6 lượt xem

Thơ Tháng 8 – Chùm Thơ Tình Tháng Tám Hay, Lãng Mạn & Tâm Trạng | Educationuk-vietnam.org

Ata që kanë qenë të vetmuar dinë ta duan vjeshtën, dinë vetëm të ruajnë ëmbëlsinë e fshehur thellë në kufomën e shkretë atje… Këtë pasdite, dikush në vendin fqinj luajti edhe një herë një këngë të trishtuar për të ndihmuar t’i jepte lamtumirën aromave të gjalla të verës. . Faleminderit që na dhurove vjeshtën dhe faleminderit që na solle gëzime dhe pikëllime për një kohë, duke na dhënë një kohë për të dashur dhe për të humbur një imazh të çuditshëm. August hezitoi jashtë dritares, pasdite u kthye për të vizituar rrugën e largët. Rruga është ende e ngulitur shumë gjallë me aromën e një vjeshte të vjetër që më largoi, erdha këtu, një qiell i lehtë vjeshte, i verdhë që mban mbi supe pak të zbehtë të fundit të verës… (kam pritur gusht për një kohë të gjatë!)

Së shpejti erdhi edhe gushti, qielli dhe toka filluan të ktheheshin në vjeshtë me erëra të buta. Me rastin e ndërrimit të stinëve të mbushura me poezi të motit të gushtit, dua t’ju dërgoj edhe një tufë me poezi dashurie gushti ose vjersha gushti të buta, romantike por edhe plot humor. Unë mendoj se këto poezi gushti do të jenë më të përshtatshme për njerëzit që kanë më shumë mendime sesa ata që janë të lumtur me dikë. Por s’ka gjë, poezia e poezisë nuk i përket askujt, po ashtu edhe gushti! Ju lutemi hidhini një sy poezive të trishta dashurie të gushtit, duke përfshirë disa poezi që kam shkruar në gusht dhe disa poezi të tjera të trishtuara gushti të mbledhura, ju uroj lexim të lumtur!

Qielli është kaq blu në gusht!
Vjeshta është endet në jetë
A ka kujtime të trishtuara ai vend?
Kthehem pasdite për të bredhur…

Ditët e gushtit nuk nxitojnë
Sytë e saj janë krizantemë plot pasion
Sa dashuri verore
Epo, duhet ta kthej

Gushti jashtë dritares
Tymi i pasdites i bie këmbanave të mbretit?
Unë e kthej zemrën time në barërat e këqija,
Nostalgji buzë rrugës

Gusht për flokët e dredhur
Gdhendja e një gjetheje të hollë të thatë
Jam i dehur nga dashuria e marrë
E turpëruar një fat i vogël derr

Gushti dëgjon zemrën
Vjeshta në një ëndërr mesdite
Pranë varrit të shumë pasditeve në pritje
Zbehet një minutë e ndryshimit të sezonit

Gushti është i trishtuar dhe sy blu
Nata e vjeshtës me dritë vezulluese
Ne themi lamtumirë
Njerëzit me borxhe pak të vetmuar.
(Huynh Minh Nhat)

2, gusht

Gushti tund erën e egër
Derrkuc i purpurt akrep
Është ftohtë, mbaj mend të vesh më shumë rroba
që gjethet e verdha të mos bien në mjegull

Në gusht, u ktheva për të mbjellë sytë e mi të ëndrrave
Anoni buzën e kapelës me flokë të lëshuar
Një buzëqeshje e turpshme pas këmishës
Të kam prerë shpirtin me një poezi

Në gusht, retë e vjetra të mbajnë dhe të humbasin
Sillni pak shi në anë të rrugës
Vjeshta në rrugicë është më e vetmuar
Këndi i ftohtë dhe i vetmuar i rrugës

Kush po qan tani në gusht?
Sot pasdite, qielli është vjollcë dhe blu
Jam me fat që nuk kthehem më
Merrni diellin dhe dëgjoni historinë e një personi
(Nguyen Ngoc Giang)

Gushti është i zbehtë Gushti është i hollë
Njerëzit shkojnë në qytetin e largët për të pritur retë
Gjethet bien në zemër, zemra është jashtë ritmit
Dashuria në atë kohë ra plot

Gushti është i lumtur, gushti është i trishtuar
Rrugë e çuditshme pa askënd për të dashur
Ata që presin pranverën e freskët, ata që i largojnë
I dashuri i ri, mbreti i mbretërve

Gusht, mjerisht! O gusht!
Gjysmë gjethe jeshile, gjysma e vjeshtës
Shpirti i lodhur dashuria gjysmë e vdekur
Mishi i derrit thith retë e ftohta në qiell

READ  +357 Bài Thơ hay về Tình Yêu lãng mạng và đong đầy cảm xúc! | Educationuk-vietnam.org

Gushti është këtu, shumë njerëz po presin
Çfarë presin ata?
Dashuria e përjetshme është kaq budallaqe!
Thjesht si të përqafosh lamtumirë
(Huynh Minh Nhat)

4, Përshëndetje gusht

Mbyllni sytë dhe harroni hallet e korrikut
Sa punë e vështirë për të rregulluar për të notuar në lumë
Harrojini të gjitha dhimbjet dhe mpirjet
Hidhërimi i hidhur e mbyti gjithë zemrën

Përshëndetje, gushti është plot me krizantemë të verdha
Duke parë qiellin, duke parë qiellin, papritmas u ndjeva i gjerë
Zogu cicërimë thërret rimën e zgjimit
Retë ju bëjnë simpatik dhe lëshojnë mëndafsh të artë

Gusht rreth tingullit të butë të pianos
Shpati i takimit është i zënë duke ecur
Papritmas shkëlqen në buzë dhe sy
Këmishë mëndafshi ngjyrë vjollce jargavan me flokë deri tek supet

Gëzuar gushtin dashuri për të festuar
Dielli i vjeshtës i zbukuron faqet më rozë
Dëgjo shushurimën e gjetheve të verdha të thata në të gjithë rrugën
Duke u rikthyer te lulet dhe bari, përgjithmonë zi
(Bëni kredinë time)

Qielli është i kthjellët, hëna e plotë po noton në erë
Fushat e mjegullta të pemëve me banane janë të qeta dhe ëndërrimtare
Pellgjet blu të mbushura me yje janë plot me ujë
Shkurre e fildishtë e bambusë përkul shpinën e saj.

Në rrugë, daullet dhe gongët notojnë në ritëm
Fëmijët ndjekin luanin në procesion.
Jashtë në mëngjes ndërthurën të qeshura dhe zëra
Vajzat dhe djemtë e fshatit dalin në një mbledhje për të kënduar daullet e ushtrisë.

Ndërkohë duke tundur peshqirin me këmishën
Mamitë shkuan në tempull, duke qeshur të gëzuara.
Më të qetë janë disa pleq
Lëshojeni varkën për të pirë verë me hënën lundruese.
(Anh Tho)

Vjeshta vjen për të ushqyer arin e qytetit
Ngjyra gjatë natës është e ftohtë dhe e thatë për të tharë
Zvarritem në thembra të kryeqytetit të lashtë të tymosur
Derdh hënën e hollë për t’u ulur e për të pirë e për të luajtur

Rruga këndon retë gri zie
Vjeshta dhe nostalgjia valëzojnë hijen e derrit
Aroma e flokëve të vjetër qëndron për milje
Ky vend ka qenë i mbuluar me myshk

Unë e di ku të kërkoj për të kujtuar
Kush pret një takim pasdite me shi?
Oh, emrin e kujt bërtas në erë
Lamtumirë i zbehtë dhe i nxituar për të ndryshuar stinët

Hëna e anuar shkëlqen mbi urë
Ashtu si kërkimi i syve të thellë
Ku është psherëtima krenare?
Flokët janë gati të zbehen në gri

Ndez një cigare për të të gjetur në tym
A do të vini për të mirëpritur Hue këtë vjeshtë?
Vjeshta vjen për të ushqyer arin e qytetit
Më lër të pikëllohem të pi hënën e butë!
(Huynh Minh Nhat)

7, ju kujtohet vjeshta?

Gushti është këtu, e mbani mend ende vjeshtën?
E mbështjella hënën, që të mos shkëlqejë më hëna
Era tërheq retë në natën e zezë dhe përplas derën
Rruga është e qetë, rruga është e rrallë.
Gushti vjen dhe sjell shiun
Çadra e vogël nuk e mbulon fytyrën e gruas që qan
Ora në dorën time troket çdo sekondë me vështirësi
Ku mund të mbështetem që nostalgjia të mos vërshojë?
Gushti ka ikur dhe vjeshta ka kaluar
Pilivesë e vogël e lodhur e mbështetur në degë dhe gjethe
Edhe rinia është larguar me nxitim
E di ku të fshihem për t’i thënë lamtumirë trishtimit.
Gushti iku, ku jeni?
A ju kujtohet ende teksti i poezisë: Vjeshta kthehet
Këtu është një vajzë
Ulur dhe përqafuar pianon, duke kënduar pikat e diellit endacakë.
(Khanh Thuy Vy)

Vjen gushti, lulet e verdha inkubojnë diellin dhe mjaltin
Vjeshtë duke thurur rroba të reja për parajsë
Kthehemi në rrugën e vjetër deri më sot
Në pritje të pasdites për të kënduar refrenin e vetmuar

READ  1001 bài thơ 7 chữ viết về Mẹ thật hay, cảm động, ý nghĩa nhất | Educationuk-vietnam.org

Është shumë e mërzitshme në gusht të vish në qytet
Dëgjo pëshpëritjen e lotëve të pikëllimit
Gjethet tremben dhe bien me nxitim
Unë dhe ti nuk do ta gjejmë kurrë njëri-tjetrin

Gushti për erën dhe retë këndojnë këngë dashurie
Shiu që bie thyen tastierën e zbehur
Perëndimi i diellit është bosh, zi dhe i kuq
Në fund të horizontit të argjendtë, gjurmë të largëta

I shihni njerëzit që kalojnë nëpër jetët tona?
Vjeshta e gjelbër qajnë me hidhërim
Dhe netët budalla ndezin një cigare
Ndezni një zjarr rozë për të ngrohur të ftohtin e dimrit

Tani në gusht, kthehu për të vizituar përsëri
Tymi blu është i rëndë në korsinë e vjeshtës
Faqja e ditarit është e rënduar me vajtime
Jastëk mëndafshi i lodhur në ëndërr

Gushti po vjen, me siguri do të fajësoj dashurinë e vjetër!
Fajësoni të dashurin që eci me kaq nxitim
Le të ketë ky vend djali në atë kohë
Shkruani një poezi dashurie për një fëmijë endacak…
(Huynh Minh Nhat)

9, Pasdite e Shiut

Ku jeni pasditen e gushtit
Jam zhytur në një poezi
Uluni dhe numëroni hapat prapa
Shenja e dashurisë së vjetër fshihet në mes të pritjes

Ende nuk ka ardhur vjeshta, por ari mbillet kudo
Si shkova në hënën e zbehtë, e harrova edhe atë
Dita nuk ka kaluar, por qielli ka rënë
Shiu bie mbi sytë e fjetur

Indiferenca dhe sa herë me nxitim
Hapi i kohës ngadalë i jep lamtumirën ditës
Një gjethe e rënë në mes të një rruge të ngarkuar me shi
Në shikim të parë, duket si një dorë larg

Marinoni pak aromë jete për kujtime
Sillni brishtësinë në një lidhje afatgjatë
Unë qëndroj në krah të lutjes
Kam kaluar ditët e para të argjendta…
(Dinh Nguyen)

Në rrugë, tregu i luleve të qumështit i buzëqesh rrugës
Vjeshta vjen për të veshur një këmishë të artë marciale
Vera është ende aty dhe hija e mbrëmjes nuk ka rënë
Duke pritur që të ktheheni dhe t’i thoni lamtumirë shenjës së zbehtë

Gushti për ndarjen e duan edhe njëri-tjetrin
Vetëm se është ndryshe nga vjeshta, nuk e di
Mirupafshim ose dashuria sapo u hap
Oh, mendimet e diellit në fund të sezonit

A është kthyer qielli ende në vjeshtë?
Pse këndi i rrugës është ende në mëdyshje këtu?
Çdo gjethe ndryshon ngjyrën pa nxitim
Duke pritur që dikush të kthehet, fshehurazi duke qarë lamtumirë të huajve…

Ka lloje që e duan ngjyrën blu
Dhe dikush tjetër i lyente gjethet të verdha
Çfarë prisni nga një imazh i çuditshëm?
Tymi i parë i argjendit nga vjeshta në vjeshtë…

Kthehu në hijen që shuhet
I mbledhur gjatë gjithë kohës, por askush nuk kthehet
Jakoja e vjetër e këmishës zbehet ngjyra e dallueshme e vjeshtës
Duke pritur që të vini në shtëpi për të parë dashurinë e gjelbër…
(Huynh Minh Nhat)

11, Xo Xao në gusht

Gushti sapo kaloi rrugicën
Shfaqen kujtime tronditëse
Shpirti i poezisë shqetësohet për ditë të tëra
Zhyt veten në një ëndërr dhe zgjohu

Papritur, rastësisht eca
Duke tërhequr tokën më afër qiellit
Për të dëgjuar vjersha të qara
Mijëra vite nostalgji të pangushëllueshme

Emocionet vërshojnë në sy
Aroma qëndron në anën e jetës
Largoni trishtimin
Zogu këndon për të luajtur me të

Vjeshta vjen në gusht
Suksese me pershendetje
Mbyllja e serisë së ditëve të zymta
Duke kënduar qetësisht këngë
(Bëni kredinë time)

12, gusht (Shkruar për vjeshtën e ardhshme)

Gushti është këtu, a jeni mirë?
Kopshti hedh gjethet dhe oborri është plot
Gjurmët e të cilit nxitojnë rrugën bosh
Duke lënë pas një qiell me re

Gushti ka ardhur me shi
Dëgjo shpirtin e hutuar të pasdites së vjetër
Lumi që lëshoi ​​varkën prej letre
Duke lëvizur diku në ëndërr

READ  Bóng Nàng Thiếu Nữ Tháng 5 | Educationuk-vietnam.org

Gushti është këtu, kam dëgjuar
Zogjtë që cicërijnë mes rreshtave të mi
Hëna e parë e muajit është e varur
Ngjyrose oborrin me ngjyrë të verdhë, shkëlqe bambunë.

Gushti është këtu në degën e pemës
Këtu është aroma e luleve të qumështit
Petalet e lules janë të dashuruara me këmishën
Qëndrova dhe të pashë për një moment

Ka ardhur gushti, pse është ende larg?
Festivali i mesit të vjeshtës, stinë e vjetër, kujtime të zbehura
Oborri i shkollës bën jehonë, tani është koha për t’u kthyer
Vetëm unë në hijen time.
(Hoai Vu)

13, Nostalgji për vjeshtën

Pasditja e gushtit është pak e mjegullt,
Qielli i kthjellët blu thur dritën poetike
Shkoj në distancë
Vargu i hekurt pret sytë e njëri-tjetrit…

Ende vjen trishtimi, ngjyra e luleve të qumështit
Krahët e butë prej kadifeje qëndrojnë me aromë
Kthehu në mbretërinë e ëndrrave
Në zemrën time të torturuar nga dielli i purpurt i pasdites

Vesa e ftohtë e natës mbuloi shumë nostalgji
Rrëfim zemërthyer
Copa e hënës u anua për të kërkuar
Zemra pulson, e zhytur me pasion.

Krahë të mbyllur shumë pasionante
Sytë dhe buzët e personit janë të ftohtë dhe të purpurt në qiellin e natës
Kujdesuni për erën e butë me aromë të butë
Duke prekur butësisht natën e ëndërruar me duar të zhveshura

Vitet e gabuara janë kaq të gjata
Dashuria është larg nga shpirti i larë në tym dhe re
Unë kam ngecur në këtë dashuri
Mesazh dashurie është dërguar plot njerëz!

Përmes zhurmës së erës, dërgoni një mesazh
Dashuri mjafton për qiellin
Pasioni grumbullon retë
Që natën ta torturojë burgun në errësirë.
(Hong Duong)

14, Pranë detit dhe ti

Të takova në vjeshtën e gushtit
Kur era fryn rrezet e arta të diellit
Deti i pamasë lundron
Dallgët më prekin shpirtin aq të trishtuar.

Ai qëndroi aty me një vështrim të njohur por të çuditshëm
Thirrni butësisht emrin tim në diellin e pasdites
Sa i butë dhe i sinqertë është zëri
Për një moment, papritur u ndjeva i vogël.

Hapësirë ​​e qetë, shumë e lehtë pasditen e djeshme
Një puthje e ëmbël në buzë
Zemra po më rrah dhe nuk e di… pse?!
Deti është aq i qetë… zemra ime… tundet
(Cuc Huong)

15, Zemër si deti

Poezia ende fluturon përgjatë gjurmëve të njerëzve të zhdukur
Ndiqni aromën e flokëve tuaj deri në horizont
Ende zgjuar natën vjersha dashurore
Takoni gëzimin e pyllit, vetminë

Pse bie shi me nxitim në gusht?
Pse damarët e gjetheve bëhen të kuqe në vjeshtë?
Duke dëgjuar në vetmi isha i trishtuar
Duke qarë në shi, këngës i mungon dhimbja

Kush më paguan minutën pa ty?
Pyete gjysmëhënën, hijen e jetës
Mijëra fjalë të pathëna, mendja si deti
Ende noton vetëm, duke u fundosur në heshtje
(Ha Huyen Chi)

Shënim: Statusi i mirë i gushtit dhe imazhet më të mira për të mirëpritur gushtin!

Kohët e fundit janë shkruar poezi për gushtin dhe fillimin e vjeshtës që dua t’ju dërgoj, shpresoj që t’ju pëlqejnë. Nëse ju pëlqyen poezitë gushtin e kaluar dhe gjithashtu e doni vjeshtën, mos harroni të vizitoni shpesh Minh Nhat, unë jam gjithashtu një person që e dua vjeshtën, kështu që artikujt dhe poezitë e vjeshtës do të botohen vazhdimisht. Kjo është zakon!

Çdo ditë ka ende poezi të mira dashurie, poezi të trishta dashurie dhe poezi dashurie romantike që kompozohen, mblidhen dhe postohen në kategoritë e poezisë së blogut OCuaSo.Com. Ju lutemi vizitoni shpesh për të përditësuar shpejt poezitë më të mira dhe më të fundit, kalofshi mirë me rimat!

Shihni më shumë Poezi dashurie të mira të trishta ose paketat më të mira të poezisë ose artikujt e rinj të vjeshtës dhe artikujt e rinj të gushtit

Bài viết cùng chủ đề: