4 lượt xem

Tuyển chọn 33 bài thơ hoa cô đơn được giới trẻ săn đón nhất | Educationuk-vietnam.org

Artikuj poezi lule e vetmuar Aktualisht është më i popullarizuari dhe më i kërkuari nga shumica e lexuesve. Kjo sepse ato përmbajnë shumë mendime dhe përmes këtyre poezive të vetmuara do ta gjeni veten në to. Mendoni dhe ndjeni të digjni gjërat e lodhura dhe të pakënaqura në këtë jetë, miq. Mos e humbisni!

Poezia e luleve të vetmuara shpërndahet gjerësisht nga shumë të rinj për ta gjetur veten një person simpatik ose thjesht për të pëlqyer një fjali të tmerrshme në Facebook. Por cilido qoftë qëllimi, ju nuk mund të mohoni kuptimin dhe përhapjen e tyre. Ejani, le të eksplorojmë së bashku poezitë e vetmuara!

# Pini një filxhan temjan gjashtëmbëdhjetë
Papritur të shoh në buzë
Mbetjet e myshkut dhe hënës së ftohtë
Hyra në natën e thembrave të thyera…
Mjegull, argjend i vonë, çmim si akull
Kush kaloi, duke fshehur hënën e zhveshur?
Sepse njerëzit janë po aq misterioz sa tymi
Trup pa shpirt, dashuri?
Unë ende gdhendja një dëshirë
Betimi: shtatzënë deri në gjysmën e rrugës
– “Verë e errët dhe e bukur, njerëz të kujtesës:
Nghi Thien Thu humbet përgjithmonë…”

Merrni filxhanin dhe dehuni natën e hënës së plotë
Shkumës aromatike: vajzë e përdalë
Sepse dëgjimi i bukurisë është iluzion,

Unë jam çmendur, e dini?
# U ula i trishtuar në papafingo të dyqanit të vjetër
Befas humba në vendet me të cilat u takova
Që nga ai moment, i thashë lamtumirë
Shpirti im është i artë, lëkura e qytetit është në stinë
Në këtë anë të nostalgjisë ka rënë shi
A është këmisha juaj e lagur diku?
Mbledhur përgjithmonë në zemrat e atyre që presin
Një fjalë dashurie mbani në zemrën tuaj?
Rruga është e qetë kur drita e pasdites është vjollcë
Edhe pse ende bie shi, dielli është i qartë
Duke pritur të mos takohem, një jetë që kam kërkuar
Era është indiferente ndaj këngës së rinisë
Po kthehem në këtë anë të nostalgjisë
Çdo hap anon në anën tjetër
Një copë mur i bardhë jete, gurë e gurë…
Gjithashtu ndjeni keqardhje për një ndarje
U ktheva në vendet e vjetra, kaq e çuditshme!
Mënyra se si unë eci, ditët janë zbehur
Dashuria është e gjitha gënjeshtra e ëmbël,

Largësia dhe pastaj kthehemi tek njëri-tjetri!?
# Ka ditë që ndihem i trishtuar në heshtje
Uluni me kokën në ditar për të luajtur
Shtrihuni me fytyrë poshtë në duart tuaja të lodhura dhe flini

Nuk jam i etur për të pikturuar jetën e njerëzve
# Pse vërshojnë lotët
Pse shpresa humbet gjithnjë e më shumë
Pse të pini mijëra gota?

Por nuk mund të harrohet dikush
# Pasdite e trishtë, dal të shoh shpirtin
Qetë zemra mbart trishtimin
Duke kujtuar ditën me ju

Por tani e kam kaluar kufirin
# “Në moshën njëzet vjeçare isha paranojake
Dërgoni gjithë dashurinë tuaj në diellin e artë
Pasdite vonë i furishëm po kërkoj përsëri

Dielli perëndon, më lër të qëndroj i përulur.”
# Muzgu i purpurt bie mbi lumë
Varka noton poshtë përroit
Dhembshuri zemërthyese! Mërgimtarët.
Duke u kujdesur për shpirtin tim, mezi pres të më mungosh!
Ku është duckweed, retë endacake?
Hija e vetmuar e hënës së artë
Ju! vendlindja e vjetër e trishtuar
Duke pritur me ankth njerëzit, duke i dashur njerëzit përgjithmonë.
Portiku është bosh natën vonë me mua dhe mua!
Ndjenjat e arteve marciale në distancë!
Duke parë hënën dhe duke ëndërruar për atë të dashur
Porcelani, aroma e mjegullt është shumë e pasur.
O njeri, o njeri! nata kalon.
Ëndërro për atë drejtim, mbaje mend përgjithmonë!
Të pëlqen hëna e hollë në skelin e vjetër?

READ  Bài Thơ Chữ Nhẫn Trong đạo Phật | Educationuk-vietnam.org

Gjysma ende po shkon larg!
# Kush nuk do ta huazojë zemrën tënde
Për të gjetur dashurinë në shkretëtirë
Unë kam qenë i vetmuar për një kohë të gjatë, i lodhur
Dëshironi të jeni të lumtur për një kohë të gjatë …
Kushdo, ju lutemi emërtoni njëri-tjetrin
Për buzët tuaja të ëmbla, të ëmbla, të dashura
Vetëm një herë për të ndalur kohën
Duke u mbështetur për të fjetur i qetë…
A ka njeri që huazoj butësinë
Sytë e bukur në një vështrim të dashur
Nëse buzët e tjera ishin kurorëzuar në mendimet e vdekjes
Unë jam i gatshëm të vdes një mijë dollarë …
Kush nuk jep një gjysmë përqafim?
Kam shumë ftohtë në stinën e vetmisë
Ja dorën, edhe pse është e huaj
Mbajeni dhe pastaj është e ngrohtë dhe e njohur…
A ka njeri që nuk ka një ëndërr të ëmbël?
Më shkruaj një poezi dashurie të papërfunduar
Jeta ime është një e katërta më shumë se gjysma
Ende vetëm, ende hija e saj…
Kush nuk luan më thërret – mua
Ti – si burrë dhe unë – si grua
Vetëm mëndafshi rozë më tërheq në një marrëdhënie të paracaktuar
Për të shkuar së bashku deri në fund të jetës…
A mund të flasë dikush për mua?
Mos kini frikë të shpenzoni disa fjalë me lule
Nëse dashurinë e keni konsideruar si një frymëmarrje

Pra, kush është i lumtur këtu.
# Oh, jeta kalon në heshtje
Lëreni ditën ku të shkojë
Nuk ka të ardhme, jetë me një ngjyrë

Plot shqetësime dhe dhimbje të përfshira.
# Është vetëm fillimi i janarit, shpirti më ka rënë tashmë,
Unë vij në Thu, ku do të qëndroni?
Sezoni nuk ka moshë, por unë nuk jam gjithmonë i ri,
Të kërkoni në mënyrë të paqartë njëri-tjetrin për vite me radhë?
Kam ardhur por nuk kam ardhur kurrë
Nxitoni të fluturoni me zogjtë e qiellit
Nga ai moment vjeshta nuk ka më…
Njerëzit u kthyen në mjegullën e ndarjes së embrionit!
Ai thirri butësisht emrin tuaj për herë të fundit
Më vjen keq të gjej në nostalgji
Mbledhja e besimit nga rrugët e zhveshura
Çfarë ëndrre keni pirë për t’u dehur?
Do të më mungojë aroma e atyre viteve,
Mirupafshim, kush e di nëse ka akoma?
Papritur dëgjova të ftohtin në perëndim të diellit me erë
Asgjëja lëviz së bashku me diellin lundrues
Unë dua të jastëkoj deri në dritën vjollcë,
Të ëndërrosh që je larg reve
Por qëndroni zgjuar që trishtimi të jetë i ëmbël,

Duke u kthyer butësisht në ninulla…
# Pini për t’u dehur për të harruar gjithçka
Harrojeni trishtimin, vetminë e të vetmuarve
Papritur kuptova në gjumin tim të shqetësuar

Jeta është pa shije kur na ka vdekur shpirti!
# Zemra ime është e trishtuar me keqardhje
Kush e ka fajin për mashtrim
Lotët ende më rrjedhin nëpër faqe

Tani e tutje jetoj në trishtim
# Ka raste kur befas ndihem i trishtuar dhe çuditem
Çfarë gabimesh bëra?
Por pika e trishtimit qëndron në bregun tim
Ecja si plumb i rëndë
Jetë e vetmuar përgjithmonë në heshtje
Sa shumë gëzim është jetëshkurtër
Dhe trishtimi i viteve vazhdon ende
Zemra dhemb si mijëra gërvishtje
Rruga e gjerë është ende vetëm unë eci
Ndonjëherë fshehurazi dëshiroj të jem si një njeri
Buzët e buzëqeshura janë si petalet e freskëta
Aty ku nuk bie më cepi i syrit
Rruga e jetës ka shumë ditë dhe mijëra rënie
Por cila rrugë nuk është e hidhur dhe e dhimbshme?
Ka lindje dhe perëndim të diellit
Të jesh në paqe me mua është më se e mjaftueshme
Ashtu si një zog në qiell, ka një vend për të jetuar
Kur më mbulon nata kur jam i lodhur
Edhe pse jam ende një hije e vetmuar

READ  Nhà Thơ Bùi Giáng Và Tuyển Tập 10 Bài Thơ Hay Được Yêu Thích Nhất | Educationuk-vietnam.org

Vetëm kjo është lumturi për mua.

Poezitë për të qenit vetëm janë një vend ku mund të shfryni mendimet tuaja të brendshme. Pavarësisht se sa i vetmuar dhe i lodhur jeni, besoni se gjithçka do të jetë në rregull, nëse jeni mjaftueshëm të fortë për të kapërcyer, nesër do të jetë një mundësi e re. Qëndroni të sintonizuar!
1. Zemra ime është e trishtuar me keqardhje
Kush e ka fajin për mashtrim
Lotët më rrjedhin ende nëpër faqe

Tani e tutje jetoj në trishtim
2. Pini për t’u dehur për të harruar gjithçka
Harrojeni trishtimin, vetminë e të vetmuarve
Papritur kuptova në gjumin tim të shqetësuar

Jeta është pa shije kur na ka vdekur shpirti!
3. Çfarë shihni në sytë e mi?
Janë rrathë të errët… kaq shumë netë pa gjumë
Zemra është e lodhur nga pikëllimi…e zymtë
Sepse plaga e vjetër e zemrës nuk është harruar.
Dëshira për të gjetur një vend të qetë
Largohuni nga të gjitha shqetësimet dhe shqetësimet
Në natën e errët, nuk ka trishtim… vajtim
Mund të jeni një mbështetje?
Një grua dashuri e papërfunduar
Dua që dikush të ulet pranë meje… më pak punë
Nuk e di nëse po mashtron apo mashtron
Më trishton…pastaj qaj si shiu
Nëse më doni, mos bëni shaka
Sepse atje…kaq shumë fjalë të tharta
A guxon të ngresh dorën që ta mbaj unë?
Duke ecur së bashku në kilometra të gjata
Kapërcimi i pengesave me mua duke parë hënën
Këndoni së bashku një këngë besnike
Injoroni talljet e njerëzve
Jetoni në maksimum edhe pse luleshtrydhet janë të vrenjtura.

A guxoni ta dashuroni këtë vajzë?
4. Pini për t’u dehur për të harruar gjithçka
Harrojeni trishtimin, vetminë e të vetmuarve
Papritur kuptova në gjumin tim të shqetësuar

Jeta është pa shije kur na ka vdekur shpirti!
5. Sot pasdite, imazhi juaj është ende aty
Në zemrën time, çdo pikë kujtimi është e hollë
Era nga larg i largon pikat e vesës
Nata ra e heshtur me pak shi
Këtë pasdite, unë hap shpirtin tim blu për të humbur
Pluhur dhe pluhur mbi mbetjet e egra
Dallgë të largëta që mbështjellin bregun
E dërrmuar një poezi e papërfunduar
Sot pasdite shiu mbylli mjegullën
Një grimë dielli e artë u shpërnda me trishtim
Hija e një varke larg skelës notoi befas
Krahët e zogut përveç qiellit janë të lodhur
Sot pasdite pëshpërita thirrjen
Vizatoni emrin tuaj në hapësirën boshe
Era hezitoi nga perëndimi i diellit
Lëreni mëndafshin e shelgut të zbehtë të presë dhe të presë
Këtë pasdite dashuri në natën e errët
Era e vetmuar që shushurimon gjethe buzë rrugës
Njëherë e një kohë thashë dashuri
Pastaj i huaji i lëshoi ​​flokët e ngatërruar
Sot pasdite, poezia e fundit është e hollë
Më jep kujtime të ëmbla
Çfarë nate hëne kur papritmas mendoj për ty

READ  Chùm thơ lục bát mùa Thu hay nhất | Educationuk-vietnam.org

Vjeshta vdiq në dashurinë e fundit.
6. Rruga e jetës di ku të shkojë
Bota është e çmendur pas alkoolit për të lehtësuar trishtimin
Babai dhe gruaja në kohën e ndarjes

Të afërmit dhe marrëdhëniet vëllazërore
7. Zemra ime është e trishtuar dhe plot keqardhje
Kush e ka fajin për mashtrim
Lotët ende më rrjedhin nëpër faqe

Tani e tutje jetoj në trishtim
8. Zemra ime është e trishtuar dhe plot keqardhje
Kush e ka fajin për mashtrim
Lotët ende më rrjedhin nëpër faqe

Tani e tutje jetoj në trishtim
9. A ka ndonjë që nuk do ta huazojë zemrën e tij?
Për të gjetur dashurinë në shkretëtirë
Unë kam qenë i vetmuar për një kohë të gjatë, i lodhur
Dëshironi të jeni të lumtur për një kohë të gjatë …
Kushdo, ju lutemi emërtoni njëri-tjetrin
Për buzët tuaja të ëmbla, të ëmbla, të dashura
Vetëm një herë për të ndalur kohën
Duke u mbështetur për të fjetur i qetë…
A ka njeri që huazoj butësinë
Sytë e bukur në një vështrim të dashur
Nëse buzët e tjera janë kurorëzuar në mendimet e vdekjes
Unë jam i gatshëm të vdes një mijë dollarë …
Kush nuk jep një gjysmë përqafim?
Kam shumë ftohtë në stinën e vetmisë
Ja dorën, edhe pse është e huaj
Mbajeni dhe pastaj është e ngrohtë dhe e njohur…
A ka njeri që nuk ka një ëndërr të ëmbël?
Më shkruaj një poezi dashurie të papërfunduar
Jeta ime është një e katërta më shumë se gjysma
Ende vetëm, ende hija e saj…
Kush nuk luan më thërret – mua
Ti – si burrë dhe unë – si grua
Vetëm mëndafshi rozë më tërheq në një marrëdhënie të paracaktuar
Për të shkuar së bashku deri në fund të jetës…
A mund të flasë dikush për mua?
Mos kini frikë të shpenzoni disa fjalë me lule
Nëse dashurinë e keni konsideruar si një frymëmarrje

Pra, kush është i lumtur këtu.
10. Jeta kalon në heshtje
Lëreni ditën ku të shkojë
Nuk ka të ardhme, jetë me një ngjyrë

Plot shqetësime dhe dhimbje të përfshira.
11. Është vetëm fillimi i janarit, shpirti më ka rënë tashmë,
Unë vij në Thu, ku do të qëndroni?
Sezoni nuk ka moshë, por unë nuk jam gjithmonë i ri,
Të kërkoni në mënyrë të paqartë njëri-tjetrin për vite me radhë?
Erdha por nuk erdha kurrë
Nxitoni të fluturoni me zogjtë e qiellit
Nga ai moment vjeshta nuk ka më…
Njerëzit u kthyen në mjegullën e ndarjes së embrionit!
Ai thirri butësisht emrin tuaj për herë të fundit
Më vjen keq të gjej në nostalgji
Mbledhja e besimit nga rrugët e zhveshura
Çfarë ëndrre keni pirë për t’u dehur?
Do të më mungojë aroma e atyre viteve,
Mirupafshim, kush e di nëse ka akoma?
Papritur dëgjova të ftohtin në perëndim të diellit me erë
Asgjëja lëviz së bashku me diellin lundrues
Unë dua të jastëkoj deri në dritën vjollcë,
Të ëndërrosh që je larg reve
Por qëndroni zgjuar që trishtimi të jetë i ëmbël,

Duke u kthyer butësisht në ninulla…

Më lart, ne kemi ndarë me ju poezi kuptimplote dhe të fuqishme të luleve të vetmuara. Nëse jeni të trishtuar dhe të vetmuar, mos e mbani vetëm dhimbjen tuaj, ndajeni me guxim atë me të gjithë, do të ndiheni më të lumtur dhe do ta doni më shumë jetën! Faleminderit që ndiqni artikullin tonë!

Bài viết cùng chủ đề: