7 lượt xem

Top 99+ Bài Thơ Hay Về Cuộc Đời Buồn Chán & Cuộc Sống Khi Mệt Mỏi | Educationuk-vietnam.org

Kjo jetë është një seri ditësh të mërzitshme, për mua nuk ka qenë kurrë për të qeshur. Ditë pas dite më duhet të shkoj në punë në një rrugë në dukje të njohur, por ka ditë që humbas dhe humbas sepse nuk duhet ta harroj rrugën, por rrugës duhet të mendoj shumë, dashuri, jeta dhe jeta Puna….

Nëpërmjet statuseve të trishtueshme të vetmisë në dëshpërim që ju janë përgjigjur shumë, tani ju dërgojmë më shumë emocione në këtë përditshmëri, e cila është poezia më e mërzitshme për jetën. humori dhe situata e të gjithë juve, poezia është mbledhur nga shumë të ndryshme faqet e internetit.

Jeta është e trishtuar dhe e mërzitshme, askush nuk e pranon dhe nuk zgjedh. Nëse do të më jepej zgjedhja, unë, si ju, do të zgjidhja një fermer të zakonshëm, me duar dhe këmbë baltë, dy vakte në ditë dhe nuk ka nevojë të shqetësoheni… por në këtë jetë, unë jam i zgjedhuri. Në kokën time kurrë mos ndalo së menduari, duke menduar gjithmonë për të nesërmen dhe e ardhmja dëshiron të jetë e ndritshme.

Unë nuk dua të shqetësohem në këtë shoqëri, është shumë e zënë dhe e mbushur me njerëz. Në të kaluarën, ëndrra ime ishte të jetoja në një vend si qyteti, por tani nuk është më në kokën time, dua vetëm të ha një tas me oriz të gatuar nga nëna ime, të marr frymë ajrin e pastër të fshatit…

Foto e trishtë me një poezi të bukur të shkurtër për një jetë të mërzitshme

Poezi për jetën e mërzitshme: Mos u dëshpëro

Mos u dëshpëro, Zot, mos u dëshpëro.
Çdo dhimbje do të kalojë së shpejti.
Ilaçi i kohës është një kurë mrekullie.
Do të zgjidhë të gjitha fantazitë e padrejta.

Jini të qetë dhe lëreni zemrën tuaj të qetësohet.
Harrojeni trishtimin dhe shqetësimet.
Buzëqeshni për të relaksuar zemrën tuaj.
Zemra rozë ka ende një ëndërr.

Sad Life Poems: Sad Life

Si kalon jeta e qetë
Lëreni ditën ku të shkojë
Nuk ka të ardhme, jetë me një ngjyrë
Plot shqetësime dhe dhimbje të përfshira.

A është… jeta nuk është magji
Nuk ndani dhe askush nuk e kupton?
Sa mundime dhe mundime të duroj vetëm
Të gjitha shqetësimet dhe vështirësitë në rrugë kanë kaluar.

Jeta e trishtuar kalon në heshtje
Dhe sa dhimbje dhe pikëllim vetëm
Gjithashtu një jetë njerëzore
Pse jeni gjatë në detin e largët të jetës?

Jeta është si uji i rrjedhshëm
Gjithmonë vazhdon jeta ime!!!

Poezi për jetën e mërzitshme të vetmuar të dëshpëruar

Poezi të shkurtra për jetën e mërzitshme të shkruara nga shumë autorë të ndershëm. Do të ndjeni se këto poezi janë shkruar vetëm për ju. Jo inferiore ndaj poezive të trishta të dashurisë kur ndaheni, dhe kjo jetë nuk ju ka kthyer shpinën vetëm juve, por edhe shumë njerëzve të tjerë.

Përmes viteve të të jetuarit në këtë jetë të ngarkuar, nuk më pëlqen më diçka në këtë botë, a është bërë shumë e vështirë kjo jetë për mua apo jeta më ka bërë pa emocione? para gjithçkaje. Ka raste kur shtrihem dhe dua të qaj, por nuk mundem, sepse diçka më mbytet në fyt dhe më pas më duhet të ngushëlloj veten me një sërë fjalësh inkurajuese për veten time.

Poezi të bukura të shkurtra për jetën: bota

Bota ka shumë mënyra për të hyrë në telashe
Situata është kaq e çmendur, kaq e çmendur
Ndërgjegjja nuk është aq e çmuar sa paga
Shokët janë shumë prapa monedhave

Respektoni fenë në një luks
Shpëtoni njerëzimin nga bota e paperëndishme
Kryeministri zakonisht është në paqe gjatë ditëve
Kënaqësitë e pakufishme të peizazhit.

Rruga e jetës di ku të shkojë
Bota është e çmendur pas alkoolit për të lehtësuar trishtimin
Babai dhe gruaja në kohën e ndarjes
Të afërmit dhe marrëdhëniet vëllazërore

Kush i ruan të drejtët dhe të drejtët?
Pasuria dhe fama janë shumë të kërkuara.
Me respekt lavdëroni dhe kritikoni
Besnikëria dhe përkushtimi birnor janë në krye.

Foto e trishtë me një poezi të bukur të shkurtër për një jetë të mërzitshme

Poezi Rreth Jetës së Trishtuar: Përmbytja Blu e Dimrit

Lindur në mes të dimrit.
Fshat është shumë i varfër dhe rrobat ende nuk janë mjaft të ngrohta.
Nëna noton pasditeve të thella.
Mjaft e ngrohtë për një fëmijë që nga dita e lindjes.

Kanë kaluar njëzet e dy pranvera.
Në ditëlindjen time njëzet e dy, një këmishë dimri më dha nëna ime.
Con_ lumturia është gjithmonë e plotë.
Nëna_ ka qenë një përmbytje gjithë jetën.
A ju kujtohet ditëlindja ime?

Poezi për jetën e mërzitshme: E trishtuar dëshiron të qajë

Sa e trishtuar kur dua të qaj
Lotët u mbushën me 2 rreshta
Oh jeta ime është plot hidhërim
A dini si ta largoni hidhërimin???

Unë jam shumë i mërzitur tani
Unë dua vetëm një zhurmë që të shkrihem
Kështu që të mos ketë më zërin tim
Më lejoni të ndaloj dy lot të bien.

Jeta si një gjethe

Është e trishtueshme, kështu që bie shi
Si një njeri i trishtuar, bie shi për një kohë të gjatë në zemrën e tij
Jeta është si një flluskë që kërcen
Kur rrjedh pa probleme, kur zemra thyhet

Jeta e njeriut është si një varkë bambuje
Kur skela është bosh, ku janë ëndrrat e të vdekurve?
Jeta e njeriut është si një dhomë arrë betel
Kur janë të freskëta, tabaka me arra betel janë të mirëseardhura

Jeta është si dielli i mesditës
Kur dashuria është e ngrohtë, kur është e dobët,
Jeta është si një ëndërr
Kur ëndrra nuk mbaroi, mendova se ishte zhdukur

Jeta e njeriut është si një gjethe e artë
Kur është i freskët, jeshil kur thahet
Jeta është si një gjethe që fluturon
Kur të vijë muzgu, hija do të kthehet në burim

Foto e trishtë me një poezi të bukur të shkurtër për një jetë të mërzitshme

Poezi të shkurtra për jetën e mërzitshme: Qielli dhe toka rrotullohen

Unë jam pa drejtim
Ku të shkosh? Kur të ketë mbetur një.
Kam luftuar me kujtimet e vjetra.
Një herë vrapova pas teje, por u pengova.

Unë ende e di ku të shkoj
Kur larg errësira mbulon
Kërkova një qiell të ndritshëm,
Mjerisht, por ku?

Poezi për jetën: Lumturia është të qeshësh

Drita në jetë është kudo
Lumturia shihet vetëm me besim
Nëse jeni të trishtuar, fajësoni veten shumë
Atëherë nuk do ta kuptosh kurrë

Kështu që mos i jepni fund jetës tuaj 😉
Kaq shumë argëtim, kaq i emocionuar (falas) pse të mos merrni $-)
Nëse jemi gjithmonë të trishtuar, jeta jonë do të harxhohet 8-x
Nuk do të shoh kurrë, jeta është e bukur! :))

Poezi e shkurtër për jetën e mërzitur

E mërzitur nga jeta oh sa e mërzitshme
Të mërzitur nga njerëzit që janë të mërzitur me privatësinë
E mërzitur nga fotoja indiferente
I mërzitur pas trishtimit dhe gëzimit

I mërzitur nga nostalgjia
I mërzitur sepse më kishte marrë malli për të marrë varkën në lumë
I mërzitur nga shumë gjëra indiferente
Por jo shumë i mërzitur nga mosha jonë e parë.

Ec deri në fund të jetës sime

Unë jam duke ecur drejt fundit të jetës sime
Bëni miq me krimbat, kriket
Me shiun e dendur, me dimrin e ftohtë
Dheu nën këmbë është i butë, varret janë të shënuara me emra.

Gjithë jetën, nuk është se të gjeta
Në pyllin e luleve Ban të sapo çelur
Dielli djeg njerëzit, era laos është barbare
Buzët e mia digjen, gri edhe ngjyrë lëkure

Mesditë vere, mall për shiun
Që kur u ktheva te fustani me re të bardha
Shkolla e varfër e fshatit nuk është larg
Plot të qeshura Thai, H, foshnjat prapanicë

U enda duke kërkuar një përrua për të nisur një rrymë
Zemrën e të cilit i prek këmba
Përkuluni për të marrë trishtimin fatal
Sytë e mi kërkojnë lot dashurie të thatë.

Më shumë se gjysmën e jetës sime, shpirti im është plot me peshqir
Nata e gjatë e bardhë pason dashurinë për artet marciale
Unë shkova në fundin e gabuar të jetës
Të kam harruar, që nga koha kur u njohëm

Bëni miq me krimbat për të lehtësuar trishtimin
Nata është bosh, vetëm, në cep të pyllit të bardhë Ban
Në Dien Bien, u ktheva në shtegun e artë të diellit dhe erës
Jam larg te quaj dashuri…

Autori: Hoang Tam

Foto e trishtë me një poezi të bukur të shkurtër për një jetë të mërzitshme

Jeta Poezi: Natë e trishtë

Natë, natë në një rrugë të vogël
Ku po ecni vetëm?
Shkoni ku? kur nata është melankolike?
Pse jeni kaq i trishtuar sa vazhdoni të ngecni?

Një këngë e asaj kohe
Duke shëtitur një dashuri të re që sapo ka lulëzuar
Vjeshta do të kalojë dhe dimri do të kthehet
Zemra e ftohtë ka qenë e ftohtë që nga pranvera.

Të shohësh agimin, por të mos shohësh pranverën
Era e butë i lë lulet aromatike të zbehen
Shikoni atje, dimri po vjen
Sillni trishtim, njerëz të ftohtë.

Poezia e shkurtër e mërzitur

I mërzitur për jetën e samsara
I mërzitur nga skena e varkës së dashurisë
I mërzitur nga unë i dashur
Më mërzit të jem i trishtuar gjithë jetën!

Jeta juaj e mërzitshme është e mjaftueshme!
Ju lutem shtoni më shumë nga djali im.
Dorë për dore, qeshni së bashku
Gëzimi është zhdukur. Të mërzitur nga jeta? Ndal!

E mërzitur nga jeta, hiq këmishën time dhe bëj një dush
Periudha e pastër “tokësore” është e gjitha e kalbur
Shkundni “fluin” për t’u pastruar
Derdhja e “temjanit të bakrit” për relaksim.

Poezi e mërzitshme për jetën

Të mërzitur nga jeta është një skenë e mrekullueshme
E para është me nxitim
Duke shkelur në diellin e mëngjesit
Hani, hani, flini kur të ketë ikur hëna

Ja dita vazhdon e vazhdon
Një muaj dhe pastaj tjetrin
Qëndrimi në mes të tregut të blerjes dhe shitjes së jetës
I mërzitur nga jeta që vjen në skenën e kurorëzimit

Foto e trishtë me një poezi të bukur të shkurtër për një jetë të mërzitshme

10 poezi për jetën e mërzitshme

Poezi e mërzitur

Unë jam shumë i mërzitur me jetën, dua të shkruaj poezi
Fërkimi i kokës, veshëve, murmuritja përgjithmonë nuk mund të dalë.
Mos keni ndërmend të shkruani vetëm një herë të mërzitur
Shkrimi nuk është i suksesshëm, jeta është dy herë më e mërzitshme!

Poezi e mërzitshme: Ru… Pagjumësi

Nuk e di pse jam i merzitur
Nuk e di pse jeta mbaron pa poezi.
Pse të gjithë ëndërrojnë
Sa vite ende luftoni me fantazmat?

Nuk e di se jam unë apo ajo
Nuk e di nëse janë ata apo unë.
Pse jeni të gjithë të hutuar?
Sa vite është ende njeriu i brishtë?

Ka kohe pa pergjigje
Zhyt në një gjumë të thellë.
I mërzitur nga jeta në botë
Gjeni qiejt, shikoni yjet në parajsë.

Nëse zemra juaj ka ende aspirata të larta
Kush e di, një ditë do ta gjej.

Anije tharjeje

Jeta është si një baticë
Kur vendi është i lumtur, vendi është i trishtuar dhe i trishtuar
Të biesh në dashuri është kur uji është i lagur
Janë tharë dy kokat e nostalgjisë!

Varkë e shtrirë në një plazh të vetmuar
Direku i thyer shtrihet në breg
Batica është ngritur dhe flamuri është ngritur
Fiksoni velat e vozitjes kundër pagjumësisë të dyja

Baticat ngrihen dhe bien
Lëreni varkën të thahet dhe të laget përgjithmonë.

Tucson AZ SHBA 17 mars 2017
Pambuk i zi (Vëllai Vuong)

Foto e trishtë me një poezi të bukur të shkurtër për një jetë të mërzitshme

Poezi për një jetë të mërzitshme: Drita e pasdites

Unë shikoj jetën, jeta më shikon mua
Hej, top hëne me shpirt lulesh
Kjo është dashuria për pemët dhe gjethet
Lëkundjet lëkunden në dritën e pasdites

Unë pi jetën, Jeta më pi mua
Ky është malli për hijen e largët
Hej, dua buzët dhe faqet e tua
Plot dhe bosh, vetëm unë

Unë flak jetën time, Jeta më hedh tutje
Pasdite, artet marciale gëlltitin krahët
Njerëz që shkojnë përgjithmonë në vende të tjera
Në pritje të filxhanit të thyer për të parë perëndimin e diellit

Nuk është si një krah që fluturon lart në qiell
I vogli nuk është i turpshëm
Me përulësi, tehu i barit zgjedh fasulen
Duke pushuar në pyllin e thellë.

Get Drunk – Wine With Me

Dielli i kuq shkëlqen në distancë.
Buzët e kripura të verës së hidhur me zemër fildishi.
Valët e zemrës u rrotulluan si një gërvishtje.
Dehu përgjithmonë, alkool me mua.

Si është kaq paqësore.
Djem dhe vajza të talentuara të virgjëra.
Dehuni dhe jepni dashuri
I mbushur me dashuri, i mbushur me dashuri.

Në fund të dimrit të ftohtë, zemra ime është e ngrohtë.
Sytë i dhanë dashuri dhe ai i propozoi.
Buzët prekëse të zemrës puthen me pasion.
Duke buzëqeshur butë për të thënë të dua.

Pastaj erdhi një mëngjes pranvere me krahët e dallëndyshes.
Fustani i nuses rrëshqet nëpër shkallët.
Jam e lumtur me çiftin e dashurisë.
Hiqni dorë nga loja me miq të mirë.

Unë jam i pikëlluar për veten time

Edhe unë eci rrugëve me trishtim
Gjurmët peshojnë një mijë paund
Nga vijnë njerëzit dhe më pas shkojnë?
Më lër ta mbaj pikëllimin në zemër

Qava lot me mall mbi qepallat
Ecja nëpër rrugë pa moshë
E shikoj veten me melankoli
Vetëm dije se jam vetëm unë

Verë e hidhur për të gjetur harresën
Mendimet harrojnë gjithë këtë trishtim
Ndoshta sepse trupi ka vdekur
Kështu që ke bërë një sy qorr

Një erë e ftohtë fryn në natën perëndimore
Rruga e verdhë … erë e ftohtë … ku ta gjesh dashurinë
Unë endem deri në fund të rrugës
Në koma harrojeni përgjithmonë pikëllimin ….

Nguyen Hai

Nëpërmjet këtyre poezive të shkurtra për një jetë të mërzitshme, shpresojmë se do t’ju ndihmojë të rifitoni shpirtin tuaj pasi të keni ngecur në jetë, sepse kjo jetë nuk jeni vetëm ju që jeni larguar nga jeta, le të shohim imazhe të trishtueshme për jetën. jeta ju tregon gjendjen shpirtërore ndjeni më shumë për këtë jetë.

Vlerësoni artikujt?

Ndani me miqtë Lexoni:

READ  Chùm thơ tình 4 mùa Xuân - Hạ - Thu - Đông hay nhất | Educationuk-vietnam.org