4 lượt xem

Tuyển chọn 201 bài thơ châm biếm về cuộc sống đặc sắc nhất | Educationuk-vietnam.org

Artikuj poezi satirike për jetën Është dashur dhe mirëpritur nga një numër i madh lexuesish. Kjo jetë është plot ngjyra dhe plot ngjyra dhe me një shoqëri moderne, kemi shumë probleme për të folur. Poezitë për jetën janë satira të fuqishme për veset e njerëzve. Nëse jeni të interesuar, le të eksplorojmë së bashku!

përmbajtja

Poezitë satirike për jetën janë poezi të bukura dhe me kuptim. Janë si fjalë ironike për realitetin e jetës irracionale dhe të padrejtë të njerëzve të përulur, të cilët janë gjithnjë të shtypur e nëpërkëmbur. Le të ndjekim këto poezi për jetën së bashku!

# Jeta kalon trishtimin e mbetur
Ngadalë ngrihet si uji që kthehet
Ka kaq shumë këmbë të çuditshme që ecin përreth
Papritur, pasioni nuk është më aty
Pranë derës kaloi stuhia e pasdites
E bardhë jashtë, melankoli brenda meje
Nuk ka ditë të lumtura apo të trishtuara, kjo është e gjitha
Unë me të vërtetë dua të largohem dhe të vdes një jetë të shkurtër
Shpresa përgjithmonë sjell vetëm më shumë trishtim
Ditët janë si netët me taka të egra
Vendet që kalojnë janë plot shkretim
Ndihmësi që mban shpatullën e urrejtjes
Nëse e dinit se rruga drejt dashurisë është gjithmonë e vështirë
Pse ju pëlqen ende të pranoni dhimbjen?
Le të verbohet nata dhe nata në të gjithë shkollën
Shikoni përreth mijëra drejtime të mbushura me errësirë!

# Jeta rresht lart e poshtë
Kur jam duke lëvizur, ndonjëherë jam vetëm
Kur jeta është jashtëzakonisht sublime
Herë e hidhur, herë e hidhur, herë larg, herë afër
Kur fiton, kur humbet, vuani!
Ka raste kur është pasditja e duhur dhe pasditja e gabuar
E nesërmja është sërish e drejtë
Ndonjëherë ëndërroj të shpëtoj nga jeta ime marrëzi
Ka raste kur nuk di si të jetoj deri nesër
Por ruajeni pataten deri në modë
Kur nderi, kur turpi duhet të dijë të jetojë
Ashtu si yin dhe yang, fatkeqësia pret
Kështu që unë dua të jetoj një jetë të tërë
Duhet të kultivojë virtytin, duhet të ruajë këmbënguljen
Stërvitje e vështirë kështu
Rrjedha e jetës pushon së qeni në pafundësinë e pamasë.
Duke lëvizur në Detin e pafund Lindor
Linja e jetës shkëlqen me shkëlqim në lavdi!

# Po të isha zog, do të isha një pëllumb i bardhë
Nëse do të isha një lule, do të isha një luledielli
Po të isha një re, do të isha një re e ngrohtë
Si njeri do të vdes për vendin tim
Si zog do t’i heq krahët e mi të butë
Nga jugu në veri, lajmet janë të lidhura
Si një lule, unë lulëzoj dashurinë e hershme
Me të gjitha zemrat paqe ekstatike
Është një re, që ndjek erën që fryn nëpër qiell
Do të doja ta vazhdoja atë mijëvjeçar heroik
Si person, ju lutemi një herë kur jeni shtrirë
Duke parë se ju ngriheni dhe ngrini flamurin

# Sot është me diell me qiell blu
Një zog cicëron në një degë
Vetëm unë nuk jam gjithçka
Të gjitha përveç të ftohtit
Ndonjëherë dua vetëm të vdes
Vdes për të lehtësuar inatin
Vdes për t’i varrosur të gjitha
Që shpirti të jetë në paqe me boshllëkun
Pse zemra ime vazhdon të rrahë
kujt i mungon bota
Pse thjesht nuk mund të vdes?
Unë kam shumë frikë nga hidhërimi
Kam qeshur aq shumë që askush nuk e dëgjoi
Nuk ka jehonë trotuari
Thërret vetëm pikëllimi dhe trishtimi
Në buzë të humnerës era dhe retë mbulojnë
Është apo nuk është?
Unë paguaj borxhin tim për shkak të jetës sime të kaluar
Kjo jetë është ngatërruar në jetën e gabuar
Pra, si mund të dilni nga ky borxh?
A largohen retë e bardha dhe kthehen?
Kërkoj lot të hidhur në buzët e mia
Të gëlltitet deri në fund të varrit
Mbarova, ma mbulo
Dielli i ngrohtë nuk e ngroh zemrën
Tani jam i ngrirë dhe i ngrirë
Atëherë do të ketë një shpirt të ri
Krahët që fluturojnë në diellin rozë

READ  Chùm Thơ Buồn Viết Về Sự Muộn Màng Trong Tình Yêu Và Cuộc Sống | Educationuk-vietnam.org

# A ka mbaruar dashuria?
Kam harruar fjalën e pritur
A ka vdekur dashuria?
Poezia është jashtë linjës, indiferente…
Vjeshta duket larg
Fjalë dashurie sot
Linja e dyfishtë e jetës
Uji është i trishtuar
Ju jeni larg, jeta është e anuar
Pasdite duke përhapur taka të trishta
Myshku i gjelbër mbylli derën
Mblidhni pika ari të mbretit mëndafshi
Natë e ftohtë dhe e heshtur
Shi apo zhurmë zemre?
Hëna më shuhet në cep të syrit
Duke u dashuruar me këngën
Ku të gjeni në kujtime
Zbehja e shenjës së premtimit
A ka vdekur dashuria?
Hija e jetës është kaq e trishtuar!

# Ka ardhur një ditë
Një ditë dheu i ftohtë më mbuloi trupin
Një ditë më pa mua
Atë ditë, bota ka mëshirë?
Një ditë pa shumë re të bardha
Nuk ka diell të artë që shkëlqen
Nuk do të thotë se nuk ka
Një person, kur trupi është i ftohtë
Një ditë pa kaluar një njeri
Një trup i thatë i mbështjellë me gota dhe
Një arkivol i ftohtë i rreckosur
Një shpirt i thyer papritur ndjeu keqardhje
Një ditë keqardhjeje për njerëzimin
Për të parë sa gjëra mizore
Duke parë përreth, nuk ka mbetur askush
Përveç arkivolit të ftohtë të temjanit
Nga bota kaq e ftohtë
Pastaj shpirti ruan ose jo
Çfarë më intereson tjetër?
Të vdesim së bashku në varr

# Sapo të dhashë trishtimin e natës
Rikthej trishtimin e një nate me shi
Jeta e trishtuar dridhet papritmas
Dhimbja nxiton të na lërojë zemrat
Pini një gllënjkë nga drita e zbehtë e hënës
Qafa e trishtuar fërkon dhimbjen e zemrës
Ëndërroj për të parë vetëm një ngjyrë
Mblidhemi për të bashkuar dhimbjen e të gjitha dimensioneve
Dashuria le të derdhë lot në tapet
Unë jam një engjëll i zymtë pasdite
E egra nuk ka frikë nga burgu
Marrëzi, korrim pikëllim të përjetshëm
Dashuria e hidhur është me të vërtetë e ftohtë
Buzët e purpurta, shpirti i lodhur dhe i dhimbshëm
Mbillni mbjellë trashë milje të gjata
Jeta jonë është e hidhur dhe pret në qindra drejtime…

# Momenti është duke ecur në një ritëm paqësor
Erë e lehtë që fryn retë blu
Majat e hapura të pemëve kërkojnë që zogjtë të vijnë
Lumturia duket sikur ka përfunduar
Grupet e luleve bien në formën e fluturave
Mungojnë lulet dhe gjethet me zhurmën e unazave
Në rrugë mëngjesi mban erë të re
Kafshët e gjalla erë si bar i ri
Kia var një ëndërr plot me pemë jete
E barabartë me shtrirjen e shkurtër të njerëzve
Por duke kërcyer pa qëllim, duart janë të lodhura
Oh, jeta ndonjëherë ka shije orizi…

Poezitë satirike për jetën tërheqin vëmendjen e madhe të lexuesve, sepse vargjet e bëjnë secilin prej nesh të mendojë fort për jetën. Ejani, të ndjehemi dhe të ndjekim së bashku!

+ Ka qenë mik për njëqind vjet
Shmangni yjet kur hani dhe shtriheni së bashku
Nëse gjilpëra godet mishin, ai dhemb
Mishi thek mishin për një jetë
Kështu që ju lutem mbani mend fjalët
Fotografimi është diçka që duhet të zgjasë përgjithmonë
I largon telashet
Është një akt dashurie
Pra pak a shumë
Gjithashtu në montim, dashuria është e qëndrueshme
Nuk duhet të bëjë dallimin midis pjesës së poshtme dhe të sipërme
Kur është lart e poshtë, kur duhet shpuar dhe shtyrë
Duajeni njëri-tjetrin me gjithë shpirt
Duajeni njëri-tjetrin me gjuhë, me l.. me duar

+ Flluskat e shiut të parë të sezonit shpërthyen sipërfaqen e lumit
Valët aluviale ndryshojnë ngjyrën e ujit
Baticat e përmbytjeve që shkojnë lart e poshtë
Përgjithmonë mërgoi një zymbyl jetësor
Fusha e gjelbër është zgjuar për të ndryshuar
Bletët i lënë degët dhe lëvizin kosheren
Tufa e milingonave është larg nga strofulla
Skela e lumit u fundos, duke mbajtur gjoksin lart në breg
Në verandë, peshqit luajnë me hënën dhe yjet
U fsheh natën e shkollës kush e lëshoi ​​këngën
Kënga e lashtë mbartet butësisht nga era
Papritur të vjen keq për lumin e pamasë
Si fluturat e verdha që fluturojnë në mes të fushës
Pak pafajësi, ngjyrë e çmendur lulesh
Nuk habitemi kur fushat e blerta kthehen në det
Fermeri përqafon rrjetën e tij në fushë
Nëse nuk e hipni buallin, do t’ju bie të fikët në varkë
Ende duke ecur përgjatë fushave me mish e gjak
Edhe pse i humbur në erë dhe shi
Ende po kthehet në çatinë e kashtës
Kjo kokërr orizi e kapërceu vërshimin për t’u bërë oriz
Stufa e lagur me dru që dridhet mbi ujin lundrues
Një përplasje e vogël gjatë sezonit të përmbytjeve
Është një vend i ngrohtë për një familje

READ  1001 bài thơ tự nhủ bản thân thôi buồn & nản lòng khi thất bại | Educationuk-vietnam.org

+ Më shohin duke buzëqeshur sa jam i lumtur
Keni gjithmonë një buzëqeshje të bukur
Kush e di dhimbjen
Unë duhet të mbaj barrën vetëm
Sa herë kam jetuar për argëtim?
Dhe përpiquni t’i bëni buzët tuaja të buzëqeshin
Por sa herë kam dështuar?
Sepse nuk shoh kurrë lot
Uroj që të mos vijë agimi
Errësirë ​​nata dhe dita e mbuluar kudo
Tani e tutje nuk ka më agim
Mos më lër të shoh diellin
Dua të më bëj një gjumë të gjatë
Nuk ka më zgjim për nesër
Bota mbetet e pandryshuar
Sepse një formë më pak
Ashtu siç synoi Zoti, unë e pranoj
Në këtë jetë, shlyeni të gjithë borxhin
Një ditë, toka e ftohtë e varrosi trupin
Edhe unë jam i lumtur edhe pse kam ftohtë

+ Sapo të dhashë trishtimin e një nate boshe
Rikthej trishtimin e një nate me shi
Jeta e trishtuar dridhet papritmas
Dhimbja nxiton të na lërojë zemrat
Pini një gllënjkë nga drita e zbehtë e hënës
Qafa e trishtuar fërkon dhimbjen e zemrës
Ëndërroj për të parë vetëm një ngjyrë
Mblidhemi për të bashkuar dhimbjen e të gjitha dimensioneve
Dashuria le të derdhë lot në tapet
Unë jam një engjëll i zymtë pasdite
E egra nuk ka frikë nga burgu
Marrëzi, korrim pikëllim të përjetshëm
Dashuria e hidhur është me të vërtetë e ftohtë
Buzët e purpurta, shpirti i lodhur dhe i dhimbshëm
Mbillni mbjellë trashë milje të gjata
Jeta jonë është e hidhur dhe pret në qindra drejtime…

+ Vuajtja e një jete me njerëz lundrues
Bërë një njeri me qindra vështirësi
Sa herë po vuan bota?
Vesë, shi, erë dhe erë, lart e poshtë
Jeta perfekte për t’u ulur dhe për të ngrënë
U dremit në verandë
Poezitë fluturojnë në qindra rajone
Hapni gojën për të pritur disa momente që të bien.
Zhurma e zogjve cicërima
Duke pastruar librat, dritat më janë lodhur nga sytë
Duke gumëzhitur këndojmë shtëpinë
Të lehta si një mijë re blu kanë fluturuar
Të betohemi të këndojmë me erën
I urti më dembel në botë
Mund të kapërcejë botën duke luajtur me
Jetoni rreth festës së jetës
Kjo është ajo, është dëshpëruese
Unë do të doja të jem i padisiplinuar
Duke u shtirur si injorant
Harrojeni atë që ka mbetur nga kjo jetë…

Poezitë tona satirike të mëposhtme me siguri do të bëjnë shumë njerëz të ndihen të shqetësuar. Jeta do të na lejojë të takojmë shumë lloje njerëzish dhe do të na japë mësime të vlefshme. Njerëzit llafazan që pëlqejnë të përgjojnë jetët e njerëzve të tjerë, të gjithë i shmangen gjithmonë. Le të ndjekim së bashku tani!

TË GJETUR
Jetoni një jetë të marrë, por jetoni një jetë të ngushtë!
Duke parë drejtpërdrejt tigrat evropianë dhe amerikanë?
Jetoni si skllevër për kauzën,
Jeto duroje marrëzinë që të qeshësh!
Jetoni një karrierë të shkëlqyer, utopi shtëpiake,
Jetoni të pasur pa u shqetësuar për jetën.
Të jetosh kështu nuk duhet të jetosh,
Jetoni një jetë të egër dhe qëndroni vetëm.
VDES
Vdisni për vendin, vdisni për njerëzit,
Njeri i vdekur për të paguar tavanin e borxhit.
Vdiq në Zhou Lindore, shpirti humbi vendin,
Vdiq si Hani Perëndimor në ekuinoksin e tretë.
Vdisni si Hung Dao, shpirti bëhet i shenjtë,
Vdisni si Trung Vuong, mundi zotin.
Kur vdiq Tay Ho, emri i tij nuk vdiq.
Vdisni për vendin, vdisni për njerëzit.

READ  "Thu Vịnh" (Nguyễn Khuyến) Tập Thơ Chữ Nôm | Educationuk-vietnam.org

Jeta ka ulje-ngritje
Kur jam duke lëvizur, ndonjëherë jam vetëm
Kur jeta është jashtëzakonisht sublime
Herë e hidhur, herë e hidhur, herë larg, herë afër
Kur fiton, kur humbet, vuani!
Ka raste kur është pasditja e duhur dhe pasditja e gabuar
E nesërmja është sërish e drejtë
Ndonjëherë ëndërroj të shpëtoj nga jeta ime marrëzi
Ka raste kur nuk di si të jetoj deri nesër
Por ruajeni pataten deri në modë
Kur nderi, kur turpi duhet të dijë të jetojë
Ashtu si yin dhe yang, fatkeqësia pret
Kështu që unë dua të jetoj një jetë të tërë
Duhet të kultivojë virtytin, duhet të ruajë këmbënguljen
Stërvitje e vështirë kështu
Rrjedha e jetës është krejtësisht e errët në pafundësi.
Duke lëvizur në Detin e pafund Lindor
Linja e jetës shkëlqen me shkëlqim në lavdi!

Ckemi shok! di të buzëqesh gjithmonë, di të duash shumë
Jini të respektuar nga njerëzit
I dashur nga fëmijët
I kritikuar si “i përkohshëm”
Duke toleruar dhimbjen e tradhtimit nga miqtë
Dini të shijoni bukurinë
Dini të gjeni më të mirën tek të tjerët;
Dini si të jepni më të mirën tuaj
Lëreni jetën diçka më të mirë
Është njësoj si t’i rritësh fëmijët të jenë njerëz
Ose kultivoni një kopsht të harlisur
Ose shoqëria është e mirë;
Luajti me pasion dhe qeshi rehat
Dhe këndoni me zë të lartë
Njohja e ka bërë jetën më të lehtë
Sepse kam bërë dhe kam jetuar…
Shoku, ky është një sukses!

Po të isha zog, do të isha një pëllumb i bardhë
Nëse do të isha një lule, do të isha një luledielli
Po të isha një re, do të isha një re e ngrohtë
Si njeri do të vdes për vendin tim
Si zog do t’i heq krahët e mi të butë
Nga jugu në veri, lajmet janë të lidhura
Si një lule, unë lulëzoj dashurinë e hershme
Me të gjitha zemrat paqe ekstatike
Është një re, që ndjek erën që fryn nëpër qiell
Do të doja ta vazhdoja atë mijëvjeçar heroik
Si person, ju lutemi një herë kur jeni shtrirë
Duke parë se ju ngriheni dhe ngrini flamurin

Të jesh njeri ka nevojë për zemër
Për të përhapur jetën para jush
Le të jetë gjithmonë vullneti më i madh se materiali
Le të jetojmë sinqerisht së bashku
Nëse, për fat të keq, dikush është në telashe
Mos mendoni se paratë mund t’i blejnë të gjitha
Mos bëni pazare për të shitur jetën, vdekjen
Mos harroni: monedhat e argjendit janë më të bardha se gëlqere
Çfarë materiali mund të ndryshojë zemrën e një personi?
Mes ngutjes së jetës së përditshme
Duke mbajtur një tas me qull, gdhendi atë që tha babai
Hap në breg dhe nostalgjik për skelin e vjetër
Nëse dikush mund të ndihmojë, ju lutemi mos harroni ta dërgoni
Një përgjigje është mijëra ar me çmim të lartë
Të njëjtët sy do të ndryshojnë gjithçka
Para një zemre, le të kujtojmë: Faleminderit!

Më lart ju kemi kushtuar poezi satirike për jetën e mirë dhe kuptimplote që askush nuk duhet t’i anashkalojë. Mendoni dhe vlerësoni vlerat e tyre sublime. Mos harroni ta ndani këtë artikull me të dashurit tuaj! Faleminderit që ndiqni artikullin tonë!

Bài viết cùng chủ đề: