5 lượt xem

Thơ Tháng 11 – Chùm Thơ Tình Tháng Mười Một Cô Đơn Và Lãng Mạn | Educationuk-vietnam.org

…PO! A i pëlqen dikush gjërat e vjetra? Të gjithë duhet të harrojnë të fillojnë një dje të re! Duart e tua janë aq të ngrohta sa të më harrosh, aq të ngrohta sa të mos zgjatesh më në ditët e largëta. Zemra ime tani është e qetë, po aq e qetë sa mënyra se si e mbaj kokën në një tjetër shpatull. Qyteti është ende i gjatë pavarësisht kryqëzimeve të shumta, njerëzit ngjiten lart dhe unë kthehem djathtas. Edhe pse ditët nuk janë të qeta, nuk kam mësuar kurrë të harroj, vetëm vitet e indiferencës nuk lënë askënd, duke i detyruar njerëzit të harrojnë gradualisht gjithë nostalgjinë e bukur. Ndryshimi kur dita shteron nuk është nostalgjia, por kujtimet pa emër, më mungon, po kush je ti? Në varrin e një mijë netëve të hënës së vdekur… (Sonata e vjeshtës)

Së shpejti ka ardhur edhe nëntori! Normalisht, çdo muaj të ri, zakonisht shkruaj disa poezi dhe disa vargje të shpërndara për t’i mirëpritur dhe për t’ua dhënë të gjithëve, por këtë muaj, ndoshta ngaqë jam i zënë me shumë gjëra, nuk kam më shpirt të shkruaj. Pra, pas artikujve të mirë për nëntorin e prezantuar më herët, sot shkruaj këtë artikull për të përmbledhur poezitë e mira të shkruara për nëntorin e mbledhura nga shumë autorë për t’ju dërguar. Kjo është një përmbledhje me poezi të nëntorit që unë i kam mbledhur, sintetizuar dhe përzgjedhur shumë mirë dhe në mënyrë romantike, megjithëse është e përzier me pak trishtim. Ju lutemi hidhini një sy dhe shijoni poezitë e mëposhtme të dashurisë së nëntorit. Ju uroj të kaloni momente të bukura me poezitë romantike të dashurisë së dimrit të nëntorit, si dhe me poezitë e nëntorit të mbushura me trishtim dhe emocione!

Tam-su-gio-kuptim

Nëntor…
Unë jam ende vetëm në një rrugë shumë të njohur
Era e tymit është ende e përfshirë në lojën me erën
Unë ende kthehem kur qielli është i kuq
U fut në natë me gjurmë të egra

Nëntor, vajza ime!
Si mund t’i harroj vitet e gjata të pritjes
Personi që ecën nëpër diell
Unë ëndërroj për dritaren
Qielli blu i vjeshtës është ende blu mbi kokën time
Kujtimet e vjetra tani e dinë se ku të shikojnë?
Nostalgjia shfaqet, fton njëri-tjetrin në qytetin e largët
Unë eci përgjithmonë, në mënyrë të paqartë, pa menduar
Shfaqen kujtimet
Foshnja e vogël në një ditë me shi…

Nëntori, historia e kohëve të vjetra
Vajza ime, më duket se më kujtohet
Por ndoshta nuk do të tregojë
nuk them…
Pse të tregosh një histori që nuk ka fillim

Vdiq ngadalë me kalimin e viteve!

Përgjithmonë…
(Huynh Minh Nhat)

Era në fund të muajit…
Mos harroni të bini në dashuri në buzë të dashurisë
Kujtimet së bashku
…duke rënë në të gjithë udhëkryqin
Era në fund të muajit…
Një kovë me tym cigareje është ngatërruar në shpatullën e një këmishe të hollë
Keni një dashuri
Mendova se të gjitha kthimet ishin kthyer…
(Huynh Minh Nhat)

3, Kënga e Dashurisë së Nëntorit

Nëntori është këtu, apo jo!?
Ku e sillni vjeshtën për t’u fshehur?
Ky mëngjes kthehet në muson verilindor
Në zemrën time dëgjova një rrahje të vogël

Pres me padurim nëntorin e sapo dhënë
Pemët nuk shushurijnë më dhe nuk lëshojnë gjethe
Era fryn me vrullin e vjeshtës
Më mungon shumë nga çdo anë, e enjte!

Duke pritur agimin me rrezet e pastra të diellit
Ndryshimi i stinëve tingëllon ndryshe nga qielli dhe toka
Hajde, nuk mund të bëj pazare
Është zhdukur pak flori me shkëlqim!

Unë shoh që nëntori të vijë së shpejti
Dëgjo në erë një ngjyrë të argjendtë të Lindjes
Edhe pak i ftohtë më bën të ndihem keq
I mbaj duart i hutuar në mes të pasdites

READ  Thơ Tình Cô Đơn - Những Bài Thơ Buồn Cô Đơn Mong Nhớ Một Mình | Educationuk-vietnam.org

Ka ardhur dimri në nëntor, Zëvendëso Xieu. ..!
(Toan Tam Hoa)

4, Nëntori i Zemrës

Buzëkuqi i nëntorit nuk është ende i kuq
Ti kthehu, edhe mëshira është zero
Dielli shkëlqen, por unë jam i ngjirur
Lulja e thyer në breg të lumit

Më jep shumë poezi?
Por për mua, nuk mund të shkruaj një fjali
Fjalët e fundit të faljes së lënë pas
Flluskat e kohës anojnë në njëra-tjetrën

Zemra sentimentale e nëntorit
Rruga e dashurisë është hapur prej kohësh
Kthehuni, gjethet e barit mund të gërvishten pak
Ka një petal që bie në anën e trëndafilit

Kthehu, puthje e sezonit të vjetër
Lumturia ime është kundër fundit të qiellit
(Dinh Thu Hien)

Është ftohtë në stinë, a jeni i trishtuar?
A ju kujtohen ende ditët e pritjes
Rruga pa O duket se është e mbushur me njerëz dhe kthehet shumë shpejt
Nata është më e thellë dhe shiu është i gjatë

Vala e ftohtë u kthye në O dhe u largua nga Hue?
Rruga e muzgut në dimër është e trishtuar
Lulet e nëntorit bien në erë
Duke folur me njëri-tjetrin për gjërat pranë njëri-tjetrit

Rruga Man Thinh mirëpret në heshtje dimrin
Kështu që shtegu i zbrazët nuk dëgjon më gjethe që bien
Aroma e tymit të cigares mbush rrugën
E dini se si të mbani mend një dorë?

ku jeni ju? Ato ditë me fat
Rruga është plot nostalgji
Tani bie shi dhe era është e ftohtë dhe stina është e ftohtë
Tymi i vetmuar fatkeqësisht u zhduk nëpër qiell

Rruga e të dashuruarit është e çuditshme, O!
Bie era dhe shiu, Huong Giang është i lagësht
Unë qëndroj këtu dhe shikoj anën tjetër
Papritmas rashë në dashuri me një copë dielli që sapo ra

O dhëmbë… nuk kthehem sot pasdite
Le të mirëpresim sërish sezonin?
Tregojini njëri-tjetrit për dashurinë e kohës
Më pas falë sezonit të ftohtë me erë që ndan embrionet…
(Huynh Minh Nhat)

Tam-su-gio-cuoi-thang-2

6, Nëntor Poezi

Është ende nostalgji?
Ndiqni shiun e trishtuar
Vjeshta vjen përballë rrugës
Vetmia e dyfishtë

Duke parë në verandë me gjethe të rënë
Oh, kaq i vetmuar
Më vjen keq për vargun e vjetër
Duaje jetën pas

A është një kujtim?
Ashtu si ngjyra e verdhë e vjeshtës
Ëndrrat e kota
Shkrihet në rrjedhën e kohës

Këndi privat për t’u ulur
Të ushqejë kujtime vetëm
Çfarë dite e largët
Stina e ndryshimit të stinëve është e qetë

Mjegulla mbetet
Nostalgji nostalgji fije e trishtuar
Jashtë, është kthyer
Vetmia e dyfishtë…
(luledielli)

7 Nëntor Kënga Dashuria Shiu

Pasdite retë e mjegullta u përhapën përgjatë rrugës
Shiu ende fluturon në cepin e rrugës së dashurisë
Rruaza vezulluese pëshpëritin në erë
Derdhja në shpirtin e trishtimit dhe trishtimit

Zhurma e shiut të rrëmbyeshëm në verandën e zbrazët
Pikat që presin pak tingëllojnë si zile
Pikat e kujtimit janë si lutjet e trishtuara
Lotët e dashurisë duke pritur brigjet e qara

Era fryn shiun nëpër rajonin e kujtesës
Për më shumë ditë të lumtura
Tingulli i shiut të qarë dhe kënga e dhimbshme
Melodi melankolike dashurie në një pasdite të bardhë vjeshte

Shi ose lot bien çdo pikë të hidhur
Shiu kujton se kush vdiq me buzë të thara
Era shushurite hekurin derisa të shembet
Në një natë të dridhur, pak shi
(Tieu Vu Vi)

8, Poezi dashurie ne nentor

Nëntor, dimri është këtu, fëmijë
Era e ftohtë kthehet, aq më shumë më mungojnë të dashurit e mi
Vjeshta ka kaluar dhe ikën nga fundi i rrugës
Mbi degët e pemëve kishte ende disa rreze dielli.

Nëntor por zemra është bosh
Dimri po vjen dhe ngjyra e diellit është më e hapur
Era fryn sikur dikush po mbytet
Dërgo me erë dikujt larg.

Nëntor oh sa më mungon
Dimri po vjen, më mungon
Vjeshta ka kaluar dhe gjethet nuk janë më jeshile
Era e ftohtë e dimrit fryn gjatë gjithë rrugës.

READ  Bài văn phát biểu cảm nghĩ về bài thơ rằm tháng giêng | Educationuk-vietnam.org

Në janar dëgjoj erën që fryn
Vjeshta ka kaluar, dimri është ende i qartë
Ku ka ende një kornizë të qartë me diell
Moti i dimrit është i ftohtë, me re dhe i trishtuar.

Në nëntor, unë vazhdoj të njëjtën rrugë
Kërkoj që ti të më kujtosh dashurinë
Ne shkojmë deri në fund së bashku
Së bashku largojnë përgjithmonë të ftohtin
(Nguyen Quang Long)

9, Kënga e Këngëve të Nëntorit

Nëntori vjen herët në mëngjes
Vjeshta zgjodhi me ngut çdo rreze dielli
Vesa mbushet me çdo pikë të hidhur
Tapeti me gjethe të verdha është i çmendur

Në nëntor, harabela ftojnë njëri-tjetrin
Ende të vjen keq për ditët me diell të vjeshtës
Duke lundruar përgjithmonë në barkë në skelin bosh
Premtimi për të hedhur butësisht gjethet për të luajtur

Në nëntor, zemra ime papritmas u ndje e sikletshme
Era me fat duket se nuk fryn më
Buck vërshon për të përkëdhelur degën e lules së qumështit
Vjeshta u harxhua kështu që lulet mbeten përgjithmonë memec

Je kthyer Nëntori im
Era e ftohtë është më e ngrohtë, krahët janë të ngrohtë
Mall i zjarrtë që ai të japë dashuri të thellë
Një puthje pasionante, e egër.
(Të rinjtë)

10, Nëntori ka ardhur, apo jo?

Nëntori është këtu, apo jo?
Sepse këtë mëngjes dëgjova zemrën time duke qarë
Më zgjon i ftohti i vjeshtës
Në ëndrrat e mia më mungon më shumë

Në nëntor, papritmas ndihem i vetmuar
Dhoma është bosh, jam vetëm, kam ftohtë
Duke qarë duke parë përreth, askush nuk është përreth
Duart mbi kokë duke menduar marrëzi

Edhe nëntori është pa shi
Jashtë dëgjohet vetëm zhurma e gjetheve që bien
Unë kam qenë disa gradë që shumë kohë më parë
Cdo vjeshte, cdo moment me mungon me shume…
(Tung Vo)

tho-tinh-bao-giong

11 Nëntor, Natë me Shi Mbaj mend

Pikat e shiut gjatë gjithë ditës
Liu murmuriti trishtim të pamasë
Flluska që ngrihen dhe bien pikat e shiut
E thyer në varg humbisni fillin e trishtuar që lëkundet

Shiu i vjeshtës po qan
Për shpirt më të ftohtë e të vetmuar
Tingulli i rënies dhe rrotullimit
Nëpër domenin e kujtimeve duke luajtur me të ftohtin

Përqafoni natën e nostalgjisë
Duajeni të dashurin tuaj një mijë milje larg
Sytë e mbushur me lot
Buzët e mpirë të ftohtë më thërrasin me zell

Bie shi në mes të trishtimit
Dëgjo erën të këndojë fjalët e dashurisë
Nga njëri-tjetri për të kuptuar pasazhin
Dy koka presin mbretin e munduar

Dërgimi i dashurisë tek pikat e shiut
Vëlla, a i di ditët e së ardhmes?
Edhe nëse jeta është mizore, është shumë
Qindra vjet dashuri dhe kujtim i shiut…
(Vu Tieu Vi)

12, nëntor

I ftohti ka qenë i ëmbël për lëkurën
të ftohtë dhe të thatë në hundë
nentor me mjegull
piqni faqet tuaja

dora e të cilit është e njohur
Thellë në baltën e ftohtë?
fusha të drejta
Hyrja në të korrat dimër-pranverë

Sillni këmbët
shkoni gjeni një parajsë të re
Cila këmbë qëndron?
me rrënjë në baltën e zezë?

Era vazhdon të fryjë
në fushë – të egër…
era e pisllëkut
përshkojnë shpirtrat tanë.
(Numri i poezive)

13, Poezi e mirë Lulet e Nëntorit

Unë do të sjell farat e luleve të arta për t’u përhapur
Kur dimri është i butë në shpatin e kodrës
A ju kujtohet ngjyra e luleve në erë?
Apo rastësisht sikur më ke harruar?

Disa fara nuk kanë lulëzuar ende në bar
Nata e mbledhjes së vesës për të ujitur zarzavatet
Shiu bie vonë apo është ende i fshehur?
Jam i trishtuar dhe qaj si sezoni i Gou!

Në hapat që humbëm dikur
Ditën që shkova për të hequr takat u kthyen
E dija që dashuria ishte e pamundur
Por ende mbill atë lule në dashuri
(Nguyen Huy)

READ  Những Bài Thơ Hay Về Dòng Sông ý Nghĩa Và Gắn Liền Với Tuổi Thơ - Đề án 2020 | Educationuk-vietnam.org

14 Nëntor, Dashuri

Pikat e shiut të nëntorit
Gardhi tundet herë pas here
Moti nuk është me diell
Retë në distancë mbuluan shpirtin

Jashtë në verandë fryn era
Duke tundur pemët
Zemra ndjen të ftohtë në frymëmarrje
Pak shi lagoi qepallat e holla

Në shi, pulat janë dembelë
Kopshti i madh nuk është i trishtuar
Bualli po thahet për të kullotur në bar
Arat e lagura me ujë të bardhë vërshuan bregun

Netët e nëntorit
Asgjë veç zhurmës së shiut që bie
Zoti Sao është shumë i qartë çdo ditë
Është shumë ftohtë për të ikur!

Zoti është me të vërtetë një vajzë
Ndonjëherë është me diell, bie shi…
Duke menduar për ju, ai duhet të jetë ende i frikësuar!
Unë personalisht ndryshoj pa sezon

Pikat e shiut të nëntorit
Hap flluskën e vetmuar
Vetëm të dashuruarit e dinë
Edhe pikat e shiut kanë shpirt

Nëntor për ju!
Mbështillni krahët për të mbajtur ngrohtë
Falë shiut të butë të dashurisë
Mbuloni hapat për t’u kthyer…
(Moon Tieu Phong)

15, Poezia e Dashurisë së Nëntorit

Unë jam duke kërkuar për një paqe dhe qetësi
Mes ditësh si nostalgji pa fund
Në mes të ditëve të trishta që zvarriten në ritëm
Unë jam duke kërkuar në konfuzion dhe duke pritur

Unë jam vetëm në heshtje në mes të një rruge të mbushur me njerëz
Veshur ngutje dhe nxitim të jetës
Pavarësisht fluksit të njerëzve që kalonin në të gjitha drejtimet
Nxiton për të gjetur rroba të rrethuara nga të ftohtit

U befasova kur e pashë kaq të brishtë
Mbyllni mendjen dhe hapni perden e kujtimeve
Por më pas papritur u duk se u fikur
Sepse dashuria nostalgjike është shumë larg

Unë ëndërroj me sy të hapur dhe përpiqem të heq dorë
Unë buzëqesh në konfuzion duke qarë
Papritur kuptoni se dashuria është fundi i humnerës
Papritur i qetë dhe jo i mërzitur

Unë kthehem për të aplikuar buzëkuq
Të freskëta dhe plot ngjyra mos u shqetësoni apo mendoni
Paqja kapitale është në mënyrën e të menduarit
Për veten time, nuk jam kurrë i trishtuar

Në nëntor, dielli bie pak duke u dridhur
Ngrohni zemrën tuaj, mos u trishto… jini të qetë!
(Mai Xuan Rin)

Vetëm tani janë poezitë e bukura dhe të humorit, romantike të shkruara për nëntorin që dua t’ju dërgoj, shpresoj që edhe juve t’ju pëlqejnë këto poezi shumë të mira të nëntorit. Ju uroj një Nëntor të mbushur me gëzim dhe fat të mirë. Ka shumë të tjera poezi dashurie për nëntorin dhe poezi të tjera të mira dimërore në kategoritë e poezisë së blogut, ju lutemi zbuloni më shumë poezi të trishta dashurie dimri!

Shihni gjithashtu: Nëntor të mbarë dhe artikujt më të fundit rreth nëntorit ose artikujt më të fundit rreth dimrit!

Çdo ditë ka ende poezi të mira dashurie, poezi të trishta dashurie dhe poezi dashurie romantike që kompozohen, mblidhen dhe postohen në kategoritë e poezisë së blogut OCuaSo.Com. Ju lutemi vizitoni shpesh për të përditësuar shpejt poezitë më të mira dhe më të fundit, kalofshi mirë me rimat!

Shihni më shumë Poema të bukura dashurie të trishtueshme ose paketat më të mira të poezisë Artikuj të rinj dimëror dhe postime të reja të nëntorit

A ju pëlqen artikulli “Poezia e Nëntorit – Poezi dashurie të vetmuara dhe romantike të nëntorit” në kategorinë Poezi të Përmbledhura të Dritares së Blogut? Nëse ju pëlqen, ju lutemi vizitoni shpesh blogun tim për të lexuar artikujt më të fundit ♡!

Bài viết cùng chủ đề: