàn Bà Cũ, 45+ Bài Thơ Về Người Đàn Đã Cũ Vẫn Mãi Xuân Thì | Educationuk-vietnam.org

Poezi e shkurtër për plakën!

Unë e dua atë që është e vjetër! Duaje gruan e vjetër që u rrudhos për shkak të lëndimit, por vazhdoi të përpiqej të duronte. Ata nuk duan që dikush të shohë lëndimin e thellë në shpirtin e tyre. Gradualisht ata u mbështjellën me një guaskë të fortë. Por në realitet ato janë shumë të dobëta dhe të brishta. Pikërisht më poshtë, blogu do të donte të ndajë me ju poezi për plakën që është ende përgjithmonë e re për të kuptuar dhe ndjerë më mirë.

Gratë e moshuara nuk janë lule të virgjëra, ato janë të vjetra dhe e kanë humbur shijen e tyre dhe femrat e thyera që do të duan do të kenë nevojë për shumë vëmendje, kanë nevojë për një burrë të dashur. Duajini ato me të vërtetë… plaka do të jetë më e fortë. Ndonëse nuk janë të reja, janë ende të paprekura, janë të vjetra, gruaja është plakur… Kanë dashur dhe kanë dhënë zemër dhe kanë derdhur shumë lot, dhimbja që mbartin nuk është më e vogël…

Gratë e vjetra New Same – Autor: Thu Le

Çfarë është një grua e vjetër dhe e re?
Njëherë e një kohë të gjithë ishin të rinj
Ndonjëherë jam i lumtur, ndonjëherë jam i trishtuar
Dashuria gjithashtu urrej, do dikë

Tashmë fati është përcaktuar
Njerëzit janë të mjerë, njerëzit janë bujarë
Por pse duhet të jesh kaq afër?
Gratë e vjetra janë ende gra

Dini të doni gjërat e mira në jetë
Urreni lajkat në një jetë të pangopur
Më mësoni të mprehem si ari
Ngrini kokën me krenari dhe krenari në jetë

Fshih lotët që bien
Duke luftuar për të përballuar jetën shumëplanëshe
Dikush është i pastër dhe i butë
Ka njerëz që janë aq të hidhur sa mallrat e rreme

Flisni afër dhe më pas thoni larg
Një grua e moshuar, ajo është ende një grua
Si të jetosh pa turp në jetë
Jini gjithmonë të sjellshëm, njerëzit janë shumë të nevojshëm

Ndihmoni ata që kanë nevojë me mirësi
Mos mbillni inat, gabime, urrejtje
Zemra është gjithmonë e lumtur, e paangazhuar dhe e dhembshur.
Jetoje jetën ashtu, jeto të lumtur

Mendoni për gjithçka në jetë
Kjo është për shkak se ju mendoni, apo jo?
Koha kalon
Kështu që unë duhet të jetoj për njerëzit

Kuptimi i virtytit në jetë
Ju kujtoj gjithmonë, mos u gaboni

Mos i doni gratë e moshuara kur nuk jeni gati – Autor: Cat Cat

Mos më duaj – plakë
Zemra e thatë ka ndezur zjarrin e dashurisë
Mos më shihni duke vuajtur kaq shumë dashuri
Nuk dua t’ju mbaj barrë.

Të duash ish-in, si e pranon?
Plagë që nuk mund të shërohen
Ende dhimbje në ditët e ftohta
Të qeshura paqësore por dallgë të pamasë.

Grua e vjetër, zemër e thyer
Frika nga një tradhti tjetër e besimit
Dashuri gjithë jetën e mbledh
Ai që heq, duke lënë vetëm dyshime

Duke dashur të moshuarin, duhet të mësosh të presësh
Mësoni të jeni tolerantë, mësoni të jeni të butë, të jeni të duruar
Mësoni të jeni të guximshëm, mësoni të kujdeseni në heshtje
Kur të kesh nevojë, më jep një ndjenjë paqeje.

Të duash një të moshuar është e vështirë, apo jo?
Ata ia hoqën zemrën atij që shkoi i pari
Çfarë fije mund të qepë një zemër me shumë gërvishtje?
Pra, mos më falni kur nuk jeni gati

Poezi të plakës, 45+ poezi për plakun ende përgjithmonë pranverë

Unë jam një grua e vjetër – Autor: Cat Cat

Je ti, plaka
Rrudhosur zemrën, thërrmuar formën
I vetëm, luftova për të kapërcyer pengesat
Trupi i saj ishte vetëm, shpatullat e saj të përkulura nga një barrë e rëndë.

Je ti, gruaja që mashtron
Historitë e dashurisë nuk janë aq me fat sa njerëzit
U bë një kohë e gjatë që nuk më humbi buzëqeshja
Frika nga jeta e rreme e dashurisë.

Gratë e moshuara tallen dhe qeshin
Sytë e padurueshëm hedhin një vështrim
Miu është ende mizor dhe i heshtur
Ku të shesësh buzë të lira për epsh.

Grua e vjetër, zemra është ende e valëvitur
Dëshironi të doni dikë dhe dëshironi të jeni të dashur
Frika nga dashuria është si një rreze dielli në orët e vona të pasdites
Ngjitja në Hoai vetëm shton dëshpërimin.

Plaka u mbyll në vetmi
E di fatin tim, ndaj nuk guxoj të ëndërroj
Thellë në zemrën time është ende duke pritur
Një mrekulli e papritur që dhuron jeta.

Je ti, gruaja që mashtron
E vjetër e rrudhur dhe e rënduar mbi supe
Guxoni të dashuroni, njeriu i përvojës
A jeni i gatshëm të tregtoni të ardhmen tuaj?

I Love The Woman – Autor: Le Vinh

Edhe pse jam një plakë
Por në mua, ju jeni ende pranverë
Përmes vështirësive, fytyra është ende e zymtë
Të dua shumë, nuk më intereson asgjë

Edhe pse shishja është e vjetër, vera aromatike është ende e re
Së bashku ne jemi të magjepsur nga dashuria
Fati të ka destinuar të jesh ai që kam pritur
Në zemrën time je përgjithmonë e bukur përgjithmonë e bukur

Kam kaluar edhe një kohë me mjegull
Tani, kur të shoh ty, po bie në dashuri
Kush është xheloz, kushdo që thotë çfarëdo, mos u shqetësoni
Nën qiej, pse të mërzitesh?

Mirupafshim plakë – Autor: Dieu Ha Le

Qielli blu..një blu shumë ndryshe
Shije e ëmbël..shije dërrmuese e thartë
Gratë e vjetra sot kanë ndryshuar
Kur zemra dridhet… dashuri e re

Qielli është blu… një blu e ndezur
Sythat e trishtuar të luleve… ndërrimi i rrobave në pranverë
Gratë e moshuara… sapo i kanë mbushur të dyzetat
Nuk do të durojë të lërë bukurinë… të zbehet

Dikur kisha shumë frikë..ndjenja e draftit
A nuk është kaq ftohtë, pse zemra ime është e ftohtë
kam shume frike edhe.. tipa dashurie lara-lara
Duhet të përkulet.. i strehuar në gjethe të vetmuara

Tani qielli është blu… zemra ime është më e zënë
Kur zemra fillon… të bie sërish në dashuri
Gratë e vjetra… kanë kaluar marrëzi
Të biesh në dashuri edhe një herë, duke shpresuar të bëhesh i mpirë… i degjeneruar

Qielli blu… një blu magjepsëse
Ngjyra e shpresës së dashurisë merr krahë
Dashuria ime… eja këtu dhe tund
Le të shkëlqejë aroma e dashurisë në qiellin blu

Plaka Mos qaj – Autor: Lost Love

Plaka një emër i hidhur
Si një thikë që i pret zemrën dikujt
Sepse fati e theu ëndrrën e së nesërmes
Kështu humba një familje të qetë

Gratë e vjetra bartin të gjitha hallet
Specializimi për të siguruar jetesën e bën trupin të thahet
Natë pas nate me gjumë të shqetësuar
Duke kujtuar vazhdimisht gjërat e së kaluarës

Gratë janë aq të vjetra sa një pemë e thatë e kalbur
Vdes në mes të një jete me emocione dashurie
Dëshironi të jepni dhe të merrni dashuri në këmbim
Zemra është e ngurtësuar… dashuria është e përhershme, ndaj frikë

Plaka dikur ishte e papërfunduar
Varka e dashurisë nuk u kthye rastësisht anash
Duke e parë fëmijën me sy të butë blu
Duhet të refuzosh të injorosh… dashuria e kujt është e hapur

Gratë e moshuara jetojnë kaq pashpirt
Nga jashtë, duket se nuk u intereson
Por brenda po qajnë në heshtje
Duke fshehur lotët pas një buzëqeshjeje të hidhur

Jeta sillet gjithmonë me krijuesin
A do të më shërohen plagët?
Mos u hidhëroni për fatin e grave
Le të zbehet edhe poezia… me lot

Poezi të plakës, 45+ poezi për plakun ende përgjithmonë pranverë

Plaka e do veten gjatë natës – Autor: Huynh Dai Bang Trang

Jam shumë i trishtuar… i trishtuar për veten time
E trishtueshme pas gjithë përpjekjeve
Rinia me keqardhje përqafon frutin e hidhur
Çfarë të korr tani?

Shumë e mundimshme… nëse të mungon rinia, atëherë
Gjurmët e kohës, jeta nuk është më e re
Kush e hoqi…? Të sigurt dhe të fortë
Unë humbas peshë me kalimin e viteve

Ditët e ndritshme, ngjyra e buzëkuqit është larguar
Unë u bëra një grua … “e vjetër”
Ëndrrat… dashuri dhe çmoni
I varrosur në fund të zemrës sime

Fëmijëria ime… kam dëshirë të gjej
Unë dua të kthehem një herë në fëmijërinë time
Dhimbje e lodhur dhe e heshtur
Gruaja “e vjetër” dëshiron të… qajë

Vajtimi i gruas së vjetër – Autor: Phuong Phan

Gruaja që qëndron në shi
Lotët bien si kurrë më parë
Herën e parë argjendi ishte dy lloje flokësh
Mendoj me vete dhe qaj vetë

Sa vite kalojnë kështu
E trishtuar dhe e lumtur, rashë disa herë
Përpjekja për të qëndruar në këmbë gjatë gjithë punës së vështirë
Unë nuk mendoj për veten time, por ngutje dhe nxitim

Shiu vazhdon të bjerë, retë vazhdojnë të tërheqin të zezën
Flokë të zbehtë, buzë të buta, plak
Përpiquni më të mirën, mos u dëshpëroni
Retë zhduken, trishtimi do të largohet

Të dua plakë – Autor: Phuong Tran Thi

Unë e dua gruan e vjetër
Ju jeni të butë dhe të bukur si zanat
Energjik me karakter të butë
E një personi që ka kaluar në shumë nivele

Plaka… Ngrohtësia e erës së veriut
Dhe për një jetë… Vëllai i vjetër i dikujt
Por për mua ju jeni një lule
Një lule që e dua më shumë

Ngjyra e zjarrtë më bën në ekstazë
Më jep shpirtin… Poezia e dashurisë kërcen
Fytyrë e rrumbullakët… me pozë të bukur
Buzëqeshja simpatike ma pushton shpirtin…digjet

Duke qenë me të më shkrihet zemra
Ajo është qielli me yje në mua
Premto që do ta duash deri në fund të jetës së saj
Dhe jeta tjetër do të jetë gjithashtu burrë e grua

Gratë e moshuara nuk habiten më
Ende e pasionuar dhe plot puthje
Ajo më konsideron si një mbështetje për shpirtin e saj
Fundi i kësaj jete… jeta tjetër… dashuroni një grua të moshuar

Unë jam një grua e vjetër – Autor: Flokët dhe vetullat gështenjë

Unë jam një grua e vjetër
Nuk është më e re
Por virtyti i butësisë
I pasur në dashuri dhe dhembshuri

Unë jam një grua e vjetër
Por zemra altruiste
Dhe shumë i sinqertë
Asnjë bredhje përreth

Unë jam një grua e vjetër
Por vetëvlerësimi është i lartë
Dashuria është gjithmonë e bollshme
Mos tradhto kurrë

Unë jam një grua e vjetër
Por shpirti është i ndritshëm
Duaje dikë që të do me gjithë zemër
Kurrë mos ndrysho

Unë jam një grua e vjetër
Por shumë besnike
Edhe nëse më duhet të jetoj vetëm
Madje as duke rënë

Unë jam një grua e vjetër
Duaje vetëm një person
Gjithmone duke qeshur
Ngjyra e buzëve dhe besnikëria

Unë jam një grua e vjetër
Jo si njerëzit
Dashuria ime është shumë e sinqertë
Jetoni një jetë të qetë

Poezi të plakës, 45+ poezi për plakun ende përgjithmonë pranverë

Dashuria e Plakës – Autor: Lac Huong

Nuk jeni plak? dashuria e plakës
Zemër e dashur, pse nuk mund të flesh i qetë
Ende i preokupuar me problemet e dashurisë
Ende të dua Pse nuk dorëzohesh

A je plakë, plakë?
Ende e kërkoj, jam ende i emocionuar
Një puthje pasionante me buzë që digjen
Me mall për zemrën time të thyer, po e kërkoj

Plaka Pse nuk fle e qetë
Për shkak të fjalës dashuri, zogjtë janë të humbur përgjithmonë
Gratë e vjetra Pse të gjithë duan të shohin
Më jep zemrën time shumë të kundërta

Plakës sapo i kishte marrë malli për fshatin
Por të qenit i dashuruar është gjithashtu aktiv dhe i qetë
Dashuria juaj nuk është kurrë larg
Çfarë ka mbetur nga plaka që dua

Gruaja e vjetër Pse ende dua kaq shumë
Unë dua t’ju tregoj ëndrrat e mia
A është e mundur? Njeriu që dua
Më lër të bëj sërish aventura

Për ty Plaka – Ngoc Le

Ende motra e gruas – e vjetër
Bartja e erës së mjegullt në treg
Trishtimi në cep të syrit është gati të bjerë
Zhurma e plumbit dhe e fitilit e shpërbërë trupin

Unë nuk e njoh botën e njerëzve të pabesë
Thuaj lamtumirë dhe më pas kthehu
Lëreni zemrën budallaqe të ngrijë supat e ftohta
Ne ankth shiten pako melankolike

Shkëmbeni vetëm për një orë – qetësi
E veshur me një shumëngjyrëshe vezulluese
Vetëm një herë për të kthyer dhimbjen
Ka kaluar shumë kohë, tani veshët më janë pis

Një herë e një kohë, gabimisht besohej se ishte një ulje
Çfarë fati i turpshëm
Gjysma e dashurisë është e qetë vetëm
Sa keqardhje ka mbetur mbi supe

Hapa të vegjël në heshtje në mjegullën e ftohtë
Retë errësojnë pjesën e Hënës së Re
Buron gjelbërimi sipas ditëve të konsumimit
Pas syve lanë vetëm gjurmë buzëkuqi

Kuptohen jehonat e këngës melankolike
I vetëm, derri ka shkuar përpara e mbrapa
Aq larg, nuk ka më pasion
Për shkak të ty grua – e vjetër

Plaka – Autor: Ngoc Minh

E di që jam një grua e vjetër
Sa vite kanë kaluar në mes të botës
Valët e jetës shtyjnë dhe enden
Hidhërimi vërshon në kujtesë

Dëshira ende buron nënndërgjegjeshëm
Unë ende ëndërroj për një shpatull
Për t’u strehuar në stuhinë e palodhur
Për të kaluar netë të gjata të lumtura së bashku

Unë jam këtu për të ndërtuar një ëndërr me ju
Ndez zjarrin e dashurisë për të harruar dimrin e ftohtë
Së bashku ne kultivojmë një dashuri pasionante
Le të ri-endim mëndafsh rozë të papërfunduar

E di që je plakë
Duhet mbajtur me zell një dashuri
Do të ndërtojë një ëndërr të bukur me ju pasdite
Do të jetë i lumtur deri në dhëmbë, flokë të gjatë, flokë gri

Dije çfarë të thuash kur është e vjetër, por ende nuk e njeh mashtrimin, ende sylesh dhe e dua me gjithë zemër. Dhe i lënduar si kurrë më parë, i lënduar si kurrë më parë… Dhe nëse ka një burrë që mund t’i vijë dikur një gruaje ashtu, ju lutemi vlerësojini ato. Gratë janë të destinuara për t’u dashur, ato janë të denja për respekt….

Ju jeni duke parë postimet Poezi të plakës, 45+ poezi për plakun ende përgjithmonë pranverë Në Drejtorinë Poezi e trishtë për dashurinë nga Blog ChieuTa.Com. Vizitoni rregullisht blogun për të parë më shumë postime të reja çdo ditë!

Ndani me miqtë Lexoni:

READ  Tuyển Tập Những Bài Thơ Viết Về Tình Bạn Hay Và Vô Cùng Ý Nghĩa | Educationuk-vietnam.org

Bài viết cùng chủ đề: