7 lượt xem

Tuyển Tập 15 Bài Thơ Hay Nhất Của Hồ Dzếnh (Hà Triệu Anh) | Educationuk-vietnam.org

Emri i vërtetë i Ho Dzenh është Ha Trieu Anh ose Ha Anh, i lindur në vitin 1916 në fshatin Dong Bich, rrethi Quang Xuong, provinca Thanh Hoa. Babai i tij është Ha Kien Huan, me origjinë nga Guangdong, dhe nëna Dang Thi Van është vietnameze. Ai ndoqi shkollën e mesme, dha mësim privat, shkroi poezi dhe shkroi gazeta që nga viti 1931 në Hanoi. Në vitin 1953 ai shkoi në Saigon për të punuar si gazetar, në 1954 u kthye në Hanoi për të vazhduar të shkruante gazeta dhe poezi. Ai ishte anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Vietnamit që në fillim (1957). Vdiq më 13 gusht 1991 në Hanoi.

Me sa shoh unë, duket se nuk e njohin shumë njerëz, veçanërisht të rinjtë. Megjithatë, pothuajse të gjithë dinë dy vargje jashtëzakonisht të famshme: “Dashuria e humb gëzimin kur betimi përmbushet; Jeta është e bukur vetëm kur është e papërfunduar.” Për një poet është një gëzim i madh. Këtu, ju ftojmë të hidhni një sy në 15 nga poezitë e tij më tipike, poezitë më të mira të poetit Ho Dzenh.

10-bai-tho-hay-va-dac-sac-nhat-cua-ho-dzenh-ha-trieu-anh

Organizoni takimin por ju lutem mos ejani!
Më lër të jem i trishtuar të eci nëpër oborr
Duke parë dorën, cigarja digjet…
Thashë me zë të ulët: Dreq, si e kujton atë?

Organizoni takimin por ju lutem mos ejani!
Motra ime! Çfarë do të thotë dashuri?
Po sikur të mos humbisni ditën e parë?
Koha e dashurisë është e brishtë sa dielli i mëndafshtë
Lulet dhe fluturat hezitojnë, bari dhe pemët lëkunden
Shihemi nesër sezoni tjetër do të jetë i gëzuar
Vetëm nesër do të jetë e bukur, vetëm nesër!

Organizoni takimin por ju lutem mos ejani!
Unë do të fajësoja – sigurisht! – por shumë e lehtë
Nëse jeni larguar, përpiquni të ktheheni
Dashuria humbi gëzimin kur betimi u përmbush
Jeta është e bukur vetëm kur është e papërfunduar
Letra nuk ka mbaruar, varka nuk është e parkuar
Për njëmijët e ardhshëm… duke qëndruar pezull… me mijëshen e vjetër…

Ka çmenduri që copëtojnë jetën
Përpëlitja e gjakut të ndyrë
Por shpirti ulërin dhe tensionohet
Në pritje për të gëlltitur hapësirën kudo

Oh! duart që kapin duart
Dhe dërrmoni gjoksin, valët dridhen
Mijëra shkëndija të ftohta në sytë tuaj
Shkundni gjithë trupin, lëvizni retë

Pastaj dhëmbët, pastaj mishrat e dhëmbëve, pastaj gjaku
Të gjithë nxitojnë… të gjithë duke u dridhur…
Frynte era e rërës, stuhia e shiut ulërinte…
Mijëra ujëvara derdhin urrejtjen e tyre!

Një minutë çmenduri shkatërron kënaqësinë
Le të jetë më pak i vërshuar lumi i vuajtjes
Kush është pak i gjakosur kur fiket
Një qiell i tërë dashurie u kthye në heshtje

Keqardhje, pikante, e thartë duke qëndruar pranë
E qeshura sarkastike shpoi zemrën:
Unë jam i dashuruar, ndezi shtëpinë
Zjarri i zemërimit është qetësuar, thëngjijtë janë errësuar

Njëherë e një kohë, unë jetoja i lumtur
Në një fshat të vogël pranë lumit të pjeshkës

Motra ime lan mëndafsh për ao
Qielli është i kthjellët, dielli po shkëlqen, faqet janë pjeshke
Unë jam i dehur me ujë të turbullt
Uji ëndërron formën e vjetër, retë transmetojnë gjuhën e vjetër…

Jetë e mirë: diell i lehtë, shi i lehtë
E trishtuar ditë pas mëngjesi, pasdite e trishtuar pas pasdite
Dikur e gjeta veten të dashuruar
Sytë kadife, vogëlushe në fund të fshatit

Ka kaluar një kohë, kam qenë… pak i zgjuar
E dini që fqinji juaj e kujton ende njëri-tjetrin?

Vajzë vietnameze!
Ka qenë e vështirë që nga lindja
E di që dashuria jote është shumë e trishtuar
Kur jemi të ndarë, thjesht na mungon njëri-tjetri

Ajo kurrë nuk i njihte fluturat
Skuqem çdo herë, çdo embrion
Kur je i lumtur, atëherë
Mbajtja e një foshnjeje, mirëpritja e pleqërisë

READ  Thơ Đàn Bà Cũ, 45+ Bài Thơ Về Người Đàn Đã Cũ Vẫn Mãi Xuân Thì | Educationuk-vietnam.org

Vajzë vietnameze!
Era e kohës ka ndryshuar drejtim
Brezi i lavdishëm nuk mjafton të fshihet
Mijëra vjet plot dritë hëne

Erdha këtu për të gjetur hijen tënde
Duke u kthyer në mënyrën e vjetër, duke zgjedhur kajsi të vjetra
Puslane ende rritet përpara
Buzëkuq hekuri, zemra e saj ende po pret

Orizi që ajo mbolli tani është i freskët
Era e pranverës është e butë dhe e qeshur…
Kush e di zemrën e atyre që kujdeseshin për orizin?
Në një nënfshat, tashmë të vyshkur!

Vajzë vietnameze!
Nëse fjala sakrificë ekziston në jetë
Unë dua të jem i mbuluar me të gjitha llojet e vuajtjeve
Për zemrën e një vajze vietnameze të freskët

Në kthim, plot kujtime
Pasdite vonë për këmbët e ditës
Zhurma e trishtimit jehon në re…

Zogjtë e egër harruan të ngriheshin
Era është e dehur nga dashuria
Është pikëllim i lashtë?
Substanca në shpirt këtë pasdite?

Unë jam një udhëtar
Ngjyra e pasdites është e vështirë të ngushëllohet
Mendova se isha një pyll
Mendova se shpirti im ishte një re

I mungon shtëpia ndez një cigare
Tymi ngrihet në pemë…
(Poema quhet edhe pasdite)

Unë jam edhe motër edhe motër
Zemra e nënës, zemra e shpirtit binjak
Nesër është momenti për t’u ndarë në dysh
Me kë do të shohim njëri-tjetrin ne të dy?
Më vjen keq që pata kaq shumë dhimbje
Do të doja të isha personi pas për të më ndihmuar
Jeta nuk është e pavlerë
Uji i ri është plot dashuri, i dashur!

Nëna ime e vogël!
Gjaku rrjedh, pranvera është aromatike, sytë janë mbushur me lot
Gjiri i nënës ka tharë furnizimin e vjetër të qumështit
Kaq ka mbetur nga dashuria ime!…

Lulet e pranverës në tokën vietnameze janë në lulëzim të plotë
Pasqyra e vjetër po shkëlqen me shkëlqim
E vogël si më parë, por gërryese:
“Uau mami, mami!…”

Njëherë e një kohë, kur isha i ri… në të kaluarën
Unë vesh një shkop argjendi në tempull për të ofruar temjan
Rroba të lumtura
Temjan i sapo blerë, qiri dhe gozhdë floriri në dorë
Motra ime mori pjesë në ceremoninë në tempull
Dy të rinj u lutën me shaka nga të dyja anët:
– “Sinqeriteti i ofertave të Vitit të Ri
Unë lutem që të mund të urinoj jashtë janarit!”
Motra ime i pëlqen faqet rozë
Gati harrova të më mbaja
Tam Quan, ajo ulet jashtë çatisë
Kur dëgjoja kartën duke hamendësuar, gjithmonë qesha
Heksagrame, këshilla të shenjta por të mençura:
– Numri i burrave të shtrenjtë, por edhe shumë fëmijëve!
Motra ime është vonë pasdite
Do të kujtoj gjithmonë gjërat për të cilat keni ëndërruar
Çdo vit shkoj në tempull
Këmbanat e vjetra prej ari dhe argjendi janë ende aty
Vetëm pak bosh në shpirt
Aromë pak a shumë pluhur kur është e pafajshme
Ecni, numëroni këmbanat e tempullit
Dyshoj se vitet dhe muajt e së shkuarës janë kthyer

Erdha në fund të sezonit dhe dëgjova erën e çuditshme
Merrni trenin e vitit të kaluar lamtumirë,
Mbi kokën time bien edhe gjethet e vjeshtës,
Por shoku im nuk është kthyer që atëherë.

Pyeta butësisht përroin e pishës buzë përroit
Pse shoku im nuk kthehet përgjithmonë?
Përroi hesht dhe pisha nuk flet.
Por në qiell, heshtja tregon ndarje.

Dhe ka qenë shumë ftohtë që nga vjeshta,
Unë simpatizoj fundin e horizontit,
Dhe sigurohuni kur gjethet në anë të rrugës bien
Ti je gjithashtu i trishtuar duke menduar për dashurinë time.

Por bie, pastaj kthehu prapa,
Sa shpesh ngjyra e gjetheve ndryshon në të verdhë,
Nuk pres asgjë më shumë
Ju keni vdekur prej kohësh, heshtni!

Deri sot pasdite kam qenë i zënë, duke folur për të kaluarën
Mendonte se njerëzit ishin zhytur në trenin e vjeshtës,
Shikoj këmbët e erës që dridhen në të ftohtë
Unë shoh vetëm re të trishtuara të shpërndara …

READ  +221 Bài Thơ Hay Về Mưa Lay động Triệu Trái Tim Hay Nhất - Đề án 2020 | Educationuk-vietnam.org

Shkoni të flini, fëmijë që dua
Dhoma ime është e ndritshme me zhurmën e luleve
Vjeshta ka ardhur, stina është dëgjuar larg…
Muzgu i martesës shuhet, nostalgjia
Vetëm unë kam flokë blu, buzë rozë
Të argëtohesh me skenën je ti
Kodra e pasdites: pemë shpirtërore e gjelbër
Vesa është evazive, lulet janë copëtuar
Jam e lumtur, pranvera është ngjyra ime
Shpirti po ëndërron fluturat, goja po buzëqesh me lule
Zemër, pasditja është shumë e errët
Buzët e thata nuk ngjiten, emri emër i zbehtë
Sa mallkime të vjetra janë harruar
Sa dashuri të vjetra po rënkojnë
Tingulli i pikëllimit humbi në botë
Ajo shkoi një rrugë të gjatë dhe ishte e lumtur
U kthye, zemër e ve, zemër jetime
Zjarri i shenjtë i tha kodrat e ftohta të thata
Për ju, ëndrra e parë e sezonit
Lulet e zbehura shënojnë orët e mëshirës
Ai u drodh, duke u gjunjëzuar në këmbët e shtratit:
– “Hej! I lumtur, parajsë je ti!”

Njëherë e një kohë, kur isha i ri
Unë vesh një shkop argjendi në tempull për të ofruar temjan
Rroba të lumtura
Qiri i shtëpisë së artë i sapo blerë në dorë
Motra ime mori pjesë në ceremoninë në tempull
Dy djem të rinj me shaka nga të dyja anët
“Sinqeriteti si ofertë e Vitit të Ri
Unë lutem që të mund të urinoj jashtë janarit.”
Faqet e motrës sime janë të kuqe
Gati harrova të më mbaja
Tjegull Tam Quan ajo ulet
Unë gjithmonë qesh kur të dëgjoj të mendosh
Heksagram i Zotit me sy të shenjtë por të urtë
Ky numër është i shtrenjtë, por kam edhe shumë fëmijë
Motra ime është vonë pasdite
Do të kujtoj gjithmonë gjërat për të cilat keni ëndërruar
Çdo vit shkoj në tempull
Këmbana e artë e kohëve të vjetra është ende atje
Motër, ndihem bosh në shpirt
Aromë pak a shumë pluhur kur isha e re
Këmbët numërojnë tingujt e kambanave të tempullit
Dyshoj se vitet e vjetra janë kthyer.

Unë jam kthyer këtu për t’iu përgjigjur fjalëve tuaja
I lija telefonatat në distancë
Mijëra krimba të rinj të ujit vajtojnë
Të ka ndjekur shpirtin deri në fund të qiellit

Prita dhe pema ishte e gjelbër
Zhurma e reve ngrihet në ajër
Jam kthyer, sytë e mi janë të bukur si kurrë
Unë jam shtatzënë me burrin tim, ende të dua

Unë kam qenë duke pritur për ju për kaq gjatë
Pëshpërit: Pranvera nuk do të zbehet
Sapo pranvera të jetë në lulëzim të plotë, mezi po e pres
Dhe e gjithë vjeshta: përgjithmonë e trishtuar!

Këmisha ime është e shndritshme dhe e endur në brokadë të pranverës
Lumi i vjetër, burimi i lashtë plot lëvizje rreth…
Rrugica e lumturisë, stinët e harruan bukurinë
Lulëzon, kur ka një paraqitje të shkurtër të lulëzimit të dardhës

Unë jam kthyer, jam ende i mallkuar
Si dita kur hëna dhe uji janë të dashuruar
Shumë vite larg njëri-tjetrit, jeta nuk është e zbehtë
Ngjyra e flokëve të lumit të vjeshtës, sy misterioz

Unë të këndoj në të gjithë botën
Zhurmat e reve dhe maleve jehojnë
Poezia e dashurisë së pandërprerë në botë
Dhe i gjithë lumi po dridhet

Ju ftoj të uleni në lumin e gjelbër
Rrofshin retë e vjetra që shkëlqejnë një formë të mirë
Unë shkruaj zemrën time për pasardhësit
Mos u lodhni duke lexuar: Unë dhe ti!

Nuk është as diell, as shi
Thjesht ftohte ta humbasesh

Pasdite e trishtuar si një pikëllim i përbashkët
Zemra ime dëgjon zbehta një vend të largët

READ  Những bài thơ tình về Biển lúc bình minh, sáng sớm | Educationuk-vietnam.org

Ku është fotografia e trenit të ngadaltë duke harruar stacionin?
E trazuar, era kujton përmes gjetheve të trasha

Unë vazhdoj të kthehem në këtë vend
Dhimbja lidhet me ditën kur vij

Nën këmbë, i lodhur nga vjeshta e artë
Dashuria është aq larg, aq më shumë dua të dua

Pranë kishës lulëzojnë bozhuret
Ne jemi të virgjër që presim të martohemi.

E dashura ime, vendlindja ime është një kullë kishe
Në mëngjes dhe pasdite, kambanat ende bien
Me kush shkon në ceremoni shkoj unë
Era fryn fjalët e sutrave

Vajza e familjes Chung është çuditërisht e bukur
Më të bukura se vajzat e rrugës anësore
Shkoja në shkollë dy ditë në ditë
Huazoni shtegun e kopshtit të luleve për t’ju takuar

Më mungon çdo gur shtrimi
Çdo rresht i pllakave të vogla në çati është i butë
Pema doi qëndron pranë shkëmbinjve
Ftoheni nga shtegu me tulla

Oh, edhe gjërat e pajetë kanë shpirt
Ditë të reja me diell dhe perëndim të diellit
Dashuria pas dhe para është e njëjtë
Momente gëzimi të përziera me trishtim

E diela natyrshëm bëhet një datë
Era fryn këmishën e bardhë si një poezi
Bozhure lulëzon midis dy lutjeve
Është akoma aromatik deri tani

Ku jeni ju këtë natë Krishtlindjesh?
Dëgjimi i ziles më kujton fillimin
Do të doja të jetoja sërish në kohët e vjetra
Lërini fëmijët jashtë dhe lini një takim.

Të shtrirë këtu, duke menduar për mijëvjeçarin e ardhshëm
Qirinj me gaz djegin të dy skajet e arkivolit
Era i lë gjethet dhe nuk tingëllon
Na besoni përgjithmonë indiferentë të kësaj bote!
Sa imazhe adhurojnë?
Të ndarë për kaq shumë kohë tani është ftohtë
Personi që u kthye në jastëk ishte i ftohtë, i shtrirë në dhimbje
Dëgjo ngjyrën që zbehet në tokë, nostalgji
Pasdite retë u bëjnë jehonë kambanave
Ndaloni çiftin në rrugë të zhytur
Dëgjova se kam thyer betimin
Mijëra vjeshta janë larg, largohuni së pari
Me siklet mungon pylli me kajsi të bardha
Të vjen keq për lumin, shkruaj një haraç funeral!
Kali i dobët është i mbushur me erë të pamasë
Flamuri i vjetër i zi, pema e verdhë larg…
U shtriva në dërrasë duke parë jashtë
Gjynah se njerëzit e luleve janë ende duke buzëqeshur!
Unë do të… zemërohem larg jetës
Lajm i mirë: qefini rreth trupit është akoma aromatik!
Trup i thyer, jo shpirt i thyer
Në vdekje fshihet ende dhimbja!

Dhe vetëm tani është një grumbull me 15 poezitë më të mira të Ho Dzenh që kam përpiluar dhe dua t’ju dërgoj, shpresoj që edhe ju t’ju pëlqejnë dhe t’i doni këto poezitë më të mira të Ho Dzenh. A shihni ndonjë pjesë që mungon në këtë poezi? Ju lutemi vizitoni katalogun e poezive të Ho Dzenh për të parë më shumë nga poezitë e tij të tjera të mira dashurie!

Çdo ditë ka ende poezi të mira dashurie, poezi të trishta dashurie dhe poezi dashurie romantike që kompozohen, mblidhen dhe postohen në kategoritë e poezisë së blogut OCuaSo.Com. Ju lutemi vizitoni shpesh për të përditësuar shpejt poezitë më të mira dhe më të fundit, kalofshi mirë me rimat!

Shihni më shumë Poezia e Ho Dzenh-it ose Paketat e Poezisë së Famshme dhe Poezitë e Bukura të Ho Dzenh-it me poezi dashurie të sapokrijuara

4.2
/
5
(
5

votuar
)

A ju pëlqen artikulli “Një përmbledhje e 15 poezive më të mira të Ho Dzenh (Ha Trieu Anh)” në kategorinë e Poezisë së Pavdekshme – Ho Dzenh (Ha Trieu Anh) të Blogut të Dritares? Nëse ju pëlqen, ju lutemi vizitoni shpesh blogun tim për të lexuar artikujt më të fundit ♡!

Bài viết cùng chủ đề: