5 lượt xem

Thơ Về Tây Bắc – Chùm Thơ Hay Viết Về Vẻ Đẹp Của Núi Rừng Tây Bắc | Educationuk-vietnam.org

Duke iu referuar veriperëndimit, mbase mendojmë menjëherë për malet madhështore, fushat me tarraca dhe retë lundruese që magjepsin gjurmët e vizitorëve. Por përveç kësaj, Veriperëndimi është edhe vendi i vallëzimeve magjepsëse, kulturave, stinëve të luleve dhe bukurive të papërshkrueshme njerëzore. Shumë poetë, shkrimtarë, muzikantë janë dashuruar me këtë vend dhe shumë të rinj kanë vendosur dëshirat e tyre në ato shkëmbinj dhe lule të bardha. Fërkoje! Nuk e di se çfarë ka në veriperëndim me të cilin njerëzit duhet të jenë kaq të magjepsur? Dhe si hyri rajoni veriperëndimor në poezi? Pikërisht këtu, ju ftojmë të hidhni një sy në një tufë me 10 poezi të shkruara mirë për veriperëndimin, poezi që lavdërojnë bukurinë e maleve dhe dashurinë e veriperëndimit. Shpresoj që edhe ju të shijoni këto poezi të bukura për veriperëndimin, ju uroj shikim të lumtur të poezisë!

» Dhe 5 poezitë e para për malet veriperëndimore janë shumë të bukura, të bukura dhe romantike:

1, Vendlindja ime në Veriperëndim

Dua qytetin tim të lindjes ku era të thith
Çatia e hollë nuk mund t’i mbulojë yjet
Duke u zgjuar natën, thërrasin dreri endacak
Tingëllon si një kor!

Duajeni fëmijën që fle në shpinë të nënës
Në mesditë të verës, dielli derdhte zjarr në fusha
Ka disa fëmijë në shpatet
Fytyrë e trishtuar që shkon në shkollë zbathur

Dua qytetin tim të lindjes në sezonin e përmbytjeve
Rruga kthehet në një lumë, një qytet të bardhë dhe një pyll shiu
Fëmijët në malësi janë edhe më dembelë
Nënës plakë iu mbushën sytë me lot!
(Tran Duc Pho)

2, Heng veriperëndimor

Do të të çoj në veriperëndim
Aty ku pylli i madh takohet me qiellin blu
Aty ku zogjtë kalojnë degë duke cicëruar
Lule aromatike pylli, përrenj të freskët e të ëmbël.

Shkoni në veriperëndim me mua për t’u ngjitur në mal
Pasdite, tregu i brokadës kthehet në të
Vajza Dao buzëqesh me hijeshi buzë përroit
Nata e tregut të dashurisë femërore është e bukur si lulet.

Kthehuni në veriperëndim kur pranvera sapo ka ardhur
Shihni lulet e ndalimit që lulëzojnë të bardha në të gjithë pjesën e prapme të kodrës
Zjarri që dridhet në mes të pyllit në festival
Xoe ai kërcim gjarpërues, me nge…

Shkoni në veriperëndim për të parë hënën e verdhë dhe malet blu
Duke kujtuar historinë e vjetër të Quoc Mother, Mother Au Co
Merrni fëmijët tuaj në malet e larta dhe filloni një karrierë
Shndërroni qytetin në qytet tani.

Në veriperëndim ku pylli e do, mali mungon
Vera duhet pirë si dashuria e parë
Edhe pse është larg, nuk është larg
Ashtu si zemrat e çiftit janë thellësisht të dashuruara!

Shko në veriperëndim, eja me mua, fëmijë!
Të jetosh jetën e përditshme me male, ujë, qiell, re…
Ashtu si koha kur babi sapo takoi mamin
Glazura pikante e betelit përzihet me aromën e fortë të lime!

Duke shkuar në veriperëndim, jetoj ditë të lumtura!
(Tran Duc Pho)

3, Emrat e thirrjes veriperëndimore

Malet janë në formë malesh dhe lumenjtë degëzohen
Retë e holla e lënë erën të udhëheqë rrugën
Më mungon letra për letër në veriperëndim
Krimba veriperëndimore, tufa dashurie

Veriperëndimi është zjarri i natës
Veriperëndimi është orizi me aromë dore
Veriperëndimi është vera e çdo syri
Veriperëndimi është gjelbërimi i mijëra reve

Male të larta, pyje të gjera, duar tundur
Edhe maja e shpatit pret që dikush të ngjitet
Dita në rrjedhën e sipërme të lumit Da ishte ndryshe
Veriperëndimi lulëzon dhe pëshpërit emrin e tij
(Truong Thieu Huyen)

READ  [Tuyển Chọn] 41 Thơ Tình Yêu Hay Được Quan Tâm Nhiều | Educationuk-vietnam.org

4, Kalimi Veriperëndimor

Rruga drejt veriperëndimit është në ekstazë
Shoferi ishte i përzier në retë lundruese
Peizazhi i Yen Minh Yen Binh
Y Ty orizin ngjitës me dashurinë për atdheun

Aventura në rrugë,
Ndjehet sikur humbet në një vend të përhershëm
Sapa është një vend i zanave në mëngjes herët
Smogu vezullues i maleve dhe kodrave të Lao Cai

Porta e Qiellit Quan Ba ​​është restauruar
Rruga për në botën e zanave është larg, por afër
Duke kujtuar jetën e Xin Man
Makina është copëtuar… është copëtuar tavani!
(Nguyen Khac Thien)

5, Mos harroni veriperëndimin

Mjegulla e mëngjesit, mjegulla e mbrëmjes,
Pasdite me diell, pasdite me vranësira.
Derri ka fatin të shushëllojë trungjet e pemëve,
Vjeshta nuk lë gjurmë të kohës.
Pasdite blu vjollcë burrëri e pafund,
Na kujtoni peizazhin e mrekullueshëm në lindje.
E mbani mend stepën Chau Moc?
Një ushtar i ri vajtoi jo shumë larg.
Mo Mu, Veriperëndim, kallam i vjetër…
Kujtimet e vjetra papritmas u zbardhën.
(Pham Ngoc San)

» Dhe 5 poezi shumë të mira dashurie të shkruara për malet veriperëndimore kanë mbetur shumë emocione:

6, Shkoni në veriperëndim

Veriperëndimi i Hënës po shkëlqen
Hija e pasdites duket mbi figurën tuaj
Tregu i dashurisë, bukuri paqësore
Shpirti im humbi rrugën, retë e buta u tundën…

Bie nata, duke u argëtuar në këngë
Kënga e dashurisë së maleve dhe pyjeve
Rododendroni që këndonte u ndal papritur
Perdja e luleve të bardha lulëzon në muret e pallatit

Fusha me tarraca të gjelbra dhe fusha shumëngjyrëshe
Gjethet e reja të Thang Co po ziejnë
Tymi blu rrjedh butësisht
Një pjatë e re me oriz ngjitës, në fronin e verës Can…

Aroma e gjetheve të fierit është plot buzë
Shami Pieu i mbështjellë rreth miqësisë
Buzët pëshpëritin për t’u mbajtur pas këmbëve tuaja
Tregu është plot me kuaj

Fustan brokadë, ngjyrë gri e përzier…
Pika simpatike e mëndafshit rozë
Përmes veriperëndimit të skenës së zanave
Përrenj, pyje, ujëvara, male në shpatet e Muong Mo…
(Hong Duong)

7, Pranvera Veriperëndimore

Kush vjen me mua në veriperëndim?
Vizitoni peizazhet malore të ndërthurura me mijëra re
Mjegull e bardhë e lehtë përhapet
Kodra e çajit është plot me diell pranveror

Lulet e kajsisë çelin gjithandej maleve
E dashuruar me pikturën, gruaja heziton të ecë
Skena e pranverës është e sinqertë dhe e cekët
Dashuria e ngrohtë pranverore plot ftesa

Pranvera është plot gjallëri kudo
Në të gjithë pyllin veriperëndimor, të qeshura kumbuan.
(Axeng)

8, pasdite veriperëndimore

Shpat, shpat i fshehur në hijen e malit
Rrugë gjarpëruese në re
Larg nga shtëpia mbi shtylla të tymosur
Pasdite fat i erës së egër të derrit.

Pjesa e pasme e kodrës është pyll gjetherënës
Anoni shkallët për të kujtuar fushën e gjelbër.
Pas sezonit, zogjtë gjejnë kashtë
Tufa e buallicave po përtyp diellin e nxehtë.

Papritur dëgjova këngën
Duke thirrur njëri-tjetrin natën e nxehtë.
Dëgjoni tingullin e butë të borisë
Dashuruesi i festivalit dëgjon?

Mjegull e ftohtë mbulon versionin e vogël
Këmbët e ndara në perëndim të diellit
Nëna e ktheu hënën në fshat
Buzëqeshja në kuzhinë rrezaton…
(Nguyen Dinh Xuan)

8.1, Miss Veriperëndimi

Unë do të lë një takim me ju në veriperëndim
Tingëllon si një kalë pranë meje
Është mjegull si alkooli në mëngjes
Nëpër male në vjeshtë, hija e diellit anohet…
(Nguyen Dinh Xuan)

9, Rruga drejt veriperëndimit

Duke gjarpëruar deri në kalim
Shpina e kodrës së pjeshkës lulëzon dhe era këndon e këndon
Disa vajza tajlandeze në shpinë
Mban re dhe erë, male dhe pyje
Buzëqeshje simpatike, e pafytyrë
Era më fryn vijën e flokëve, retë më rrethojnë
Duke parë majën e malit Ta Phinh
Shtyllat elektrike bashkohen me pemët
Ana tjetër e shkëmbit është e mbuluar me re
Kjo anë e humnerës është e mbuluar me mjegull
Ulërima buzë rrugës
Tingulli i një rryme të vogël është si të këndosh hello
A është argëtuese rruga për në veriperëndim?
(Pham Dinh Nhan)

READ  Thơ Chế Hay - Cực Hài Giúp Bạn Giảm Căng Thẳng Mệt Mỏi Cực Kỳ Hiệu Quả - Đề án 2020 | Educationuk-vietnam.org

9.1, Pranvera Veriperëndimore

Pranvera vjen dhe pylli lulëzon i bardhë
Lulëzimi i pjeshkës po lulëzon – urime për dashurinë tonë
Unë jam kthyer në atë version të largët
Do të doja t’ju dhuroja të gjithë sezonin e luleve të pyllit Ban
(Konfuci)

Veri Perëndim? Çfarë është unike për Veriperëndimin
Kur zemra ime u shndërrua në anije
Kur Atdheu nga të gjitha anët këndon
Shpirti im është veriperëndimi, por askund tjetër

Kjo anije shkon në veriperëndim, do të shkosh?
Miqtë shkojnë larg, unë mbaj parajsën Hanoi
A e dëgjon erën që thërret
Jashtë derës? Treni është i uritur për hëna

Vendi është i gjerë, jeta ime është e vogël
Treni e thirri të shkonte, pse u largua gruaja shtatzënë?
Nuk ka poezi në zemrën e mbyllur
Shpirti im pret të të takoj atje lart

Në veriperëndim! Oh dhjetë vjet veriperëndim
Toka e shenjtë e maleve është bërë hero
Aty ku gjaku më pikon shpirtin në tokë
Tani, fruti i hershëm i pranverës është pjekur

O rezistencë! Dhjetë vitet e fundit kanë qenë si një flakë
Një mijë vjet më vonë, ka ende forcë të mjaftueshme për të ndriçuar rrugën
Unë jam larguar, por duhet të shkoj më shumë
Më lër të të shoh përsëri, nëna ime e dashur

I takoj përsëri njerëzit si një dre që kthehet në një përrua të vjetër
Bari mirëpret muajin e dytë hënor, dallëndyshja takon stinën
Si një fëmijë i uritur që takon qumështin
Djepi u ndal papritmas takoi dorën që zgjati

Më mungon vëllai im, vëllai gueril
Këmishën ngjyrë kafe që kishte veshur natën e komisariatit
Këmisha kafe për një jetë është grisur
Natën e fundit të zhvesha

Më mungon vëllai im, vëllai im kontaktoi
I dashur pyll, unë jam akulli, xhungla që po pres
Në mëngjes në fshatin Na, pasdite shkoj në fshatin Veri
Dhjetë vjet! Nuk ka humbur një zarf

Më mungon! Zjarri rozë që ndriçon flokët e argjendtë
Vitin që isha i sëmurë, isha zgjuar për një sezon të gjatë
Nënë e bir nuk janë gjakderdhje
Por për pjesën tjetër të jetës sime, gjithmonë do ta kujtoj mirësinë e kujdestarisë

Mos harroni versionin e vesës, mbani mend kalimin e mbuluar me re
Ku ka kaluar, zemra nuk do?
Aty ku qëndrojmë ne që çojnë një qëndrim
Kur u largova, toka u kthye në shpirt!

Me mungon befas si dimri, me mungon i ftohti
Dashuria ime është si një milingonë lulesh e verdhë
Me ardhjen e pranverës, pendët e zogjve të pyllit bëhen blu
Dashuria e bën tokën të huaj për atdheun

Të mbaj dorën në fund të sezonit të fushatës
Shtrydh oriz ngjitës për të ushqyer ushtrinë time, duke u fshehur në mes të pyllit
Toka veriperëndimore nuk ka kalendar
Vakti i parë me oriz ngjitës ende lëshon aromën

Na thërret vendi apo na thërret zemra?
Dashuria ime po pret, dashuria e nënës po pret
Ju lutem përplasni krahët shpejt
Sytë e mi dëshirojnë një çati të kuqe tjegull njëqind ga

Sytë tanë kujtojnë fytyrat, veshët tanë kujtojnë zërat
Stina kur njerëzit mbjellin oriz të pjekur
Kthejini njerëzit dhe shkoni, mbani duart dhe ejani
Toka është e nxehtë me rrëshirën e nxehtë të fuzhnjës

READ  15 bài học "bùi ngùi" nhớ thời thơ ấu từ Cho tôi xin một vé đi tuổi thơ | Educationuk-vietnam.org

Plastike e nxehtë u derdh gjaku i njerëzve dhjetë vjet
Veriperëndimi, ju jeni nëna e poezisë
Dhjetë vjet luftë na dhemb floriri në zjarr
Tani kthehu, unë do të marr arin tim

Merrni të gjitha ëndrrat! Kush tha që anijet nuk ëndërrojnë?
Çdo natë vonë pa pirë një hënë
Zemra ime është si një anije, edhe unë pi
Fytyra ime rozë në pranverën e madhe të pranverës
(Che Lan Vien)

Lumi Ma është larg, Tay Tien!
Mos harroni malet, mbani mend të luani me të
Sai Khao mbuloi ushtrinë e lodhur
Lulet Muong Lat kthehen natën

Ngritja e një kthese të pjerrët të pjerrët
Derri thith alkoolin, arma mban erë qielli
Një mijë këmbë lart, një mijë këmbë poshtë
Shtëpia e të cilit është Pha Luong që bie shi larg

Shoku im nuk ec më
Bini në armë dhe harroni jetën!
Pasdite gjëmonte ujëvara madhështore
Në natën e Muong Hich, tigrat ngacmojnë njerëzit

Mos harroni, orizi Tay Tien është në zjarr
Mai Chau është stina kur ju ndjeni erën e orizit ngjitës

Kampi u ndriçua me pishtarë dhe lule
Hej, kur e ke veshur këmishën?
I përhumbur në tonin burrëror të vajzës
Muzika për Vientiane ndërton poezinë

Ata që shkojnë në Chau Moc atë pasdite me mjegull
E shihni shpirtin që pastron bregun?
A ju kujtohet figura në shtyllë
Ujëra lundrues përmbytjeje që tundin lule

Ushtria Tay Tien nuk rrit flokët
Ushtria e gjelbër është e ashpër dhe e ashpër
Sytë e ngulur dërgojnë ëndrra përtej kufirit
Duke ëndërruar natën e bukur dhe aromatike të Hanoi

Shpërndau kufirin e varrit të largët
Shkoni në fushën e betejës pa u penduar për jetën tuaj të gjelbër
Një mantel për të ndërruar një rrogoz, kthehem në tokë
Lumi Ma gjëmonte këngën e tij solo

Tay Tien i cili u largua pa një takim
Rruga për në humnerë është një embrion i ndarë
Kush shkoi në Tay Tien atë pranverë?
Shpirti i Sam Nuas nuk kthehet.
(Quang Dung)

Dhe pikërisht tani janë poezitë më të bukura, më të bukura dhe emocionale të shkruara për malet veriperëndimore që ju kam dërguar. Shpresoj se edhe juve do t’ju pëlqejnë dhe do t’ju pëlqejnë poezitë e mira për veriperëndimin kohët e fundit. Veriperëndimi nuk është një ekzagjerim të jesh vend i përrallave dhe do të ishte gjynah të mos shkelësh një herë në jetë atje, apo jo? Mundohuni të shkoni në veriperëndim dhe të përjetoni, udhëtoni, shijoni peizazhin e bukur këtu të paktën një herë me njerëzit që doni!

Çdo ditë ka ende poezi të mira dashurie, poezi të trishta dashurie dhe poezi dashurie romantike që kompozohen, mblidhen dhe postohen në kategoritë e poezisë së blogut OCuaSo.Com. Ju lutemi vizitoni shpesh për të përditësuar shpejt poezitë më të mira dhe më të fundit, kalofshi mirë me rimat!

Shihni më shumë Poezi për Atdheun ose Poezitë e fundit të Trishtuara të Dashurisë dhe Poezi të Mira

3.2
/
5
(
5

votuar
)

A ju pëlqen artikulli “Poezi për veriperëndimin – Një tufë poezish të mira për bukurinë e maleve veriperëndimore” në kategorinë Poezi Atdheu – Vendi — Poezi e mbledhur nga Dritarja e Blogut? Nëse ju pëlqen, ju lutemi vizitoni shpesh blogun tim për të lexuar artikujt më të fundit ♡!

Bài viết cùng chủ đề: